in hel belang van haren man hij den Keizer werkzaam te zijn, zich in een klooster begeven heeft. Men verneemt dat hier een aanzienlijke diefstal is gepleegdten na- deele van eene Russische prinses, alhier woonachtig. Een aantal diamanten, ter waarde van verscheidene duizenden francs moeten zijn ontvreemd. De dieven hebben de wijk naar Belgie genomen. De politie alhier heeft zich met de Belgische politie in betrekking gesteld om de daders op het spoor te komen. In de ope'ra-comique kregen eergisteren avond twee acteurs een zoo hevigen twist op het tooneel, dat de voorstelling gedurende meer dan een kwartier uurs moest gestaakt worden. Per telegraaf is alhier het berigt ontvangendat de beroemde iooneel- kunstenares m,le Rachel is overleden, (laar lijk zal herwaarts gevoerd en op het Israëlitisch kerkhof worden begraven. Het gerucht omtrent haren overgang tot het katholicismus schijnt ongegrond te zijn geweest. Uit eenige nadere bijzonderheden, door den Mon. de la Flotle mede gedeeld, omtrent de vervolging van vreemdelingen op Madagascarblijkt dat aldaar 2000 slagtoffers door beulshanden zijn omgebragt, en dat hunne vrouwen en kindereu in eenen deerniswaardigen toestand verkeeren. De vroegere beriglen, omtrent de deelneming van Frankrijk aan de operation tegen Cantonworden thans nader opgehelderd. De Fransche krijgsmagt zal daaraan deelnemen, maar na den afloop zich terugtrekken, en niet e'én punt bezet houden; eerst daarna zal de voorgenomene expe ditie tegen Cochinchina plaats hebben. De onlangs afgezonden versterking had alleen de laatste expeditie ten doel, en thans is de vraag aanhangig, om nogmaals eene gelijke versterking af te zenden. Naar men zegt is de Spaansche regering tot medewerking gezind, en zou zij daartoe 1000 of 1500 man beschikbaar stellente nemen uit de bezettingen op de Philippijnsche eilanden en ter vergoeding daarvan haar aandeel hebben in de vruchten die de onderneming zal opleveren. Men zal eerstdaags op een onzer spoorwegen eene proeve nemenom met een vernuftig uitgedacht zamenstel, al de rijtuigen van eenen trein te verwarmen. Tot oneer der spoorwegmaatschappij van Monldidier meldt men, dat zij den dag der tercgtstelling van den beruchten Lemaire c. s.volgens aankondiging, een pleiziertrein naar Rosièrcs heeft laten rijden, om de bewoners van den ganschen omtrek dit schouwspel te laten genieten. Sedert eenigen tijd was een reglsgeding aanhangig tusschen eene te Lyon gevestigde kloostervereeniging, bekend onder den naam van Picpus, en de nabestaanden eener vrouwwelke in een gesticht van dezelve is verpleegd en wier aanzienlijk vermogen bij haren dood gebleken is, op welke wijze dan ook, overgegaan te zijn in de kas van hel genootschap. Het hof van cassatie heeft thans in hoogste ressort het vonnis bevestigd waarbij de aartsbisschop van Chalcedonie, mgr. Bonamie, als hoofd der vereeniging, gelast wordt het vermogen der bedoelde vrouw aan de nabe staanden terug te geven. Dit vonnis is gegrond op de bepalingen der wet, welke verbieden dat godsdienstige vcrcenigingenzonder vergunning van den staat opgerigt, goederen mogen verkrijgen. SWlfSBBIiAKS. De voorgenomen afstand van het Dappenthal baart in Zwitserland veel bezorgdheid en vindt eene levendige oppositie, in weerwil van de zeer aan zienlijke som welke als schadevergoeding door Frankrijk wordt aangebo den. Dit laatste verlangt eigenlijk niet het gansche terreinmaar slechts zoo veel, dal het tol volle en onvoorwaardelijke bezit gcrake van dechaussée, welke zich over de gansche lengte van dit dal uitstrekt. Maar in dezen ligt de bedenkelijke zwarigheid, dat, bij het ontstaan van eenig geschil, aan Frankrijk de deur is geopend, om tot in het hart van Zwitserland door te dringen. De Zwitsersche dagbladen verwijlen aan keizer Napeleon dat hij dit als eene belooning verlangt voor de goede diensten, die hij, in hel geschil met Pruissen over Neufchatcl, aan Zwitserland heeft bewezen. De groole raad van het kanton Sololhurn heeft besloten tot opheffing van het aldaar bestaande Franciscaner klooster. In dat gebouw zal een seminarium gevestigd worden. Men mag zich in Zwitserland op nieuw in zacht weder verheugen. Van de vroeger gevallen sneeuw is geen spoor meer te vinden en in som mige tuinen bloeijen nog rozen. SPANJE. MADRID, 3 Januarij. De koningin is thans weder hersteld èn is voornemens op morgen reeds de openbare godsdienstoefening bij te wonen. De spoorweg van hier naar Alicante is geopend. Uit Lissabon verneemt men dat aldaar geen enkel geval van koorts meer wordt waargenomen. De gevlugte inwoners begonnen van lieverlede naar de stad terug te keeren en de zaken hebben hare vroegere levendig heid ten deele reeds weder herkregen. De kamer der afgevaardigden had eindelijk den 28stcn Dcc. hare werkzaamheden kunnen voortzetten, dewijl dien dag 56 ledenderhalve 2 meer dan tot het houden van vergadering vereischt wordt, opgekomen waren. ITALIË. De grijze veldmaarschalk Radetzky is in den morgen van 5 Januarijna eene kortstondige ongesteldheid, te Milaan overleden. Hel getal der studenten aan de hoogeschool te Padua bedraagt thans 1000. Te Napels hebben zich voortdurend schokken van aardbeving doen ge voelen. Op 1 Jan. hadden twee hevige schokken plaatswelke den 28stcn en 29stcn Dec. door insgelijks hevige schokken op dezelfde plaatsen die den lGden Dec. zoo zwaar geteisterd werden, zijn voorafgegaan. Geene nieuwe ongelukken zijn te betreuren, maar de vrees was groot en alge meen. De koning heeft de nachten van 28 en 29 Dec. te Napels doorgebragt. Men is steeds vol ijver om de personen, die aan de ramp zijn ontkomen, te verzorgen en nieuwe hulpbronnen voor hun bestaan te openen; ook wor den de noodige gezondheidsmaatregelen genomenom het groot aantal lijken onschadelijk te maken. Bij gelegenheid van het Kersfeest had te Gaëta de gewone plegtigheid van de handkus plaats, waarbij volgens oud gebruik door de stad een geschenk den koning wordt aangeboden, bestaande uit verschil lende voortbrengselen van den grond. Z. M. heeft bij die gelegenheid zijne smart over het gebeurde te kennen gegevenen bij de personendie door hunne rijkdommen of door waardigheden aan het hoofd der maatschappij staan, aangedrongen om in deze moeijelijke omstandigheden een voorbeeld van edelmoedigheid te geven. In Toscane heeft de regering bij voortduring te kampen met de Je- suïlen, die op allerlei wijzen zich in dal land zoeken te vestigen en zich van het onderwijs willen meester maken. Zij dragen de kleederen hunner orde niet, maar doen zich als eenvoudige priesters voor. Ook de kardinaal Corsiaartsbisschop van Pisa toont zich vijandig legen de regering en wil het regt van placet niet erkennen. Hij heeft bepaald dat men in de kloosters iedereen mag aannemenzonder toestemming van het burgerlijk bestuur; zelfs behoeft men daarbij geen acht te slaan op den ouderdom, die door 's lands wetten wijselijk is bepaald, ten einde onberaden slappen bij het doen van geloften voor te komen. piarissEW. BERLIJN, 5 Januarij. Men verwacht nog voor de opening van den landdag de uitvaardiging eener verordening, waarbij de volmagt aan den prins van Pruissen verleend, nog voor 6 maanden zal worden verlengd. Baron Budberg, thans Russisch gezant te Weenen, is in die betrek king bij onze regering overgeplaatst. Naar men wil zouden hier in het corps diplomatique nog onderscheidene veranderingen te gemoet gezien worden. Van het bestuur der Rijnspoorweg-linie is over het afgeloopen jaar een verslag verschenendat vrij gunstig is. Het geeft uilzigt op een divi dend van 6 pCt. Het fraai Casino-gebouw te ElberTeld is op nieuwjaarsdag geheel door brand vernield. Gelukkig was het zeer stil weder, zoodat de vlammen niet veel verder dan het in brand geraakt gebouw voortgestuwd werden. Toen het plafond der bovenste verdieping instorttewerddoor de persing der lucht, een aantal vensters uit de paneelen gerukt, die onder de op de straat staande menigte vielen. Tusschen de gevolmagligden van Baden en die van de pauselijke re gering zijn de grondslagen vastgesteldwaarop een concordaat zal worden gesloten. OOSTBNRIJK. WEENEN4 Januarij. Nog hebben de moeijelijkhedcndie de opening der handels-akademie in den weg slaan, geen einde genomen. Er is weder verschil ontstaan tusschen den minister van ceredienst en onderwijs en den raad van admi nistratie der akademie. De minister van eeredienst maakt zwarigheid de be noeming goed te keuren van 2 hoogleeraren, omdat de een Protestant en de andere Israëliet is. Daar nu al de docenten bij deze inrigting overigens tot de Katholieke godsdienst behoorenblijft de raad van administratie op haar regt slaanom bij de keuze der hoogleeraren naar geene godsdienstige geloofsbelijdenis te vragenuilgenomen naar die van den directeur en den hoogleeraar in de geschiedenis. Onder de personen die wegens hunne daden van moed en zelfopoffe ring, ter gelegenheid van de ramp van Mainz, met Hessische orden zijn begiftigd, behoort zuster Adolphe, bestuurderes der barmhartige zusters te Mainz. TIIRKÏE. Te Belgrado is onverwachts eene moeijelijkheid gerezen. Aldaar is eene kerk gebouwd ten dienste van de Katholieken in Servië. De bisschop van Diaeovain Slavonië, reeds voor 12 jaren tot bisschop in parlibus van Belgrado benoemd, maar die nooit door de Servische regering is erkend, zou dat bedehuis inwijdende regering echter wil dat de plegtigheid zal verrigt worden door priesters, door haar aan te wijzen. De Katholieken trekken partij voor hun geestelijk opperhoofd, en zonder eenig toegeven van eene der partijen, zal de zaak waarschijnlijk aanleiding geven tot diplomatische onderhandelingen tusschen de Porte en het hof van Rome. De vergunning voor den eersten spoorweg op het Grieksche grondge bied is verleend en door den koning bekrachtigd. De aan te leggen weg zal van de hoofdstad Athene naar hare haven, den Piraeus, loopen. De vergunning is verleend aan eene vereeniging van Fransche ondernemers. De schatkist waarborgt eene zuivere opbrengst van minstens vijf ten hon derd van het te besteden kapitaal. STA Ettü tlKKIGTKN. Nationale Jtlilitie. Ligling van het Jaar 1858. Oproeping tot dc Inschrijving. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDENgezien hebbende art. 51, 52. 53, 56, 57, 60 tot 68, en 166 der wet van den 8sten Januarij 1817, als mede art. 5 der wet van 27slcD April 1820 Doen te weten, dat de inschrijving voor de ligting der Nationale Militie van dit jaar, geschieden moet voor hen, die geboren zijn in het jaar 1839. Dat alle Ingezetenen zonder onderscheid, welke redenen tot vrijstelling van de dienst zij ook zouden mogen hebben, en of zij tegenwoordig of afwezend of al dan

Leydse Courant | 1858 | | pagina 3