LEYDSCHE m COURANT. 1838. YRIJDAG 8 JANUARIJ. De Courant wordt MaandagWoejisdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. 3.. i:'~<tAc£4 De Prijs der Courant is f 12 in liet jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 7 Januarij. Bij kon. besluit is lot burgerlijk lid van den militieraad alhiervoor bet jaar 1858, benoemd de beer mr. tl. C. J. lloog, lid der prov. stalen, eu tot plaatsvervanger mr. P. G. Hubrechtburgemeester van Leyderdorp. De binnen deze stad gevestigde typographische vereeniging Laurens Jansz. Cosierzal den li"1'111 dezer hare vierde jaarlijksche vergadering bonden in de Stads-Gehoorzaalter herinnering aan de uitvinding der boek drukkunst. Aan verschillende autoriteiten zijn lot bijwoning van deze ver gadering uitnoodigings-kaarten toegezonden. Eergisteren omstreeks middernacht geraakte eene vigilante, waarschijn lijk door het schrikken van hel paard, op het Rapenburg in het water. Gelukkig was op dat oogenblik bet rijtuig ledig en had de koetsier de ge legenheid van den bok te springen. Het paard werd later dood uit het water gehaald, belgeen, gevoegd bij de schade aan het rijtuig loegebragl, voor den eigenaar een aanzienlijk verlies oplevert. in de maand December 1857 zijn binnen deze gemeente overleden 85 perso nen als: 14 mannen, 22 vrouwen, 27 zoons eu 22 dochters, daarenboven als levenloos aangegeven 7. Geboren 116 kinderen, als: 59 zoons en 57 doch ters; waaronder zijn begrepen 2 paar tweelingen. Voltrokken 11 huwelijken. Gedurende hel jaar 1857 zijn binnen deze gemeente geboren 728 zoons en 702 dochters, te zanten 1430; levenloos aangegeven 39 zoons en 32 dochters. Overleden 524 personen van het mannelijk en 591 van liet. vrouwelijk geslacht, te zanten 1115. Gehuwd 269 paren en 2 echtscheidin gen ingeschreven. Door Z. M. den koning is bepaalddat met Mei aanst. ecnige garni- zoens-verwisselingen zpllen plaats hebbeno. a. zal de batterij véld-artil lerie te 's Hage in bezetting verwisseld worden door eene batterij rijdende artillerie uit deze stad. De uilslag van de herstemmingen voor hoofdingelanden en hoofdingelanden- plaatsvervangers van het Hoogheemraadschap van Rijnland, is als volgt: Tot hoofdingelanden zijn gekozen: le district: A. van Lcnnep; 7e S. de Clerq Wz.; llc G. Spruyl15e P. dc Raadt. Tol hoofdingelanden-plaatsvervangers zijn gekozen: le district: jhr. V. J. I. Barnaart; 3cjhr. II. G. Barnaart4C H. F. Bultman; 6C II. Pennings; 7e J. J. van Voorst; 9e II. kop, 10c 51. Oost hoek; llc J. llooftman 12e A. van der Breggen; 13c mr. P. G. Hubrecht; 14e L. Grave van Limburg Stirnnt; 15e C. 11. Baron van Pallandl; 16c P. Boonekamp. De heeren J. van der Breggen Fz. en H. Meurs voor hunne benoeming als hoofdingelanden van hel 8e en 9C district bedankt hebbende zoo zal in beide districten eene nieuwe verkiezing plaats hebben. Volgens eene mededeeling in het jongste maandberigt van het Neder!, zendeling-genootschaphebben omtrent 10,000 Hcidensche Aifoeren in de districten Toncea, Likoepang, klabat-boven en Klabal-beneden (linahassa van Celebes), behoorende tot den werkkring van den zendeling Linemattu te Menado, limine afgoden weggeworpen en hunne begeerte kenbaar ge maakt om tol liet Christendom over te gaan. Opmerkelijk is liet dat de inlandsche priesters de leiders zijn van deze godsdienstige beweging. Te Sleeuwijk, over Goriuchem, is eergisteren een zware brand uitge barsten in (ie bouwhoeve van den heer van Arkel, wethouder aldaar. Slechts 4 5 5 stuks vee is uit de schuren gered, terwijl waarschijnlijk 30 stuks door de vlammen zijn omgekomen. Ook le Siolerdijk had op maandag II. een felle brand plaatsop de boeren-bofstcde bewoond door den landman Basliaan Pauw; 11 koebeesten en 4 varkens vonden daarbij bunnen dood. Het rijtuig en de gereedschappen werden mede een prooi der vlammen, als ook een groot gedeelte des inboedels; 100,000 16 hooi werden bewaard. Te Giesscn-Oudkerk had in den nacht van 2 op 3 dezer bet volgende voorval plaats. Ten 2 ure boorde men op de binnen die gemeente gelegen cendenkooijen geweerschoten vallenwaarop zich een der eigenaren on middellijk derwaarts begaf. Naauwelijks cenige oogenblikken aldaar ver toefd hebbende, bespeurde bij Iwee slroopers; op de vraag, wat zij daar deden of zochtendreigde men hem ter neder te schietenwaarop de eige naar, zijnde iemand die zijne linkerhand mist, op de stroopers aanlegde en een van ben zoodanig in de borst trof, dal bij onmiddellijk dood ncder- storle, waarna de overblijvende strooper zich met den meesten spoed ver wijderde. Sedert de laatste jaren werden in genoemde gemeente dikwijls eenden gestolen doch was het nog nimmer gelukt de daders in banden te krijgen. Ten gevolge van den vorst en het verwacht wordende drijfijs is de gierbrug te Nijmegen weggenomen. De gemeenschap wordt door ponten cn schuiten onderhouden. Uit Nijmegen wordt gemeld, dat de persoon die op Oudejaarsavond het ongeluk heeft gehad zijne zusier doodelijk le treffen, na den afloop van het reglerlijk onderzoek, in vrijheid is gesteld. Te Tiel heeft op Nieuwjaarsdag het overmatig gebruik van sterken drank weder een offer geeischt. Eenige kwaadwilligen hadden eenen 14 jari gen knaap dronken gemaakt, aan de gevolgen waarvan hij onder hevige stuipen is overleden. Door de airond.-reglbank le Goes is uitspraak gedaan in de zaak van den jongeling, die onlangs op de jagl zijnde, het ongeluk had zijnen vader doodelijk te treffen. De regtbanlt heeft hem ontslagen van alle regtsvervol- ging, als zijnde het feit noch misdaad, noch wanbedrijf, noch overtreding, oordeelende dat de doodgeschotene vader onvoorzigliger heeft gehandeld dan zijn zoonde dader van het feit. Uit Venlo meldt men, dat de gemeenteraad aan de regering gevraagd beeft den afstand aan de stad van het kruidmagazijn. Thans verneemt men dat de regering dezer dagen dat verzoek heeft geweigerd. De l'tr. C. deelt bet volgende mede omtrent den slaat van zaken te S'. Domingo: De president Baez blijft zich handhaven, terwijl de opstan delingen de stad blijven omringen en op de in de haven aankomende en vertrekkende schepen vuren. Eene Porlugeschc brik is door de kogels dei- belegeraars in den grond geboord. De Nederlandsche schoener Ozama kapt. Kogen, is den lstcn November bij Azua, door de Dominikaansebe oor- logsschocner Merced genomen en in de haven van S'. Domingo opgebragt. Dit is een wederregtelijke daadomdat zulks geschied is vóór de blokkade der havens door de Dominikaansebe republiek. Den 6dcn Nov. heeft de pre sident Baez de havens der republiekmet uitzondering van die der stad S'. Domingo, in slaat van blokkade verklaard, doch den 14den Nov. hebben de Engelsche en Fransehe consuls te S®. Domingo daartegen geprotesteerd dewijl de regering niet bij magte was, de blokkade te kunnen handhaven. De aanhouding van de Ozama is voor de reglbank te S'. Domingo gebragt, die bij vonnis van den 21sten Nov. verklaard heeft, dat ze onwettig is en dat de belanghebbenden regt hebben schadevergoeding te vorderen. Dien ten gevolge is bet vaartuig en de lading teruggegeven. De kapitein zal tnet behulp van den Engelschen consul protest inleveren. Deze laatste is te meer over deze handelwijze verstoord omdat ook de Engelsche schoener Teresain dc wateren van Matanzasdoor de Dominilcaausehe oorlogs schoeners Victoria en Libertadoris aangehouden en te S'. Domingo op gebragt. Over Rio-llacha is te Curaqao berigt ontvangen, dat de Nederl. brik Venus, komm. R. van Yoss, aldaar is aangekomen en er was geble ven omdat er een volksopstand was uitgebroken. De bevelhebber was door den Nederl. vice-consul en door de Engelsche en Fransehe consuls verzocht, aldaar te blijven liggen, lot dat de wettige regering, welke door de opstandelingen is afgezet, hersteld zou zijn. Kapt. van Voss beeft ge hoor verleend aan dit verzoek en is op de reede van Rio-Haclia blijven liggen. 's GRAVENI1AGE7 Januarij. Z. M. heeft den lieer J. Carsten, gepensioneerd majoor der genie, thans wonende te Meppel, benoemd lol kommandcur der orde van dc Eikenkroon. Bij kon. besluit is de heer mr. K. II. baron van Brienen, secretaris van legatie bij bet Ned. gezantschap te Weencn. op zijn verzoek, eervol terug geroepen, en lijdelijk builen werkelijke dienst gesteld onder toekenning van den titel van raad van legatie. Voorts zijn in hunne tegenwoordige betrekking van secretaris van legatie overgeplaatst bij de gezantschappen (c Parijs, jh". mr. M. J. L. J. IE A. llcldcwicr, thans te Londen; te Londen, jhr. mr. O. W. J. Berg van Middelburg, thans te Petersburg; en te Petersburg, de lieer mr. J. W. Lansberge, thans le Madrid. Bij kon. besluit zijn benoemd: lot vice-president der arrond.-regtbank te Amsterdam, mr. A. E. Penning, thans regter in die reglbank; en tot officier van justitie bij de arrond.-regtbank le Tiel, mr. F. L. Rambonnet, thans substituut-officier bij dezelve regtbank. Bij Z. M. besluit van 6 dezer is tot gcneraal-majoor directeur der lsle artillerie directielevens belast met de directie van 's rijks gieterij voor metalen geschut, benoemd dc kolonel C. Daneels van Wijklmysekom- mandant van het lfite reg. vesting-artillerie. Tot leden van den raad van bestuur der kon. akademie van beeldende kunsten te Amsterdam, zijn benoemd de bh. W. J. Hofdijk en 11. J. Elzer, beiden le Amsterdam. Z. M. heeft bepaald dat van af den 15dc» Julij tot den 16dr" Scplember 1858, een gedeelte van het bataiilon mineurs en sappeurs en eenige onder officieren, korporaals en verdere manschappen van het wapen der infanterie, welke daarbij zullen worden gedetacheerdzullen kamperen tot liet houden van practiscbe oefeningen. Omtrent het gala-bal dat Maandag avond ten hove beeft plaats gehad,

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1