ITA LIE. De kardinaal Savelli is op den 20slcn Febr. te Rome overledenwaar door op nieuw eene vacature in hel collegie is ontstaan. Er waren nog vier andere kardinalen, waaronder ook de kardinaal Tosti wordt genoemd, ongesteld. Door de Sardinische regering is mede bij de vertegenwoordiging eene wet ingediend tegen zamenz weringen. Daarin wordt bepaald, dat zamen- zvvering legen het leven van vreemde souvereinen wordt gestraft met op sluiting of dwangarbeid, hoogstens tot 10 jaren, behoudens de zwaardere straffen, bij het strafwetboek bepaald, wanneer er een begin van uitvoering is. De verdediging van den staatkundigen moord wordt geslrafL met gevan genis van 3 tot 9 maanden en eene geldboete tot 1000 fr. liet ministerie dringt op de aanneming der wet aanten einde de vriendschappelijke be trekkingen van Sardinië met het buitenland in stand te houden. Graaf Cavonr heeft echter aan de Fransche regering te kennen gegeven dat hij bij de beraadslagingen in de kamer eenen grooten tegenstand verwacht. Het gebeurde in Engeland zal ook misschien daar van invloed zijn. In Savoye is thans de aandacht gevestigd op de badplaats Courmayeiir, in het dal van Aostaalwaar een deel der bevolking tol het protestanlismus is overgegaan. Dit voorval heeft weder de onverdraagzaamheid van velen aan het licht gebragt. Twee leeraren, derwaarts gezonden, zijn op hoog bevel genoodzaakt geworden die plaats te verlaten, omdat men aan de re gering had verzekerd dat aldaar geeue protestanten aanwezig waren. Dit kon men gereedelijk doen omdat men de bedoelde gezinnen eene verklaring in dien zin had doen onderteekenenonder voorgeven dat het een adres was, waarbij vermindering van belasting werd gevraagd. Nadat het bedrog ontdekt was, had men wel eene tegen-verklaring opgezonden, maar dit had weinig gebaat. Op Sicilië is eene verbazende hoeveelheid sneeuw gevallen. In som mige streken moet men de daken der huizen daarvan bevrijden om het in storten voor te komen. PKiriSSEIÏ. DEI1L1JN, 23 Februarij. Prinses Victoria van Pruissen heeft 1000 th. voor de armen dezer stad geschonken. Prins Frederik Wilhelm en zijne echtgenoot hebben op nieuw een zeer kostbaar geschenk ontvangen, namelijk een tapijt groot 100 vierk. ellen en dal door vrouwen en dochters van Silezische broederen vrijmetselaren met wol en zijde beslikt is. Het vertoont op een witten grond eene verzameling van bloemruikers in het middenvak, en in de bruine randen zijn de wapens van Silezië en Hreslau, door bloemen omgeven, aangebragt. OO STEK RIJ K. WEENEN, 22 Februarij. Door de bisschoppen worden op nieuw eenige wijzigingen verlangd in het programma der leervakken, voor de collegiën en gymnasia vastgesteld. De minister van onderwijs weigert aan dat verlangen te voldoen, omdat genoemd programma reeds vroeger in overeenstemming is gebragt met hel concordaat. De heer Mur.dy, een edelman in Jloravië, die onlangs, door tussehen- komst van den Franschen gezant alhier, 1000 fr. heeft doen toekomen aan de betrekkingen van hen, die bij den aanslag van 14 Jan. hel leven hebben verloren, is tot ridder van het Legioen van Eer benoemd. In Zevenbergen heeft in het laatst van Januarij eene buitengewone koude geheerschl. Onderscheidene personen zijn daardoor omgekomen. Op den weg van Gijula-Tclke zijn twee lijken gevonden en in een boseh nabij Penlek vond men een houthakker dood, den bijl in de hand vastgeklemd houdende. GH1EHE5LASE. Te Athene is dezer dagen de volbragle 25-jarige regering van koning Otto feestelijk gevierd. Gelijk men weet zouden deze feesten te Nauplia plaats gehad hebben, alwaar de koning voor het eerst den Griekschen bodetn had betreden, maar ten gevolge éener ongesteldheid van Z. SI. was daarin ver andering gebragt. Prins Adalbert van Beijeren, dien men in de meeste krin gen als vermoedelijk troonopvolger beschouwt, woonde de feesten bij. Be halve een hofbal, eene soiree bij den Russischen en een bal bij den Turk- schen gezant, en een ander bal, iu den schouwburg door de. burgerij aan den koning en de koningin gegevenverdient een volksfeest in de vlakte bij den tempel van Theseus bijzondere vermelding. Het werd door de stede lijke regering bekostigd. Hel groole plein des tempels was met lauweren overdekt, en eenige honderden gebraden schapen en hamels werden de grage menigte voorgezet. Toen de glazen voor de eerste maal gevuld werden, ver schenen HU. SIM. te midden des volks en zagen zich door een grijsaard van 105-jarigen leeftijd met den beker in de hand naderen en hun deze woorden toevoegen: Honderd en vijfjaren heb ik geleefd, maar deze dag is een der schoonste mijns levens. Na vijf en twintig jaren zie ik u even jeugdig en krachtig, lagchende van vreugde te midden van het volk, dat u als zijnen vader begroet. God moge u nog tweemaal vijf en twintig jaren gezond en krachtig, tot heil des vaderlands, sparen! Op den eersten avond van het feest was de stad algemeen verlicht, en langs de geheele hoofdstraat had men kolommen geplaatst, waarop met lauwerkransen versierde afbeeldingen stonden van de helden uil den bevrijdings oorlog. De kapitein ter zee de Vayues van Brakelibevelhebber van het Nederl. fregat Admiraal van 'assenaarwaarvan heL clat-major de feestviering bijwoonde, is door den koning benoemd lol kommandeur der orde van den Verlosser. TU15KÏE. In een brief uit nerzegowina van 5 Februarij wordt liet volgende mede gedeeld. Een corps Turksche troepen heeft zich begeven naar Bagnagni, een van de door Christenen bewoonde dorpen in Ilerzegowina welke in opstand gekomen zijn daar zij de onophoudelijke afpersingen en de voort durende onderdrukking niet langer konden verdragen. Bij het naderen der Turken hebben de inwoners, zich niet in staal achtende om tegenstand te bicden, het smartelijke besluit genomen om hunne huizen te verbranden, al hunne have te vernielen en de vlugl te nemen. De inwoners en de kin deren zijn naar een verder verwijderd district gezonden. Alleen eenige mannen zijn achtergebleven om de bewegingen der Turksche troepen gade te slaan. De pacha, welke het bevel over de expeditie voerde, had eenen bode met de belofte van vergiffenis vooruit gezonden; maar dat is de ge wone handelwijze der Turken; en buitendien werd door de vergiffenis gecne van de oorzaken weggenomenwelke de Christenen gedwongen hebben om de wapenen op te vatten. De inwoners van Bagnagni hebben geantwoord dat zij, als getrouwe onderdanen des Sultans, zijne regtvaardigheid inrie pen dat zij niet weigerden de belastingen te betalenzij verlangden alleen dat bet ongeregelde Turksche krijgsvolk verwijderd en nooit weder naar hunne dorpen gezonden wierd, dat de belastingen volgens gewoonte door de hoofden der Christelijke stammen geïnd en regtslreeks aan den pacha overgemaakt zouden worden, en eindelijk dat er eene nieuwe schikking wierd gemaakt tusschen de Turksche grondeigenaren en de Christenen, welke den grond bebouwen. Van deze laalslen wordt jaarlijks een derde der op brengst hunner akkers gevorderd, welke heffing in een land, alwaar de landbouw nog zoo achterlijk is en de oogsten zoo karig zijn, veel te zwaar is en den landman tot armoede brengt. Men verneemt thans dat de troepen, onder bevel van Halil-Pacha, Her- zegowina zijn binnengerukt en dat de krijgs-operaliën een aanvang hebben genomen. Reeds zijn de muitelingen, die nabij Zubri verschanst waren geslagen en verstrooid. VERZOEK VAN EENEN LIEFHEBBER VAN STERKEN DRANK. Aan de Edels Groot Achtbare Heeren die van den Gerechte der stad Letjden. Geeft met berouw en leedweezen te kennen schipper van deeze stad op 's Gravenhagedat hij suppliant niettegenstaande veele vermaanin- gen en zelfs schorsing in zijne bediening, niet nagelaten heeft, van zich in 'tgebruik van slerken drank te buiten te gaan, en daardoor de passa giers dikwijls onordentlijk heeft behandeld, waarom hij suppliant met recht in disgracie van UEd. Groot Achtb. is geraakt; doch dat hij suppliant, gaarne alle middelen, om hem van 'lgebruik van sterken drank te doen onthouden wenschende aan te wenden, zich op het ootmoedigste keert tot UEd. Groot Achtb., allernedrigst versoekende dat aan den suppliant ge- accordeert worde, omme behoudens zijn schippersplaatsevoor den tijd van een jaar in 't Cecilia gasthuis alhier te worden gelogecrtten einde hij daar van alle gezelschappen en verleidingen afgetrokken, zijne overgegeeven- heid tot sterken drank onder Gods zegen moge tegen gaan en boven ko men en dat 'l UEd. Groot Achtb. goedgunstiglijk bchaagen moge, zodanige schikkingen te maakenzoo tot onderhoud voor hem suppliant als voor zijne huisvrouw en kinderen, alsmeede omlrend de waarneminge zijner be- dieninge, gedurende zijn logement aldaar, als UE. Groot Achtb. zullen oordeelen te behooren enz. Hierop werd aldus goedgunstig beschikt: Die van den Gerechte der stad Lcydengehoort het verzoek bij de neevenslaande request aan Hun Ed. Groot Achtb. gedaanhebben na voor gaande deliberatie geaccordeertdat de suppliant voor den tijd van een jaar in hel Cecilia gasthuis alhier zal worden gelogeerten dat hij inmid dels zijn ambt als schipper op 's Gravenhage zal mogen behouden. Actum den 3 Maart 1791. (Gel.) J. J. HUBÏ1ECHT. II. E. Het sluiten en ontsluiten van de R ederijUcrskamcr „Liefde is 'Fondement te Lejilen in löS8. In het begin van het jaar 1688, had deze kamer te JFaddingsveen een gedicht uitgegeven onder den titel van den Zot," waarin vele voorname personen op eene schandelijke wijze aan de kaak werden gesteld. Tol straf besloot de regering van Leyden die kamer voor eenigen tijd te sluiten. Na bijna een jaar gesloten te zijn geweest, wendden zich de leden dier kamer bij geschrift (in dichtmaat) tot de regering, met verzoek om her opening der kamer. De regering beschikte hierop goedgunstig, door het volgende gedicht. »In hoop dat broederschap met wel gesoule reden, Bedagter als voorheen, liaer rijmlusl sal besteden, Soo werdt met dese les en nodigh met vermaen, De kamer van de kunstgoelgiinstigh opgedaen. Der sollen leermeester moet u voor al lij t leeren Men spot niet dan te dwaes met doen van grootc heeren. Tol loff van heldendaet, veel eer u(w) pen gewent; Men rijmt geen schimpdigt, daar de lieffd' is 'tfondament." (Gel.) R. van Groenendijk. 1Den 17J('n Mei 1493 werd rij tot eene nvrije hamerverklaard. R. E. fiargcrÜjfec Slant). Van «len 18 tot cn met «len 24 Februarij 18S8. BEVALLEN J. van Veen Z. J. E. van As geb. van den Dop, Z. M. P. de Koning geb. van LeeuwenZ. M. VerverZ. H. Winter, geb. Mulder, D J. Gradoif, D. R. Flippo, geb. Maas, Z. H. M. Daan,D. E. van der Blij geb. van Kraayenoord Z G. Pontgeb. BekooyD. H. van der Weyden geb. OmvleeZ. J. Crama geb. de JongD. J. van der Linden geb. Brouwer, D. A.M. Onvleegeb. Myjering, D. J. de Graaff, geb. Hom mers, Z. A. M. C. van der Meergeb. RijssD G. Bakker, geb. van Steen Z. S. Stiva geb. SchönD. M. van Rijn gel). Beycrsbergen D. J. Ver-

Leydse Courant | 1858 | | pagina 3