LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG 20 JANUARIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is f 12 t» liet jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCRE BERIGTEN. LEYDEN, 19 Januarij. l)e verjaardag van H. M. de koningin-moeder is lieden op de gebruikelijke wjjze alhier gevierd. YVij hebben met genoegen vernomen dat door mejonkvrouwe L. F. Brug- mansdezer dagen alhier overledenaan onderscheidene weldadige inriglin- gen binnen deze gemeente aanzienlijke legaten zijn vermaakt, zooals: aan de diaconie der Ned. Hervormde gemeente ƒ5000; aan hel H. G. of Arme Wees- en Kinderbuis ƒ5000; aan het Minnehuis 1000 en aan het Oude Mannen- «u Vrouwenhuis der Ned. Herv. gemeente 1000, al deze legaten vrij van successie-reglen te ontvangen. De overledene, die even als hare zuster (vóór eenige maanden gestorven) in haar leven eene moeder der armen washeeft door deze beschikkingen hel verlies door haren dood geleden aanmerkelijk verzacht. De nederig heid die zoozeer hel edele zusterpaar kenmerkte, houdt ons terug in het brecde over beider verdiensten uit te weiden. Moge liet voorbeeld van werk zame liefdeook nog na haren dood gegevenvoor velen een spoorslag lot navolging zijn en op die wijze de moetjelijke laak der armverzorging in ons midden worden verligt. De regtsgeleerde faculteit aan de hoogeschool alhier heeft den gouden «erepenning toegewezen aan de bij haar ingekomenc prijsverhandeling over de waarde der zaken" onder het motto: qual remicel a ramo enz.waarvau bij opening van het naambriefje gebleken is schrijver te zijn de heer T. M. C. Asser, jur. slnd. te Amsterdam. Een tweede antwoord op dezelfde vraag ingezon den met hel mottoII ne s'agit pas de faire lireenz. is door de facul teit eene zilveren eerepenuing waardig gekeurd (zie kennisgeving hierachter). Wij kunnen vermelden dat op het concert van Musis Sacrum hier achter aangekondigd, de volgende muziekstukken ten gehoore zullen gebragl worden: Symphonic van van Beethoven n°. 8, ouvertures van Mozart (Don Juan) en v. Wcbcr (Preeiosa), solo's van Servais voor violoncel, door den beer Lnbeck uit 'sllage; voor zang (sopraan) air uit de Freiscbiilzen quartet en sextet uit de Don-Juan. Voor de dienst bij de onderscheidene corpsen cavalerie en artillerie zijn in dit jaar benoodigd 150 reniont-paardcn de aanbesteding daarvan zal in de onderscheidene garnizoensplaatsen op den 18ilcn February plaats hebben Do St.-Cour. bevat een overzigt van de opbrengst van 's Lands mid delen over de twaalf maanden van 1857waaruit blijktdat die bedra gen hebben ƒ50,520,054.02;, zijnde 911,049.25; meerder dan in 1850. Door het ministerie van finantiën zal op 25 January aanst. aanbesteed worden de levering van 300 rol karldoek en 800 stuks witte wollen dekens. Omtrent den man uil de gemeente Haarlemmermeer, die ouder be schuldiging van moord op zijn zoontje gepleegd, te Haarlem gevankelijk is binnengebragt, verneemt men dat hij beschonken was te buis gekomen, terwjjl zijue vrouw naar de kerk was; het kind schreeuwde, dit hinderde den dronkaardhij kneep hel de keel toeen de moeder te huis komende vond slechts een lijk in de wieg. Voor eenige dagen ontstond er brand in de bureaux van hel Nieuwe Handels- en Eff.-blad te Amsterdam; genoemd blad deelt mede, dat een der gezellen ter drukkerij gevangen genomen en aan de justitie is overgeleverd. Onder de gemeente Doorn (Utrecht) is in de vorige week een stoute diefstal gepleegd op de buitenplaats van den lieer Stuart. De dieven hebben zich meester gemaakt van al de kostbaarheden die voor de band warenen zelfs een borologie weggenomen dat zich in de slaapkamer eener damedie 4n het nabijstaande ledekant meer dood dan levend wakende lagop eene nachttafel bevond. Na den gepleegden diefstal hebben twee personen, die men vermoedt de dieven te zijnmet den nachttrein op het station Drieber gen plaatskaartjes genomen lot Amsterdamdoch moeten deze zich reeds «p bet station Utrecht verwijderd hebben. Op den 12Jcn dezer overleed te Renktimnabij Wageningcnde lieer W. Egeling, vroeger racd. doctor, te Haarlem. Hij was de oprigter van de Nederl. verccniging tot afschaffing van sterken drank eii heeft steeds zijne ■beste krachten aangewend om den bloei van die vereeniging te beiorderen. Te Harlingen heeft Zaturdag voormiddag een kortstondig onweder ge woed vergezeld van hevige rukwinden. Een molen nabij de Bildtpoorl is •«laardoor geheel ingestort. Ofschoon de molenaar boven in den molen was «n niet de kap nederslorltcbeeft, hij geen letsel gekregen. Tc Franeker is onder de lolelingcn van dit jaar ingeschreven de be zeilde dwerg Jan Uamicma, die eene lengte heeft van 7 palm 5 duim en Hl; Ned. 8 weegt. Hij bevindt zich thans te Wcenen. Donderdag avond 11. is de IJsselbrug nabij Zutphenterwijl twee voer lieden met een wagen kolengruis daarover gingenplotseling met een onl- zetlenden slag bezweken. Ten gevolge van den lagen waterstand kon men aan menscben en paarden onmiddellijk hulp verlcenen, die, als door een wonder, met eenige kneuzingen en den schrik zijn vrijgekomen, terwijl de wagen geheel is verbrijzeld. De gemeenschap wordt thans met bootjes onderhouden, terwijl het corps pontonniers mede yverig in de weer is om de schade en brug zooveel mogelijk te herstellen. Te Breda is gevankelijk binnengebragt P. C. A. van der P., burge meester te Rijsbergenals verdacht van knevelarij in zjjne betrekking als ambtenaar van den burgerlijken stand. Te Bremen is op den 10Jen dezer in den ouderdom van bijna 95 jaren overleden de heer C. II. Ebersbach, ond-hoogleeraar van bet evang. iutherscli seminarium te Amsterdam. De Staats-Cour. deelt o. a. de volgende berigten mede van de Nederl. bezittingen ter kuste van Guinea. De gezondheidstoestand der Europeanen en der bevolking is over liet algemeen zeer bevredigend. Te Accra echter beerscht eene ziekte, welke voornamelijk de kinderen van den leeftijd van 5 a 0 jaren aantast, met een meestal doodelijk gevolg. Op een te St. George d'Elmina ontvangen berigt dat de twee boschkrommeu Ekketinkie en Glim- merkrom elkander wilden bevechten, werd een klein miHtair detachement derwaarts gezonden om de hoofden der beide krommen af te halen. Uit hel onderzoek der zaak bleek dat, hoewel de berigten zeer vergroot wa ren de tusscbenkomst van het bestuur echter tijdig genoeg kwam om grootcre ongeregeldheden te voorkomen. Overigens is de rust niet gestoord geworden. De slavenhandel wordt aan de benedenkusl met vernieuwden ijver voortgezet, in weerwil de vcreenigdc escaders. Te Sierra Lcona zjju gedurende de maand October niet minder dan 5 schepen opgebragt. In de maand Oet. jl. kwam er bij de lierv. gemeente te Djocjocarta een zeer doelmatig kerkgebouw lot stand, dat pleglig aan de dienst werd toegewijd door den predikant C. G. S. Bcgcmann. Het kerkgebouw werd bekostigd uit vrijwillige bijdragen van de gemeentedoch deze zouden te kort geschoten zijn, zoo de aldaar residerende sultan al het bontwerk en de kalk, tol den opbouw noodig, niet aan de gemeente ten geschenke had gegeven. De resident heeft aan Z. H. voor dit bewijs van weldadigheid en goede gezindheid een dankadres aangeboden. Het Rollerdamsche schip Helenagezagvoerder M. Hoogenslratcnvan Hong-Kong naar Shanghae bestemd, had bet ongeluk op 7 November II. op Breakers Punt te stranden. Daaromtrent wordt hel volgende medegedeeld. Op den 7dcn November des avonds dreef bel schip op strand; de kapitein werd door de duisternis belet het land te onderkennen voor dat bij er te digt bij was om af te houden. Het scheepsvolk, uit 10 man beslaande, bleef den gansclieu nacht bij hel vaartuig. Bij het aanbreken van den dag kwamen de Chinezen in grooten getale en namen het schip in bezit, begin nende met de luiken af te nemen en van de lading alles weg te kapen wat zij gevoegelijk konden aan wal brengen, zoo als ligte pakken, enz.; de chronometers werden door ben vernield. Het schip had geene geldswaarde aan boord. De booten werden middelerwijl nedergelaten en een gedeelte der bemanning begaf zich in dezelve, doch de booten sloegen door de bran ding om en de manschappen zwommen naar land of redden zich in sampans, zoodat allen behouden aan land kwamen. Aldaar werden zij omsingeld door eene ontelbare menigte deugnietendie lien van allestot zelfs van hunne broeken, beroofden. Men wierp bun eenige Cliincsche klccderen toe, die door de arme matrozen gretig aangenomen werdendaar bet zeer koud was. Zij waren bierdoor in slaat een dorp op ongeveer 4 mijlen afslands te bereiken, alwaar men hun eeuig voedsel bezorgde, en naar een ander dorp ongeveer 8 mijlen verder op verwees. Toen zij in dit dorp kwamen, voerde een der hoofden hen naar de markt en daar gaf men hun avondeten. Hierop werd de kapitein ter zijde genomen en moest voor een Cliineschen afgod zwerenmet welk doel was hem onbekend. Toen werd hem een brief gegeven naar een ander dorp, waar hij een sampan kon hekomen om Swatow te bereiken. Na omtrent anderhalf uur kwam hij in dat dorp en moest daar twee papieren leckenenhet eene voor 200 en het andere voor 300 dollars, alvorens men hem een sampan bezorgde om zich naar Swatow te begeven. Des morgens ten 3 ure onder zeil gegaan zijnde, bereikte men des avonds Massow of Dubbel-Eilandalwaar men het Ned. schip Twee Cornelissengezagvoerder J. C. Kreye, aantrof. De kapitein begaf zich onmiddellijk aan boord, en zijne gehecle bemanning werd van kleedcrcn voorzien. Door tusscbenkomst van kapitein Sullivan te Swatow moesleu de Chinezen zich met 250 in plaats van 500 dollars tevreden stellen. Den 17Jen November kwamen de schipbreukelingen van Swatow te Hong-Kong aan, aan boord van de stoomboot Ann, wier kapitein Harris voor de arme lieden eene inzameling deed, die de som van 00 dollars opbragt..

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1