verrees den volgenden oclilend om hare stralen te doen schijnen over slechts 18, die nog waren overgebleven. De overigen waren allen op het strand geworpen of deerlijk gehavend naar builen gedreven. Op eene plek zag men eene laag van 14 die letterlijk op elkander waren geworpenwaar onder ook eenige van die nelle booten die in Canton's vreedzame dagen de nieuwsgierigheid en bewondering van alle vreemdelingen gaande maakten. Op de hoogte van Manoel Pereira's werf, lag een lang vaartuig, met thee beladen, dat pas van Canton was aangekomen, midden doorgebroken, ter wijl eenige roeden verder eene schoone westkust-boot, met noten-olie gela den, op de kade was geworpen, waar hare vloeibare lading langs de straat liep; tegen de werf van Claudio da Silva lag het ongelukkige Fransche schip Johanna; tegen Remedio's en Carneiro's werven waren het Portuge- sche schip Labuan en de Spaansche bark Allovassaletterlijk tegen den grond te pletter geslagenterwijl op de hoogte der Ponta Rede de Ameri- kaansche bark Lintin, en het Porlugesche schip Adamastor, in allerdeer- lijkst gehavenden toestand tegen den wal lagen. Ook onder de lorchas der Portugezen moet de verwoesting vreeselijk zijn geweest. De schade door dezen storm aangerigt, begroot men op een millioen gulden. F1&A1VKR1IJK. PARIJS3 Januarij. De groote receptie van het corps diplomatique heeft op Nieuwjaarsdag met de gebruikelijke plegtigheden plaats gehad. De keizer heeft bij die ge legenheid den wensch uitgedrukt dat de goede verslandhoudingzoowel tusschen de vorsten als tusschen de volken, mag bewaard blijven. De bekrachtiging der overeenkomst ter regeling der nieuwe grensschei ding in Bessarabieheeft op 31 December 11. plaats gehad. De heer de Tholozan, hoogleeraar bij de keizcrl. school van genees kunde te Yal-de-Grdce, is door den minister van buitenl. zaken benoemd tot lijfarts van den Shach van Perzie, in de plaats van den overleden doctor Cloquet. Deze laatste is gestorven ten gevolge van vergiftiging door de in- landsche geneeshcerenomdat zij naijverig waren op de kunde en hel cre- dict van den vreemdeling, in wien de Shach alleen zijn vertrouwen stelde. Men zegt dat de heer Cloquet de vijfde geneesheer is door hen op deze wijze uit den weg geruimd. De voordeden aan de genoemde betrekking verbonden zijn aanzienlijk: 00,000 fr. bezoldiging, vrije woning, paarden, rijtuigen en een harem met 12 vrouwen, 6 blanke en 0 zwarte; natuurlijk is men niet verpligt dit laatste voorregt aan te nemen, liet is echter te verwachten, nu de beschaving in Perzie van dag lol dag groole vorderingen maakt, dat de gevaren aan de genoemde betrekking verbonden, mede zullen verminderen. De minister van finantien heeft twee personen belastom eene inspectie reis in onze koloniën te doen. Deze inspecteurs zullen 2 jaren afwezig blijven en de Fransche Antilles, Guyana, de bezittingen aan den Senegal en de Reünie-eilanden bezoeken. Deze zending heeft plaats ten gevolge van den uilgedrnkten wensch der kolonisten. Het belangrijkste nieuws van den dag is dat onze regering zon beslo- i ten hebben aan de krijgsverriglingen legen Canton geen deel te nemen. In dien zin zouden reeds bevelen afgezonden zijn aan den admiraal Rigaull de Genouilly, waarbij hem levens eene andere bestemming zou aangewezen zijn. Er zou geen sprake meer zijn van China, maar wel om eene de monstratie te doen legen Cochinchina, waar de Christenen thans zoozeer vervolgd worden, en een Fransch vaartuig nog onlangs zwaar werd belee- digd. In de vorige eeuw werden door den keizer van Cochinchina aanzien lijke voorreglen aan de Fransche regering toegestaanwelke steeds door bekwame officieren en geachte zendelingen van de orde der jesuilen werd vertegenwoordigd. Deze voorregten wil men thans handhavenen vooral aandringen op den afstand van de stad Tourane in de baai van dien naam waardoor Frankrijk in die streken eene gelijke stelling zou erlangen als de Engclschen, de Hollanders en de Spanjaarden reeds bezitten, en die de Russen mede trachten te verkrijgen door de vestiging van inrigtingen langs de Amur-rivier. Daar ook de Spaansche regering zich over onregtvaardig- heden van de ambtenaren in Cochinchina heeft te beklagen, zal ook zij uit- genoodigd worden, om aan de ontworpen demonstratie deel te nemen. In den ministerraad, onder voorzitting des keizers te houden, zal bepaald wor den welke uitgebreidheid aan de expeditie zal gegeven worden, en in hoe verre Spanje daaraan deel zal nemen. Omtrent de vervolging der Christenen, die in Cochinchina onlangs weder met vernieuwde kracht is aangevangen, verneemt men dat in Octo ber 11. 11 personen, die nieL lang geleden het Christendom hadden omhelsd, te Kecho. hoofdplaats van Tonkin, zijn ter dood gebragt. Zij behoorden tot de eerste familiën des lands. Van hier is eene kleine boekdrukkerij naar Konstanlinopel verzonden, die in den harem van Ribardi-Effendi aan den Bosporus zal geplaatst wor den, ten einde de dames in dat verblijf van lectuur te voorzien. Het Dagbl. van Dresdendat tijdens den Ooslerschen oorlog van vele bijzonderheden zeer goed was onderrigt, deelt mede, dat de zaken der Vorstendommen zijn geregeld en wel op dien voel als in ons vorig nom- mer reeds is medegedeeld. Voorts dat de Porte een firman zou uilvaardi gen waarbij de doorgraving der landengte van Suez goedgekeurd wordt. Deze gunst heeft Frankrijk verworven als den prijs voor den afstand zijner staatkunde nopens de Vorstendommen. VilletBourse cn Lemairedie op 17 November 11. door het hof van assises te Laon werden ter dood veroordeeldhebben op den 2dc" dezer hunne straf te Rosières ondergaan. Meer dan 30,000 menschen woonden de teregtstelling van deze beruchte dieven en moordenaars bij. Voor llugot mede ter dood veroordeeld, is het vonnis in altijddurende gevangenisstraf veranderd. Te Rennes is een koopman gevangen genomendie eenige maanden geleden bij eene Engelsche maatschappij eene verzekering op zijn leven had genomen, en om zelf de 20,000 fr. te genieten, die aan zijne weduwe zou den zijn uitbetaald, zich voor dood had doen doorgaan. De som zou zijn betaald, doch de omstandigheden noopten de maatschappij om een agent naar de gewaande weduwe te zenden cn haar eenige maanden uitstel te vragen voor de betaling der som. De agent was bij zijne komst niet weinig verwonderd den gewaanden doode levend te vindenen beeft eene klagt legen hem ingediend. In Algeric wordt het graven van waterputten met goed gevolg voort gezet. Streken waar mensch noch dier, wegens gebrek aan water, kon leven, worden thans bewoonbaar en beloven in vruchtbare oorden herscha pen te zullen worden. Over 't algemeen zijn de Arabieren zeer erkentelijk voor de weldaden welke zij door die waterpullen ondervinden. SPANJE. MADRID, 1 Januarij. De Gaceta van 28 December beeft het kon. besluit openbaar gemaakt waarbij, van wege de geboorte van den prins der Asturiën eene algemeene amnestie wordt verleend aan al degenen, die om staatknndige redenen uit het land zijn geweken, of uit dien hoofde door de justitie worden vervolgd. De ministers zijn door de koningin gemagtigd om de belastingen van 1858 op den gewonen voet te innentot dat de cortes de begrooting zullen goedgekeurd hebben. ITALIË. De hertog de Gramont, nieuw benoemd gezant van Frankrijk te Rome, heeft op 22 Dec. 11. zijne geloofsbrieven aan den patis overhandigd. Hij is met buitengewone onderscheiding behandeldo. a. is hij de St. Pieterskerk binnen getreden door de groole deur van brons, die anders alleen voor den paus en voor gekroonde hoofden geopend wordt. Door de Sardinische kamer van afgevaardigden is, op voorstel van eenige liberale ledenbesloten een onderzoek in te stellen omtrent het mis bruik van godsdienstigen invloed bij de afgeloopen verkiezingen. Graaf Cavour heeft bij die gelegenheid eene zeer belangrijke rede uitgesproken. De maarschalk Radetzky is weder ernstig ongesteld. Hij is thans 92 jaren oud. De griekschc brik Aja Sophia is op de hoogte van het eiland Sardinië in volle zee verbrand. Van de bemanning zijn slechts 5 personen behouden te Cagliari aangekomen. Omtrent de aardbeving onlangs in het koningrijk Napels voorgevallen, verneemt men nog ijzingwekkende bijzonderheden. Een rapport van den intendant van Palermo, die te Palla was, meldt, dat het getal der reeds opgegravene lijken aldaar reeds meer dan 2000 bedraagt. Tc Arsenio en Sapri bedraagt het getal omgekomenen 2600. Men begroot het getal van hendie om het leven gekomen zijn op 30,000. Te Montemurro bleven slechts eenige personen in het levente Tramubolla verongelukten i van de bewoners en te Saponara moet niemand behouden zijn. Te Buenza opende zich de aarde op verscheidene punten. Men vond onder de bouwvallen der buizen meer dan 500 lijken. Geheele familien zijn omgekomen. Te Pertos vond men onder het puin een huis waarin de geheele familie, uit 7 perso nen bestaande, was gedood, behalve alleen de moeder, die dadelijk krank zinnig werdtoen zij haar vreeselijk verlies vernam. PKUISSEN. BERLIJN, 3 Januarij. De koningin heeft aan den heer A. von Humboldt tot kersgeschenk een kostbaar horologie geschonken. De regering is voornemens in de volgende jaren aanzienlijke sommen te besleden tot uitbreiding der marine, niet om van Pruissen eene zee mogendheid te maken, maar alleen, om bij mogelijke gebeurtenissenaan j Denemarken hel hoofd te kunnen bieden. De beroemde toonkunstenaar Spohr heeft te Cassel een val gedaan, waardoor een zijner armen is gebroken. Dit Leipzig schrijft men van 31 December: Onze stad heefi gelukkig lot op heden de flnanliële crisis doorgestaan; echter zijn alle zaken daar door verlamd geworden, o. a. de groothandel, die anders in de week van Kersmis zoo levendig is. De geringe verwachting die men daarvan had op gevat, is nog teleur gesteld geworden. Door den ongunsligen afloop van de mis te Frankfort a. d. Oder zijn groole boeveelheden laken herwaarts gevoerd, die onverkocht zijn gebleven, want de kooplieden die gewoonlijk onze stad bezoeken, zijn, uitgenomen twee Hollanders, allen weggebleven, en datgene wat nog verkocht is, onderging eene aanmerkelijke prijsvermin dering. De handel in leder is om zoo te spreken geheel dood, en de prijzen zijn zeer gedrukt. OOST E K IJ K. WEENEN, 2 Januarij. Eerstdaags zal men een aanvang maken met het slechten der bastions en het dempen der stads grachtenwaartoe de hulp van soldaten zal gebe zigd worden. De bouwplaatsen zullenonder voorwaarde dat het huis bin nen 5 jaren gereed zal zijn, niet dadelijk contant betaald worden, maar aan de belanghebbenden zullen behoorlijke termijnen en 25-jarige vrijheid van belasting verleend worden. Ook de joodsehe bevolking zal het regt ver krijgen om in dit nieuwe stads deel huizen voor zich te bouwen. In sommige streken des lands heeft men in de afgeloopene maand mede schokken van aardbeving waargenomen, o. a. te Windischgaersten in Opper Oostenrijkwaar 4 schokken zijn gevoeld, te Liezen en te Sl. Veit in Carinthië. Van onheilen heeft men echter niets vernomen. Te Paly, een dorp in llongaryc, traden nu ruim 2 maanden geleden 7 of 8 roovers, met zwartgemaakte aangeziglen en als boeren gekleed, bij een landbouwer, de Neagy genaamd, binnen. Na den eigenaar gegroet te hebben, zeiden zij: Pista bassi! d. i. wij komen om met u te deelen. De

Leydse Courant | 1858 | | pagina 3