Gisteren had de begrafenis plaats van het stoffelijk overschot van miic Rachel. Gelijk te verwachten was, nam een aanzienlijk deel der be volking deel aan deze treurige plegtigheid. Men heeft slechts met moeite de menigte kunnen bedwingen, en twee eskadrons ruiterij waren daartoe niet voldoende. De lijkwagen was met 6 paarden bespannen en de slippen van het lijkkleed werden gedragen door den baron Taylor, de hecren Gef- froy, A. Dumas den vader, en Auguste Maquet. Bet lijk werd gevolgd door al de aan het TheAtre Francais verbondene tooneelspelers en verder door eene menigte letterkundigenkunstenaars en voorname israëliten. De opper-rabbijn van het consistorie te Parijs heeft aan het graf eenige woorden gesproken, met oogmerk om haren overgang tot het christendom te logenstraffen. Na hem spraken de hh. Maquet en Bataille. Vooral heeft de talentvolle Jules Janin, die daarna hel woord voerde, diepen in druk op de gemoederen gemaakt. Hij herdacht het verlies van zoo vele uitstekende personen door Frankrijk in den jongslen tijd geleden, en bragt daarbij eene hulde aan eenen dichter, die van zijn vaderland verwijderd leeft. Het graf, dat hij voor zich geopend zag, bragt hem onwillekeurig diens verbanningals een ander graf, voor den geest. Nadat nog eenige dicht regelen waren uitgesproken besloot de opper-rabbijn de plegtigheid met de gebruikelijke gebeden. Overeenkomstig de gewoonte bij de israëliten zullen gedurende 16 dagendes morgens ten 8 en des namiddags ten 4 urege beden worden gedaan door een rabbijn, in de woning waar het lijk alhier het laatst heeft vertoefd. Van de twee zonen van de overledene was de jongste bij de plegtigheid tegenwoordig. De Moniteur bevat de afkondiging van het tractaat van handel en vriendschap, op 15 Aug. tnsschen Frankrijk en het koningrijk Siam geslo ten. Daaruit blijkt dat de Franschen dezelfde regten en voorregtcn genie ten als die, welke aan de meest begunstigde natiën zijn toegekend. Zij zullen hunne eeredienst vrijelijk kunnen uitoefenen en verspreiden, en aller wegen in Siam kerken kunnen aanbouwen, mits zich houdende aan de bepalingen der wetten van het land. De Franschen zullen echter alleen te Bangkok en in den omtrek zich op eene blijvende wijze kunnen vestigen. De eigendommen van Franschen, die in het land komen te overlijden, zul len aan hunne erfgenamen, of aan den consul worden overgegeven. Men schat op dit oogenblik alhier het getal der lijders aan de griep op bijna 100,000. Den 7dcn Maart zal van Marseille weder een pelgrimstogt naar Jeru salem ondernomen worden. De reis zal 2 maanden duren. De reizigers, die zich aan dezen logt aansluitenbetalen voor alle onkosten 1250 fr. voor de lste klasse, en 1000 fr. voor de 2de klasse. De Pays deelt eenige bijzonderheden mede omtrent de maatregelen door den keizer van Japan genomen ter uitvoering van de gesloten verdragen, i Tot opzigter van de havens van Nagasaki, Simoda en Ilokodadi is benoemd de prins Hayaski, die te Simoda zijn verblijf zal houden en welke stad door eenen eleclrisehen telegraaf met Jedo zal worden verbonden. De keizer heeft van de Amerikanen het model van eenen zoodanigen telegraaf ontvangen dat hem zeer voldeed. De prins Ilayaski is een zeer verstandig man en vrij van vooroordeelen. Ook is hij verschillende talen magtig, waardoor hij in staat werd gesteld om betrekkingen aan te knoopen met de gezanten der vreemde mogendheden. De tegenwoordige keizer is meer verlicht dan zijn voorganger, die zich gedurende zijn bestuur als een vijand van vooruitgang heeft doen kennen. Een Engelsch vaartuig van Noukahiva te Ilonoroeroe (Sandwichs-eilan- den) aangekomen heeft aldaar de lijding aangebragt, dat de Franschen op de Marquesas-eilandeu in moeijelijkheden zijn geraakt met de bewoners van het dal Typee. De kanibalen wilden eene vrouw offerenen door tus- schenkomst van den Franschen gezant was zulks, hoewel niet zonder te genstand, belet. Eenigen der inboorlingen zijn bij die gelegenheid gedood. SFASJE. MADRID, 12 Januarij. De koningin heeft heden de zitting der cortes geopend en mogt daarbij van de vergadering ondubbelzinnige blijken van gehechtheid ontvangen. In de troonrede gaf II. M. hare blijdschap le kennen over de geboorte van eenen troonopvolger. Zij kondigde aandat de Paus geneigd was om den verkoop der kerkelijke goederen goed te keuren. H. M. neemt de bemiddeling aan van Frankrijk en Engeland in het geschil met Mexico. De zeemagt zal worden vermeerderd. De organieke wetten, uit de grondwet voortvloeijende, alsmede de kieswet en de wet op de drukpers zullen worden aangeboden benevens wetsontwerpen tot dekking van het bestaande tekort. De gehecle rede ademde eenen verzoenenden geest en getuigde van de zucht der rege ring om met gematigdheid den vrijzinnigen weg te bewandelen. Door de kamer van afgevaardigden is de heer Bravo Murillo, candi- daat der reactionaire partij, tegen den wensch der regering, met 126 tegen 118 stemmen lot voorzitter gekozen. ITALIË. De kardinaal Falionlera heeft aan den Paus verzocht om de gevangen schap van den marquis Campanadirecteur van de bank van leeningin huisarrest te veranderen. Dit verzoek is echter van de hand gewezen. Meer en meer komt men tot de overtuiging, dat de verwoestingen, welke de aardbeving in het koningrijk Napels veroorzaakt heeftgrooter zijn, dan wanneer een bloedige oorlog in die gewesten gewoed had. Zoo is de welvaart in de provincie Principalo ulteriore voor vele jaren vernietigd. De gewone middelen, om verzachting in die ellende te brengen, zijn niet toereikend. Ook de Paus heeft uit zijne bijzondere middelen eene belang rijke som gezonden en den bisschoppen aanbevolen, om door een beroep op de christelijke liefde hel hunne te doen. In de Sardinische kamer van afgevaardigden is dezer dagen de ver kiesbaarheid van de kanunniken ter sprake gekomen. Het gold de vraag, of de gehoorzaamheid, welke deze personen aan hunne geestelijke opper hoofden verschuldigd zijn, boven al aan de bevelen van het hof van Rome, hen in wereldlijke aangelegenheden wel onafhankelijk genoeg laat en vereenigbaar is met de betrekking van afgevaardigde. Over dit punt heeft de kamer drie dagen beraadslaagd, en is eindelijk, zonder eene eindbeslis sing te nemen, tot het besluit gekomen (met 83 tegen 60 stemmen) om de benoeming van den kanunnik Marongiu te vernietigen. Hoewel door deze stemming de kanunniken niet van de vertegenwoordiging zijn uilgesloten j zoo gelooft men toch dat omtrent de overige vier kanunnikendie tot leden der kamer zijn gekozeneen gelijk besluit zal genomen worden. PKÜIS SEBf. BERLIJN, 12 Januarij. De president-minister von Manteuffel heeft de zittingen derbeide ka mers geopend. In de bij die gelegenheid gehouden rede verklaarde de minister, dat de ziektetoestand des konings thans van dien aard is, dat er alle hoop beslaat op eene volkomene herstellingalsmede dat prins Frederik Wilhelm van Pruissen zich in den echt zal begeven met de oudste dochter van koningin Yictoria. Wat de Bolstein-Lanenburgsche quaestie be treft, zoo heeft Pruissen besloten om in vereeniging met de overige Duitsclie mogendheden, Duitschlands regten en belangen met kracht te handhaven. Onder de wetten door den minister aangekondigd belmoren, behalve de begrootings-onlwerpendie betreffende de sluiting der bankenbetreffende de kolonisatie in de oostelijke provinciën, onderscheidene handels-verdragen en een over de schorsing der woekerwet. Omtrent de staatsinkomsten ver klaarde hij dat die in het afgeloopen dienstjaar waren toegenomenwaar door de regering in staat is gesteld om, behalve de bestrijding van eenige buitengewone uilgavenhet tractement der lagere ambtenaren te verhoogen. De gunstige verklaring in de troonrede omtrent den gezondheidstoestand des konings is het gevolg van het daaromtrent gevraagde gevoelen van dr. Schönleinlijfarts des konings, die zich in dien zin moet hebben uit gelaten. Gedurende het afgeloopen jaar zijn over Bremen vertrokken 49,370 landverhuizers, tegen 36,488 in 1856. Yan deze begaven zich 936 naar Australië, 322 naar Zuid-Amerika en de overigen naar Noord-Amerika. Over Hamburg zijn in 1857 vertrokken 28,568 landverhuizers, tegen 23,822 in 1856. Daarvan vertrokken 20,395 naar New-York, 4208 naar Quebec, 1734 naar Zuid-Amerika en 1203 naar Australië. Uit Hamburg wordt gemeld dat de voorraad kolHj aldaar aanwezig alle berekening te boven gaat. Ook blijft de boter onverkocht, die door het lange staan bedorven reeds tot wagensmeer wordt gebruikt. «OSTE\ li 1.1 li. WEENEN, 11 Januarij. De opening van de bandels-akademie is nu op den 13dcn dezer bepaald. Baron v. Czömig heeft in de akademie van wetenschappen eene voor- dragt gehouden over de doorgraving van de landengte van Suez. Hij heeft daarbij beweerddatindien deze belangrijke onderneming tot stand mogt komenmen daarvan kan verwachten een tolstelsel voor het midden van Europahet behoud van den vrede der wereldeen magtig verbond der volkeren, en de beschaving van het Oosten; maar, voegde hij er bij: «deze doorgraving, de spoorwegen, de stoomschepen, de telegrafen, dit I alles kan nog niet batenindien men zich binnen de stalen niet vrijelijk kan bewegen." Deze laatsle woorden verwekten veel opzien en droegen aller goedkeuring weg. Tc Pesth is Graaf Feslelits in staat van faillissement verklaardmet een passief van 800,000 fl. TUKK"STE. Ali-Pacha is tot groot-vizier benoemdin plaats van Reschid Pachaen Fuad-Pacha heeft de leiding van het ministerie van builenl. zaken aanvaard. Naar men verneemt is de Sultan voornemens een gedenkleeken ter eere van den overleden groot-vizier Reschid-Paeha op le riglen. De Presse d.'Orient deelt de volgende berigten mede van de grenzen van Montenegro. De Montegrijnen hebben een inval op Turksch grondgebied gedaan. Een corps van 7000 man is de grenzen aan den kant van Herze- gowina overgetrokken en op Piva aangerukt. De bevolking dezer plaats heeft aan hunne oproeping gehoor gegeven en is legen den bevelhebber van de ongeregelde troepen opgestaan. Van daar zijn de Montenegrijnen naar Jesera getrokken, maar de bevelhebber was aldaar van hun voornemen ver wittigt en dus op zijne hoede; hij ziet zich echter ingesloten. De opper bevelhebber van het leger in Romelie, Ismaël-Pacha is op weg naar Ipek met 10 bataillons en de bezettingen van verschillende steden hebben bevel ontvangen om zich gereed te houden. De onderkoning van Egypte heeft verlof gegeven tot het aankoopen van 1200 paarden in zijn land, ten behoeve van de Engelsche ruiterij in Indië. AKAWEMSE-ariEIJWS. PROMOTIE AAN DE GRONINGSCHE IIOOGESCIIOOL. Den l.ld™ Januarij de heer A. Nap, van Groningen, in de Regten, met Theses. 234ste Staats-ïjOterij. Trekking der Vijfde Klasse. 2de Trekking. Nos. 13687, 14615 en 19C46 ieder een prijs van ƒ1,000. 3de N°. 10422 een prijs van ƒ100,000. N°. 12105 een prijs van 10,000. N°. 16262 een prijs van 1,500. N°s. 1947, 6679 en 16068 ieder een prijs van ƒ1,000.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 3