UITVOERING VAN HAYDN'S ORATORIUM: moeder vuur gevat hebbende, wierpen zich dc kinderen op haar, om het uit te doovcn, en op die wijze kwamen allen jammerlijk om. De vader is op het gezigl der overblijfselen van zijn ongelukkig gezin waanzinnig ge worden. Berigten uit Hong-Kong deelen mede dat 11a de inneming van het fort Goughde Engelschen en Franschen zich meester hebben gemaakt van het fort Liu, de pagode en de wallen van de oostzijde van Canton. De kapitein der marine, Bale, werd bij de bestorming gedood, terwijl de burggraaf Giefort gekwetst werd en anderen in handen der Chinezen vielen. De ver bondenen hebben een dorp en een gedeelte der voorsteden in brand gesto ken. Een groot deel der voorsteden was afgebranden het vuur had ook de eigentlijke stad bereikt. De Chinesche artillerie scheen buiten staat om iets te verrigten. De zendelingen verklaren dat al de Europesche gevangenen ten gevolge van hun lijden in de gevangenissen zijn omgekomen. Volgens eene depêche van den admiraal Rigault de Genouilly was aan de Franschen bij de bestorming van Canton eene eereplaats aangewezen. Martin des Pallières, serg.-majoor bij de infanterie der marine was de eerste die de Fransche vlag op de muren plantte. Ieder een heeft zijn pligt gedaan en de eer der verbonden wapenen is gehandhaafd. De verliezen zijn onbedui dend. Canton, aldus eindigt de depêche, ligt aan de voeten der verbonden krijgsmagt. ITALIË. Het reglsgeding van de personen betrokken in den aanslag van Sapri, dezer dagen bij het hof van Salerno iu behandeling gekomen, is weder uitgesteld, omdat een der beschuldigden, de Engelsche machinist Watt, aan verstandsverbijstering schijnt te lijden. Er zijn geneesheeren benoemd om hem naauwkeurig gade te slaan. Het uitstel der zaak is door de ver dediging bestreden, omdat daardoor het lijden der beschuldigden in de ge vangenis gerekt zou worden. Te Rome is door de policie vrijheid verleend om gedurende 3 dagen van den carneval vermomd op straat te loopen, iets dat sedert 1849 nog niet was toegestaan. Deze vergunning doet zien dat men aldaar niet meer voor eene verstoring der orde bevreesd is. Op den spoorweg tusschen Rome en Frascati hebben roovers door het vertoonen eener roode vlagals teeken van gevaarden trein doen ophou den en de reizigers op hun gemak uitgeplunderd. Te Turyn zijn de gebroeders Pezzi, benevens de kapitein Palestrini, in verzekerde bewaring genomen. Men vermoedtdat dit in verband staat met de maatregelen door de regering tegen de vlnglelingen genomen. pkuissen. BERLIJN, 15 Februarij. Gisteren avond hebben de studenten dezer hoogeschool een optogt met fakkellicht gehouden, ter eere van prins Frederik Wilhelm en zijne gemalin. Meer dan 1000 jongelieden namen daaraan deel, onder hel zingen van echt Dtiilsche liederen. Hun comité' is door de jeugdige eehlgenoolen met veel heuschheid ontvangen. De optogt is door de studenten met een groot nach telijk feest besloten, waarop eene collecte werd gehouden voor de ambtena ren die in Sleeswijk-11 olstein uit hunne bedieningen zijn ontslagen. Door geheel Zwitserland heeft zich op den 3Jen dezer eene sterke aardschudding doen gevoelen. OOSTRNR I.: K. WEENEN, 13 Februarij. In deze hoofdstad telt men thans 545 medicinae doctores, 76 officie ren van gezondheid, 29 chirurgiae doctores (waaronder 6 officieren van ge zondheid), 115 heelmeesters, 28 tand-heelmeeslers45 apothekers en 1270 vroedvrouwen. De voortvlugtige beambte bij de bank Th. M. is nog niet aangehou den, maar men heeft een der directeurs in verzekerde bewaring genomen, niet omdat hij aan de diefstal medepliglig ïs, maar van wege zijne beloonde nalatigheid, in het niet nazien der kas van den ambtenaar, die een verlof had gevraagd. Th. M. is op de vlugt gegaan met een meisje waarmede hij hoewel gehuwd zijnde, betrekkingen onderhield. De baron D.die alhier vele huizen kocht en een aantal wisselbrieven in omloop bragt, is op eene reize naar hel buitenland te Homburg aange houden, op last zijner talrijke schnldeischers. Hij is onder behoorlijk ge leide herwaarts overgebragt. De Lloyds-stoomvaarl-maatschappij zal haar kapitaal door middel eener leening met 3 millioen fl. vermeerderen. RUSLAND Volgens berigten uit Petersburg zijn de onlangs vermelde voordeelcnop de Circassiers behaald, zeer overdreven voorgesteld. De generaals Ewdokimow en Nicolai hebben, terwijl de vorst Orbelian de Circassiers in Daghestan be zig hieldmet 20,000 man en 40 kanonnen ecnen logt naar het dal der grootc Tschetschna ondernomen, hetwelk door eenen vijandigen volksstam bewoond werd. Zy noodzaakten eenige honderden huisgezinnen der Tsehct- schensen zich te onderwerpen, verbrandden eenige gehuchten en voorraad schuren, en trokken met de nieuwe onderdanen iiaar de vesting Grosnaia terug. Bij deze expeditie zijn de Russen herhaaldelijk zeer in het naauw gebragt en eenige hunner detachementen door de Circassiers omsingeld ge weest. Schamyl zelf voerde zijne benden tegen hen aanmaar hij moest voor de overmagt wijken. Intusschen is het zeer twijfelachtig, of de Russen zich in hunne stelling zullen kunnen handhaven. Door den handelstand te Moskau is een groot feestmaal gehoudenter eere van de vrijmaking der boeren. TURKTE'. De policie te Konstantinopel ontwikkelt thans eene grootere bedrijvig heid vooral maakt men jagt op valsche munters en vervaardigers van papier geld. Reeds zijn twee fabrieken van dien aard opgespoord. Bij gelegenheid van eene huiszoeking bij een Italiaanschen steendrukker, deed zich het vol gende geval voor. Men had hel gcheele huis doorzocht zonder eenig over tuigend bewijs te vinden en er bleef nog maar een vertrek over, waarin, zoo liet heette eene hoog zwangere vrouw rustte. De man des huizes ver klaarde, dat hij er niets tegen had, zoo men ook dit vertrek wilde onder zoeken, indien men slechts, met het oog op den toestand zijner vrouw, de noodige kieschheid in acht nam. Dit geschiedde en men vond ook hier niets. De policie vond echter goed eene vroedvrouw te ontbiedenom de vrouw en haar bed te onderzoeken. Dit onderzoek leidde tot de ontdek king van een pak valseh papier-geld, ter waarde van 280,000 piasters, dat in de onderkleederen der vrouw gevonden werd. Men vond bij die gelegen heid in het bed nog slempels en meer voorwerpen van dien aard. In een brief uit Konstantinopel leest men het volgende omtrent den tegenwoordigen toestand der stad. Eene maand van wind en koude heeft de bevolking in eenen toestand gebragt als die eener belegerde vesting. In den jongsten tijd heeft het dag en nacht onophoudelijk gesneeuwd, zoodat men slechts met moeite voetpaden kon banen, aan weêrszijden zag men sneeuwhoogten van 5 a 6 voeten. Buiten de stad lag de sneeuw hier en daar ter hoogte van 2 ellen. Op het land was geen spoor van wegen te vinden en het is moeijelijk te zeggen hoevele personen, tot reizen verpligt, zijn omgekomen. Geheele troepen vee zijn van koude en gebrek gestorven. Zelfs in de stad zijn daardoor menschen bezweken en in de gasthuizen be vinden zich een aantal ongelukkigcn wier voeten bevroren zijn. Tegelijk heeft men onderscheidene aanvallen van wolven te verduren gehad. In den omtrek der stad heeft men de overblijfsels gevonden van een aantal perso nen door hen verscheurd. De stoutheid dezer dieren was zoo groot dat zij bij de artillerie-kaserne, voor een koffijhuis, een paard hebben verslonden; ook te Scutari is eene oude vrouw hun prooi geworden, op korten afstand van de hoofdwacht. Het was onmogelijk eene jagt op deze dieren te orga niserenwant in sommige dorpen van den Bosporus lag de sneeuw zoozeer opgewaaiddat de bewoners hunne woningen door de vensters binnen kro pen. In de voorstad van Scutari heeft een der inwoners eene lange tunnel gegraven om op deze wijze toegang lot zijn huis te hebben. Niet alleen staan alle vermakelijkheden, maar ook vele bedrijven stil, zoodat de arbei dende klasse groot gebrek lijdt. Brandstoffen, overal het dubbel in prijs gestegen, zijn in sommige plaatsen niet te verkrijgen, en het misbruik, door de verkoopers van de algemeene ellende gemaakt, heeft reeds lot bloedige tooneelen aanleiding gegeven. Het vleesch kost 1.20 het Ned. 15, brood, groenten enz. naar evenredigheidmaar al waren de levensbehoeften goed koop, het volk heeft geen vuur om ze gereed te maken. INGEZONDEN. DU: JAUJtESZEITEJUf te Leyden in den Schouwburg, op Woensdag den 10dcn Februarij jl. Het behoeft geen betoog, dat voor de goede uilvoering van een groot Oratorium, meer dan bij eenige andere muzikale schepping, de vereeniging en zamenwerking van vele en velerlei krachten vereischtdie krachten schier alleen in de eerste sleden van ons land gevonden worden en ook daar veelal nog hulp van elders tot versterking wordt gevorderd. In Leyden wordt de toonkunst wèl door velen beoefend of bemind, en voor de opvoeding van het opkomend geslacht als bijna onmisbaar beschouwd, maar slechts betrekkelijk wéinigen schijnen in slaat of zijn genegen, om zich in hel belang der kunst, buiten noodzaakeenige geldelijke opoffering te getroos ten. Gebrek van aanmoediging of van uitzigten op eene ook slechts matige belooning, levert een onoverkomelijk beletsel tegen de vestiging van een degelijk meester-orchest in ons midden, en de behoefte in dit opzigt kan door de pogingen van dilettantenwier verdiensten dankbaar erkend en gewaardeerd worden, niet genoegzaam worden vervuld. Men mag het dan wel te hooger schatten wanneer nu en dan eenige onzer sladgenootcn, door een edel doel aangespoordden moed hebbenom een feest te bereiden zoo grootsch en verheven, als op Woensdag jl. door een, slechts zeldzaam in Leyden voor zulk een oogmerk zoo talrijk verzameld publiek, niet alleen uit de verschillende maatschappelijke standen binnen de stadmaar ook uit de bewoners der omliggende dorpen bijeengekomenin het lokaal van den Schouwburg is genoten. Een feest, dat met gulden letteren in de geschiedenis van de beoefening der toonkunst in ons midden mag worden opgeteekenden ons zoo treffend de herinnering verlevendigde van de groote uitvoeringen, die wij weleer aan de viering van het tienjarig beslaan van het studenten-concert Sempre Crescendo, en meermalen aan de hier geves tigde Maatschappij voor Toonkunst te danken hadden. Reeds sedert een paar maanden was het bekend geworden dat de commissie voor de Volkszangscholen van het Leydsche Departement der Maatschappij lot Nut van 't Algemeenin het belang van het fonds dier scholen eene groote muzikale uitvoering beraamd, daartoe hare keuze op het onover troffen Oratoriumdie Jahreszeitenbepaaldde medewerking van een tachtigtal zangers en zangeressen, alle dilettanten hier ter stede, gevraagd en verkregen had; en wie nog na het rondloopen der inleekeningslijsten er aan mogt twijfelen, in hoeverre dat personeel door een behoorlijk orchcst ondersteund zou worden, hij kon uit de tweekleurige, reusachtige aanplak biljetten dc zekerheid erlangen omtrent de voornemens, om ook in dit, als in alle andere opziglen iets buitengewoons te leveren. Wij schrijven het vooral toe aan de groote en algemeene verwachting die men van de uitvoering had opgevat, maar ook aan den zeer maligen prijs voor den toegang (/l.per persoon) vastgestelddal de deelneming zoo algemeende opkomst zoo tal rijk is geweest. E11 moeten wij, op grond van eene ondervinding van vele jaren, twijfelen, of de vruchten der volkszangscholen, in wier belang alles ondernomen was, wel zoo gezegend en blijvend zijn als de tegenwoordige commissie zich schijnt voor te stellen; toch is een allerbelangrijkste uitslag verkregen, een verheven doel bereikt, nu zulk een uitnemend muziekstuk,

Leydse Courant | 1858 | | pagina 3