LETDSGHE SCHOUWBURG. taaas®» èjjyi 3* tÖallaglj Dit adres beval, hoewel in haast opgesteld, de gelukwenschen van Algiers, bewoners, welke in de zee uwer genade gedompeld en onder uwe hoogheid gesteld zijn." De Moniteur bevat ook een vertoog, tot wederlegging van sommige buitenlandsche bladen, die gewezen hadden op de vervolging en de moeije- lijkheden waaraan de protestanten hier te lande zijn blootgesteld. In genoemd vertoog wordt gezegd dat de regering van al de eerediensten onderwerping aan de wetten en de reglementen eischt, en na een naauw- keurig onderzoek altijd de uiloefening daarvan heeft toegestaan. Maar tevens heeft de regering vastelijk besloten om de aanvallen en de hevige uittartingen die de verschillende eerediensten zich jegens elkander in de dagbladen veroorloven, legen te gaan, daar eene zoodanige liartslogtelijkc polemiek slechts dient om het gemoed der burgers te verontrusten en hun geloof te beleedigen. De regering acht het echter nog van meerder nut om de maatschappij legen den geest van omverwerping, ongeloof en re volutie te beschermen, die zich achter de godsdienstige geschillen verschuilt, en die het geringste beginsel van gezag vernietigen en verachting voor de godsdienst wil inboezemen. De regering is toegerust met de noodige middelen om de godsdienst en den staat te behoedenen zal daarvan krachtdadig gebruik maken. Men verneemt dat de heer von KisselefF op den verjaardag van den keizer van Rusland een luisterrijk feest zal geven, waarbij de keizer en de keizerin zullen tegenwoordig zijn. Gisteren namiddag ten 2 ure had de begrafenis plaats van de konin gin van Oude. Daar die plegtighcid tegen 10 ure des morgens was be paald, zoo was zulks eene niet geringe teleurstelling voor de ontzaggelijke volksmenigte die op de been was gekomen. In afwachting van het vertrek van den lijkstoet werd het lijk bewaakt door bedienden der vorstin, onder het rooken uit lange pijpen. De kist, van eenen bijzonderen vorm, werd in eene lijkkoets geplaatst, versierd met witte draperienwaarop de letter M. was geborduurd. Achter de lijkkoets gingen te voet de jongste zoon van de overledene, Mirza Hasmat Lekendal Bahadar, en haar kleinzoon Mirza Hadar. Daarop volgden 10 rijtuigen, waarin hel gevolg van de ko ningin zich bevond. Ook waren er twee priesters tegenwoordig, daartoe uit Londen ontboden. Het lijk werd op het kerkhof Père Lachaise, en wel op hel gedeelte voor de Mahomedanen bestemdter aarde besteld. Op dal gedeeltevoor drie jaren aangelegdwas tot hiertoe nog geen graf ge dolven. Toen het lijk in de grafkuil daalde, waren de Indianen aan eene hartverscheurende droefheid ten prooi. De zoon der koningin heeft 1000 fr. gezonden aan den geneesheer die zijne moeder heeft bezocht. Ook hebben de agenten van politie, die de orde bij de begrafenis handhaafden2000 fr. ontvangen. De prins heeft in de dagbladen de bevolking bedankt voor de bewezene deelneming. Bij den burgerlijken stand is het overlijden der koningin ingeschreven als volgt: II. M. Malka Kachwakoningin van Oude, overleden in de rue Lafïitte, in den ouderdom van 53 jaren, Niemand van haar gevolg was in staat hare geboorteplaats op te geven. De berigten uit Cochinchina en Tonkin luiden steeds treurig. De ver volgingen tegen de christenen zijn heviger dan ooit. In de hoofdstad van Anam is eene regtbank opgerigt om die vervolgingen te leiden, en op aan sporing van hare leden veroorloven de mandarijnen zich ongehoorde daden van geweld jegens de bevolking. Een groot aantal personen hebben aller hande martelingen ondergaan, omdat zij verdacht werden de verblijfplaatsen der zendelingen, waarvan zij echter onkundig waren, te verzwijgen. Het geheele land is in wanorde en talrijke rooverbenden uit China loopen de zuidelijke provinciën af. Blijkens eene officiële opgave telt de ridderorde van het Legioen van Eer thans 55.285 leden. Daaronder telt men 80 grootkruizen, 230 groot- officieren, 1102 commandeurs, 4828 officieren, terwijl de overigen ridders zijn. De gezamentlijke onkosten dezer decoraliën bcloopen 7,650,250 fr. Volgens eene statistieke opgave worden hier jaarlijks gemiddeld 12,000 onechte kinderen geboren, dat is een vierde van het cijfer der geboorten. ITALIË. De koning van Napels heeft aan vorst Oltajane den last opgedragen om den keizer der Franschen met zijne redding geluk te wenschen. Met de toenadering tusschen de beide hoven schijnt het dus ernst te worden. Van onderscheidene kanten wordt thans het berigt, omtrent onlusten te Ancona voorgevallentegengesproken. Alleen had een ingesteld onder zoek tot de ontdekking geleid van eene memorie betrekkelijk de geheime genootschappen in Italië en Frankrijk. De kamer van afgevaardigden in Sardinië heeft de commissie tot on derzoek van de geldigheid der verkiezing van sommige leden benoemd. Zij is op eene onpartijdige wijze uit mannen van de verschillende rigtingen za- mengesleld. Deze commissie zal omtrent 14 verkiezingen uitspraak moeten doen, terwijl 4 andere door de burgerlijke regtbank zullen beoordeeld worden. Volgens eene naauvvkeurige opgave zijn er in Sardinië 60,000 uitge wekenen, meestal Italianen, aanwezig. pssrissEiv. BERLIJN, 28 Januarij. De koning en de koningin hebben bij den heer von Ilumboldt een be zoek afgelegd. Reeds worden alhier groote toebereidselen gemaakt voor de ontvangst van prins Frederik Wilhelm met zijne jeugdige gemalin. Al de corporaliën van werklieden zullen bij den inlogt tegenwoordig zijn. Een toegang-billet voor eene tribune is reeds voor 3 tb. verkocht. Naar men verneemt zal omstreeks half.April alhier het huwelijk wor den voltrokken tusschen den koning van Portugalverlegenwoordigd door den prins van Coburg-Kohary en prinses Stephanie von Hohenzollern- Sigmaringen. TÜRKYE. Men verneemt dat de geschillen tusschen den bey van Tripoli en het Arabisch opperhoofd Gouma door de tusschenkomst van den Franschen consul-generaal te Tunis zijn bijgelegd. Gouma zal zich in het zuiden van Algerië vestigen, alwaar hem, onder den titel van Caïd, door den gouver neur-generaal ecnig grondgebied zal worden aangewezen. De bey van Tunis heeft aan den consul-generaal, als dank voor zijne in deze zaak bewezene diensten een luisterrijk feest aangeboden. De bey heeft levens last gegeven om de Fransche wetboeken in de landtaal over te brengen. Aan den Donau wordt, ten gevolge der gebeurtenissen in Servië, een legercorps van 20,000 man bijeengetrokken. HEKHA1EV1VÜ. Te Bolsward is tot pred. bij de herv. gemeente beroepen ds. G. A.Hoog, pred. te Dirksland. Met den beroepene stonden op liet 3-tal de hh. van Griethuyzen te Waddinxveen en van der Meulen te Noordschermer. 234ste Utaats-Lotcrij. Trekking der Vijfde Klasse. lld< Trekking. N°s. 2240 5059 9544, 10289 en 19403 ieder een prijs van ƒ1,000. 12de Nos. 6057, 11402 en 14597 ieder een prijs van ƒ1,000. Ten behoeve van de drie onverzorgde kinderenonlangs nagelaten door een' predikant in Noordholland is ontvangen bij prof. Prins: VanG muntbill. ƒ10; van II. J., id. ƒ10; van N. Z.drie id. ƒ30; van L. L., id. ƒ10; van N. N.coupons ƒ2.47; van II. er, M., te Amsterdam, coupons 20.98van N. N.te Rotterdam, bankbill. 25. Bij ds. Fangman: Van Z., een coupon ƒ2.47;; van S. ƒ5; van M. ƒ5; van N. N. ƒ2.50; van P. ƒ2.50 ABVEBTENTIEN. Ondertrouwd: Wm. van GEER DHz., van Leyderdorp Delft, 28 Januarij 1858. en N. VISSER. Eenige kennisgeving aan vrienden en bekenden. OndertrouwdJ. E. STEENBAKKER MOBILYON LOYSEN Predikant te Bodegraven Den Huize Raaphorst, onder en Wassenaar, 29 Januarij 1858. C. C. VERSTEEG. Heden ontsliep in den Heere, in den ouderdom van 70 jaren, onze innig geliefde Moeder en Behuwd-Moeder Mevrouw de Wedc. ROELANTS, geb. M. B. Lewe van Middelstem. J. L. C. van den BERCH van HEEMSTEDE. Leyden, C. E. van den BERCH van HEEMSTEDE, 27 Januarij 1858. Geb. Roelants. Heden overleed alhier, in den ouderdom van ruim 79 jaren, mijn harte lijk geliefde Echtgenoot de Wei-Edel Geboren en Zeer Geleerde Heer Dr. C. J. TEMMINCK Ridder der Orde van den Nederlandschen Leeuw en van onderscheidene vreemde OrdenDirecteur van 's Rijks Museum van Na tuurlijke Historiemitsgaders lid van verschillende geleerde Genootschappen. A. A. SM1SSAERT Leyden, 30 Januarij 1858. Douairière Teiiminck. Eenige kennisgeving. Allen die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan de nalaten schap van Mevr. de Wed. WOLLWEBER, geb. Kamp, overleden den 19den Dec. 11., gelieven daarvan vóór den 15den Februari] aanstaande opgave te doen aan den Ondergeleekende. WOLLWEBER, gep. Maj., buiten de Rhijnsburgerpoort bij Leyden. KONINKLIJKE HOLLANDSCHE TOONEELISTENonder Directie van BREEDÉ VALOIS. MAANDAG, 1 FEBRUARIJ 1858. (N°. 8 van 't Abonnement). De Kruisvaarders, beroemd Tooneelspel in 5 bedrijven. (In vele jaren niet vertoondDaarna: Margot, of De voordeelcn eener goede opvoeding, vrolijke Vaudeville in 1 bedrijf. Aanvang ten half zeven ure. Voorlaatste Vcreeniging, Donderdag 41 February. Dentiste, gebreveteerd door Z. M. den Koning, Spuistraat, jOUtSSt^j^ 's Gravenhagezal bij voortduring eiken Dingsdag te LEIDEN te spreken of te ontbieden zijn ten huize van den lleer J. H. REMMERS, op de Botermarkt, over hel inzetten van Kunsttanden en alles wat tot het Chirurgicale en Mechanique van zijn vak behoort. Familiëndie zich verlangen te abonneren tot de verzorgiug van de land- verwisseling hunner kinderenworden verzocht zich ten spoedigste aan te melden. Bij voortduring zijn bij den Heer REMMERS verkrijgbaar alle middelen tot zuivering en sieraad der tanden. Gelieve boodschappen des Maandags aan voornoemd adres (Botermarkt) te bezorgen.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 3