LEYDSCHE COURANT. MAANDAG 15 FEBRUARIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zat ui dag Avond De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke JSo miners worden tegen 10 Centen afgegeven 8 Haragm*gBreia«fa^^ «\8 deze Courant behoort Bijblad IV0. 2. lUNAGNLANDSOIUC BKKKiTKN. LEY DEN, 13 Februarij. Door den gemeenteraad alhier is een adres aan de tweede kamer der staten- gcrieraal ingezonden, ter ondersteuning der regerings-voorstellen, ter ge- moelkoming aan de finanliële bezwaren der gemeenten ingediend. Gisteren avond ten C ure werd alhier ingewijd eene hervormde diaconie school. Deze eenvoudige, maar om het belang der zaak gewigtige, plegtig- heid had plaats in het voor die school bestemde en doelmatig ingerigte locaal op de Haarlemmerstraat, en werd bijgewoond door de gezamenlijke diakenen der hervormde gemeente en vele uitgenoodigde commissiën, bene vens een groot aantal belangstellenden, waaronder ook eene aanzienlijke vrouwenschaar. Daarenboven zag men op de nieuwe schoolbanken gezeten meer dan 100 kinderendie de toelating lot het te geven onderwijs reeds ontvangen hadden, en nu, bij de inwijding tegenwoordig, haar door hun gezang opluisterden. Nadat de president-diaken, de heer Rollandetde vergadering welkom geheeten had, beklom de heer Zaalberg, als voorzitter der commissie van bestuur dezer school, het spreekgestoelte, en beschreef op eene beknopte, duidelijke en overtuigende wijze, den aard en de strekking dezer nieuwe stichting als eene poging van diakenen om, door de aan hunne zorg toe vertrouwde arme kinderen der gemeente behoorlijk te laten onderwijzen, aan hunne roeping te voldoenen zich niet alleen het stoffelijke belang der behoefligen aan te trekken, maar ook hen van der jeugd af, naar geest en hart, zóó te ontwikkelen en te vormen, dat zij tot kundige en deugd zame menschen opgewassen, eenmaal voor eene zelfstandige kostwinning geschikt, en behoed tegen lediggang, bedelarij en andere oorzaken van het pauperismeder maatschappij lot nut en eere en der gemeente lot sieraad zullen kunnen zijn. Verre van door hunne poging iels te willen te kort doen aan de welverdiende eer van het voortreffelijke onderwijs op de be staande stadsscholen, meenden diakenen, dat eene school als de onderha vige, bestemd uitsluitend voor kinderen van ouders, die gerekend konden worden, hetzij nu reeds, hetzij voortaan, in de termen van alimentatie te vallen, bijzonder aanbevolen aan de zorg van een onderwijzer, die daar voor alleen werkte en leefde, en bepaaldelijk ook aan hun eigen bestuur als armverzorgers toevertrouwd, geenszins overtollig, maar zelfs noodzake lijk moest worden gekeurd zoowel om het onderwijs meer verpligtend te maken, als om de gelegenheid daartoe ook open te stellen voor zulke kin deren, voor wie anders, en op zulke uren, waarop geene gelegenheid be stond. Spreker eindigde met. een kernachtig, hoogernstig woord tol den hoofdonderwijzer, aan wien die belangrijke taak, beter door de consciëntie dan door reglementen te omschrijven en aan te bevelen, voortaan zou zijn opgedragen. Daarna hield ds. Tichlerals afgevaardigde van het ministerie der herv. predikanten, eene belangrijke rede, ten einde vooral van het Christelijk standpunt deze nieuwe inrigling in haar gewigt te doen kennen en waar deren. llij stelde de diaconieschool in 'l algemeen voor als eene plant des Christendomsdoor de hervorming op nieuw gekweekten nu op Lctjd- schen bodem overgebragt. Wat onder het heiden- en jodendom weinig of niet behartigd werd, dat moest wel door Christusdie den armen het Evangelie predikte en de kin deren zegende, in hel leven geroepen worden de zorg namelijk voor het waarachtig heil der armen en van hun kroost. Ron echter de behartiging hiervan niet anders plaats hebben dan in den geest der vrijheid en door vrij onderzoek des Goddelijken woords in den Bijbel, zoo was het licht en de kracht der hervorming noodig om die plant in vollen luister te doen ontluiken en bloeijen. Nu kan evenwel eene school, welke van Christus, die alle menschen lief had, uitgaat, en op Gods openbaring, vervat in den Bijbel, het meest verdraagzame boek, gegrond is, nimmer in een ker kelijk leerstellige sectenschool ontaarden en mag dns ook geene diaconie school dit ooit worden, ofschoon zij uit haren aard, als voor kinderen niet zoozeer van den staat als wel van de gemeente bestemd, altijd blijven zal eene christelijke school, waar de kennis van Christus hoofdzaak en de geest van Christus het heerschende beginsel zijn moet. Moge dan dit gelden van zulk eene school als op Legden's bodem thans wordt overgebragten door wier oprigting in eene wezenlijke behoefte kan worden voorzien; want in eene goede stad als Leydeneene stad van armen, eene stad van fabrieken, mogt bij de vele menschlievende inrigtingen van allerlei aarddie reeds bestaan, eene diaconieschool niet ontbreken. Spreker wenschle dia kenen geluk met den arbeid, dien zij daartoe dusver met zoo veel liefde, ijver en trouw hadden verrigt, cn vestigde hun oog op God, van wien alle licht cn kracht moest afdalen, en aan wiens magtigc bescherming en alge- noegzamen zegen hjj nu in een plegtig gebed deze nieuwe stichting opdroeg. De zamenkomst werd gesloten door den president-diaken, die nog kort en gepast de redenaars bedankte, den kinderen een hartelijk woord toesprak, en hulde deed aan de beloonde belangstelling der aanwezigen. Deze laal- sien zullen zich, gewis, dat uur niet beklagen en cr den indruk lang van bewaren, den indruk namelijk van blijdschap, dat er op het ruime veld, hetwelk in deze stad voor menschenliefde geopend is, ook veel, cn van jaar tot jaar meer, gearbeid wordt, en wel gearbeid met ijver niet zon der verstand; want ook deze nieuwe school levert weder het bewijs op van een toenemend streven naar centralisatie en zamenwerking van onderschei dene philanthropische krachten, overmits op haar zullen worden toegelaten bij voorkeur de kweekelingen der tusschsnschool van den heer Kneppel- liout, die op hare beurt wederom de zesjarige leerlingen opneemt van de beslaande bewaarscholen voor arme en hazelooze kinderen. Naauwelijks kan men daarbij den vurigen wensch onderdrukken, dat er nog ééne zoo danige bewaarschool in zeker gedeelte onzer stadwaar hieraan groote behoefte beslaatmoge worden opgerigt. Doch terwijl men met betrekking lot dit gewigtige punt hopend blijft uitzien naar een vermogenden meu- schenvrienddie hiervoorhetzij bij zijn leven of na zijnen doodde fond sen beschikbaar stelt, durft men met vrijmoedigheid de gehcele hervormde gemeente op den hierboven vermelden arbeid barer diakenen wijzen, en hare krachtdadige ondersleuning door vermeerdering van giften met vertrouwen verwachten. Eergisteren omstreeks een half uur voor middernacht had er op eene schuit, in hel Rapenburg voor het museum liggende, eene poging tot diefstal plaats. "De dader, die op de verschijning van den bewoner der scbuit de vlugt namwerd door de schildwacht,, die voor eene officierswoning op korten afstand van het museum stond, aangehouden cn door toeschietende nachtwachts in verzekerde bewaring genomen. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 371 tot 404 personen. Bij kon. besluit is bepaald dat de miliciens der lig ting van 1857 tegen 8 April aansl. zullen opgeroepen worden om in den wapenhandel geoefend te worden. De letterkundige afdeeling van de kon. academie van wetenschappen zal op Maandag aanst. tc Amsterdam eene gewone vergadering honden. Door de Utr. C. wordt berigt dat door den heer Goldschmidt weder eene nieuwe planeet (de 52stc) is ontdekt. Voorts dal de komeet door d'Arrest den 27slcn Junij 1851 ontdekt, waarover de hoogleeraar Oudemans aan de akademie eene verhandeling heeft ingediend, door Maelear aan de Kaap de Goede Roop in het voorgaande jaar is teruggevonden, nagenoeg op de plaats, welke door Oudemans en Yvon Villargean aangewezen was. Uit Utrecht wordt gemeld dat Z. M. de koning ƒ1000 heeft geschon ken aan de commissie, belast met de oprigting van een geneeskundig ge sticht voor oogliiders te dier stede onder de leiding van den hoogleeraar Donders. De inschrijving is reeds geklommen tot de som van ƒ16.000. De gemeenteraad van Sncek heeft ƒ80,000 toegestaan voor den aan leg cener gaz-fabriek aldaar. Te Goes is voor den Zecuwsch-Limhurgschen spoorweg reeds voor ƒ61,000 ingeschreven. In de afgcloopene weck is op het gehucht het Spui, op Axels grond gebied, eene arbeiderswoning, met schuurtje, des nachls (usschen 11 cn 12 ure afgebrand ten gevolge van het onvoorziglige stoken van de over blijfsels der vlasbewerking. Als bij toeval werd die brand ontdekt op eene naburige hofstede, van waar men oogenbhkkelijk ter hulp snelde; anders zouden de bewoners, die gcrustelijk sliepen, en nu nog, ofschoon met groot bezwaar, gered, in den brand zijn omgekomen. Bij bet kon. athenaeum te Maastricht is vacant de betrekking van professor der Grieksche taal, waaraan eene vaste jaarwedde van ƒ1000 is verhonden. Doctoren in de wijsbegeerte en letteren die voor die betrek king in aanmerking wenschen le komenmoeten zich voor den 25ste" dezer bij den raad van bestuur van het athenaeum aanmelden. Te Yenlo had dezer dagen een droevig voorval plaats. Een dienst meisje had een pol met was en terpentijn op hel vuur gezet. Ongelukkig sloeg er de vlam in en deelde zich aan hare klcederen mede. Toen zij ver schrikt flaauw viel, tastte het vuur hare kleederen aan, zoodat zij dermate gebrand werd, dat zij onder hevige smart kort daarop is bezweken, llarc meestereswelke nog eene poging tot blussching der vlam deedheeft hare handen vrij ernstig gebrand. 's GRAVEND AGE, 13 Februarij. Tot ridder der orde van de Eikenkroon is benoemd de heer A. A. Ditt, kommandant der schutterij en secretaris van liet gemeentebestuur tc Meppel.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1