LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG 22 JANUARIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdas Avond. De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar de afzonderlijke Nommer s worden tegen 10 Centen afgegeven. BJNNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 21 Januarij. Door den raad dezer gemeente zijn in de vergadering van lieden, lol leden der plaatselijke schoolcommissie benoemd dc hh. mr L. C. Lnzac, jhr. mr. J. N. van Putlkammer, J. A. Susanna, prof. J. van der Hoeven, dr. L. J. F. Janssen, mr. D. Tieboel Siegenbeek, prof. A. Rutgers, dr. L. A. te WinkelB. W. Wltewaall, prof. J. de Wal, mr. J. W. Schuur man en dr. J. M. Schrapt. Bij de opgave der legaten door mejonkvrouwe L. F. Brugmans aan onder scheidene inrigtingen vermaakt (zie ons vorig nommer), moet nog gevoegd worden dal ook hel Wees- en Oudeliedenhuis van de F.yang. Lnth. gemeente eene som van ƒ1000, vrij van suceessieregtenheeft ontvangen. Boor gcd. staten van Zuidholland is bepaald dat de herijk der malen en gcwigien een aanvang zal nemen den ls,cn April en geëindigd moet zijn den 31slcn J.tilijTot jaarlelter voor 1858 is bepaald de letter Bij de verkiezing van hoofdingelanden voor het hoogheemraadschap van Rijnland, eergisteren in bel 8slc en 9dc district (hoofdplaatsen Woubrugge en Aarlandervcen) gehouden, zijn als zoodanig verkozen: de hh; Roeloffs, burgemeester van Alkemadeen Kopde laatste reeds vroeger benoemd tot hoofdingeland plaatsvervanger. Verschillende fabriekantenjjzergieterszeepzieders, enz. te Maastricht, Roermond, Eindhoven, Geldrop, Helmond, 's BoschArnhem, Almelo, Enschede', Anjsterdam, Haarlem, Leyden's Hage Delft en Rotterdam hebben zich tot dc tweede kamer der staten-gencraal gewend, gewigtige bedenkingen aanvoerende tegen het bij de kamer aanhangig ontwerp tot herziening van hel tarief van reglen op den in-, uil- en doorvoer. Van Katwijk wordt gemeld, als een bewijs dat de duinaardannelen van daar zeer in trek zijn, dat een suik üuingrondgroot 3 bunders, vóór 50 jaar in erfpacht gegeven voor ƒ17, en dal vóór 25 jaar de som van 300 niet kon opbrengen, thans publiek is verkocht geworden voor ƒ3000. Door de afdeeling Delft van de lloll. maatschappij van'landbouw is beslotennaar aanleiding eener missive van het hoofdbestuur en op voorstel van den heer P. de Lange dat dc afdeeling van het hoofdbestuur in beden king zal geven om, met betrekking tot het artikel boter geschikt ter ver zending naar Oost-lndie, hetwelk altijd ter bekrooning in de programma's voor dc tentoonstellingen wordt opgenomen dit in zoo verre te wijzigen dat daaronder verslaan wordt boter, waarvan die geschiktheid eerst dan zal blijkenwanneer zij dc reis naar Oosl-Indië en terug zal hebben ge maakt, dewijl het, volgens het oordeel der afdeeling, ondoenlijk is, vóór dien tijd daarover een juist oordeel uit te brengen. Er is te Dordrecht een hoogstbelangrijk geschrift over het vraag stuk van den dag, de spoorwegen, verschenen, getiteld: Bijdrage tol da kennis en het belang der Nederlandsche spoorwegenen geschreven dcor den lieer J. G. W. Fijnje, ingenieur van den waterstaat. In de inleiding doel hij de noodzakelijkheid van den aanleg van spoorwegen hier te lande kennen, en gaat dc oorzaken na, die lot dusverre dezen aanleg belet heb ben. Vervolgens doet lijj uitkomen dal de spoorweg ondernemingen van dringend belang zijn voor de welvaart, den bloei en de ontwikkeling van Ncèrlands handel. Volgens den schrijver zal Nederland zonder opofferingen geen voldoende spoorwegen verkrijgendie hel de plaats in de groote han delsbeweging duurzaam verzekeren kunnen. I'ij kemt tol de slotsom, dat de waarborg van een minimum van rente op de eenvoudigste wijze het crediel van den staat aan de ondernemingen zal schenkendeze tot stand brengenonaangename inmenging van rijkswege vermijden en er van het rijk de minste opofferingen vereiseht worden. Aan dit werkje is eene kaart toegevoegd der Nederlandsehe spoorwegen, die met een blik doet zien, welke lijnen, volgens schrijvers meening, dadelijk als hoofdaderen, onmis baar zijn, en welke lijnen nog uitstel kunnen lijden. Hel geheel is eene be langrijke bijdrage tot de zaak der spoorwegen hier te lande. Te Amsterdam is eergisteren overleden de heer mp. M. C. van Hall, ond-president der arrond.-rcglbank aldaar, staatsraad in buitengewone dienst, 'kommandcur der orde van den Nederl. Leeuw en van die der Eikenkroon met de ster. Hij bereikte den hoogen ouderdom van bijna 90 jaren van welke hij vele doorbragt in onderscheidene meest reglerlijke betrekkingen. Ook als letterkundige eu dichter verwierf hij zich groote verdiensten. Sedert liet jaar 1805 was hij lid der Maatschappij der Nederlandsehe letterkunde te Leydenen dus een barer oudste leden. Vroeger is gemeld dat de arr.-reglbank te Amsterdam de Ilollandsehe spoorwegmaatschappij had veroordeeld tot schadevergoeding aan zekeren timmerman, die bij het ongeluk nabij Schiedam voorgevallen, zoodanig was verwond gewordendat hij gedurende zijn leven zijne gewone bezigheden niet meer zal kunnen verriglen. De maatschappij had aangeboden hem ge durende 5 jaren hel loon, gewoonlijk door hem verdiend wordende, uit te betalen maar de regtbank heeft de schadevergoeding bepaald op eene som van p. m. 10,200 of het bedragwaarvoor de eischer bij dc hollandschc sociëteit van levensverzekering kan verkrijgen eene jaarlijksche uitkeering gedurende zijn leven van ƒ020. Te Amsterdam werd eergisteren een persoon wegens bedelarij aange houden, bij wien eene som van ƒG2.G7£ is gevonden. Te Utrecht is ten huize van den Hooglceraar Rovers een stoute dief stal gepleegd. In den tuin achter bet woonhuis moeten zelfs effecten ge vonden zijn, welke de dieven hebben achtergelaten; zij schijnen er de waarde niet van gekend te hebben. Naar men verneemt zijn de personendie dezer dagen te Doorn heb ben ingebroken (zie ons vorig nommer)en zich na het volbrengen van die misdaad met het ontvreemde goed op den nachttrein naar Utrecht, en vervolgens naar Rotterdam hebben begeven, te Gouda in handen der justitie gekomen. Onlangs kocht een boer uit het ambt Nienhuis in een oudekleerwinkel te Oolmarsumvoor de som van ƒ7een militairen mantel, volgens zeggen van den koopman, »een oud-gediende uit de Krim." Toen na ccnige dagen de mantel tot andere einden verknipt werdvond men tusschen de voering drie stuks Nederl. bankbilleltenieder grcot 1000. Uit Breda wordt gemeld dat dc meubelenenz. in ééne der zalen van de woning van den generaal Nahuys, voor eenige dagen op zijn buitenver blijf Burgst nabij die stad overleden, op niet minder dan ƒ120,000 zijn geschat. Genoemde zaal kan als een bazar van de grootste en prachtigste voorwerpen van smaak en kunst beschouwd worden. Tp ni- J-- - -1-. ra r --ra --- woning van P. Leemans met den geheelen inboedel verbrand. De bewoner en zijn zoon hebben daarbij zoodanige brandwonden gekregen, dat men voor het behoud van hun leven vreest. De prijs van het graan in de Nederlandsehe en Belgische grensplaatsen levert thans een zeer groot verschil op. lil de Belgische plaatsen wordt de 6 roggebrood 8 cents minder verkocht dan in de Nederlandsehewaarvan een belangrijke invoer van brood het gevolg is. De synode van de Nederd. geref. kerk van Zuid-Afrika had eenige jaren geleden besloten lot de oprigting van eene theologische kweekschool te Stellenboschop 10 uren afstands van de Kaapstad, met bepaling dat de eerste hoogleeraren uit Nederland zouden worden beroepen. Gelijk men weet zijn die beroepingen bij herhaling vruchteloos geweest, zoo dal thans de synode tot de intrekking van die bepaling besloten en de betrekking van hoogleeraar aan twee predikanten in Zuid-Afrika opgedragen heeft. Als zoodanig zijn benoemd de lib. J. Murray en N. J. llofmeyer, predd. te Burgersdorp en te Calvinia. Zij hebben vroeger hunne studiën aan de ütreehtsche hoogeschool volbragt. De kweekschool zal op 1 November 1858 geopend worden. Te Parijs is op den lldcn dezer de verkooping begonnen eener boekerij door drie geslachten van beroemde geleerden aangelegd en bijgehouden namelijk die der Jussieu's. Deze boekerij, welke anderhalve eeuw als het heiligdom van eene familie van geleerden is geweest, alwaar de méthode naturelle werd bewerkt, waarin Linnaeus, Lainarcq, du Petit Thouars en zoo vele andere mannen van grooien naam zich verlustigdendie boekerij zal het lot van zoo menige ondergaan en wijd en zijd verspreid worden. Men heeft zeker boekerijen gezien, die rijker waren in zeldzame werken, of zoodanige die door typographischen luisterdoor bindwerk meer uitblon ken maar zeer zelden vindt men eene verzameling, zoo uitstekend door de keur van werken. De verkooping zal eene maand duren. 'sGRAVENHAGE, 21 Januarij. Tot burgemeester van de gemeente Smilde is benoemd de heer G. W. van Lemel. Tot ontvangers zijn benoemd te Oostermeer de lieer P. van Terwisga, thans meter en taxateur van den turf, en te Scheemda de heer J. Kerkhoven, thans ontvanger te 't Zandt. Bij kon. besluit zijn bij vernieuwing lot leden der hoofd-commissie lot de zaken der israêlilen benoemd de hh. S. van J. Teixeira de Mattoste Amsterdam, mr. M. J. van Gigch, te 's Gravenhagelevens tot vice-presi dent, en Mr. 11. 11. Tels, te Rotterdam. H. K. II. prinses Frederikdie sedert eenigen lijd lijdende was, neemt dagelijks in beterschap toe, maar daarentegen is 11. K. H. prinses Hendrik der Nederlanden ernstig ongesteld geworden. H. K. 11. heeft cenen rustigen nacht doorgebragl. IIII. MM. dc koning en koningin hebben gisteren de prinses bezocht.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1