BUITENLANDSCHE BERIGTEN. EIVOELAjVD. LONDEN, 11 Februarjj. Van regeringswege zal voor generaal Havelock in Trafalgar-square een standbeeld worden opgerigt. Het voorstel van lord Russell, tot wijziging van den parlementairen eed, in dien zin dat ook israëlilen in het parlement zitting kunnen nemen, is voor de tweede maal in het lagerhuis gelezen. In dezelfde zitting heeft de heer Sterling aangekondigd dat hij ophelde ring zal vragen omtrent de gegrondheid van het gerucht, dat keizer Napo leon III het jaargeld, door Napoleon I aan Canlillon, den moordenaar van Wellington, toegelegd, met inbegrip der renten, zou hebben uitbetaald. De jonge Pruissische prinses Victoria heeft aan de behoeftigen te Windsor 100 geschonken. De regering heeft van de wetenschappelijke expeditie op den Niger alsmede van die in het gebied der Hudsonsbaai-Compagnie berigten ontvangen en openbaar gemaakt. De eerste is door eenen tegenspoed getroffendien zij bezwaarlijk zal kunnen te boven komen, namelijk het verlies der kleine stoomboot, waarmede zij de rivier opvoer; dit vaartuig is tusschen rotsen vastgeraakt en verongelukt. De andere expeditie vorderde naar wensch. Door de policie is 200 uitgeloofd op de ontdekking van AIlsop, die als medepligtig aan den aanslag op keizer Napoleon wordt beschouwd. De nalatenschap van den onlangs alhier overleden heer Morrison is op het verbazend bedrag van ruim vier millioen geschat. Zijne weduwe blijft Hasillon Park bewonen hetwelk 126,000 gekost heeft en waarvan het mobilair op 90,000 getaxeerd is. Bovendien zal die weduwe onge veer 10,000 jaarlijksch inkomen genieten. De zoon van den overledene erft het landgoed Basillon en de landgoederen lslay in Schotland, die 425,000 gekost hebben en door hunne uitgestrektheid met een klein vorstendom gelijk slaanbehalve dit een en ander is genoemde heer erfge naam van een millioen Tot de verdere bezittingen van wijlen den heer Morrison behoorden Fonlhill Abbey, Hove Park in Sussex, zijn woonhuis in Upper Harleystreel alhier, voor 80,000 aandeelen in de Vicloria-dok- ken en uitgestrekte goederen in Amerika. Te Dublin worden vergaderingen gehouden ten einde zich met kracht tegen de afschaffing van het stedehouderschap van Ierland te verzetten. Uit Teheran is berigt ontvangen dat de Heer Murray weder van zijne ziekte is hersteld. Berigten uit New-York melden dat er in Mexico eene omwenteling is uitgebarsten, waarbij vele personen het leven hebben verloren. De stad was gebombardeerd. De stad Downieville, in Californie, is grootendeels afgebrand. De schade wordt op een half millioen dollars geschat. Berigten van de westkust van Afrika melden dat een oorlogsvaartuig naar Eloby, een der Spaansche Carisco eilanden, was afgezonden, waar een Engelschman, kapitein Stewart, in het bijzijn zijner vrouw, op eene wreede wijze door de inlanders is omgebragt. Te Liberia heerschte ziekte: te Te- neriffe zijn zware stortregens gevallen; maar zij hebben geen nadeeligen invloed op den gezondheidstoestand uitgeoefend. FRANKRIJK. PARIJS, 11 Februarij. De keizer heeft op nieuw aan 520 veroordeelde militairen kwijtschel ding van straf en aan 253 vermindering van straf verleend. De heer de Raynevalvroeger gezant te Rome en die als zoodanig naar Petersburg zou gaanis alhier overleden. De instructie in de zaak van de deelhebbers aan den aanslag van 14 Januarij is afgeloopcn. De vervolging zal zich bepalen tot de vier bekende Italianen en twee personen die voortvlugtig zijn. De generaal Espinasse heeft Maandag morgen zijne betrekking als minister van binnenl. zaken aanvaard. Hij begaf zich naar het hotel en deed zoowel de hooge als lage ambtenaren bij zich ontbieden. Hij verklaarde hun dat de keizer op hunne onverdeelde getrouwheid rekende, en dat zoo iemand meende de nieuwe staatkunde der regering niet te kunnen onder steunen, hij verstandig zou handelen met onmiddellijk zijn ontslag te nemen; hij minister was niet met eene halve gehoorzaamheid te vrede te stellen. Ten slotte verklaarde z. exc. dat hij niet moest beschouwd worden als iemand die slechts ad interim de zaken waarnammaar dal hij bestemd was om tot het einde toe de plannen des keizers ten uitvoer te brengen. Deze woorden hebben diepen indruk gemaakt. In hel depart, de l'Ain is een persoon lot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij den aanslag van Pierri in 'topenbaar had goedgekeurd. De groote oliefabriek van de gebroeders Marchand te Marcq en-Baroeul nabij Rijssel is in 2 uren tijds afgebrand, benevens eene nabijgelegene land hoeve. Mevr. Marchand is slechts met moeite uil de vlammen gered. Door Z. M. is vergunning verleend aan mr. A. A. J. Mcylink, lid van de tweede kamer, tot het aannemen der onderscheidingsteekenen van ridder kommandeur der orde van den H. Gregorius den Grootehem door den Paus geschonken, en aan mr. I. Boeye, hoofd administrateur bij het depart, van finanlienlot het aannemen der onderscheidingsleekenen van komman- deur der Dannebrogs-orde hem door den koning van Denemarken geschonken. De luit.-generaal baron Forstner van Dambenoy, belast geweest met eene zending naar Parijs, om Napoleon III met zijne redding op 14 Jan. geluk te wenschenis door den keizer benoemd tot groot-officier van het Legioen van Eer. Z. Exc. is reeds in de residentie teruggekeerd. Bij kon. besluit is bewilliging vcrleeend tot heL wijzigen der arll. 38 en 40 van de statuten der Nederl. handelmaatschappij. Tot burgemeester van de gemeente Peize is benoemd de heer J. G. M. Timmerman. Eergisteren avond had er eene buitengewone soiree bij II. M. de ko ningin plaals, waarin mevr. Ristori optrad, die zich uitsluitend herwaarts had begeven, om aan het verzoek van II. M. te voldoen. Gisteren morgen heeft alhier in de r. k. kerk op het Binnenhof eene pleglige pontificale dienst plaats gehad door mgr. van Vree, bisschop van Haarlem. Hel prov. geregtshof van Zuidholland heeft in zijne zitting van heden, met vernietiging van een vonnis van heden, den persoon van Apeker, zich noemende van der Venvrijgesproken van de aanklagt van bedelarij onder bedreiging. Hij is onmiddellijk op vrije voeten gesteld. Er beslaat te Scheveningen vreesdat een der aldaar te huis bchoo- rcude pinken in den laatsten storm zoude zijn vergaan. Tweede Kamer der Stat en-Generaal. Zitting van Vrijdag 12 Februarij. In deze zitting zijn drie wets-onlwerpen ingediend betreffende de comp tabiliteit. De heer Thorbecke heeft verlof gevraagd en bekomen om op een nader te bepalen dag aan den minister van binnenl. zaken eenige inlichtingen te vra gen over den tegenwoordigen staat der aangelegenheid van de spoorwegen en de uitzigtcn die de regering daaromtrent kan openen. Daarna zijn aangevangen de algemeene beraadslagingen over het wets ontwerp tol herziening der wet op het personeel. De heer Reinders was van oordeel dat de finantiële nood van de groote gemeenten niet van dien aard was, dat eene herziening van het belastingstelsel noodig was. De lieer van Bosse verklaarde dat hij na een naauwkeurig onderzoek het ontwerp onaannemelijk achtte. Ook de heeren van Deinse, Zijlker en Storm van 's Gravesande voerden onderscheidene bezwaren tegen het ontwerp aan. De heeren Sehimmelpenninck en Godefroi verdedigden de voorgestelde maatregelen. Zitting van Zaturdag 13 Februarij. In deze zitting is ingekomen eene kon. boodschap ten geleide van het verslag der werkzaamheden van de algemeene rekenkamer over 1856. Zijn ingekomen adressen uit Leyden en Soeterwoudeaandringende op de aanneming der belasting-ontwerpen. De beraadslagingen over het ontwerp van wet nopens het personeel wor den voortgezet, waaraan deel nemen de hh. Blaupot ten Cate, die zijne grieven legen het ontwerp bloot legt, van Asch van Wijk, die zich met het voorgestelde kan vereenigen, van der Veen, van der Linden en ter Bruggen Hugenhollz, die allen de voordragt bestrijden, de heer van der Lin den deed zulks in eene uitvoerige rede. Na hem sprak nog de heer Dirks, die zijne stem van nadere inlichtingen zal doen afhangen. Vervolgens ver zocht de minister van finantiën het woord, maar wegens het vergevorderde uur wordt de vergadering lot Maandag aanst. gescheiden. AMSTERDAM, 12 Februarij. Voor de arrond.-reglbank alhier stond gisteren leregt de heer P. M. van Cleef Jzn., uitgever en boekdrukker te Hilversum, ter zake van het druk ken uitgeven en vei koopen van het eerste deel van een boekwerk getiteld «Verspreide dicht- en prozawerken van II. Tollens Czn., verzameld door G. Engelberts Gerrits," als hebbende de dichter Tollens gedurende zijn le ven hel regt van copij dier gedichten aan zich behouden en bij uitersten wil aan zijne kinderen nadrukkelijk opgedragen, cm tegen het herdrukken of op nieuw uitgeven dezer dichtwerken met zorg te waken. De lste getuige in deze zaak was mr. H. P. J. Tollens, zoon van den dichter en lid der arrond.-reglbank ie Leyden. Uit diens verklaring bleek, dat de door van Cleef uitgegeven gedichten uit allerlei verzamelingen zijn te zamen geraapt, dat hier en daar nieuwe coupletten toegevoegd zijn, an dere uitgelaten, dat de verzen overal willekeurig zijn veranderd en ver minkt, zoodat in één gedicht zelfs 180 veranderingen hebben plaats gehad. De 2dc getuige, de boekhandelaar Blok, van wien de bekl. zeide het copij- regt van sommige gedichten gekocht te hebben, ontkende dit beweren. Het openbaar ministerie requireerde na toelichting de schuldverklaring van den bekl. aan nadruk en zijne veroordeeling tot eene boete van ƒ100 tot 1060, ten behoeve der armen van Hilversum en lot betaling aan de beleedigde partij van de waarde van 2000 exemplaren naar den boekver- koopersprijs van den wettigen druk berekend, met verbeurdverklaring der onverkochte exemplaren ten behoeve der beleedigde partij. De verdediger van den beklaagde, mr. Jansma van der Ploeg, conclu deerde primair tot ontslag van regtsvervolging, op grond dat het openbaar ministerie niet bewezen heeft, dal de erfgenamen van Tollens nog het eopij- regt der thans uitgegeven gedichten bezitten, en subsidiair tot schorsing van het strafgeding lot na de beslissing van het civiel geschil over den eigendom van het copijregt. Nadat door het openbaar ministerie en den verdediger nog Iwee termijnen gepleit waren, kreeg de pleiter voor de civile partij nir. 's Jacob, het woord. Hij concludeerde 1°. lot openbaarmaking van hel vonnis ten koste van den beldaagde en 2°. tot veroordeeling van den bekl. in de kosten door de ci vile partij gemaakt. Tot slaving dier conclusie toonde hij aan dat 1°. het eigendomsregt der gedichten van Tollens bij zijne erven berust; 2°. dooi den beklaagde op dat regt is inbreuk gemaakt, en de beklaagde dus 3°. scha devergoeding schuldig is. De uitspraak in deze zaak is bepaald op 4 Maart. ITALIË. Te Rome is overleden de kardinaal Spinola, zoodal op dit oogenblik 10 kardinaals-plaatsen vacant zijn. De overledene had steeds groote in komsten genoten en laat een vermogen van een half millioen kroonen na, dat, na aftrek van een maandgeld van 3 kroonen aan zijne bedienden en 20 kroonen voor zielmissenaan zijnen neef ten deel valt. Be aartsbisschop van Ferrara is in moeijelijkheden gewikkeld. De heer Bouacioli, een zeer rijk man, onlangs overleden, had zijne ziel tot erfge naam van zijn vermogen gesteld. De broeder van den overledene betwist de geldigheid van het testament, op grond dat de erflater aan zinsverbijste ring leed. Het hooge geregtshof heeft hem toegestaan om zijn beweren door getuigen te doen bevestigen.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2