'sGRAVENHAGE, 18 Februarij. Z. H. heeft tot ridders der orde van den Ned. Leeuw benoemd graaf J. B. van Limburg Stirum intendant der koninklijke paleizen, en K. T. baron van Lynden, kamerheer van Z. M. Aan de hh. J. II. van Gent, koopman, brander en reeder te Schiedam, en A. H. llafkenscheidpresident der vereeniging van den II. Vincentius van Paulo, te Amsterdam, is vergunning verleend tot het aannemen der ridder orde van den II. Grcgorius den Grooten, hun door den Paus geschonken. Z. II. de koning heeft goedgevonden te benoemen bij het wapen der cavalerie: bij het 2de reg. dragonders, tot majoor, den ridmeester der lste kl. G. A. Hamming adjudant bij het 3dc reg. dragonders; bij het 3de reg. dragonders, tot ridmeester van de 3dl! kl., den lslen luit. J. P. van den Brandeler, van het lste reg. dragonders; bij het wapen der artillerie: bij het reg. veld artillerie, tot kapitein 3dc kl., den lsle" luit. K. U. van Die- penbrugge; bij het l8le reg. vesting-artillerie, lot kapitein 3dc kl., den lsten luit. C. J. Warnsinck, van het 3de reg. vesting-artillerie. De soire'e-dansaute met souper, gisteren avond ten hove gehouden, was zeer luisterrijken werd door onderscheidene leden van de kon. fa milie bijgewoond. Ongeveer ruim 300 personen waren lot bijwoning er van uilgenoodigd. Alhier zijn door de politie in verzekerde bewaring gebragt twee schoor- steenvcgersknechts, die zich zouden hebben schuldig gemaakt aan diefstal van lood van eene woning, waarin zij werkzaam waren. Ticcrde Kamer der Statcn-Generaal. Zitting van fV oensdag 17 Februarij. In deze zitting heeft de commissie van rapporteurs voor het voorstel van 9 leden, lol afschaffing van den accijns op het geslagthaar eindverslag uitgebragt. Later zal bepaald worden wanneer de beraadslagingen over dat voorstel zullen gevoerd worden. De behandeling van het wels-ontwerp lot herziening der wet op het per soneel is voortgezet, en wel door over te gaan tot de artikelen. Op art. 1 hadden de heeren van Deinse en Heinders ieder eene wijziging voorgedragen. De eerste strekte om onder de grondslagen op te nemen dien der haardsteden; de tweede om daaruit weg te laten de grondslagen voor de dienstboden en de rijtuigen, en van den vijfden grondslag de be lasting op de ezels te doen vervallen. Nadat onderscheidene leden daarover hunne zienswijze hadden uitgedrukt, die zeer uitecnloopend was, en de minister van finantiën nogmaals het hooge belang had aangetoond, dat er in gelegen was om zich over de grondslagen der wet op hel personeel te verstaanheeft de heer van Deinse zijn amendement ingetrokkenmaar daarentegen de volgende motie van orde voorgesteld: De kamer, alvorens over te gaan lol de stemming over art. 1 van het aan de orde zijnde wets-ontwerp, verklaart van oordeel te zijn, dat de grondslag der haardsteden in de personele belasting moet behouden blijven. Na eenige beraadslaging werd die motie met 44 tegen 17 stemmen ver worpen. De heer Reinders heeft daarna zijn amendement ingetrokken, en de heer Bieruma Oosling het door den heer van Deinse ingetrokken amen dement op nieuw voorgedragen. De wijziging werd met 47 tegen 14 stemmen verworpen en art. 1 van het wets ontwerp vervolgens, in stemming gebragt, met 38 tegen 23 stem men afgestemd. Voor hebben geslemd de bh. Hoffmann, van Deinse, Nollhenius, Wint- gens, Godefroi, Stolte, Schimmelpenninck van der Oye, van Heiden Reine- stein, Kien, Taels van Amerongcn, Bieruma Oosling, van Lynden, van Asch van Wyckvan ForeestElont van Soeterwoude, Schimmelpenninck, de BrauwHoekwater, van FranckBosscha, Dirks, Delprat en de Voor zitter. Afwezig waren de hh. Wybenga, Vegilin van Claerbergenvan Nis pen van Sevenaer, van Reede van Oudtshoorn, Baud, Slicher van Domburg en Storm. De minister van finanliën heeft daarop te kennen gegeven, dat bij het welbehagen van Z. M. den koning inwinnen en later aan de vergadering mededeelen zou. wat ten opzigte van de belastingwetten van regeringswege zou worden beslist. De kamer heeft besloten dat op morgen zullen plaats hebben de inlerpel- laliën van de hh. Thorbecke en Dommer van Poldersveldtaangaande de quaestien der spoorwegen en verplaatsing van officieren van hel Nederl leger naar dal van lndiëen op aanst. Zaturdag de beraadslagingen over de wetsontwerpen betreffende het hoog militair geregtshof en het bekleeden van landsbedieningen door vreemdelingen. Zitting ran Donderdag 18 Februarij. Aan de orde is het houden der interpellatie door den heer Thorbecke aan den minister van binnenl. zaken, betreffende de zaak der spoorwegen. De heer Thorbecke zegt vooraf, dal de vragen die hij wenscht te doen, drie punten zullen betreffen1°. den aanleg van nieuwe spoorwegen hier te lande; 2". de ontwerpen voor internationale spoorwegen, waaromtrent onderhandelingen gevoerd zijn of worden; 3". de bestaande ondernemingen. I Zijne rede zal zijn noch een criliek der regerings-handelingen noch een I betoog van hel gevvigt der spoorwegen voor ons landnoch ook een plei dooi voor de belangen van deze of gene streek. Het eenige doel der inter pellatie is, dat er over gehandeld worde. Hij meent dat zijne wijze van interpelleren aan den minister welkom zal zijn. Hij denkt tegen de rege ring den opgewekten ijver van hel publiek geenszins op te jagen integen deel, hij meent dat die gebleken belangstelling eer getemperd en geleid, dan meer opgewekt moet worden. De drie genoemde punten worden door den spreker uitvoerig ontwikkeld. Na den heer Thorbecke spreken nog de heeren van der Veen en Sloet tot Oldhuis om het hooge heling van de interpellatie te doen uitkomen. De minister van binnenl. zaken zegt dat er vele belangrijke vragen tol hem zijn gerigt. Tot beantwoording heeft hij meer lijd en beraad noodig dan hem op dit oogenblik gegund is. Hij meent dus verlof te moeten ver zoeken om op die vragen later, b. v. Maandag, te antwoorden. Dit verlof wordt door de kamer verleend. Vervolgens is aan de orde de interpellatie van den heer Dommer vari Poldersveldt aan den minister van koloniën. Die interpellatie komt 'hoofd zakelijk neder op het volgende: welke is de eigenlijke inhoud van het be sluit in Augustus genomen op het uitzenden van officieren van ons leger naar Indie, en welken indruk heeft dit besluit op hel leger in lndië gemaakt De minister van koloniën heeft omtrent die vragen de noodige ophelde ringen gegeven. De hh. Storm van 's Gravesande, Dommer en de minister van koloniën hebben nog hel woord gevoerd en daarmede was de interpellatie afgeloopen. De vergadering is tot Maandag geseheiden. lil BUITENLANPSCflE HERIGTEN. ENGELAND. LONDEN, 16 Februarij. In het hoogerhuis heeft lord Ellenborough de aandacht gevestigd op de zoo menigvuldige doodvonnissen in lndië ten uitvoer gelegd. Hij geloofde dat het beter was daarvoor geescling en verbanning in de plaats te stellen. Lord Granville, hoewel het groote aantal doodstraffen afkeurende, ver klaarde zich een hevig tegenstander van de geeselslraf. In het lagerhuis is op den 15dcn de beraadslaging voortgezet over de wet op het Indisch bestuur, uit welke beraadslaging nog weinig omtrent den einduitslag is op te maken. Later heeft de heer Griffith eene interpel latie tot lord Palmerston gerigt, ten einde te weten of het in de bedoeling der regering ligt om van de Fransche regering te eisehen dat de brief, waarin zij haar leedwezen betuigde wegens de opname in den Moniteur J der bekende adressen van het leger, mede in den Moniteur zal worden medegedeeld. Lord Palmerston heeft daarop gezegd dat hij dien eisch als eene ongerijmdheid beschouwde. Hij heeft levens gewezen op het gevaar waarmede het verhond tusschen Engeland en Frankrijk wordt bedreigd, bijaldien de aanvallen tegen den keizer der Franschen geen einde nemen. De behandeling van de Indische wet zal niet voor Donderdag aaust. op gevat worden. De hertog van Cambridge heeft aan het parlement eene belangrijke mededeeling gedaan, waaruit blijkt dat het verlies onlangs door de Engel- schen te Cawnpore geleden, niet aan den generaal Windham is te wijten. De persoon van Bernard, die als medepligtig aan den aanslag op het leven van den keizer der Franschen is gevangen genomenheeft hier een verhoor ondergaan. Hij stond in naauwe betrekking met Orsini en heeft hem op zijne reizen in ons land vergezeld. Hij wordt beschuldigd de bommen naar Parijs te hebben overgezonden. Het tweede verhoor zal over 8 dagen plaats hebben. Met de behandeling van het regtsgeding van de directeurs der Royal British Bank is een aanvang gemaakt. De beroemdste reglsgeleerden zullen J daarin optreden. De Morning-Post deelt een uittreksel mede uit het dagblad van Pe king, het officiële blad van het Chinesche hof, waaruit blijkt dat er in November 11. door de Chinezen aanstalten gemaakt werden om hun grond gebied aan den kant der rivier de Amur gewapenderhand tegen aaumali- gingen van Ruslands zijde te verdedigen. Met de eerste scheepsgelegenheid zullen er nog 2000 man naar lndië worden overgebragt. FRANKRIJK. PABIJS, 16 Februarij. De keizer beeft de twee militairendie zich bij de bemagliging van Can ton hebben onderscheidentot ridder van het Legioen van Eer benoemd. De hertog van Monlebello is thans tot gezant te Petersburg benoemd. Prins Oltajano, die van wege den koning van Napels den keizer met zijne redding heeft geluk gewenscht, is weder vertrokken. Hij heeft een eigenhandig geschreven brief van den keizer voor zijnen vorst medegenomen. Men zegt dat onze regering aan den koning van Pruissen het verblijf op het kasteel van Pau heeft aangeboden, omdat de geneesheeren de berglucht zeer heilzaam voor den koning oordeelen. Door de regering is bij het wetgevend Ligchaam een crediet aange vraagd van 1,200,000 fr.tot bestrijding der geheime uitgaven voor de open bare veiligheid. Volgens gerucht zou het regtsgeding van Orsini c. s. nog uitgesteld wordenom den loop van het regterlijk onderzoek te Londenbetreffende Bernard, af te wachten. Gelijk men weet hebben Orsini en Pierri den heer Jules Favrc tot hunnen verdediger gekozen. Thans heeft de voorzitter van het hof aan Rudio en Gomez, die geene keuze hadden gedaan, de j hh. Mathieu en Nicolel als verdedigers toegevoegd. De optogteu met de vette ossen zijn door schoon weder begunstigd. I De nieuwsgierigheid der ingezetenen was groot. De beesten zijn aan den j heer Duval, slager en restaurateur verkocht, legen 2.40 fr. het kilogramme. Er wordt hier veel gesproken van de ontdekking van een jeugdigen mechanicus, Duterne genaamd, daarin beslaande om door middel van za- meupersing van luchteene beweegkracht te voorschijn te brengendie op de nijverheid en fabrieken toegepast, 75 pCt. op de brandstoffen zou be sparen. De toestel des uitvinders moet zeer eenvoudig zijn. Te Rouaan is overleden de heer Darius, vroeger tooneelzanger, in den ouderdom van 103 jaren. In 1814 was hij voor het eerst te Rouaan opge treden en in 1822, op den ouderdom van 68 jaren, volbragt hij nog zijne taak als zanger. Toen was hij bezitter van 80,000 fr. en vermeende daar door in staat te zijn eene eervolle rust te genieten. Een faillissement be roofde hem echter van zijn vermogen. Eenige vrienden bezorgden hem eene kleine betrekking, die hij tot op 100-jarigen ouderdom waarnam. Alsloen werd hij in een geslicht opgenomen. Tc Gien (I.oiret) zijn bij het doen van opgravingen weier vier werk lieden bedolven. Slechts een hunner is nog levend gered. PIEPISSEN. BERLIJN, 16 Februarij. De provincie Weslphalen heeft aan prins Frederik vilhelm een geschenk toegezondenbestaande in een wit paard (zinnehecl van den Saksischen volksstam), een stuk fijn linnen, een ham, en een?1'00' zwart brood, be kend onder den naam van pumpernickel. Men heeft alhier hoop op de afkondiging ee'®P staatkundige amnestie, waartoe het van regeringswege gedane onderzot omrent de personen die in de vestingen zijn opgesloten, aanleiding ge'ft. Te Siegburg voelde men in den morgen fan der 7dcn een hevig dreunen van den grond. Later vernam men dat de kruidfaF'ek van de gebroeders

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2