LEYDSGHE COURANT. WOENSDAG 3 FEBRUARIJ. I8ü8. De Courant wordt MaandagIVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven BmKEIVLANDSCÏIE BERÏGTEN. LEYDEN, 2 Februarij. Gisteren is alhier de 50slc verjaardag van H. K. H. prinses Frederik der j Nederlanden op de gewone wijze gevierd. De Staats C. van heden bevat een kon. besluit van 22 Jan., houdende 1 goedkeuring van de statuten der Fereeniging voor Christelijke belangen j te Leyden. Wij vernemen dat diakenen der Ned. herv. gemeente alhier het voor- j nemen hebben om op Vrijdag 12 Febr. e. k., des avonds ten zes ure, de diaconie-school dier gemeente op eene plcglige wijze te openen en dal er j tot het bijwonen dezer plegtigheid aan autoriteiten en andere personen uit- ;j noodigingsbrieven zijn toegezonden. Jl. Zondag avond werden alhier gearresteerd drie nog jeugdige mis- j dadigers, op het oogenbük dat zij zich door middel van een valschen sleu- tel in het magazijn van den heer A. op de Hoogcwoerd alhier hadden i begeven. Zij waren voorzien van een breekijzer en verscheidene valsche sleutels. Een hunner was eerst onlangs lot 2-jarige tuchthuisstraf veroor- j decldwelke straf hij eerstdaags stond in te gaan. Vrijdag 11. werd voor de arrondissements-regtbank alhier eene in ver schillende opziglen belangrijke zaak behandeld. Een onzer voornaamste fabriekanten stond te regt als beschuldigd van het misdrijf wegens het ver breken van zegels, door of van wege bet openbaar gezag gehecht aan de veiligheidsklep van een stoomketelwaartegen is voorzien bij art. 251 van hel wetboek van strafregt. Uit het getuigenverhoor bleek dat de verze geling had plaats gehad door een stads bode met een gewoon priseerlood waarop glads-wapen met een tang was ingedrukt, op last van een adspi- ranl-ingenieur voor het stoomwezendie daartoe was gemagligd bij eene ministeriele beschikking; dat het hoofd vau hel plaatselijk bestuur vergun ning had verleendom bij dreigend gevaar of dringende noodzakelijkheid de zegels weg te nemen, mits daarvan onverwijld kennis gevende, en dal enkele dagen na de verzegeling de vereisehle concessie tot hei onvoorwaar delijk gebruik van den bcwuslen stoomketel door de hooge regering was verleend, terwijl na dien tijd het gerucht van eene plaats gehad hebbende eigendunkelijke verbreking der aangehechte zegels door den stads-bode ter kennis was gebragt van het hoofd van het plaatselijk bestuur, die zulks aan hei betrokken departement van algemeen bestuur dadelijk had me degedeeld. Het openbaar ministerie, waargenomen door den substituut-officier van justitie mr. Eyssonius Wichers, eischle de schuldigverklaring aan genoemd misdrijf en de veroordeeling tot vier maanden eenzame opsluiting en ont zegging van het genot der burgerschapsreglen gedurende vijf jaren. De advocaat mr. J. E. Guudsmit bestreed dien cisch in eene uitvoerige kernachtige pleitrede, waarin hij betoogde, dat aan gecne verbreking van zegels te denken viel, omdat er gecne verzegeling had plaats gehad: 1°. zoo als de wet dit vorderde, met lint, band, lak, enz., terwijl hier slechts bleek van de aanhechting van een lood, gebruikelijk bij het schatten of priseren van ossenkoeijen of ander slagtvee2°. door een bevoegd ambte naar, daar een stads bode niet kon aangemerkt worden als een deurwaarder belast met de uitvoering van bevelen van het hoogste gezag3°. op bevel van de hooge regering, daar nu voor het eerst mededceling was gedaan van eene beschikking des ministers, die eene bloole raagtiging inhield op een ingenieur, lol uitvoering van een voorstel, waaraan goedkeuring was ver leend 4°. op grond eener wet of van een maatregel van algemeen bestuur terwijl juist in strijd was gehandeld met het koninklijk besluit van Sep tember 1833 dat voorschriften behelsde omtrent het gebruik van stoom werktuigen en op de overtreding daarvan straf bedreigde 'en 5°. daar de verzegeling was opgeheven stilzwijgend even als van die formaliteit geen schriftelijk verbaal was opgemaakt, door de later verleende onvoorwaarde lijke concessie lot een onbelemmerd gebruik. Na de uitnemend logische en overtuigende ontwikkeling dezer vijf punten besloot de geachte pleiter zijne rede met een ernstig woord betreffende de verschoonende omstandig heden die bij dc beoordeeling van het feit, waarvan zijn cliënt beschuldigd was, in aanmerking kwamen. De substituut-officier mr. Eyssonius Wichers deed daarop hulde aan de onmiskenbare bekwaamheden des pleilers, en onder den indruk van de krach tige verdedigingwaarvan hij wel niet alles maar toch veel kon toegeven moest hij zich bepalen tot de eenvoudige conclusie, dat de regler in deze beslisse. De uitspraak der regtbank werd daarop door den heer voorzitter bepaald op Vrijdag aanstaande den 5Jen Februarij 's morgens ten 10 ure. Tot aanvulling van het berigt omtrent de komst van den heer Motley hier te lande en het doel daarvan, door de dagbladen en ook door ons in ons nommer van 27 Januarij medegedeeld, meldt de Alg. Konst- en Letterb. van 30 Jan., dat die talentvolle schrijver, wiens verhaal van het schoonste gedeelte onzer geschiedenis niet alleen voor het oogenblik in Europa popu lair is, maar ook het vooruitzigt heeft zich op den duur naast de schoone tafereelen van Slrada en Benlivoglio te handhaven, zich te 'sGravenhage cenige dagen heeft opgehoudenom de voorbereiding te maken voor een werk waarin hij die geschiedenis van het jaar 1584 tot 1625, het tijdvak van Maurits, zal voortzetten. Dat hij aan dien arbeid nog in den loop van dit jaar eenige maanden studie in loco, alzoo inzonderheid in Nederland, denkt te besteden. Dat de redactie door hem gemagtigd is te berigtendat eene latere en goedkoopere (18 sh.) uitgave van zijn werk, te Londen het licht heeft gezien. Dat de schrijver in deze uitgave niet alleen later ont dekte misslagen heeft verbeterd, maar ook zichzelven gekastijd door herha lingen van hetzelfde weg te laien en al te groole weelderigheid van uit drukking en voorstelling te besnoeijen, als ernstig geschiedschrijver begrij pende, dat er minder verdienste in gelegen is, telken oogenblik elïekt te bejagen, dan de laatste, de grootste, kunst, the art to blot volgens Pope, te beoefenen. Dat hij dan ook aan de bewerkers en den uitgever der Nederduitsche vertaling zijn verlangen heeft te kennen gegeven, dat daarbij voor de verdere bewerking de nieuwe tekst worde gevolgd. Van de 13 in de vorige week te Katwijk verkochte bomschepen, af komstig van de maatschappij tot uitoefening van kust- en steurharingvis- seherij, zullen slechts 2 het dorp verlaten, hetgeen voor die gemeente eene verblijdende uilkomst oplevert. Aan de Tweede Kamer der Stalen-Generaal is toegezonden een ont werp van wet tot afstand van rijks-grond aan den polder Haarlemmermeer en zulks ter voldoening aan liet verzoek van dijkgraaf en heemraden van dien polder, ter beplanting van dien grond met hout, om de zandverstui vingen te beteugelenwelke de vaart in de nabijheid van het stoomgemaal dc Cruquius verondiepsn. In de vorige weck overleed te Delft, op zijne doorreis, in het gast huis, in den ouderdom van 43 jaren, Ward Frederik Dingley, de zoon van den grooten looncelspeler van dien naam. Hij reisde met een poppenkast en werd bij het doortrekken dier stad ongesteldwaarom men hem ter verpleging in het gasthuis opnam. -— Hel is bekend dat de heer dr. Tjalling J. llalberlsma, lol het door zoeken van de Griekschc handschriften in de bibliotheek van het Escurial in Spanje, is toegelaten. Thans vernemen wijdat hij dal onderzoek reeds in November jl. heeft geëindigd, vooral, ten gevolge van het door hooge gunst uit Madrid ontvangen bevel, om het getal werkuren, bij het regle ment op vier per dag gesteld, voor hem te verdubbelen en alzoo op acht te brengen. Vervolgens is het hem gelukt, ook te Toledo toegang te be komen tol de klooster-bibliotheken en hare handschriften en daarbij de hooge bescherming te ondervinden ven den aartsbisschop van Toledo, padre Cirilo. Deze edele prelaat, wiens zin voor wetenschap en beschaving even hoog staal als zijne waardigheid in de kerk, heeft zelfs bevel gegeven, al de Grieksche handschriften, berustende in de bibliotheken van het kapittel, voor hem te ontsluiten zoodal hij zich thans mei het onderzoek daarvan bezig houdl. Men noemt hem daar Don Calisto, daar het bekend is, dat de R. K. kerk den naam van Tjalling in hare doopboeken met dien van den II. Calixtus opleekent. Men verneemt dat de vertaling van hel Evangelie van Matt heus in het Friesch, door dr. J. II. Halbertsma bewerkt, op uitnoodiging van Prins Louis Lueien Bonaparte, thans te Londen wordt afgedrukt. Dit geschiedt op kosten van dien prinsdie de gansche oplage lot geschenken heeft be stemd, zoodat het werk niet in den handel zal komen. De vrouw van Sjocrd A. Sjoerdsma te Holwerd (Friesland)die op 5 Februarij 1857 van eenen zoon en eene dochter was bevallen, bragt in de vorige week weder twee zonen ter wereld, zoodat dit gezin binnen 'tjaar met vier kinderen is verrijkt. Te Middelburg heeft zich eene commissie gevormd met het doel om gelden bijeen te brengen voor de onderneming, die den Zeeuwsch-Limburg- schen spoorweg zal lot stand brengen, wanneer het rijk, behalve eene sub sidie, eenen voortdurenden waarborg van 4 pCt. aan de geldschieters zal verzekeren. Reeds kort na de opening der intcekeiilijst was reeds voor meer dan 6 tonnen gouds ingeschreven. Te Dreischor (Zeeland) was dezer dagen een timmermansknecht bij een herbergier in den kelder werkzaam. De man kon zijn lust niet be dwingen om uit een vat jenever, waarop zich een kraan bevond, van tijd tot tijd te proeven. Dit had ten gevolge, dal hij des middags in een zeer I beschonken toestand te huis kwam. Naauwelijks had hij ecnig voedsel ge-

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1