LËYD8CÏÏE COURANT. 1858. i)e Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag 'uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zatui dag Avond. f1 VRIJDAG 19 FEBRUARIJ. t- k Jcs - i r^\ N°. 22\U;T&1c./ k Uy t y De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar e afzonderlijke j Centen afgegeven. de afzonderlijke No?n?ners worden tegen 10 BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 18 Februarij. Dc arrond.-reglbank le 'sGravenhage beefl heden den alhier gefailleerden koopman (van welke zaak reeds vroeger melding is gemaakt), schuldig ver klaard aan enkelen bankbreuk en hem veroordeeld tot eene correctionele gevangenisstraf voor den tijd van 3 maanden. Heden morgen werd alhier een fruitverkooper, de Graaf genaamd, terwijl hij bezig was voor eene woning op het Rapenburg zijne waar te verkoopen, door eene plotselinge beroerte overvallen, die oogenbiikkelijk den dood ten gevolge had. Vergelijkende Staal van de zuivere opbrengst der opcenten en eigene middelen ten behoeve der gemeente Leyden geheven, gedurende de jaren 185G en 1857. 1856. 1857. Grslagl (bij opcenten en invoer)20761.33) 20828.25. Binnenl. gedistilleerd (idem)- 44422.75 - 49136.67. Buitenl. gedistilleerd (idem)- 2918.41) - 1889.63). Likeuren (idem)- 1020.79) - 708 04. Gemaal (eigen middel)- 55402.40) - 57858.56). Wijn, Fruit- en Kunstwijn (idem) - 14801.75 - 17206.65. Turf (idem)- - 9402 83. Steenkolen (idem)- - 4763.37). Brandhout (idem)- - 3743.75. ƒ139327.45 ƒ165537.76). De St.-Cour. bevat een overzigt van de opbrengst van 's Lands mid delen over de maand Januarij van 1858waaruit blijktdat die bedra gen heeft 4,058,875 23zijnde 6,152.91 minder dan in Januarij 1857. De diergaarde le Rotterdam heeft wederom een belangrijk geschenk ontvangen, namelijk een prachligen Bengaalschen olifant, van Motilmain aangebragt met bet scbip Koophandelkapitein Crevecoeur, thans in eene Engelsche haven binnen. De diergaarde is deze aanwinst verschuldigd aan de vrijgevigheid van den heer Chs. Serniysreedcr en consul van België te Rotterdam. Voorts zijn nog bij die inrigling ontvangen: eene Javaansche koe, een gevlekte panther, een wilde hond en eenige fraaije tropische vogels. De Inspecteur van de geneeskundige dienst der landmagt heeft ter kennis gebragl van ouders of voogden, die voor hunne zonen of pupillen de toelating verlangen als kweekcling bij 's rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen, dat op 6 Jnlij dezes jaars een vergelijkend examen van de adspiranten zal gehouden worden. Belanghebbenden moeten voor 1 Mei daartoe bij hem inspecteur een verzoekschrift, op zegel geschreven, inzenden. In ons vorig nommer hebben wij melding gemaakt van het verdrin ken van den predikant van het dorp Eelde in Drenthe. Omtrent dit nood lottig voorval worden nog de volgende bijzonderheden medegedeeld. Een gezelschap van 8 personen begaf zich uit Eelde en Paterswoldc op schaatsen naar het Noordwillemskanaal. Na zich eenigen tijd op de Punt te hebben opgehouden, keerde men terug. Alsnu wilde men ter loops even het nieuwe Kanaal gaan zien, doch bemerkte met schrik, dat de beide zich bij het gezelschap bevindende kinderen, zijnde een 12 jarig zoontje van ds. P. Be- gemanvan Eelde, en het ruim 9-jarige zoontje van den heer W. J. II. Tresling, van Palcrswolde, regt loereden op een open vak, op de scheiding van het Noordwillemskanaal en het Horensche diep. Men riep hun nog toe, doch de knapen schenen het gevaar niet te bemerken, reden beide in de opening en zonken. De heeren A. Hesselinkvan Paterswolde, een grijsaard van ruim 70 jaren, en d8. Begemanschoten onmiddellijk ter hulpe toe, D9. Begeman sprong zonder zich een oogenbük te bedenken zijn kind achterna, en verdween in de diepte. De dochter van den heer Hesselink Wide haren vader nog terughouden, doch de moedige grijsaard herinnerde haq-, dat hij een goed zwemmer was, sprong mede in het wa ter, en kwam weldra weêr boven, met het zoontje van den heer Tresling in den arm. Rods wenkte hij zijne dochter dat alles goed ging, toen hij plotseling met zij. last wegzonk, en nu, om niet weder te voorschijn te komen. Inmiddels -wamen ook de heer J. G. M. Timmerman, gepensio neerd luit.-kolonel van>{ Oost-Ind. leger te Eelde, en diens zuster, die mede tot het gezelschap beht^den, bij de plaats des ongeluks, en geraakte ook de laatstgenoemde ia he. water, doch had tevens hel geluk er spoedig we der uit te komen. Ma», helaas, elke poging om de beide andere heeren en de kinderen te t'tddenbleef vruchteloos. De redding was ook hoogst moeijelijk, want er w\s niemand om le helpen dan de heer Timmerman en de dames, waarvan d eene, mevrouw llesselingharen hoogbejaarden vader, en dc andere, mvrottw Treslinghaar ecnigst kind moest zien om komen, en die levens getuigen moesten zijn van den rampspoedigen dood van ds. Begeman en zijn zoontje. Men stelle zich den toestand dezer vrouwen voor, vooral toen zij later het ophalen van vier lijken moesten aanschouweneerst dat van ds. Begeman en diens zoontjehel laatst dat van den heer Hesselink, die ook nu nog den knaap, dien hij had willen redden, vast in zijn arm hield geklemd. De gemeenteraad van Zwolle heeft besloten de onlangs geopende handels beurs aldaar op te heffen, omdat er bijna geen gebruik van wordt gemaakt. De bekende Jan Pulling, die wegens vervalsching van coupons bij twee vonnissen tot 32 jaren tuchthuisstraf was veroordeeld, en zich door herhaalde ontvlugting uit andere gevangenissen berucht heeft gemaakt, is in de vorige week in hel huis van opsluiting te Leeuwarden overleden. Te Goes zijn ongunstige berigten uit Engeland ontvangen betrekkelijk den voortgang der werkzaamheden aan het kanaal, en wel van dien aard dat onmiddellyk het uitpompen en de andere bezigheden zijn geslaakt, en het geheele personeel, zoo boekhouders, opzigters enz., zijn bedankt. In Augustus van hel vorige jaar liep te Maastricht hel gerucht dat de persoon van T. van der Gracht, gewezen agent van politie, een geweldda- digen dood was gestorven. Een onderzoek werd gedaan en het gevolg daar van is, dat de huisvrouw van van der Gracht thans voor het prov. gereglshof in Limburg zal worden tercgtgesteld ter zake van moord, op haren man gepleegd. Uit een aantal omstandigheden vermeenen deskundigen te moeten afleidendat de dood het gevolg is van worgingte weeg gebragt door ge pleegd geweld en wel door middel van een koord. Dc beschuldigde beweert dat haar man, die zich aan het overmatig gebruik van sterken drank over gaf, een zelfmoord heeft begaan. Bij bet onderzoek in de afdcclingen der kamer van het ontwerp, hou dende bepalingen ter bevordering van het veilig verkeer langs de ijzeren spoorwegen, heeft men algemeen geklaagd, dal dit voorstel, op welk stand punt men zich bij de bcoordccling plaatse, niet anders dan als hoogst on volledig te boschouwen is. Een aantal onderwerpenwaaromtrent regeling van den wetgever mogt worden verwacht, worden in het verslag opgenoemd. In hel wels-oniwerp worden eigenlijk slechts fragmenten van eene spoorweg- wetgeving geleverd. Een vlugtig overzigt. van het ontwerp is derhalve, naar het oordeel der meerderheid, reeds genoegzaam, om zich te overtuigen, dal het niet aan de behoefte voldoet. Men moest dus met ernst aandringen op eene geheele omwerking der wet, en achtte het hoogst wenschelijk, dat aan de redactie van een volgend opstel meer zorg wierd besleed dan aan het tegenwoordige is te beurt gevallen. Uit hel antwoord der regering op hel voorloopig verslag wegens het gebruik van het koloniale batig slot van 1855, blijkt, dat de regering eene kolonisatie, door bijzondere personen buiten Java te ondernemen, geenszins wil tegenwerkendoch ongezind is om ruime bijdragen daartoe te verstrek ken en dal de minister van koloniën met zijn ambtgenoot van marine in overleg is gelreden voor hel tot standbrengen eencr versnelde gemeenschap met Oost Indië; maar dat de behandeling van dit vraagstuk nog niet ten einde is gebragt. In een overzigt van den toestand van het eiland Curasao aan het einde van 1057, worden o. a. de volgende bijzonderheden medegedeeld. De gele kooris, die in de laatste maanden van 1852 zich op dat eiland had geopen baard, in het laatst van 1856 dikwijls niet hevigheid heeft gewoed, en vele menschen ten grave heeft gesleept, is sedert 1857 geheel geweken. De afzet van het zoutdal zulk een belangrijk artikel van uitvoer is naar de Ver. Stalen van N.-Amerika, is in het afgeloopen jaar onbeduidend geweest, zoodal er te Curasao, alsmede op het eiland Bonaire, eene groole hoeveelheid voorhanden is van de inzameling der heide laatste jaren. Het is te bejammeren dat men in dit overzigt van den handel en de nijverheid in deze kolonie niet gunstig kan gewagen. De handelscrisis in de Ver. Staten heeft in dat opzigt een nadeeligen invloed geoefend op de handcis- zaken. In den loop van 1857 zijn vele slaven van Curasao naar de over- knst gevlugt, onder welke zich verscheidene bekwame timmerlieden van de limmerwervan bevonden; hierdoor is het werk op deze werven zeer belem merd geworden. Nog meer is het te betreuren, dat van de laatste vlugle- lingen, 26 in getal, waaronder eenige dezer ambachtslieden geteld worden, geen enkele is teregt gekomen; zij zijn, naar alle waarschijnlijkheid, in zee omgekomen. Men heeft met genoegen opgemerkt, dat de haven van Curagao in het jongst verloopene jaar vrij meer dan in vele voorgaande jaren is bezocht geworden door vaartuigen uit Europeschc havens, vooral door vaariuigen uit de havens van Nederland. Zulks levert het bewijs, dat de handelsbe trekkingen met het moederland verlevendigd zijn.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1