Bij gelegenheid der viering van den geboortedag van II. M. de koningin moeder zijn weder een groot aantal keurig bewerkte kleedingstukken door de leerlingen van de onder hare bescherming staande naaischoolaan de behoeftigen te Scheveningen uitgedeeld. Volgens berigt uit Stuttgart beslaat er hoop op eene spoedige herstel ling van den koning van Wurtemberg. De toestand van baron Willmar, Belgisch gezant, blijft steeds zorgelijk. Hij wordt dagelijks zwakker. De staatsraad-commissaris des konings in Gelderland graaf van Lim burg Stirumis alhier aangekomen. Maandag aanst. zal er bij gelegenheid van het huwelijk van de kon. prinses van Engeland ook bij den gepensionneerden generaal in Engelsche dienst, baron van Tuyll, eene luisterrijke gazverlichting plaats hebben. De bijzondere polder-reglementen door de staten van de prov. Zuid holland in hunne herfstvergadering vastgesteld, zijn op den 4dc™ dezer door den koning goedgekeurd en op den 12dcn dezer door gedep. stalen afgekondigd. BU1TENLANDSCHE BER1GTEN. BELGIË. BRUSSEL, 20 January. De Times bevatte dezer dagen een artikel dat zeer belecdigend was voor het Belgische leger, als zoude daaraan kunde, lucht, dapperheid, in één woord, alles ontbreken. Dit stuk heeft hier te lande een pijnlijken indruk verwekt, vooral omdat ons leger steeds de beste getuigenissen van buitenlandsche officieren mogt ontvangen. Een aantal generaals hebben eene vergadering gehoudenten einde middelen te beramen om aan die las terlijke aantijgingen een einde te maken. Eene commissie van drie leden is benoemd om in deze zaak met kracht te handelen. De heer Th. Juste, reeds bekend door zijne Ristoire de la revolution des Paijs-Bas sous Philippe IJ, zal eerlang eene levensbeschrijving uitge ven van Philips van MarnixHeer van Sl. Aldegonde, den grooten tijdgenoot en krachtdadigen steun van Willem I. Het hof van assises in Henegouwen heeft einduitspraak gedaan in de zaak der onlusten in Mei 11., tijdens de indiening der kloosterwet, te Je- mappes voorgevallen. Slechts één persoon is wegens diefstal lot 2 jaren ge vangenisstraf veroordeeld. Het aldaar voorgevallene schijnt dus onbeduidend te zijn geweest. Te Munno, nabij Florenville (Luxemburg) waren dezer dagen eenige knapen in de kerk vereenigd om de klok te luiden. Tusschen twee hun ner, 13 en 14 jaren oud, ontstond daaromtrent twist, die zoo hoog liep, dat de jongste aan den oudsten een schop tegen de buik gaf, tengevolge waarvan hij dood nederzeeg. EKGELAKD. LONDEN19 Januarij. DW J. 1 utvtovtrv J" J. <UU U tig IC U1V/I. liljHV VvVAo XAnOn zijn reeds hier aangekomen, ter bijwoning van het huwelijk van de kon. prinses. Het getal der vorstelijke gasten is thans veel grooter dan tijdens het huwelijk van H. M. De Sun deelt het volgende mede omtrent het inkomen van het aan staande koninklijke paar. De erfprins van Pruissen heeft 92,000 daalders jaarswordt hij kroonprins, dan ontvangt hij 120,000 daalders. De prinses brengt een huwelijksgift mede van bijna 500,000, van welke deren- ten in den gemeenschappelijken boedel komende prinses heeft echter nog een inkomen van ƒ96,000 's jaars, door het parlement haar verstrekt, welke laatste som echter geheel voor haar eigen gebruik blijft, en in hare handen moet gesteld worden. De prijs voor eene plaats in den kon. schouwburg voor de drie voor stellingen die ter gelegenheid van de huwelijksfeesten zullen worden gege venis bepaald op 2 guinjes (ƒ25) voor elke voorstelling. Zulk eene plaats voor de vierde voorstelling, na de huwelijksvoltrekking, en bij welke het hof in volle staatsie zal tegenwoordig zijn, kost het dubbel. In weerwil dezer hooge prijzen zijn de meeste plaatsen reeds besproken. Voor loges op den gala-avond zijn reeds te vergeefs 20, 30 en 40 guinjes geboden. Naar men zegt zou aan bewindhebbers van de O. I. compagnie van regeringswege medegedeeld zijn dat bij hel wets ontwerp ter regeling van het Indisch bestuur, hunne regten zouden afgekocht worden, overeenkom stig de voorwaarden van de parlemenls-akte van 1833. Bewindhebbers zou den daarop geantwoord hebben dat zij met alle ten hunnen dienste staande middelen tegenstand zouden bieden. Men hoopt dat het gelukken zal den Leviathan op 29 of 30 January tijdens den vloedte water te krijgen. Dat vaartuig is nu ter bezigliging voor het publiek toegankelijk gesteld tegen betaling van ƒ1.50. De Pera heeft te Southampton beriglen en dagbladen nit Hong-Kong aangebragt. Passagiers, die aan boord van genoemd schip waren, deelen mede dat sir Seymour naar Canton was vertrokken met de beschikbare strijdmagt, gezamentlijk 7000 man uitmakende. Verder dat de Russische admiraal zijne diensten had aangeboden als bemiddelaar tusschen Engeland en China, doch dat zijn aanbod van de hand was gewezen, terwijl dat van den Amerikaanschen commodore, die een dergelijk voorstel had gedaan, aangenomen was. Op een eiland in den stillen Oceaan moet weder een rijke voorraad guano ontdekt zijn, welke door den ontdekker zeer wordt aangeprezen-. Onze gezant in Mexico is aan een aanval van roovers blootgesteld geweest. Hoewel het op hem geloste pistool miste, zoo zal hij waarschijn lijk van het gezigt beroofd zijn, daar een gedeelte van het kruid hem in de oogen sprong. Bij het jongste examen aan de geneeskundige school in Pensylvanie hebben 7 dames, waarvan 1 uit Virginia en 1 uit Noord-Carolinahet doctoraat in de geneeskunde verkregen. FRANKRIJK. PARIJS, 19 Januarij. Hoewel de wijze waarop de keizer zich in zijne aanspraak tot het wet gevend ligchaara over den aanslag op zijn leven heeft nitgelaten, in de eerste plaats de aandacht trok, zoo was die rede te belangrijk om daarop niet terug te komen. De keizer gaf te kennen dat zijne regering met de overige mogendheden in goede verstandhouding was. Daartoe had medegewerkt dat zij zich ont hield van inmenging in zaken die haar niet regtslreeks betroffenzooals de geschillen tusschen Duilschland en Denemarkenwaarin zij onzijdig zou blijvenzoo lang de onschendbaarheid van Denemarken niet werd bedreigd. Nopens de Donauvorsleudouimen gaf L. M. te kennen dat Frankrijk altijd de belangen van de romanische bevolking had voorgestaanen dat eene vreedzame oplossing van die zaak niet onwaarschijnlijk was. Vervolgens ging de keizer aldus voort: Hier zoude ik mijne rede kunnen eindigen, maar ik acht het nuttig, bij het begin van eene nieuwe zitting der wetgevende vergadering, met u na te gaan wat wij zijn en wat wij willen. Wat is het keizerrijk? Is het eene regering van achteruitgang, aan het licht vijandig, verlangende de edele vlugt te onderdrukken en in de wereld de vredelievende schittering te beletten van hetgeen de groote beginselen van 1789, goeds en bcscha- vends bezitten? Neen, het keizerrijk heeft deze beginselen aan het hoofd zijner grondwet opgenomenhet neemt openhartig alles op wat de har ten kan veredelen en den geest voor het goede opwekkenmaar tevens wil het, als vijand van alle afgetrokkene bespiegeling, een krachtig gezag, in staat al de hinderpalen te overwinnendie zijnen vooruitgang zouden tegen houden want dit moeten wij niet vergetendat de gang van een nieuw gezag gedurende een geruimen tijd eene worsteling is. Daarenboven is er eene waarheid geschreven op elke bladzijde der Fransche en Engelsche ge schiedenis, namelijk, dal eene onbelemmerde vrijheid onmogelijk is, zoolang er in een land eene partij bestaatdie hardnekkig de wettelijke grondsla gen der regering miskent. Want alsdan is de vrijheid, in plaats van te verlichtente controlerente verbeterenniets meer in de handen der par tijen dan een wapen om alles omver te werpen. Daar ik derhalve het gezag van het volk heb aangenomen niet met het doel om eene kortstondige populariteit te verkrijgen als een bedriegelijken prijs der aan de zwakheid ontrukte toegeeflijkheidmaar om eenmaal de goedkeuring te verdienen van de nakomelingschap, door in Frankrijk iets duurzaams te stichten, vrees ik niet het u heden te verklaren, dat het gevaar, wat men er ook van zeggeniet in de buitensporige voorregten van het gezagmaar veeleer in het gemis van beteugelende wetten gelegen is. Zoo hebben de jongste ver kiezingen op sommige plaatsen een bedroevend schouwspel opgeleverdde vijandige partijen hebben hieruit voordeel getrokken en er gebruik van ge maakt, om het land in beweging te brengen en men heeft sommige mannen gezien, die zich luide voor vijanden van de nationale instellingen hebben pi-Uptid en na de kiezers door valsche beloften te hebben verleid, de stem men die zij hadden afgebedeld met verachting van zich afwierpen. Gij zult niet toelaten, dat zulk een schandaal vernieuwd worde en gij zult eiken ver kiesbare verpligtenom den eed af te leggen op de grondwet voor dat hij zich candidaat stelle. Daar de bevrediging der gemoederen het voortdurend doel van onze pogingen moet zijn, zult gij hulp verleenen, om te trachten de middelen op te sporenten einde builensporigen en oproerigen tegenstand te vernietigen. Inderdaad, is het niet pijnlijk, in een rustig, welvarend en in geheel Europa geëerbiedigd land aan de eene zijde te zien, dat er personen zijn, die eene regering, aan welke zij de veiligheid die zij ge nieten verschuldigd zijnin minachting brengenterwijl anderen geen ander gebruik van de vrije uitoefening hunner staalkundige regten maken, dan de instellingen te ondermijnen? Ik neem allen met welwillendheid aan, die den nationalen wil erkennenzonder aan hun verleden te denken; wat de bewerkers van onlusten en de aanleggers van komplolten betreft, zij moeien welen, dat hun tijd voorbij is! De Moniteur deelt de opheffing mede van twee dagbladen de Revue de Paris en de Spectateur. In een rapport van den minister Billault wordt omtrent deze maatregel gezegd: Het is onmogelijk te dulden, dat sommige dagbladen onophoudelijk de dynastie en de constitutie aanranden en aan spraken, die reeds vernietigd zijn, als mogelijk voorstellen. Het is gemak kelijk ouder de Fransche dagbladen die aan Ie wijzen, welke andere ver wachtingen trachten op te wekken dan den voortduur van het keizerrijk. Voorts zegt genoemd blad met verontwaardiging gezien te hebben dal een Belgisch dagblad le Drapeauden aanslag op 's keizers leven goedkeurt. Men zal afwachten wat hieromtrent de Belgische regering zal beslissen. Omtrent het gebeurde van den 14dc" wacht men den uitslag af van de regterlijke instructiedie waarschijnlijk niet spoedig zal afgeloopen zijn. Buiten de vier genoemde personen schijnen er lot hiertoe geene andere in de zaak betrokken. Men spreekt wel van een FranschmanBer nard genaamd, maar dit is slechts een gerucht. Pierri wilde, naar men verneemtdoen voorkomen dat de bom die hij bij zich droegmoest dienen tot het nemen eener onschuldige proeve, maar hij moest dien leugen spoedig intrekken. Hij was voorzien van een tocgang-billet voor de opera, waaruit men wil afleiden dat er ook medcpligtigen in hel gebouw zijn geweest. Het getal slagtoffers wordt nu opgegeven 141 te bedragen waarvan nog verscheidene in levensgevaar verkeeren. Het blijkt thans dat generaal Roquet zwaar is gekwetst; hij mag niet naar zijne woning worden vervoerd. Men verhaalt eene schoone trek van moederliefde op den avond van den 14dcn voorgevallen. Eene moeder met haar kind waren beide gekwetst in een koffijhuis gebragt. Zij verzweeg voor den geneesheer dat zij, behalve aan den arm nog eene zware wonde had en hielp eerst haar kind verbin den. Zij geraakte daarbij op het punt van te bezwijkenen op dit oogen- blik is haar lijden nog vreeselijk. Men is tot de overtuiging gekomen dat de aanslag op hel leven des

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2