LEYDSCHE COURANT. 1858. WOENSDAG 27 JANUARIJ. 9 classis, maar ook die van andere klassen kunnen daarvan leden worden, indien zij, voor zooveel zij in werkelijke dienst zijn, binnen twee maan den zich daartoe aanmeldenen voor zoovee! zij later in dienst komen indien zij zulks doen binnen zes maanden na den dag hunner bevestiging. Alle leden betalen eene contributie van ƒ2.50 en ontvangen, in geval van emeritaat, eene uitkeering, zooals zij door de algemeene vergadering, die jaarlijks gehouden wordtzal worden vastgesteld. Het doel is om het rijkspensioen, hetwelk in de meeste gevallen verre van voldoende moet geacht wordendoor eene toelage eenigzins le verbeteren. Het bestuur van het fonds is aan dr. R. C. II. Romer, pred. te Deil, opgedragen. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is f 12 in liet jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven BINNENLANDSCRE BERIflTEK. LEYDEN 26 Januarij. Als schrijver van de prijsverhandeling over de waarde der zaken, welke de faculteit van reglsgeleerdheid aan de Iloogeschool alhier eene zilveren medaille waardig heeft gekeurdheeft zich doen kennen de heer S. van lloulcn jur. cand. te Groningen. De loting voor de nationale militie zal alhier plaats hebben op 22 en 23 Februarij. In het berigt omtrent het concert van Vrijdag jl. in ons vorig nommer medegedeeld, is eene fout ingeslopen. Er wordt daar gezegd: het dames concert mag in alle opziglen het uilnemendste genoemd worden, dat enz.; men verbelere: >ihet dames-concert mag in alle opzigten onder de uitnemendsle genoemd wordendie" enz. Heden morgen omstreeks elf ure, op hel oogenblik dat de spoortrein de VYarmonder Lecde passeerde, bevond zich juist onder de brug eene schuit met strco geladen. Toevallig moeten cenige vonken van de locomo tief afgewaaid en in het slroo zijn gevallen, het stroo vatte vuur en de gehecle lading werd vernield. Voor den eigenaar moet zulks, naar wij vernemen, eene schade van omtrent ƒ300 opleveren. Te Alphen had op het eind der vorige week een treurig voorval plaats. Door de baldadigheid van eenen jongen kregen twee vrouwen twist. Een hunner, de moeder van den jongen, gaf aan de andere vrouw een' sloot op de borst, waardoor deze struikelt en achterover valt, juist met het hoofd op den rand van een' emmer. Toen men de gevallene wilde oprigten, bleek hetdat zijten gevolge van den valplotseling overleden was. De daderes is in verzekerde bewaring genomen en herwaarts overgebragt. De Kerk. Courdeelt het volgende mede: Onze lezers zullen zich herinneren, dat in het begin des vorigen jaars berigt is gegeven van adres sen die te Amsterdam bij sommige boekhandelaars ter leekening zijn aan geboden tot bevordering eener vereniging van de evang. lulh. en hersteld cvang. lulh. gemeenten. Die adressen zijn later bij de kerkeraden niet ingediend, waarschijnlijk omdat men vernomen had, dat er eene correspon dentie lusschen de synode der evang. luih. en de algemeene vergadering der hersteld evang. luth. geopend was De laatste had aan de eerste een voor stel lot meerdere verbroedering gedaan, deze daarentegen had geantwoord, bereid le zijn tot hervalling der vroeger afgebroken onderhandelingen lol vcrceniging. Volgens het antwoord en den voorslag der algemeene vergade ring om liever de zaak door eene personele commissie le behandelenheeft dan ook de laatste synode drie leden tot die commissie benoemd, en daar van aan de algemeene vergadering kennis gegeven. Deze heeft terstond ook drie leden lot die commissie aangewezen, met uitdrukkelijken last otn za- inen te werken tot verbroederingdie later tot vereenigiug zou kunnen leiden. Deze commissie heeft reeds eene zamenkomsl gehouden, die ge tuigde van wedcrzijdsche achting en toegenegenheid, ja zelfs van ingenomen heid met het voorgestelde doel, maar tevens van bedachtzaamheid en voor- zigligheid, om te vermijden wat eerder verwijderen dan verbroederen zou. Zij beslaat uit de lilt. Domela Nicuwenhuis, Lublink Weddik en Molkenboer van de zijde der synode, en de bh. Slemlcr, Broms en Kirberger, als leden der algemeene vergadering. Zij zullen den uilslag hunner werkzaamheden aan het oordeel der synode en der algemeene vergadering onderwerpen. Door het ministerie van oorlog is als blijvende maatregel vastgesteld, dat aan de onder-oflicieren die met de medaille voor 12-jarige trouwe dienst, en de verdere militairen die met de medaille voor 24-jarige dienst zijn ver eerd doorloopend vergunning kan worden verleendom e'e'n uur na het avond-appe'l buiten de kazerne te verblijven; kunnende die vergunning op zon- en feestdagen ook gegeven worden aan de onder-olïïcieren die C jaren gediend hebben en de verdere militairen, beneden dien rang, die met de medaille voor 12-jarige trouwe dienst zijn gedecoreerd. De prov. inspecteur van hel lager onderwijs in Zuidhollandheeft ter kennisse van de gemeente-besturen in die provincie gebragt, dat, krachtens art. 173 der wet tot regeling van het lager onderwjjs, vervallen is de ver- pligting lot plaatsing van beriglen aangaande liet onderwijzend personeel in de Nieuwe Bijdragen; dat echter dit Tijdschrift duurzaam moet blijven beschouwd als het doelmatigste, meest gezochte middel, tol verbreiding van alle beriglen aangaande het schoolwezenhetwelk voor gemeente-bestaren nog dit voorregt heeft, dat het alle aankondigingen kosteloos opneemt; weshalve hij hoopt, dat de gemeentebesturen zullen voortgaan de gewone aankondigingen vaa vacante plaatsen en vergelijkende examens ter plaatsing aan de redactie der Nieutve Bijdragen in te zenden. Ten einde het bestaan van een algemeen officieel orgaan voor onderwijs-zaken mogelijk te maken wordt de eenparige zamenwerkjng van alle gemeente-besturen dringend ver- eischt, die de prov. inspecteur dan ook inroept. De beroemde Amerikaansche schrijver John Lothrop Motley, wiens werk over de opkomst van de Nederlandsche republiek, zoowel elders als voornamelijk hier le lande, groole en welverdiende erkenning vindt, is te 'sGravenhage aangekomen. Naar men zegt, is het bezoek, hetwelk de heer Motley thans aan Nederland brengt, slechts de voorlooper van een langer verblijf, waarin hij op nieuw onze archieven en boekerijen zal raad plegen, ter voortzetting van zijne geschiedenis van Nederland, onder de vorsten Manrits en Frederik Hendrik. Door de heeren Logeman en Funckler, te Haarlem, is dezer dagen naar Parijs verzonden eene door hen en de gebroeders van Weiteren, naar het stelsel van den heer Elias, vervaardigde staalmagneet, welke wegens hare aanmerkelijke sterkte vermelding verdient, daar zij op dit oogenblik de sterkste staalmagneet der wereld is. Tol nog toe was de sterkste, die, welke in 1851 te Londen door de genoemde vervaardigers was tentoonge steld. Deze magneet kon 203 kilogrammen dragen, terwijl de thans naar Parijs gezondene, welke 57 kilogrammen weegt, in staat is 272 kilogram men te dragen. Voor de te Londen tentoongestelde magneet, welker vol komen standvastige kracht gebleken is, zijn de vervaardigers met de gouden medaille liekroond geworden. {shg. K. en L. B.) In de classis van Zalt-Bommel is thans lot stand gekomen een pen sioenfonds voor emeriti predikanten. Niet uitsluitend de predikanten der Door gedep. staten der provincie Friesland is eene gcldleening uitge schreven, groot ƒ60,000 a 4j pCt.ter voorziening in eenige buitengewone uilgaven voor 1858. De inschrijving is opengesteld van 22 lot 27 Feb. e. k. De heer Westerveld, onlangs te Dronrijp (Friesland) overleden, heeft aan de diaconie der hervormde gemeente aldaar vermaakt eene zatlie en lande, bestaande in eene huizinge en erve met 11 bunders en 72 roeden weiland, gelegen onder het dorp Wclsrijp. De landbouwer J. van den Broeke, nabij Middelburg woonachtig, heeft van Z. M. den Koning een zeer vleijend schrijven ontvangen, houdende dankbetuiging voor door hem in de vorige week aan Z. M. aangeboden 2) Ned. ffi boter, afkomstig van zijne nog in deze maand voortdurend in het weiland grazende koeijen. Het Journal des Débats bevat eene leregtwijzing nopens onjuiste op gaven welke onlangs door sommige dagbladen zijn medegedeeld wegens eene verkooping van boeken te Parijs, op welke zon zijn geveild een psalter, in den jare 1461 le Mainz gedrukt door Gulcmberg. Te regt wordt daarin aangemerkt, dat dergelijk boek niet bestaat of door Gulemberg is ge drukt; dal de oudste psalter is gedrukt te Mainz in 1457 door Fust en Schoeffer, terwijl de laatstgenoemde nog in 1503, doch alleen, een der gelijk hoek, met dezelfde letters als dat van 1457 gedrukt, heeft in 'tlicht gegeven. Verder wordt in genoemd dagblad opgemerkt, dat het Katholicon waarvan in dat berigt wordt gewaagd, als van 1464, in 1460 te Mainz is gedrukt. Blinder juist wordt daarbij beweerd, dat dit fraaije werk aan de pers van Gulemberg moet worden toegekend. Uil de latere nasporingen van den bekwamen bibliograaf Aug. Bernard is met genoegzame zekerheid gebleken dat de drukker daarvan is geweest Bcchterniünlze welke nader hand en in 1467 hi Ellvili, niet verre van Mainz, heeft gearbeid. Er be staan gecnc boekenop welke de naam van Gulemberg als drukker voor komt. llaarlC.) De Prov. Gron. Cour. berigt dat er eerstdaags le Hanover eene treurige regtszaak zal behandeld worden. Eene vrouw uit Barsinghausen zal leregl staan, als verdacht haren stiefzoon om het leven gebragt le heb ben. Tien jaren geleden verloor deze vrouw haren mandie haar een 9 ja rigen zoon van zijne eerste vrouw naliet. De knaap werd door zijne stief moeder slecht behandeld, en nog geen jaar na den dood zijns vader was hij op zekeren dag plotseling verdwenen. Eenige weken geleden kreeg de bedoelde vrouw in hare woning twist met haren zwager. De laatste ver liet driftig het huis, en riep haar uit den tuin toe, dat hij aan het licht zou brengen waar haar zoon was geblevenlevens wjjzende op eene plaats in den tuin. Toevallig was een persoon ooggetuige van dit tooneel, hij deed er aangifte vande aangewezene plek werd onderzochten men vond

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1