pagnie is beraadslaagd over de mcdedeeling der regering, ten aanzien van liet toekomstig beheer van Indië. Door een der leden is voorgesteld te ver klarendat deze maatregel strijdig zou zijn met de reglen en privilegiën der O. I. Compagnie, gevaarlijk voor de constitutionele belangen van En geland en nadeelig voor de veiligheid der Brilsche heerschappij over Indië, en dat de maatschappij zich alzoo met alle constitutionele middelen daarte gen behoort te verzetten. Aangezien er eene commissie naar Indië is ge zonden om de oorzaken van den opstand te onderzoekenen de plannen der regering nog niet volledig bekend zijn zoo is de stemming over genoemd voorstel tot op 20 Mei aanst. verdaagd. De wijze waarop het overlijden van generaal Havelock te Calcutta is bekend gemaaktverdient vermeldingals hebbende eene algemeene veront waardiging verwekt. Aan het slot van een telegrafisch berigt der regering las men namelijk deze woorden: »Te Alembagh gaat alles goed; de ge neraal Havclock is twee dagen geleden gestorven." De ministeriële Morning Post verklaart dat Lord Redcliffc alleen is teruggekomenom gedurende eenige maanden rust te nemen. Ook verneemt men dat de regering aan haren gezant te Teheran, den heer Murray, last beeft gegeven zich niet met de quaeslic omtrent de Perzische troonsopvol ging in te laten. In Junij zullen de pogingen hervat worden om een telegraafkabel, voor de gemeenschap tusschen Engeland en Amerika, in den Allantischen Oceaan neder te laten. Dingsdag morgen barstte in de bewaarplaatsen der algemeene stoom vaartmaatschappij te Deptford een vreeselijke brand uit, door welken dat gedeelte van het gebouw, hetwelk eer.e lengte van 150 bij eene breedte van 40 voeten had en tot berging van goederen gebezigd werd, met bijna al wat daarin lag, vernield werd. Toen het dak en de klokkentoren instort ten verspreidde de gloed der vlammen zich mijlen ver en verlichtte Green- wich-hospitaal, bet observatorium en andere naburige gebouwen op eene akelige wijze. Ook de Leviathan, die aan den overkant der rivier ligt, leverde in dien gloed een tooverachtig schouwspel op. Met veel inspanning is het gehikt de kantoren en verdere gebouwen der maatschappij te behouden. Te Aberrychan in Wallis is dezer dagen de stoomketel in eene werk plaats gesprongen. Het sleenen gebouw werd daardoor geheel vernield, 4 werklieden gedood en nog een aantal anderen gekwetst. Een der studenten te Oxford heeft schulden gemaakt lot een bedrag van 100,000 liet opnemen van geld legen hoogc rente heeft dat bedrag zoo hoog doen klimmen. Van de Kaap de Goede IIoop wordt het volgende aan een onzer dag bladen medegedeeld. De Britsche kruiser Sappho bespeurde op de West kust een verdacht schip en deed zijn best jagt daarop te maken, doch bet water aan de kust was te ondiep. De Sappho zette daarom eene boot uit om hel vaartuig aan te vallen. Naauwlijks ontdekte men zulks aan boord j of men wierp 2/3 der lading, 800 levende negers, over boord en toen de bemanning zag dat dit weinig baattenam zij de toevlugt tol de booten en onlvlugtte aan wal, het schip in den steek latende. Tnsschendeks bevon den zich nog 400 zwarten. Van de over boord geworpenen is het wellïgt aan de helft gelukt al zwemmende het land te bereiken, om misschien we der dadeljjk nagejaagd en op nieuw als slaven verkocht te worden. MSAXHilIJH. PARIJS, 15 Januarij. Eene afgrijselijke misdaad, welke ons den moordaanslag van Fieschi op koning Lodewijk Philips voor den geest brengt, heeft gisteren avond aller gemoederen met ontzetting vervuld. Tegen 9 ure reden de keizer en keizerin naar de opcra-comique in de rue Pellclier, en op het oogenblik dat nabij het gebouw de paarden in hunnen loop werden opgehoudenbarstten er voor het portier eenige grenatendoor eene misdadige hand daar ter neêr geworpen. Onderscheidene personen van 's keizers omgeving zijn daardoor gekwetst geworden, maar de keizer en de keizerin bleven ongedeerd, alleen was de hoed van Z. M. doorboord. De keizer werd in den schouwburg met oorverdoovende toejuichingen ontvangen en woonde de voorstelling lot het einde toe bij. Reeds hebben een aantal gevangennemingen plaats gehad. De Moniteur berigt het voorgevallene aldus: Toen IIII. MM. de keizer en de keizerin aan het opera-gebouw waren gekomenwerden drie ontploffin gen vernomen, door holle projectielen voortgebragt. Zeer veel personen, die voor den schouwburg stondenen daaronder eenige soldaten van bet keizerlijk geleide en van de Parijsche garde, zjjn gekwetst, en twee hunner doodelijk. De hoed van den keizer is door een projectiel doorboord, en generaal Roquet, adjudant van Z. M. den keizer, en die voor het rijtuig reed, heeft eene ligte verwonding in den nek gekregen; ook zijn twee lak- keijen die te voet gingengekwetst. Een der paarden van het rijtuig van 1111. MM. is gedood, en hel rijtuig is door den schok der projectielen ge broken. Toen RH. MM. op de Tuileriën terug kwamen, vonden zij daar een groot aantal personen, waaronder den Engelschen gezant. lieden heeft de keizerlijke familie eene pleglige mis bijgewoond, uit dank baarheid voor de ondervonden redding. Naar men zegt zijn in 't geheel 52 personen gekwetst gewordenen moeten de misdadigers Italianen zijn. Aan de gravin L.wier echtgenoot een rang bij het Russische hof bekleedt, is dezer dagen door een bediende eene cassette ontstolen, waarin zich eene menigte kostbaarheden bevondter waarde van omtrent 800,000 fr. De aalmoezenier van hel noorder-kerkhof is betrapt op diefstal van voorwerpenwaarmede de graven van afgestorvenen waren voorzien. Men gelooft dat hij aan waanzin lijdende is. De heer Baronde onlangs overleden eigenaar van het kasteel van Longeais, heeft bij zijnen uitersten wil de helft van zijn vermogen, zeker een millioen fr.aan de armen van Longeais vermaakt. -— Brieven uit Algerië deelen mede dat de bekende Kapitein Gérard bijgenaamd de sultan der leeuwen, het slagtoffer is geworden van zijnen vermetelcn moed in het vervolgen dezer dieren. Bijzonderheden worden omtrent zijnen dood nog niet medegedeeld. SPANiIE. MADRID, 14 Januarij. Nadat de verkiezing van den heer Bravo Murillo tot voorzitter van de corles had plaats gehadhebben de ministers hun ontslag aan de koningin ingediendmet de verklaring dat verzoek te willen intrekkenindien H. M. tot de ontbinding der cortes wilde overgaan. Men verwacht het laatste; zoo dit niet gebeurt, gaat Spanje op nieuw eene donkere toekomst tegemoet. ITALIË. In Toscane is hel regtsgeding van hen die deel hebben genomen aan de onlusten in Junij te Livorno voorgevallen, gedeeltelijk afgeloopen. Van de 227 beschuldigden zijn er 125 vrijgesproken25 zullen voor het hooge geregts- hof te Lucca gebragt worden en de overigen zijn tol gevangenisstraf, die echter niet hooger is dan van 3 jaren, veroordeeld. Een der grootste zijde-fabriekanten in Europa, de baron Blanc, is dezer dagen te Faverges, in Savoye, overleden. Deze ondernemende man had het zonder ecnig vermogen zoo ver gebragt, dat hij thans 3000 weefge touwen onafgebroken in werking hield. PKIIISIEN. BERLIJN, 14 Januarij. Door den minister-president is aan de vertegenwoordiging medegedeeld dat de prins van Pruissen onlangs eene officiële verklaring nopens den toe stand van Z. M. van de geneeshecren gevorderd heeft en dat deze daarop hebben verklaarddat er alle grond bestaatom een volkomen herstel des konings te verwachten; dat deze herstelling echter langzaam zal vorderen en Z. M. zich zelfs na zijn volkomen herstel zeer in acht zal moeten nemen. Met het oog op die verklaring was de prins van Pruissen weder voor drie maanden met het bestuur der regeringsaangelegenheden belast geworden. De kamer van afgevaardigden heeft graaf Eulenburg met 185 stemmen op nieuw tot voorzitter gekozen. Op graaf von Schwerin werden 85 stem men uitgebragt. Het huwelijk van den koning van Portugal met de prinses van Hohen- zollern-Sigmaringen zal bij procuratie alhier worden gesloten. De prinses zal alvorens naar Lissabon te vertrekken nog eenigen tijd aan ons hof doorbrengen. Te Kopenhagen is de zitting van den rijksdag door den koning ge opend. Z. M. heeft zich bij die gelegenheid beklaagd over de vijandelijke houding van de stenden van llolstein en Lauenburg en gezegd dat Dene marken de hoogst mogelijke toegeeflijkheid had betoond. «OSTENRIJK. WEENEN, 13 Januarij. Heden heeft de plegtige opening van de handels-akademie plaats gehad. De voorzitter van het bestuur en de minister van onderwijs en koophandel hebben daarbij het woord gevoerd. Het lijk van den veldmaarschalk Radelzky zal op den 20stcn dezer alhier aankomenen na de inzegening in het arsenaal en in de Slephanus- kerkter aarde worden besteld. Naar men verneemt zijn reeds drie regimenten aangewezen om het slechten onzer stadswallen ten uitvoer te brengen. TIKK 1 E. In de Zwarte zee hebben zware stormen gewoed. Men vreest later vele rampen te zullen vernemen. Volgens berigt uit Athene hebben de kamers 45.000 toegestaan, ter viering van den 25stcn verjaardag van de komst van Koning Otto in Grie kenland. De feesten zullen den 25sten Januarij te Nauplia plaats hebben, alwaar de koning het eerst voet aan wal heeft gezet. ARAföEMIE-NlïilJWS. PROMOTIE AAN DE LEYDSCUE IIOOGESCIIOOL. Den 15den Januarij de heer H. van Hall, van Groningen, in de Wis- en Natuurkunde, na verdediging zijner Disserlatiocontinens observationes de Zingiberaceis. S3£ste Staats-IjOterij. Trekking der Vijfde Klasse. 4jc Trekking. N°. 0198 een prijs van ƒ5,000. Nos. 2131 en 5303 ieder een prijs van ƒ1,000. Besluurderen var. het Werkhuis beriglen onder dankbetuiging dat bij hen is ontvangendoor tusschenkomst van den Heer Stoffels van Z. K. 11. den Prins van Oranje ƒ100, en door die van den Heer Krantz, van Mevrouw de S. 24 hemden. Besluurderen voornoemd B. F. KRANTZ, President. 11. P. C. STOFFELS, Secretaris. STAÏSS S* K III T E IX' BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN. Gezien art. 1 der verordening van den 9den Maart 1857 {Gemeenteblad n°. 19), regelende de invordering eener plaatselijke belasting op de honden te Leyden Doen te weten, dat iedere eigenaar of bezitter van een of meer honden, die in de termen der belasting vallen, verpligt is daarvan jaarlijks vóór den 31sten Januarij aangifte te doen, waartoe het vercischte billet kosteloos ten kantore van den gemeente ontvanger verkrijgbaar is. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leyden, 9 Januarij 1857. van LIMBURG STIRUM, Burgemeester. v. PUTTKAMMERSecretaris.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2