'sGRAVENnAGE, 19 Januarij. Door Z. SI. zijn benoemd tot ridders van de Eikenkroon de heeren Vitringa en Nairacburgemeesters van Ermelo en Barneveld. Door Z. BI. zijn benoemd lol notarissen binnen het arrondissement 'sHertogenboschte Almkerk, C. de Jong; te Vlijmen, N. van Renesse Boll, en te Geffen, B. A. J. Sassen, allen candidaat-nolarissen. Bij kon. besluit is vastgesteld de 235sle staats-lotcrij. Zij zal bestaan uit 20,000 loten, 10,000 prijzen en 2 premiën. De trekking van de lc klasse zal beginnen op 15 Blaart aanst. en de laatste 100 nommers zullen op 5 Junij gelrokken worden. Aan den heer J. Bunge, consul van Saksen te Amsterdam, is vergun ning verleend tot het aannemen der ridderorde van Albrecht, hem door den koning van Saksen geschonken. Z. BI. de koning heeft aan zijn adjudant-generaal, baron Forstner van Dambenoy opgedragen zich naar Parijs te begeven, ten einde Z. BI. den keizer wegens de verijdeling van den moordaanslag op zijn leven geluk te wenschen. Prins en prinses Hendrik zijn gisteren uit Luxemburg alhier teruggekeerd. Heden is de verjaardag van H. BI. de koningin-moeder op de gebruike lijke wijze gevierd. Al de leden van het kon. gezin hebben des morgens hunne opwachting bij 11. BI. gemaakt, om haar met haren geboortedag ge luk te wenschen. Tegen den middag werd er eene groole parade van de bezetting in de Blaliebaan gebonden. Des middags had er bij de koningin moeder een dejeuner plaats, dat door de leden der kon. familie werd bij gewoond. Aan bet luisterrijke familie-diner, dat des namiddags ten hove werd gehouden namen deel II. BI. de koningin-moeder en de verdere leden van het kon. gezin benevens vele aanzienlijke genoodigden. Bij het ministerie van finantiën is ontvangen 4.32J, onder het post merk Amsterdamlot voldoening van te weinig betaald successie-regt ingezonden. Zondag morgen is alhier in de II. Lodewijks- en Anlonie-kerk een plcgtig Te Deum gezongenwegens de gelukkige redding van den keizer en de keizerin van Frankrijk. De Fransehe gezant, baron d'André, en onderscheidene leden van het corps diplomatique woonden de godsdienst oefening bij. Van wege den koning waren tegenwoordig de generaal Du- monceau, chef van het militaire huis, en baron Aylva van Pallandt, opper kamerheer. De toestand van baron Willmar, Belgisch gezantblijft steeds zorgelijk. Blaandag aanst. zal er bij sir Abereromby, Engelsch gezant alhier, bij gelegenheid van het alsdan te Londen voltrokken huwelijk van den oudsten zoon van den prins van Pruissen met de oudste dochter van koningin Victoria, een groot diner plaats hebben; zijn hötel zal op dien avond luisterrijk verlicht zijn. Naar men verneemt is thans bij den raad van state aanhangig een ontwerp van wet nopens de regeling van het onderhoud der gebouwen in de verschillende steden voor het garnizoen in gebruik. BUITKNLAiMDSCllE BKRIGTKN. ENGEL, AND. LONDEN, 17 Januarij. De koningin heeft eenen bijzonderen gelastigde afgezonden om keizer Napoleon met zijne redding geluk te wenschen. De kolonel Inglis van hel 32stc reg. is tot generaal-majoor bevorderd wegens zijne dappere verdediging van Lucknow, en de kolonels Ainslie en Campbell tot brigade-generaals. Bij het bestuur van de O. I. Compagnie is berigt ontvangen dat de be zetting van Delhi, onder aanvoering van kolonel Seatonde opstandelingen te Gcnigre, aan den oever van de Ncemuddy aangetast en met een verlies van 150 man heeft verslagen. De radjah van Amjhera en zijn minister, zijn ter dood veroordeeld en opgehangen. Punjaub, Schinde en Bombay waren rustig. Voorts is nog berigt ontvangen dat sir Grant het contingent van Gwalior aan de boorden van den Ganges heeft geslagen, waarbij de vijand, 20,000 man sterk, 100 man en 15 stukken geschut verloor. Bij de inneming van Delhi werd alle have der inwoners bij eene dag order van den generaal Wilson prijs verklaard, met bepaling dat zij dooi de bezitters voor een millioen terug gekocht zou kunnen worden. De hoogc regering van Indië beeft die dagorder te niet gedaan en verklaard dat Delhi geen oorlogsprijs is, en dal de troepen, welke die stad ingeno men hebbenvoor het gemis van buil schadeloos gesteld zullen worden door eene uilkeering uit de Indische schatkist, gelijk staande met 6 maanden soldijdat is omstreeks 4 voor eiken soldaat en 50 voor eiken onder officier. Blen ziet hierin een blijk dal de Indische regering met gematigd heid wil te werk gaan. Op een diner, ter eere van lord Redcliffe gegeven, heeft deze gezant, na eene lofrede op wijlen Reschid-Pacha te hebben gehouden, verklaard dat hij, na de regeling van eenige familie-aangelegenheden, naar zijnen post te Konslantinopel zal lerugkceren. Naar men uit Parijs meldt heeft miss Halesde eigenares der uitge strekte landgoederen Hales in Canterbury en eenige dochter cener weduwe, aldaar den sluijer aangenomen en de gelofte van armoede afgelegd. Te ver geefs hadden hare betrekkingen alle pogingen aangewend om de 22-jarige jonkvrouw van besluil te doen veranderen. Zij is nu voornemens het ge- heele bedrag barer erfelijke bezitting, dat op 150,000 begroot wordt, aan de kerk te vermaken een klein jaargeld ten behoeve barer moeder alleen uitgezonderd. FRANKRIJK. PARIJS 18 Januarij. Omtrent den aanslag op het leven des keizers zijn thans een aantal bij zonderheden bekend geworden. De projectilen waren van gedraaid staal van cmtrent twee duimen dikte, en hadden nagenoeg den vorm eener groote peer; zij waren met een zeer fijn poeder gevuld en van buiten bezet met een 30-tal slaghoedjes, die bij den geringsten schok moesten ontbranden." Het genoemde poeder (donderkwik) is veel sterker dan kruid, en een Ned. is genoegzaam om er 40,000 gewone percussie-dopjes van te voorzien. Om den glans van het gepolijste ijzer te bedekken, waren deze bommen met eene zwarte slof van katoen overtrokken. Er is eene uilgestrekte kennis toe noodig geweest om deze stukken, eene ware helsche uitvinding, te vervaardigen. De verwoesting, door de geworpen projectilen te weeg gebragt, was dan ook zeer groot. De straat was met bloed bedekt. Alles vlngtte, slechts de soldaten en de policie-agenten bleven op hun post. Het opera gebouw en eenige andere huizen leden aanmerkelijke schade. Op het oogen- blik der ontploffing ging het gaz op verschillende plaatsen uil. Het looden afdak van het opera-gebouw is door 27 kogels doorboord. Zoo hevig was de ontploffing dat men die zelfs in het bovengedeelte van de rue de Rivoli hoorde. Allen roemen de koelbloedigheid van den keizer en den moed der keizerin bij deze gebeurtenis. Bij de derde losbarsting bevonden de keizer en de keizerin zich reeds op straat, aan welke omstandigheid men hunne redding toeschrijft, daar bij deze ontploffing het rijtuig verbrijzeld werd. Hoewel men in den beginne slechts van een 50-tal gewonden sprak, bedraagt hel getal daarvan volgens latere opgave 127, waarvan 5 zijn overleden en 10 nog in gevaar verkeeren. Bij de lanciers der garde zijn 12 man getroffenwaarvan 7 ernstig. De 5 overige zijn liglelijk gekwetst. Van de Parijsche garde zijn 11 man ge raakt, waarvan een doodelijk, 5 ernstig en de overigen ligt gekwetst. 3 lakkeijen zijn mede gewond, als ook de koetsier van het keizerlijke rij tuig. Van de burgerij bedraagt hel aantal gekwetsten 50, een er van is bij zijne komst in het hospitaal La Riboisière bezweken. Het personeel van de prefectuur van policie telt niet minder dan 29 gekwetstenvan welke 1 commissaris, 1 inspecteur en 12 of 15 agenten ernstige wonden hebben bekomen. De 2 paarden van het keizerlijke rijtuig weiden gedood, het een op de plaats zelf, terwijl men het andere later heeft moeten afmaken. 20 lancierspaarden werden getroffen. 2 werden gedood en 5 doodelijk gekwetst, Gelijk reeds vroeger is gemeld, waren de leiders van dezen aanslag Ita lianen. Een hunner, Pierri genaamd, oud kapitein tijdens de Romeinsche omwenteling, werd even voor de uitvoering van het plan gevangen geno men ten gevolge van aanwijzingen uit het buitenland ontvangen. Men vond bij hem een revolver met 6 loopeneen dolkmes en eene bomgelijk vormig aan die waarmede de misdaad is volvoerd. Het aantal zijner mede- pligtigen moet groot zijnte oordeelen naar het getal gevangennemingen die hebben plaats gehad. Hij was eerst sedert eenige dagen naar Parijs gekomen en had de noodige maatregelen genomen om spoedig te kunnen ontvlugten. Zijne medgezellen en uitvoerders van den aanslag zijn: Gomez, della Sylva of Rudio, en Orsini. Deze laatste was vroeger commissaris- generaal van Blazzini te Anconaen is uit de gevangenis te Blantua ontsnapt. De genoemde personen hebben reeds minder of meerder uitvoerige bekente nissen afgelegd. Volgens den Moniteur had de regering reeds in Junij uit Jersey de vol gende mededeeling ontvangen. Het complot houdt zich bezig met de ver vaardiging van grenaten uitgevonden doorZij hebben eene tot nog toe ongekende kracht en zijn bestemd om onder het rijtuig van Z. BI. ge worpen te wordenwaar de eenvoudige schok op den grond de ontploffing er van en de vernieling van het rijtuig zal te weeg brengen. Heden is de zitting van het wetgevend ligchaam door den keizer in persoon geopend. Omtrent den toestand des lands en de betrekkingen met de mogendheden waren 's keizers woorden gunstig. Natuurlijk trokken zijne woorden omtrent den moordaanslag thans de meeste aandacht. Z. BI. zcide daaromtrent dat hij dankbaar was voor de bewaring, hem en der keizerin van den hemel te beurt gevallenhij betreurde de slagtoffere van deze schan delijke daad, doch men kon daaruit de leering putten, dat eene partij die tol moord de loevlugt neemtdoor dit wanhopig middel een bewijs geeft van hare zwakheid en onmagt. Noch de partij die Caesar, noch die welke Hendrik den IV trof, smaakte de vruchten van dien moord. De Voorzienig heid Iaat nu en dan toe dat de reglvaardige ondergaat, maar nooit dat eene zaak zegeviert, die op eene misdaad steunt. Al deze pogingen aldus sprak bij zullen noch mij ongerust makennoch mijn vertrouwen op de toekomst schokken. Zoo ik blijf leven zal het keizerrijk met mij leven; zoo ik het onderspit delf, zal mijn dood eene nieuwe kracht daaraan bijzetten, want de verontwaardiging van het volk en van het leger zullen een nieuwen steun geven aan den troon van mijnen zoon. Het wetgevend ligchaam is bij den keizer toegelaten om hem met zijne redding geluk te wenschen. De heer de Blorny hield daarbij eene krach tige rede, waarin hij het gedrag van Frankrijks bondgenoolen laakte en zich afvroeg, hoe het mogelijk was dat de onschendbare wetten der gast vrijheid toegepast werden op wilde dieren. Hij bood tevens de medewer king aan van het wetgevend ligchaam lol het tegengaan van misdadige plannen. De keizer antwoordde dat hij niet wilde afwijken van zijne ge wone gematigdheid in de diplomatieke betrekkingen met de vreemde mo gendheden maar dat hij in overleg met het wetgevend ligchaam zou treden, tot het nemen van maatregelen ter bescherming der openbare rust en veiligheid. Ook de heeren Troplong en Baroche, voorzitters van den senaat en den staatsraad hebbennamens die collegiënhunne gelukwenschingen den keizer aangeboden, en in gelijken geest als den heer de Blorny gesproken. Blen weet nog niet welke de maatregelen zijnwaarop de keizer in zijn bovenstaand antwoord gedoeld heeft. Blen gelooft dat onze regering bij die van Engeland met kracht zal aandringen op de verdrijving der uitgewekenen. Vooral zou hierbij Blazzini in aanmerking komenmaar deze schijnt niet in de zaak betrokken te zijn geweest. De gevangengenomen personen zijn tegenstanders van Blazzinien noemen hem een lafaardterwijl zij de mannen zijn die de handen aan 't werk slaan.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2