LEYDSCHE COURANT. MAANDAG 18 JANUARIJ. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is f 12 in liet jaar/ de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLAKDSCHE BERÏGTEN. LEYDEN, 16 Januarij. Boor het prov. geregtshof in Noordholland is eergisteren uitspraak gedaan in de zaak van de stad Leyden tegen den Staat der Nederlandenover den eigendom van hel Haarlemmermeer, welk geschil aan het hof in hooger be- ïoep was onderworpen. Het hof heeft hel vonnis van de arrond.-reglbank te Amsterdam bekrachtigd en aan de stad Leyden haren ciseh ontzegd, met vcroordeeling in de kosten. Bie beslissing is door het hof voornamelijk hierop gegronddat de woordendie visschcrien gehceten het Vroon voorkomende in den opdragtsbrief van graaf Philips aan de stad Leyden niets anders kunnen betcckenen dan het rischregt en niet bel regt op bet vischwaterdat de woorden »soo groot en soo klein als, enz.," in dien zelfden brief voorkomende, slechts dienen lot de aanwijzing van de uitge strektheid van het vischregt, en dat dus ook de verjaring, waarop de stad Leyden zich beroept, haar niet kan baten, wijl die in den aard van het bezit gcene verandering kan brengen. Boor de daartoe bevoegde slemgeregtigde deelhebbers in de Nederland- sclic handelmaatschappij, onder het kies-collegie van Leyden, is op lieden tot plaatsvervangend commissaris van gemelde maatschappij benoemd de heer S. J. Ie Poole, Ier vervanging van den lieer C. Leembruggendie als zoodanig zijn ontslag had ingediend. Be Leydsche afdeeling van de llollandsche maatschappij van fraaijc kunsten en wetenschappen zal op Bingsdag aanst. eene vergadering met dames houdenwaarin als sprekers zullen optreden mr. S. C. Snellen van Vo'lei.hoven en dr. E. Laurillard. liet getal der in het Werkbuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 355 tot 435 personen. Uit eencn van wege het ministerie van finantiën openbaar gemaaklea slaat, aanwijzende bet getal port betalende brieven, gedurende de jaren 1848 tot en met 1857 met de post verzonden, blijkt dal in 1848 zijn ver zonden 4,324,032 binnenl. en 1.833,824 buitenl. brieven, te zamen 6,157,856; in 1857 zijn verzonden 13,409,227 binnenl. en 3,682,421 buitenl. brieven, te zamen 17,181,648. Omtrent hel verschijnsel, onlangs onder Aarlanderveen waargenomen, wordt gemeld dat de damp, die aldaar uit veenachligen grond is opgerezen, alleen als een gevolg van de warmte van den afgeloopen zomer moet wor den beschouwd. Boor de Ncderl. handelmaatschappij zijn bevracht 8 schepen, als'; voor Amsterdam 5, en voor Rotterdam, Dordrecht en Middelburg elk 1. Bingsdag avond 11. is te Haarlem een persoon uit de gemeente Haarlem mermeer gevankelijk aangebragt, welke beschuldigd werd zijn zoontje te heb ben vermoord. Dientengevolge zijn de hecren m™. Vernée, substituut-officier van justitie en de Moraaz Imans, regtcr-commissaris, met den beëedigden klerk ter griffie en verzcld door een deskundige, derwaarts vertrokken., en met liet lijk van den verslagene terug gekomen, waarop de lijkschouwing heeft plaats gehad, die, volgens geruchten, de blijken heeft opgeleverd, dat de moord op eene afschuwelijke wijze moet zijn gepleegd. (H. C.) Door den gemeenteraad van Amsterdam is, in plaats van den als lioogleeraar herwaarts beroepen dr. J. G. Hulleman, als conrector aan het gymnasium benoemd dr. N. J. B. Kappeyne van de Coppclle, thans rector te Gouda. Op de voordragt waren geplaatst de benoemde, dr. Vilringa van Jtnkhuizen en dr. Naber van Haarlem. Door liet prov. geregtshof van Friesland zijn de drie personen, waar van in ons vorig nommer melding is gemaakt, wegens diefstal van schapen in de weide, veroordeeld, twee ieder lot 6 jaren en de derde, wegens her haling van misdaadtot 8 jaren tuchthuisstraf. Men verneemt dal zij zich in cassatie zullen voorzien. Uit Wageningcn wordt gemeld dat door den lagen waterstand van den Rijn nabij het Ophcusdcnsche veer een 20-tal rompen van schepen zigtbaar .zijn geworden. Deze schepen hebben in 1794 gediend tol eene brug voor 'bel Engclsche leger, dat zich tegen den inlogt der Franschcn wilde ver zetten. Al de schepen die de rivier op- en afkwamen, werden met geweld tot genoemd einde weggenomen. Bij den aflogt der Engelschen in 1795 "werden deze vaartuigen verbrand. Thans zijn eene menigte mensehen dage lijks bezig om het bruikbare hout, dat aan deze wrakken aanwezig is, op te halenvele nieuwsgierigen uit de omstreken vindt men voortdurend ter plaatse aanwezig. Nabij Breda is in den ouderdom van 71 jaren overleden de heer mr. 31. G. baron Nahuys van Burgst, generaal-majoor, oud raad van Ned. Indie, -commandeur der orde van den Ned. Leeuw, ridder der Militaire Willemsorde en van het Legioen van Eer. Aanvankelijk de regisgclcerdc loopbaan be treden hebbende, kon hij zijne zucht tot een meer avontuurlijk leven niet onderdrukkenen de gebeurtenissen des lijds waren wel geschikt om die zucht te voeden. In het laatst van 1805 vertrok hij als raad van flnantiën naar Batavia, geraakte aan de Kaap gevangen, doch kwam door allerlei lotgevallen heen, na Batavia maar kort te hebben aangedaan, over Noord- Amerika naar het vaderland terug. Toen het Amerikaansche schip, waarop hij zich bevond, werd genomenwist de heer Nahuys door zijne tegenwoor digheid van geest belangrijke depêches voor de Nederl. regering te redden. Daardoor verwierf hij zich de onderscheiding, dat koning Lodewijk hem, in 1808, koos lol het overbrengen van zijne depêches aan den maarschalk Dacndels. In 'tgewaad van een matroos waagde de heer Nahuys het, eerst naar Engeland te gaanen zich van daar verder over Noord-Amcrika naar Java te begeven, alwaar hij nog in 'tzelfde jaar behouden aankwam. Hij werd er commissaris en inspecteur der houlbosschen, Na ook aldaar krijgs gevangen te zijn geweest, kwam hij in 1814 in het vaderland terug, woonde het volgende jaar den korten maar beslissenden veldtogt bij als vrijwilliger, met den rang van majoor, bij den staf van den generaal Chasse'. Spoedig daarop ging hij weder naar Indië en mogt aldaar in onderscheidene betrek kingen belangrijke diensten aan het vaderland bewijzen. In 1836 kwam hij zich bepaaldelijk in Nederland vestigenen was steeds ijverig bezig om door geschriften de Indische belangen voor te staan. 's GRAVENHAGE16 Januarij. Z. M. de koning heeft benoemd tot gewoon hooglecraar in de reglsgc- leerde faculteit aan de hoogcschool te Groningen den heer mr. B. J. Gra- tama, referendaris bij het dep. van justitie, en tot buitengewoon hooglecraar in dezelfde faculteit aan die hoogeschool den heer mr. O. van Rees, ad vocaat te Utrecht. Boor Z. M. is de lste luitenant van het 2de reg. infanterie J. C. Bus man benoemd tot kapitein van de 3lle kl. Tot ontvanger te den Bommel c. a. is benoemd de heer Z. T. de Jongh van Arkel, thans surnumerair der directe belastingen. Z. M. de koning onderrigt van de gelukkige redding uit het dreigend gevaar, waarin de keizer en keizerin der Franschen zich hebben bevonden (zie hierover onder Frankrijk), heeft een zijner adjudanten tot den Fran schcn gezant, den baron d'Andre', afgevaardigd, om Z. Exc. zijne geluk- wenschen daarover te brengen. De leden van het corps diplomatique en vele andere aanzienlijke personen hebben mede die gevoelens aan den Franschen Gezant betuigd. Z. K. II. prins Hendrik wordt Maandag aanst. uit Luxemburg terug verwacht. H. K. II. prinses Fredcrik heeft het meterschap aangenomen van de jonggeboren dochter van den Zweedsclien gezant. Be lieer J. G. T. V. baron de Constant Rebecque, voormalig adjudant des konings, is eergisteren alhier overleden. Gisteren avond werd in de maatschappij Diligentia door den heer hoofd ingenieur Conrad eene belangrijke lezing gehouden over de doorgra ving van de landengte van Suez. De Belgische gezant. Baron Willmar, is ernstig ongesteld en bevindt zich in zeer zorgelijken toestand. BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. BELGIË. BRUSSEL, 15 Januarij. In de plaats van den heer Rogier is alhier tot volksafgevaardigde ver kozen de heer de Perceval, candidaat van de vrjjzinnige partjj. Hij had geen mededinger. Nabij Charleroi heeft in een kolenmijn weder een treurig voorval plaats gehad. Tien werklieden zijn, terwijl zij in de mijnen werden gela ten, door een niet te voorzien toeval naar beneden gestort, en jammerljjk omgekomen. ENGELAND. LONDEN, 14 Januarij. Door den opperbevelhebber van hel leger is een besluit van de koningin openbaar gemaaktvolgens hetwelk de zonen van verdienstelijke officieren die gesneuveld zijnop kosten van den staat in kadelten-scholen zullen worden opgevoed. Het kersgeschenkdoor prins Frederik Wilhelm van Pruissen aan de kon. prinses vereerd, bestond in een paarlsnoer ter waarde van 4000 De bank heeft het disconlo thans weder op 5 pCt. gesteld. In eene buitengewone vergadering van aandeelhouders der O. I. Corn-

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1