koopwaren is daardoor vernield. Bij de blussching zijn 7 werklieden door brandende balken getroffen; zij hadden echter de tegenwoordigheid van geest in de gracht te springen, doch een hunner is overleden. Te Bordeaux is in de drie laatste dagen van het vorige jaar en op nieuwjaarsdag voor bijna anderhalf millioen frs. aan nieuwjaarsgeschenken verkocht. Alleen de banketbankers komen hierbij voor 400,000 fr. in reke ning. Men kan hieruit opmerken wat tot genoemd oogmerk in de hoofd stad is besteed. Volgens berigten uit Fransch Guyana van 3 Dec. was aldaar eene la ding zwarte landverhuizers van Afrika's westkust aangekomenvan de 251 vrije negers, waaruit deze bezending bestond, waren onder weg slechts 5 gestorven, en wel aan buikloop. De voornaamste ingezetenen zijn bezig een adres aan hel gouvernement des moederlands op te stellenhet verzoek inhoudende om een groot aantal zulke arbeiders te zenden; 2900 zwarten van die soort zouden niet genoeg zijn om aan alle aanvragen der planters te voldoen. SPAS J S3. MADRID, 6 Januarij. Van den 4dcn tot den 7dcn dezer heeft de hoofdstad feest gevierd, van wege de heugelijke geboorte van den prins van Asturiën. Op de openbare pleinen werden nationale dansen uitgevoerd, terwijl in den circus in den mast werd geklommen. Voorts hadden in de schouwburgen gralisvoorstel- lingen plaats, en natuurlijk werd de bevolking op een stierengevecht ont haald. De geheele stad was ook luisterrijk verlicht. De koningin heeft zich met ongewone pracht, onder het luiden der klok ken en het gebulder van het geschut, naar de kerk van Atocha begeven, alwaar zij door den aartsbisschop van Toledo werd ontvangen, omringd door den patriarch van Indië en 22 bisschoppen. Ook het corps diploma tique was in de kerk aanwezig. De geheele bevolking was op de been en overal waren de huizen fraai versierd. De koningin heeft aanzienlijke sommen geschonken tot weldadige doel einden en de adel en de handelstand hebben dit voorbeeld gevolgd. In de spaarkassen zijn gelden belegd voor de kinderen die op den 29 November, geboortedag van den prins, en op 7 December, dag van zijnen doop, zijn geboren. De eerste hebben bij hunne meerderjarigheid regt op 6000 realen en de rentende laatste op 3000 realen en de renten. Natuurlijk komen hier alleen in aanmerking de kinderen van geringe ambtenaren, werklieden, enz. Van stadswege zullen 12 jongens in het collegie van St. Ildefonsus en 12 meisjes in onderscheidene inrigtingen geplaatst worden. Ook zal zij gedurende 2 jaren de kosten betalen van voedsters voor 40 kinderenwier moeders zijn overleden gedurende de maand, welke de geboorte van den prins voorafging. Ook zijdie in genoemd tijdsverloop weduwe zijn gewor den zullen onderstand genieten. ITALIË. Van den grooten tunnel door de Alpen zijn reeds 25 ellen afgewerkt. Aan deze onderneming wordt dag en nacht gearbeid. De poging om een telegraafdraad dwars door de zeeëngte van Messina te leggen is mislukt. Zulks zal nu met een nieuwen draad in eene gewij zigde rigting beproefd worden. Volgens berigi uit Napels hebben aldaar voortdurend schokken van aardbeving plaats. Meer dan 40 van die schokken zijn op nieuw waar genomen. Een der schouwburgen te Turyn is in den nacht van 6 Jan. afgebrand. Men had den brand nog in de beginselen kunnen sluiten, maar ongelukkig waren de gazpijpen in het gebouw van lood en dus spoedig gesmoltenzoo dat het gaz aan den vlam eene noodlottige uitbreiding gaf. P Sï UIS SEN. BERLIJN, 10 Januarij. De koning doet dagelijks wandelingen, maar zijn voorkomen geeft ver zwakking te kennen. Hij zal de lente te Genua doorbrengen. Naar men verneemt is het thans stellig bepaald dat de prins van Pruis- sen zich naar Londen zal begeven, om het huwelijk van zijnen zoon bij te wonen. Hij zal den 17dEn van hier vertrekken. OOSTENRIJK. WEENEN 9 Januarij. liet lijk van den maarschalk Radetzky wordt tusschen 18 en 20 dezer maand alhier verwacht. De ralificaliën van het verdrag betreffende de vrije scheepvaart op den Donau zijn alhier, tusschen de gevolmagligden van Oostenrijk, Beijercn, Wurtemberg en Turkye, aan het dep. van buitenl. zaken uitgewisseld. De minister van onderwijs heeft thans besloten, om de door hel be stuur der handels-academie gekozen twee professorende heeren Spitzer en Sckcli, voorloopig voor den tijd van een jaar aan te stellen. Vermits ech ter voor de andere gekozene professoren, allen katholieken, geene tijdruimte bij de aanvaarding van hunne betrekking is gesteld, is het de vraag, of de beide voorloopig aangestelde heeren zich aan deze bepaling zullen onderwerpen. Het aantal onechte kinderen alhier in het vondelingenhuis of daar buiten op kosten van het gesticht verpleegd, was in het afgeloopen jaar 15,400, of 1300 meer dan in 1856. In den regel worden 600 kinderen in het huis zelf verzorgd en de overigen ten plattelande uitbesteed. Het is op merkelijk dat jaarlijks 60 a 70 pCt. dezer kinderen sterven. RUSLAND. Men verzekert dat ten gevolge van de voorgenomen opheffing van het lijfeigenschap eene groote opgewondenheid onder den adel heerscht. Het besluit des keizers heeft in de drie Russische gouvernementendie voor maals lot Polen behoorden, den bijval van de adellijke grondbezitters ver worven, en ten gevolge daarvan is de keizerlijke ukase, welke deze aange legenheid regelt, uitgevaardigd. Daarover is intusschen de oude, zooge naamde moskovitische adel ten hoogste gebelgd en spant alle krachten in om den ouden staat van zaken te bestendigen. Hij is van oordeeldat hij zijn doel bereikt zou hebbenindien de adel in de drie oud-Poolsche gou vernementen niet toegegeven en daardoor de regering in de gelegenheid ge steld had, om ten minste voor een gedeelte des rijks eenen maatregel te nemen, hetgeen naar alle waarschijnlijkheid lot eene trapsgewijze invoering der hervorming in het geheele rijk zal leiden. Voor het overige zijn de gouverneurs in de meeste provinciënwaar de adel zich tegen de bedoelin gen der regering verzet, reeds door andere meer bekwame mannen vervangen. Bij keiz. besluit is bepaald dal het leger, waartoe de overledene Oos- lenrijksche veldmaarschalk graaf Radetzky, als veldmaarschalk en bezitter van een huzaren-regement behoorde, een rouw van 3 dagen zal aannemen. Ook is eene deputatie van officieren naar Weenen gezonden, om de lijk- plegtigheid bij te wonen. Uit Petersburg meldt men, dat aldaar een Belg verwacht wordt, die aan de regering zal voorstellen om een telegraafdraad door Siberië naar Door Z. M. den koning is tot predikant der herv. gemeente te Schoon- rewoerd (cl. Gouda) benoemd de candidaat A. Couvée te Leydendie de op hem uilgebragle kerkelijke beroeping heeft aangenomen. Op het verzoek van den kerkeraad der herv. gemeente te Deventer, bij de bevoegde autoriteit gedaan, lot het bekomen van een vijfden predi kant, is afwijzend beschikt. ISERIRTEN. JVutionale Jflilitie. Ligling van bet Jaar 1858. Oproeping tot de Inschrijving. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, gezien hebbende art. 51, 52, 53, 56, 57, 60 tot 68, en 166 der wet van den 8slen Januarij 1817, als- j inede art. 5 der wet van 27s'e° April 1820 1 Doen te weten, dat de inschrijving voor de ligting der Nationale Militie van dit jaar, geschieden moet voor hen, die geboren zijn in het jaar 1839. Dat alle Ingezetenen zonder onderscheid, welke redenen tot vrijstelling van de dienst zij ook zouden mogen hebben, en of zij tegenwoordig of afwezend of al dan niet in militaire diëtist zijn, verpligt zijn zich te doen inschrijven; dat Ouders, Voogden of Bloedverwantenin deze, voor hunne naastbestaanden of pupillen, mits gaders Regenten van openbare Gestichten, voor de onder hun beheer staanden, de belangen moeten behartigen, door de bij de wet gevorderde opgave te doen, en daarvoor verantwoordelijk zijn. Dat onder de Ingezetenen ten deze ook worden gerekend de vreemdelingen, die den zetel van hun vermogen of hon verblijf in het Koningrijk zijn komen vestigen alzoo zij, even als de Inboorlingen, verpligt zijn inede te werken tot de gemeenschappe lijke verdediging van den Staat, welke hun veiligheid en bescherming verleent. En roepen dien ten gevolge op, alle dein de termen vallende Ingezetenen, om te compareren in een der vertrekken van het Raadhuis: Op Dingsdag den 12 Januarij 1858, Des voormiddags van 10 tot 3 ure, de bewoners van Wijk 12 en 3. En die van hel buiten-territoir der Gemeente. Op Woensdag den 13 Januarij 1858, Des voormiddags van 10 tot 3 ure, de bewoners van Wijk 4 en 5. Op Donderdag den 14 Januarij 1858, Des voormiddags van 10 tot 3 ure, de bewoners van Wijk 6. Op Vrijdag den 15 Januarij 1858, Des voormiddags van 10 tot 3 ure, de bewoners van Wijk 7 en 8. Vermanende Burgemeester en Wethouders voornoemd wel uitdrukkelijk de belang hebbenden, zich, door getrouwelijk op te komen, vrij te waren legen de riadeelige gevolgen, welke uit nalatigheid in deze onvermijdelijk zouden voortvloeijende ho ven opgegeven tijdsbepaling in het oog te houden, en bij de inschrijving zich te voorzien van hunne geboorte-akten alsmede schriftelijk op te geven hunne woon plaatsen en het wijk en nommer hunner huizen, ten einde hierdoor voor te komen de onaangenaamhedenwelke voor de ingeschrevenen volgen moeten uit eene verkeerde spelling van den naarn of een abuis in de opgave der woonplaatsen, waardoor dik wijls de ingeschrevenen te vergeefs worden gezocht bij oproepingen, welke voor hun wezentlijk belang gedaan worden; zullende er, van heden af, ter Secretarie geva ceerd worden van des morgens 10 tot 's namiddags 3 ure, ter atgifte der geboorte akten, voor diegenen, welke binnen deze Gemeente zijn geboren. En zal deze door aanplakkingen plaatsing in de Leydsclie Cour. worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leyden, 2 Januarij 1858. van LIMBURG STIRUM, Burgemeester. v. PUTTKAMMERSecretaris. Amerika aan te leggen. Hij zou slechts een waarborg van 5 pCt. verlangen. In de omstreken van Petersburg is onlangs eene talrijke rooverbende ontdekt. 22 personen zijn overtuigd van deelneming aan onderscheidene moorden en rooverijen. TURKYE. De groot-vizier Reschid-Pacha is aan eene beroerte overleden op den zelfden dag dat hij een diner bij den heer de Thouvenel had bijgewoond. Daar hij een voorstander was van de invoering van nuttige hervormingen zoo is zijn dood een groot verlies voor het rijk. Hij laat een zeer aanzien lijk vermogen na. Ali-Pacha en Mehemet-Ali worden als zijne opvolgers genoemd. Dat de benoeming van eenen nieuwen groot-vizier tot eenen be dekten strijd tusschen de gezanten der groote mogendheden aanleiding zal geven, is zeker. Een zeer geacht persoon heeft zich daaromtrent volgender- wijze uitgelaten: »De dood van Reschid-Pacha heeft eene erfenis beschik baar gestelddie de begeerlijkheid van velen zal opwekken. Het is nu de vraag niet of de Turksche regering zich van elk beschermheerschap zal ont doen, maar wel onder wiens bescherming zij zich zal stellennamelijk onder die van Frankrijk, Oostenrijk, Engeland of Rusland". Te Alexandrië heeft men op een vreemdsoortig artikel van uitvoer be slag gelegd: De eerw. vader Abeona kwam jaarlijks in Egypte, om aldaar een aantal jonge negers en negerinnen te koopen en uit te voeren. Zijn oogmerk was om daardoor de godsdienst en de beschaving te bevorderen, want hij bragt die kinderen naar Europa over en plaatste ze in godsdiens tige inrigtingenof stond ze af als dienstboden aan personendie beloofden voor hun welzijn te znllen zorgen. De Egyptische regeringvan dien handel onderrigt, heeft zich tegen den uitvoer dier kleine negers verzet. KERKNIEUWS.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 3