LEYDSCHE COURANT. 1858. WOENSDAG 17 FEBRUARIJ. De Courant wordt Maandag Woensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 11 in het jaar; de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven BIIVAEIYLANDSCÜE BERIGTEN. LEYDEN, 16 Febriiarij. Gisteren bad albier de aanbesteding plaats van het bouwen van een slads-zieUenhnis, dat in verbinding moet gebragt worden met het Nosoco- mium Academicum. Aannemer van dit werk is geworden de heer J. C. van Bcrluim, te Utrecht, voor ƒ158,000. Er waren 12 insehrijvings-billetten ingekomen. Vrijdag avond 11. nam de heer J. P. Zuurdeeg Jz. in eene vergadering van diakenen der ned. herv. gemeente op het huiszitlenhuis alhier een pleg- tig afscheid van zijne ambtgenootenna gedurende 20 jaren die moeijelijke betrekking te hebben waargenomen. Ter herinnering aan zijn broederlijk verkeer onder henvereerde hij bet collegie met eenen bijzonder fraaijen ebbenhouten voorzitlers-hamer, met zilver ingelegd, en waarop men de vol gende woorden leest: Uit hoogachting door J. P. Zuurdeeg Jz. bij zijne aftreding als diaken, den lslen Jan. 1858. Ook twee der bedienden van het hulszittenhuis, N. de Graaf en J. W. Broekbuizen, ontvingen van den aflredendcn regent een aandenken, de eerste een gouden potloodpen en de tweede een zilveren horologie, onder dankbetuiging voor de trouwe diensten gedurende vele jaren door hen bewezen. Dit pleglig afscheids uur zal nog lang bij hen, die er getuigen van waren, eene aangename herinnering achler laten. De Gemeentestem behelst eenige beschouwingen betreffende de thans bij de tweede kamer aanhangige belasiing-ontwerpen. In dat betoog wordt op onderscheidene gronden aangeloond, dal de wijzigingen in het algemeen voar de plattelands-gemeenten ondienstig en ook niet voor alle groote g gemeenten even wenschelijk zijn. Volgens den schrijver zal Leyden geen het minste voordeel van de voorgestelde wijzigingen genietendaar do eigene directe belasting, die nu geheven wordt, zon vervangen worden door de verhooging der opcenten op de personele belasting en op de grondbelas ting der gebouwde eigendommen. Ten slotte wordt bet denkbeeld aan de hand gegeven, zoo al de gemeenten geholper. moeten worden dat dit dan geschiede op eene wijze die beter doel treft en het rijk, de gemeenten en de natie te gader werkelijk baat. De vroeger ook door ons vermelde Bijdrage tot de kennis ran het be lang der Nederl. spoorwegen, door den ingenieur van den waterstaat J. G. W. Fijnje, is thans door den schrijver aangevuld met de uitgave van eenige bijlagen. De schrijver heeft daartoe aanleiding gevonden, doordien hem, nadat zijn stuk het licht had gezien, nog verschillende andere opgaven over de spoorwegen verzocht werden. Dij vermeende dat die opgaven eenig nut konden aanbieden, zoodat hij ze als bijlagen kon en mogt mededeclen. In zijn voorberigt herstelt hij eenige feilendie in zijne brochure waren inge slopen. In de bijlagen zelve geeft de schrijver overzigten der spoorwegen van België, Frankrijk, Pruissen en Engeland, terwijl ten slotte een o\er- zigt wordt geleverd der uitkomsten van de verschillende spoorwegenver kregen over het jaar 1853. Door de Ned. Handelmaatschappij zijn bevracht 12 schepen, als voor Amsterdam 7, voor Rotterdam 4 en voor Dordrecht 1. Uit Noordwijk-Binnen is aan de H. C. het volgende geschreven. De cultuur van bloembollen, welke sedert eenige jaren alhier eene bijzondere uitbreiding heeft gekregenis steeds toenemende, en als bewijs daarvan kan strekken de op Donderdag 11. door de vcreeniging Flora (opgerigt den 29sten Oct. 1857) gchoudene eerste tentoonstellingwelkedoor de hoeveel heid en door de buitengewone fraaiheid der hyacinthen en bijgewassende bewondering der talrijke bezoekeis, zoo van elders als uit deze plaats, ten volle weg droeg. Voor de fraaiste hyacinthen zijn prijzen toegekend aan de firma C. Grulleman en Zoon en aan den heer J. J. Grulleman, en voor de bijgewassen aan de heeren P. Alkemade Mz.G. van der Weiden Gz., M. C. Alkemade en dr. J. Everwijn, allen ingezetenen dezer gemeente. Tc Kampen is door den dezer dagen overleden oud-burgemeester F. Lemker bij uitersten wil aan de hervormde gemeente een stuk land ver maakt ter vvaardc van 8 a 10,000. Nabij Vries (Drenthe) is dezer dagen een gezelschap, dat zich op hel ijs had gewaagd, daardoor geraakt. Drie personen werden gelukkig gered, maar twee, de predikant van het dorp Eelde cn zijn zoon zijn verdronken. Ook te Groningen waagden zich vijf meisjes op het llorenscbe diep; spoe dig zakten zij door hel ijs en aan een kostte zulks het leven. Volgens de Gron. C. heeft Z. M. de koning, beschikkende op de op gezonden adressen aangaande de verplaatsing der buskruid-magazijnen uit de vesting Groningen, goedgevonden te bepalen, dal die magazijnen naar elders zullen worden verplaatst, wanneer door de gemeente daartoe een subsidie worde verleend van ƒ6000. Den li11™ dezer zijn 8 werklieden van de werf der Commcrcie-Compagnie te Middelburg door de policie in verzekerde bewaring genomen. Men ver neemt dat die gevangenneming geschied is omdat ai die personen worden verdacht gehonden van diefstal van koper of medepligtigheid daaraan, ge pleegd ten nadeele van die inrigting, en waarvan de gezamentlijke geld waarde meer dan ƒ1000 moet beioopen. 'sGRAVENI1AGE16 Febriiarij. Tot Burgemeester van de gemeente Westervoort is benoemd de heer P. L. Ebeliug. Tot kantonregter te Ridderkerk is benoemd mr. II. W. Fangman, thans griffier bij hel kantongeregt te 's Gravendeel, Gisteren avond heeft er bij gelegenheid van den naamdag der koningin- moeder, bij 11. M. eene soiree musicale plaats gehad, die door onderschei dene leden van de kon. familie werd bijgewoond, en die lot middernacht heeft voortgeduurd. Z. K. II. Prins Hendrik heeft 50 geschonken aan de nagelaten be trekkingen der manschappen van de Jonge iPees Volgens de bij het depart, van koloniën van de Nederl. bezittingen ter Kuste van Guinea ontvangen berigten, gedagteekend St. George d'EI- mina, 9 Januari), was de gezondheidstoestand der ambtenaren en officie ren, even als die der bevolking, zeer voldoende. De handel was luttel, hoofdzakelijk wegens het gebrek aan artikelen. Hel baarde verwondering dat er zoo weinig regtslreeksche aanvoeren uil Europa of Amerika kwamen. Gedurende de maanden Julij, Augustus en September waren er slechts 6 schepen ter reede van Elmina geankerd geweest, die r-eg 1st reeks uit die werelddeelen kwamen. De tijdingen met de landmail uit Batavia aangebragt leveren niets be langrijks op. Er is geen twijfel meer, of de pink de Jonge /Haartje, stuurman Floor Tnyt, reeder de heer Albers Mo§, te Sehcveningenis op den l?le" dezer verongelukt. Zeven mense'icn verloren daarbij het levenvijf schepe lingen waren gehuwd en laien 12 kinderen na. Moge ook ditmaal de lief dadigheid niet achterblijven. De pink van den beer C. Gebel, waaromtrent ook ongerustheid bestondis behouden alhier aangekomen. Tiverde Hamer der Slaten-Gsncraat. Zitting van Maandag 15 February. In deze zitting- is ingekomen een voorstel lot amortisatie van schuld, ten bedrage van 16 millioen gulden, ingediend door de leden die het voorstel tot afschaffing van den accijns op het gesiagt hebben voorgedragen. Aan dc orde was dc beraadslaging over het vvets-ontwerp betreffende de herziening der wet op het personeel. De minister van fiiiantiën hield eene uitvoerige rede, die 3 uren duurde, ter verdediging en toelichting van het ontwerp. Z. Exc, behandelde drie punten: 1". het finanliële oogpunt; 2". in hoever de voorstellen ondersteu ning verdienenen 3°. beantwoording der bedenkingen nopens de wet op het personeel. In de eerste plaats zeide de minister, dat de voordragt, uit een finantieel oogpunt beschouwd, aannemelijk is; dat de opbrengst der personele belas ting met 900,000 verminderd kan wordenzonder dat in het vervolg op meer dan 14j millioen uit de koloniale balen gerekend wordt. In de tweede plaats heeft de minister uiteengezetdat de voordragt strekt om de gemeenten, welke zich in finanliële ongelegenheid bevinden, te helpen, of te gemoet te komen, maar dat het thans in behandeling zijnde ontwerp van wet op het personeel een geheel uitmaakt met de overige reeds aange bodene ontwerpen, en dat deze gezamenllijk strekken cm eene belangrijke verbetering te brengen in het geheele belastingstelsel. In de derde plaats antwoordende op de ontwikkelde bedenkingenheeft de minister doen op merkendat het geenszins de bedoeling is, aan enkele groote steden ver- ligting van lasten te geven, ten koste van de gemeenten ten platten lande, maar integendeel om al de gemeenten te ontlasten. Ten hlijke, dat hij de regering geenszins eene zucht bestaat om den landbouwenden stand meer te bezwaren, en daarentegen den handel en de zeevaart te bevoordeelenwees Z. Exc. op de afschaffing van de accijnsen op bet schapen- en varkeus- vleesch cn op hel gemaal, ten bedrage van 5J- millioen, terwijl de in- en uitgaande regten en de schippers-patenten slechts met 13J ton zijn vermin derd. Door de voorgedragene wet zuilen alle gemeenten ontheffing genie ten, maar het privilegie, hetwelk de plattelands gemeenten tot dusver dooi de wel op het personeel genoten, zal ophouden; de tegenwoordige voordragt strekt om de ongelijkmatigheid, welke die wet opleverde, te doen vervallen. Aan het slot zijner rede zeide de minister, dat het zijne overtuiging is, dat de gemeenten geholpen moeien wordenhetzij nuof laterdalafgc-

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1