wald, is vergunning verleend tot het aannemen der onderscheidingsteekenen van de orde van St. Calharina 2de klasse, haar door den keizer van Rus land geschonken. De berigten omtrent den toestand van Z. M. den koning van Wurtem- berg luiden bij voortduring gunstig. De hooge raad der Nederlanden heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van Sidin en drie andere Maleijers, door het prov. geregtshof in Zuid holland tot verschillende straffen veroordeeld, ter zake van de bekende gebeurtenissen op het koopvaardijschip Twenthe. De hooge raad heeft aangenomen dat het hof bevoegd was van de zaak kennis te nemen. Te gen het eindarrest waren van den kant der verdediging zes middelen voor gedragen. De hooge raad heeft omtrent één uitspraak gedaan en wel dat art. 193 Strafvord. zou zijn geschondenomdat verschillende getuigen in af wezigheid van een of meer beschuldigden zijn gehoord, zonder dat aan de beschuldigden onderrigt is gegeven van hetgeen in hunne afwezigheid is voorgevallen. De hooge raad heeft dat middel gegrond geoordeeld het eindarrest in deze zaak gewezen, vernietigd, en de zaak naar het hof van Gelderland verwezen. AMSTERDAM, 11 Januarij. Heden hield de letterkundige afdeeling van de kon. akademie van weten schappen eene gewone vergadering. Tegenwoordig waren de hh.van Hall Koenen, Ackersdyck, Bake, KarstenG. de Vries Azn, Bosscha, Bakhui zen v. d. Brink, Scholten, Knoop, de Wal, Dclprat, Sloet, Janssen, van den BerghMoll, van Lennep, Boot en van de natuurkunde afdeeling de heer van Breda. De secretaris deed mededeeling van de ingekomen stukken; o. a. was door den minister van binnenl. zaken het advies der akademie gevraagd, omtrent de spelling der namen van steden, dorpen, enz., inzonderheid die waarinde letters e en k voorkomendit verzoek werd gedaan ten behoeve van de topographische kaart der Nederlanden. Ook hebben dr. S. I. Mulder te Am sterdam en dr. J. Frbnkel te Zwolle hel verzoek gedaan, om den geleerden, die in Spanje met philologische nasporingen zijn belast, ook op te dragen onderzoek te doen naar de werken door israëlilische geleerden bij het verla ten van Spanje aldaar achter gelaten. Daarna werd overgegaan tot de behandeling van het rapport der com missie wegens de uitgave van een nieuw Nederl. Charterboek. De com missie stelt voor: 1°. Eene nieuwe uitgave van het Groot Charterboek der graven van Holland en Zeeland en heeren van Friesland lot op den jare 1428 of 1433. (Aanvang der bourgoensche regering, of wel de algehecle afstand van Jacoba van Beijeren en alzoo ophouding van het beijersche huis); 2°. voortzetting van hetzelfde Charterboek, voorloopig tot op den jare 1482, tijdstip van het overlijden van Maria van Bourgondië. Na uit voerige beraadslaging is het voorstel der commissie met kleine wijzigingen aangenomen. Het amendement van den heer Nyhoff, strekkende om ook de stukken over de provincie Utrecht in het Charterboek op te nemen en dat van den heer v. d. Berghom de stukken betreffende Zeeland uit te sluiten, zijn afgewezen. De heer de Vries heeft inlichtingen gevraagd omtrent de in de boekerij der akademie berustende gedeelten van Maerlants Spieghel Historiaelom, indien die aanwezig moglcn zijn, die te mogen raadplegen ten behoeve van de Maatschappij der Ned. Letterkunde te Leyden. Er zijn ingekomen zes latijnsche dichtslukkenom te dingen naar den uitgeloofden prijs (legaat Hoeufft). Deze zijn ter beoordeeling in handen gesteld eener commissie, bestaande uit de hh. Karsten, Boot en Hulleman. De overige werkzaamheden zijn uitgesteld, en na de sluiting der gewone vergadering hebben de leden nog eene buitengewone bijeenkomst gehouden. raai Wilson het leven verloor. De Goorka's moesten voor de opstandelingen van Oude 100 mijlen ten zuiden van Lucknow terugtrekken. Rohilcund is tamelijk rustig. In Kollapore en zuidelijk Maratha is een kleine opstand uitgebarsten, doch weder gedempt; laatstgenoemd landschap is sedert rustig. De 43sle en 70stc Bengaalsche regementen zijn naar China gezonden. De 34stc en 73ste regementen geraakten in opstand. Twee regementen der Holkars zijn ontwapend. Punjaub is volmaakt rustig. Op 17 Dec. zijn 100 man Engelsche kavallerie te Bombay aangekomen. Voorts leest men nog in de dagbladen een berigl uit Cawnpore, waarin generaal Campbell meldt, dat generaal Grant den vlugtenden vijand bij Sernighaut heeft aangegrepen hem al de bagaadje en 15 kanonnen ontnomen en zoodanig geslagen heeft, dat deze afzonderlijke veldtogt als beslissend kan worden beschouwd. Het leedwezen over den dood van generaal Havelock is algemeen; niet alleen van wege het verlies dat ons land daardoor heeft geleden, maar ook omdat men gevoelt dat de regering zijne verdiensten niet op den reg- ten prijs heelt geschat. De overledene heeft geen kennis gedragen van de karige wijze op welke zijne diensten zijn beloond, en men wil het lord Palmerston niet vergevendat hij vroeger slechts een jaargeld van 1000 voor den generaal heeft aangevraagd, dat met zijnen dood zou ophouden. Als men later niet besloten had het jaargeld op zijnen zoon te doen over gaan dan had de toegelegde belooning thans niet de minste waarde. Het volk was trotsch op Havelock en zag in hem de type van het talent der midden-klasse, die hier te lande aan de aristocratie wordt opgeofferd. De eerbewijzen met eene zoo milde hand geschonken aan de edelliedendie van hunne onbekwaamheid in de Krim hebben doen blijkenwordt vergele ken met die welke aan generaal Havelock zijn toegekend, een man die, hoewel hij slechts tot den burgerstand behoorde, zoo veel tot behoud van onze Indische bezittingen heeft verligt. In eene bijeenkomst van aandeelhouders in de onderneming der land aanwinning, in de Nederl. provincie Zeeland, is de ontworpen leening van 150.000 aangenomen. In sommige fabrieksteden verkrijgen de zaken weder een levendiger aanzien, o. a. te Bradford, Carlisle en Halifax. Ook te Manchester is meer bedrijvigheid merkbaar. Te Nottingham, Birmingham en Preston is het in dat opzigt nog treurig gesteld. Alhier is berigt ontvangen dat het Fransche schip France et Brésil, van Liverpool naar Rio Janeiro bestemd, nabij Kingstown is vergaan. Van de bemanning werden slechts enkelen gered. In Wallis is een kalkbrander in den kuil gevallen en letterlijk gebra den. Met veel moeite is het gelukt hem daar uit te liglenmaar zijn toe stand was verschrikkelijkdaar eenige ligchaamsdeelen lot asch waren ver brand; hij leefde natuurlijk slechts zeer kort. Een zekere Saltier, die wegens criminele misdaden door de Engelsche politie tot in Hamburg vervolgd en door haar ook gevangen is genomen heeft op den overtogt naar Engeland, den politie agent die hem vergezelde, doodgeschoten. Het kersmisgebraad, dat laatstelijk bij den maaltijd van de kooplieden te Liverpool werd voorgediend, bestond uit een stuk vleesch van 509 Eng. ponden. Men ?ag nog nimmer zulk een schoon stuk. FRANKRIJK. PARIJS, 10 Januarij. De keizer heeft aan de keizerin als nieuwjaarsgeschenk een diamanten tooisel gegeven, dat, naar men zegt, anderhalf millioen fr. kost. In de kerk van St. Sulpicius heeft een verschrikkelijk ongeval plaats gehad. Terwijl een priester de mis bediende in tegenwoordigheid van eene aanzienlijke menigte, hoorde men eene zware ontploffing, en tegelijkertijd barstte het gegoten voetstuk, waarop het beeld van eenen engel stond in stukken. Acht personen werden daardoor zwaar getroffen en lagen bewus teloos op den grondook de predikstoeldie in de nabijheid stond werd geheel vernield, liet onheil moet toegeschreven worden aan het springen van een der pijpen van den verwarmiiigs-toesteldie door het voetstuk liep. Nadat de eerste schrik voorbij was, begon iedereen zijne zorgen aan de slagloffers te wijden. Twee personen vond men reeds dood en een derde overleed weinige oogenblikken na liet voorval. Vijf waren zwaar gekwetst, zoodat men voor het behoud van hun leven vreest, en nog acht anderen, minder zwaar gewond, zijn naar hunne woningen kunnen terugkeeren. De kerk is onmiddelijk gesloten geworden. De bovenvermelde oinsiandigheid heeft aanleiding gegeven lot het onder zoeken van de verwarmings toestellen in de verschillende openbare gebouwen en daaruit is gebleken, dat overal hetzelfde gevaar beslaat, zoodat er eene verandering in deze toestellen zal moeten gebragt worden. In de kerk van Nótre Dame worden aanzienlijke herstellingen ten uitvoer gebragt. In dit jaar zal daaraan 500.000 fr. besleed worden. Op eene boekverkooping, onlangs alhier gehouden, vverd een zeer slecht ingebonden boek, dat alleen waard scheen op een uildragers-stalletje te prijken, voor 14,500 fr. verkocht. Hel was een exemplaar van het Psalterium door Gutenberg, te Mainz gedrukt in 1401. Er bestaaiizoo verre men weet, van deze uilgave slechts 4 exemplaren, een te Trier, een te Parijs, een te Mainz en het bovengenoemde, waarvan kooper is geworden de heer Maruel, op den boulevard Beaumarchais woonachtig. Dc heer Roth schild had tot 14,000 fr. geboden en was zeer verwonderd dat de man die boven hem had geboden slechts een rentenier was van middelmatig vermogen. De heer Rothschild heeft vroeger eene gelijke teleurstelling moe ten ondervinden, toen hij zich het Catholiconmede van Gutenberg, een druk van 1404, waarvan niet meer dan 3 exemplaren bekend zijn, zag ontglippen. De uitgestrekte fabriek van manufacturen van de hh. Dessaint, gebroeders Daliphard en C0., te Rouaan, is grootcndeels afgebrand. Voor 300,000 fr, aan BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. BELGIË. BRUSSEL, 11 Januarij. De generaal Lamoricière en zijne familie zijn van hier napr Frankrijk vertrokken. Het Dagblad van Gent deelt mede dat er op den 5,)cn dezer te Avel- ghem eene vreeselijke misdaad is gepleegd. Twee werkliedenLeynseele en Holmaert, kregen aldaar twist. H. heeft aan L. zeven messteken toege- bragt, zoodat zijn leven in gevaar is. Toen de beide ouders van L. toe- scholen werd de vrouw door den onverlaat doodelijk getroffen en ontving ook de man een steek in den linker arm, waardoor ook zijn leven in gevaar is. De moordenaar wilde door dit alles zich aan de familie Leyn seele wrekenomdat hij aan haar eene regterlijke veroordeeling had te danken. In den nacht van Vrijdag op Zatnrdag is alhier een zware brand uit gebarsten, in eene der digst bebouwde wijken der stad, namelijk in de tapijt- en meubelfabriek van den heer Champy, in do Nieuwstraat. Aan de ijverige pogingen van de brandweer, de militairen en een aantal ingezetenen is het gelukt de belendende gebouwen te beveiligen, maar de fabriek is geheel vernield. Het is bij deze gelegenheid gebleken dat de brandblusch- middelen veel te wenschen overlaten. liXCIJiAXi). LONDEN, 10 Januarij. Omtrent de jongste gebeurtenissen in Indiö heeft men nog de volgende tijdingen ontvangen uit Bombay, van 18 Dec. De Engelschen hebben Luck now verlaten. De generaal Oulram bezet Allumbagh. De generaals Camp bell en Windham hebben het contingent van Gwalior tweemaal geslagen waarbij al de artillerie en bagaadje in hunne handen viel, doch werden ander maal door de opstandelingen aangetast, die 27 Nov. de tenten van Wyndham verbrandden, doch later werden zij teruggeslagen, waarbij de brigade-gene-

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2