LËYDSCHE COURANT. MAANDAG 22 FEBRUARÏJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke ISo mi tiers worden tegen 10 Centen afgegeven. BfNNENLANIlSCHE BEBIftTKN. LEYDEN, 20 Februarij. De 41sle verjaardag van Z. M. den koning werd gisteren alhier op de ge bruikelijke wijze gevierd. Op den middag vcreenigde zich de bezeltiug op het Ruïne-plein tot hel houden eener groote parade, die door schoon weder werd begunstigd. De schiitierjj werd daarbij vertegenwoordigd door het corps olFieieren en door dal der onder-olficieren. Aan den avond van dien dag hielden de ondcr-olFicieren der bezetting eene feestelijke bijeenkomst en bal iu de stads-gehoorzaal, daartoe door het ge meentebestuur welwillend afgestaan. Tot de bijwoning van dit feest waren de onder officieren van de schutterij beleefdelijk ttilgenoodigd. Het geheel was ook nu weder door broederlijke eensgezindheid en gulle vrolijkheid gekenmerkt. Vergelijkende Staat van de zuivere opbrengst der opcenten en eigene middelen ten behoeve der gemeente Leyden geheven, gedurende de maan den Januarij 1857 en 1858. 1857. 1858. Geslagt (bij opcenten en invoer)1631.46 1752 39. Rinnenl. gedistilleerd (idem)- 4104.64; - 3326.18. Builenl. gedistilleerd (idem) 187.97; - 367.03;. Likeuren (idem)- 12.90 - Gemaal (eigen middel)- 4176.08 - 4316 34;. Wijn, Fruit- en Kunstwijn (idem) - 1467.67; - 1618.95. Turf (idem)- - 85.15;. Steenkolen (idem)- - 82.60. Brandhout (idem)- - 81.45. ƒ115807737 ƒ116301077- Hel getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroes eeduremt» deze week dagelijks van 342 lot 374 personen. Wij vernemen dat er in den afgeloopen nacht te Rijnsburg een felle brand is uitgebarsten in de woning van den bouwman van den Eykel. De woning is vernield, maar de bewoners en het vee zijn gelukkig gered. Te Bei kei is op den 14dcn dezer de vrouw van J. van Wijk bevallen van twee zonen en eene dochter. De Amst. Cour. meldt dat op Woensdag 24 dezer in den grooten schouwburg een nieuw stuk door mr. J. van Lennep vervaardigd, en de .dichting van Batavia getiteld, opgevoerd zal worden. Het is een tooncel- spel in 5 bedrijven en 11 tafereelen, voor welker decoratief men, wat de voorstellingen op Java betreft, gebruik heeft gemaakt van oorspronkelijke teekeningen, op 's rijks archief berustende. De tafercelen dragen deze op schriften: Een zielverkooper in de herberg het vergulde Anker. Een brief uit de Oost. Een dubbele redding op liet dek van het schip de Fortuin. Be krijgsraad iu de kajuit. De vesting bij Jakatra in aan bouw. De schaking door een Sinees. Een Holiandsche dokter in een Oostersche haven. De opeisching der Holiandsche sterkte. Een gestoord feest bij den koning van Jakatra. Een vreemdsoortige gezant. Batavia uit het puin van Jakatra. liet spreekt van zelf dat men de opvoering van dit nieuwe voortbrengsel van van Lennep's genie met verlangen te ge- moet ziet. Te Berlijn hadden eenige maanden geleden twee Fransche hecrenver gezeld van twee dames, in de Leipzigerslrasse een magazijn van mode artikelen geopend. Door eene schijnbare soliditeit wisten zij het vertrou wen niet alleen van het publick maar ook van de kooplieden te winnen. Van dit laatste hebben zij echter een schandelijk misbruik gemaakt, door zich met achterlating van eene schuld van 8000 th. uit de voeten te maken. Later bleek dat zij zich te Geneve aan eene gelijke opliglerij hadden schul dig gemaakt. Een dezer gelukzoekers is te Hamburg aangehoudenen de overigen zijn eergisteren te Amsterdam door de politie, die van het ge beurde uil Berlijn was onderrigtin hechtenis genomen. Nabij Arnhem heeft er in den nacht van den 18denten huize van den heer ten Gate, aan den Utrechtschen weg, weder een stoute diefstal plaats gehad. De waarde van het ontvreemde moet 5 a 6000 bedragen. Op den 16dco dezer overleed nabij Arnhem de lieer J. W. IJntema, vroeger, gedurende eene reeks van jaren, redacteur van de Faderlandsche Letteroefeningen. Te Warnsveldbij Zutphen, doet zich thans weder de bijzonderheid voor dat van de ligting voor de nationale militie van dit jaar niet een man behoeft in dienst te tredenaangezien de beschikbare manschappen van vroegere ligtingen ruimschoots voldoende zijn om het contingent te leveren. Op 22 dezer zullen de onderhandelingen te Munster worden geopend door Prüissischc, Hanoverschc en Nederlandsche commissarissen, over de aansluiting van den spoorweg van Zevenaar naar Rheine. 's GRAVEND AGE, 20 February. Z. Exc. de minister van buitenl. zaken, jhr. Gevers van Endegeest, is door Z. M. benoemd lot Grootkruis der orde van de eikenkroon. Jhr. H. P. F. Hooft, majoor van de dienstdoende schutterij alhieris benoemd lot ridder van de Eikenkroon. Door Z M. zijn benoemd: tot procureur bij het prov. gereglshof in Friesland en de arrond.-regtbank te Leeuwarden, mr. R. Y. Warmolts, advocaat aldaar; tot kantonregter te Kampen, mr. L. J. Rietberg, advo caat te Zwolle, en tot kantonregter te Axel, mr. R. H. J. Schmalhausen thans griffier bij het kanlongeregt te Nijkerk. Tot ontvangers zijn benoemd: te Kralingen c. a. de heer J. A. van Driel, thans te Nieuwkoop, en te Nieuwe Niedorp c. a. de heer C. de Jong, thans te Warffum. Z. M. heeft goedgevonden te benoemenbij liet reg. grenadiers en ja gers, tot kapitein 3de kl.den lslc" Iuit.-adjudant G. Everts, van het reg.; bij het l8le reg. infanterie, tot lstE» luit., den 2de» luit. J. W. L. Kamps' van het corps; bij het 2de reg. infanterie, tot kapitein 3de kl.den l8t«Uuit. H. E. G. Smitshuysen, van hel 4de reg., en lot Ist™ luit., den 2den luit. A. M. van Rotueroy van Nieuwaal, van het koloniaal werfdepöt. Z M. heeft goedgevonden te bepalendat de luitenant ter zee l"c kl. W. P. J. L. Stort, gewezen bevelhebber van de schoenerbrik de Lanèier in Oost-lndië, alsnog, bij dagorder, zoo in Indië als in Nederland, eervol zal worden vermeldter zake van de door hem bij de krijgsverrigtingen in de Weslerafdeeling van Borneo in 1853 aan den dag gelegde welberaden heid en beleid. Dezer dagen is door Z. M. in een bijzonder gehoor ontvangen sir Ralph Abercrouibygevolmagtigd minister van Hare Groot-Brilannische Ma- -toil ■- - - o laiilï. X. B. prinses Victoria met Z. K. H. prins Fredcrik Wilhelm van Pruissen. De verjaardag van Z. M. den koning werd als naar gewoonte gevierd door het uilsteken van' vlaggen en het houden eener groote parade door de troepen van de bezetting in de Maliebaan. Op den middag heeft Z. M. de gelukwenschen' van de leden der koninklijke familie ontvangen en was er dejeuner ten hove". Des namiddags was er bij M. de koningin-moeder familie-diner. Zoo als gewoonlijk zijn de weczen en ouden van dagen, inde verschillende geslichten alhier, door Z. M. op eenen maaltijd onthaald, ter wijl 11. M. de koningin haar jaarlijksch bezoek heeft gebragt in hel evang. luth. weeshuis. Z. Exc. de minister van buitenl. zaken heeft gisteren bij gelegenheid van 'skonings verjaardag, een grooL diplomatiek diner gegeven. Dit diner werd ook bijgewoond door de ministers, den staatsraad commissaris des konings in Zuidholland, de voorzitters van de beide kamers, enz. Bij den minister van flnantiën is ontvangen ƒ150, door een onbe kende onder het postmerk Zaandam tot vergoeding voor te min betaalde reglen ingezonden. De St. Cour. deelt thans de additionele artikelen mede van de tus- schen Nederland en Japan gesloten overeenkomst., voorafgegaan door een rapport van de ministers van koloniën en van buitenl. zaken. Volgens de bij het dep. van koloniën ontvangen berigten uit Suriname, bleef aldaar de gezondheidstoestand voldoende en heerschten overal de meest gewenschte rust en orde onder de slavenbevolking. Gisteren is voor den hoogen raad (burgerlijke kamer) behandeld de Z3ak van mr. C. C. E. d'Engelbronnereervol ontslagen secretaris generaal bij het depart, van justitie, tegen den slaat der Nederlanden. De eisch strekt tot uitbetaling van het wachtgeld van ƒ2,500dat hem op grond van het kon. besluit, van 1849 zou toekomen. De heer mr. J. van Gigch heeft den eisch toegelicht. Men weet dat den eischer bij besluit van den 24slen Jan. 1857 een eervol ontslag werd verleend, en hem een wachtgeld van ƒ3,000 toegekend. Dat eervol ontslag is blijven bestaan, maar het wachtgeld, dat ƒ500 hoogcr was dan hem op grond van het besluit van 1849 had kunnen werden verleend, is lalcr vervallen daar de eischer voor die gunst bedankt had. Hij beweerde dus nu regt te hebben, op een waehlgeld van ƒ2.500, en grondde dat regt op het bedoelde besluit van den 2de" Jul ij 1849, en wel omdat hij een eervol ontslagen ambtenaar was. De heer mr. Faber van Riemsdijk heeft de vordering bestreden. Hij betoogde, dat ook een eervol ontslagen ambtenaar niet bevoegd was om eene dergelijke uitbetaling in regtcn te vorderen, dat de regterlijke magt op dien eisch gecne veroordeeling kan uitspreken, daar het verleenen van wachtgelden aan de uitvoerende magt is overgelaten, dat er geen regt op wachtgeld voor ambtenaren bestond, en dat bovendien het besluit van den 24ste" Jan. 1857, houdende verleening van het wachtgeld, geheel was komen te vervallen en krachteloos was geworden. Het openb. min. zal op 4 Maart conclusie nemen.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1