verneemt men nog, dat dadelijk nadat liet koninklijk paar was binnenge treden zich de ccrcle vormde. De Oostenrijksehe gezantde baron von Doblhoff, nam als oudste lid van het corps diplomatique het woordom HH. MM. in naam van allen een gelukwenseh aan te bieden bij dit eerste feest in het nieuw ingetreden jaar. De koning en de koningin onderhielden zich geruimen tijd zoo met de vreemde gezanten als met andere aanwezigen, toen eensklaps het gerucht zich verspreidde van een brandin eene digt be volkte wijk uitgebroken. Dadelijk verliet de koning liet bal en snelde naai de plaats van het ongeval. De brand was echter spoedig gebluseht. Men wil weten dat de luit-generaal baron Forstner van Dambenoy minister van staat, zijne functiën als intendant der opvoeding van den prins van Oranje, tot aan de meerderjarigheid van Z. K. H. zal behouden. Men verneemt, dat hel Z. M. den keizer aller Russen behaagt heeft, mevr. de gravin douairière van Limburg Stirumdame du palais bij 11. M. de koningin-moederte vereeren met het kommandeurs-kruis van de S'. Catharina orde. Gisteren zijn alhier nopens den gezondheidstoestand van Z. M. den koning van Wurlemberg ongunstige beriglen ontvangen. Uit de heden ont vangen tijdingen blijkt dat Z. M. heden nacht minder koortsig is geweest, waardoor de toestand niet is verslimmerd. Ten gevolge van dit berigt is het vertrek van H. M. de koningin naar Sluttgardt, dat op heden middag was bepaald, uitgesteld. Bij den minister van financiën is ontvangen 29 80door een onbe kende, onder het postmerk Rotterdam, lot voldoening van waarschijnlijk te min betaaid inkomend regt ingezonden. Naar men verneemt moet het koninklijk kabinet van schilderijen en zeldzaamheden alhier in het afgeloopen jaardoor meer dan 12000 personen zijn bezocht, welk getal dat van vorige jaren verre overtreft. Bij vonnis der arrond.-regtbank is het gemeentebestuur alhier, veroor deeld om aan hel bestuur der gasverlichting te dezer slede te betalen ƒ16,38849 met de wettelijke rente, als tegemoetkoming voor den ver hoogden prijs der steenkolen in het laatste kwartaal van 1853 en het eerste kwartaal 1854. Hel gemeentebestuur had aan hel bestuur der gasverlichting gereglelijk doen aanbieden ƒ9907.68, welk aanbod echter door laatstge noemd bestuur was afgewezen, als naar zijn inzien onvoldoende en in strijd met het contract wegens de gasverlichting. Door het gemeentebestuur, hetwelk tevens in de kosten is verwezenis de zaak bepleit door de heeren mrs. Faber van Riemsdijk en Donker Curtiusvoor het bestuur der gasver lichting door den heer mr. G. Delprat. Gisteren avond laat heeft er in het Bosch op het ijs in de vijvers eene soiree champètre plaats gehadeenige heeren liefhebbers van het schaatsen rijden, door flambouwen voorgelicht, namen daaraan deel. Dit winterfeest duurde lot Iaat in den nacht voort; het geheel bood een regt fantastisch schouwspel aan. ren zou opleveren dan de togt op ezels. Voor 't overige had het transport der troepen over de landengte geene andere maatregelen van cenig belang gevorderd dan de oprigling van een tijdelijk militair hospitaal te Suez, hetwelk onder het beheer gesteld was van een daartoe door onze regering naar Egypte afgevaardigden officier van gezondheid. De jongste beriglen uit China maken melding van groole toebereidselen voor den aanval op Cantonhoewel men gelooft dal eerst het antwoord zal ingewacht worden op eene nota, den 16d™ November verzonden. Men ver wacht eenen ernstigen tegenstand van de Chinezen, die 20 a 25,000 man hunner beste troepen tegen de onzen (met de Franschen 5000 man sterk), kunnen slelleu maar ook hier zal de Europesche krijgskunst zonder twijfel zegevieren. Men vraagt zich eehler af, welke zullen de gevolgen van het treffen zijn. Het in bezit houden eener zoo groole stad is bijna onmogelijk van wegc het gering aantal der troepen waarover men te beschikken heeft. Verder landwaarts in te dringen is mede zeer moeijelijk omdat de onder koning Yeh gewoon is alles in brand te steken wat den vijand kan bevoordeelen en de wegen onbruikbaar te maken. Misschien zal men ein delijk nog tot eenen veldtogt in het noorden des lands moeten besluiten om den keizer tot andere gezindheden te brengen maar daartoe zoude op nieuw eene aanzienlijke versterking van magt noodig zijn. De Evening Star, aan de grondbeginselen van lord Cobden getrouw liet zich bij den aanvang des jaars volgenderwijze uit: Sedert Engeland een rang ouder de volkeren ingenomen heeft, gelooven wij niet dat het een jaar heeft doorgebragt, welks einde zoo zeer verschilde van het begin, als het jaar 1857. Tegen wil en dank zijn wij genoopt geworden den oorlog tegen Rusland vaarwel te zeggenen de oorlogszuchtige toebereidselen die wij na den strijd, dus vrij laat, ten toon gespreid hebben, zijn, naar wij vreezen, nog in liet geheugen der overige natiën, als een blijvend bewijs van snoeverij. Even als de dronken Ier, die de kermissen afloopt en met ieder die hem legen komt, twist zoekt, hebben wij, uit gebrek aan eene betere gelegenheid, onze overtollige geestkracht trachten te koelen aan half bar- baarsehe natiën. De oorlog legen China werd door de uitstekende hoofden van alle partijen ten hoogste afgekeurdmaar de Engelsche natie praalde met hare magt en wensehte slechts eene gelegenheid om haar te gebruiken. Eene verschrik kelijke ligenspoed was echter nabij op het oogenblik dat wij van nieuwe overwinningen droomden kwam eene tijding tot ons welke ons deed sid deren voor de veiligheid onzer oude bezittingen. Sedert een aantal jaren verkeerden onze staatslieden in een staat van voortdurende prikkelbaarheid ten aanzien der mogelijkheid van een Russischen inval in Indie. Die vrees, welke eene aanhoudende bron van onrust en onreglvaardigheden was, heeft den Iaatsten oorlog met Affghanistan en met Perzië in het leven geroepen; zij was zelfs de geheime drijfveer van den oorlog tegen Rusland en het zenden van troepen naar het noordwestelijk gedeelte van Indie. Men hield het voor eene oiiomsloolelijke waarheid dat indien de Russen een inval in Indie mogten beproevenonze eenige hoop alsdan gelegen was in de trouw der Cipayers. Wij vleiden derhalve deze Cipayerswij wonden hen op door allerlei privilegiën en gunsten, en ziedaar nu de staf, waarop wij meenden ons veilig te kunnen verlatenin onze eigen hand verbrijzeld. Dat inland- sche leger, ons eenig middel om het land in vrede te houden en het in oorlogstijden te verdedigen; liet leger hetwelk ons sterkst bolwerk geacht werd indien een inval mogl plaats hebbenheeft plotseling zijn eed van gehoorzaamheid geschonden en zijne wapenen tegen ons zclven gekeerd. Gisteren morgen is op nieuw eene poging gedaan om den Leviathan te water te brengen; echter zonder goed gevolg. De uitgestrekte timmerloodsen van den heer Thompson te Rotherhilhe zijn een prooi der vlammen geworden. Die brand is overgeslagen tot nabij gelegen werven, alwaar eenige voor de regering in aanbouw zijnde schepen en groole stapels hout zijn vernield. Volgens eenen door de Times opgemaaklen staat heeft het vervoer over de spoorwegen van het rijk in 1857 te zamen eene onzuivere opbrengst van 24,162,465 opgeleverddat is (na aftrek der exploitatiekosten en andere uitgavendie omstreeks 48 pCt. van de onzuivere opbrengst bedragen) ruim vier ten honderd, of 4.09 pCt. van het bestede kapitaal. Hel aantal der lot hiertoe bekende schipbreuken gedurende de maand December is 1G7, terwijl het gehcele bekende cijfer der schipbreuken in hel afgeloopen jaar 2002 bedraagt. Alhier is het berigt ontvangen dat de bark Sibeüa, kapitein Pizzay, met eene lading kokos olie, koffijkaneel enz., ter waarde van 33,000 naar Londen bestemd, den 21sle" Nov. in de nabijheid van Colombo schip breuk heeft geleden en totaal is verongelukt. Van de bemanning zijn 4 man verdronken. liet schip had eene waarde van 12,000 en was zoo gehavend dal het wrak voor niet meer dan 310 is verkocht; van de la ding heeft men alleen de kokos-olie kunnen redden. In den loop van 1857 zijn uil de haven van Liverpool 154,000 land verhuizers vertrokken, waarvan bijna 100,000 naar de Vereenigde Staten. In de laatste maanden stond echter het aantal der van daar lerugkeerende, bijna met dat der vertrekkende personen gelijk. FRANKRIJK. PARIJS, 5 Januarij. Bij gelegenheid van het nieuwejaar heeft de keizerin van de koningin van Engeland ten geschenke ontvangen een album met pholographisehe af beeldingen, door die vorstin zelve vervaardigd; de afbeeldingen bestaan in portretten der kinderen van koningin Victoria en in geziglen te Windsor, te Balmoral en op het eiland Wight. De keizerin is eenigzins ongesteld. Het bal ten hove, dat op den 6den dezer was bepaald is daarom uitgesteld. Men verzekert, dat de markiezin Campana, de echtgenoote van den directeur der bank van leening te Rome, die herwaarts was gekomen om BUITENLANDSCI1E BERIGTEN. BELGIË. BRUSSEL, 6 Januarij. Lord Redcliffe is alhier aangekomenom zich te Ostende naar Engeland in te schepen. Hij heeft zich te Dresden eenige dagen moeten ophouden, wegens ongesteldheid zijner dochter. De heer Gyzels, vroeger burgemeester van Borgerhout en Deurne, is dezer dagen in 80-jarigen ouderdom overleden. Daar hij geene nabestaanden had, zoo heeft hij zijn vermogen, dal op 250,000 fr. wordt geschat, bij eigenhandig geschreven testament aan het bureau van weldadigheid van de gemeente Borgerhout vermaakt. ENGEliAND. LONDEN, 5 Januarij. De Daily Netvs geeft eenige aanwijzingen omtrent hel toekomstig be stuur van Indie. Het bestuur zou aan een minister van de koningin wor den opgedragenbijgestaan met eenen raad van 6 leden. De rqad zou ge kozen werden uit de tegenwoordige bewindhebbers, en slechts eene raad gevende stem hebben. Het europeesch gedeelte der krijgsmagt zou versterkt worden en uitsluitend onder de bevelen der kroon slaan. Hel inlandsch leger zou aan het opzigt van hel koloniaal bestuur worden toevertrouwd. Genoemd dagblad is zeer weinig met deze schikking ingenomen. De Standard meldt dat er ongunstige beriglen uit Indië zijn ontvan gen. Generaal Campbell zou gedwongen zijn geworden om Lueknow te verlaten en op Cawnporc terug te trekken. Bij de regering was echter i daaromtrent niets bekend. De Mom. Chron. berigt dat de 90-jarige koning van Delhi naar eene afgelegen kolonie zal worden overgebragt, nadat al zijne zonen, uitgeno men de jongste, zullen zijn ter dood gebragt; dit kind heeft in zijne onnoozelheid den Engelschen dc schatten aangewezenwelke de koningin had verborgen. Hetzelfde blad zegt, dat te Delhi een foltertuig is gevon den, waarmede de koning zijne slagtoffers langzaam deed verpletleren. Dit werktuig zou afkomstig zijn uit eene fabriek te Birmingham. In deze maand zullen nog 1500 man te Chatham naar Indië inge scheept worden. De werving voor dc Indische dienst heeft in de vorige week 1600 man opgelevert. Het 94s,e reg. infanterie is op 23 Dcc. te Alexandrie aangekomen, en zal ten spoedigste van daar over de landengte van Suez vervoerd worden. Daartoe zal men van den spoorweg gebruik maken lot zoover die weg tbans bestaat, dat is, tot op omstreeks 25 Eng. mijlen van Suez. Van daar tot Suez zullen zij den togt doen op ezels, ten welken einde 900 dezer dieren in gereedheid zijn gebragt. Dit middel van vervoer was ge kozen omdat men buiten slaat was om het benoodigde getal wagens en paarden te verkrijgen, en omdat het eenige andere middel, waaraan ge dacht kon wordente wetenhel vervoer op kameclenveel meer bezwa

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2