In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad alhier heeft de voorzitter o. a. medegedeelddat is ingekomen een voorstel van de heeren EyssellJanssens, de Pinlo en de Kempenaar, betrekkelijk de doorgraving van het Scheveningsche kanaal en den aanleg van eene uitwatering in zee. Dit voorstel zal nader in behandeling worden genomen. Volgens een bij het dep. van koloniën uit Suriname ontvangen berigt, van 5 December 11., heerschle te Niekcrie nog de kinkhoest, terwijl de gezondheidstoestand onder de bevolking overigens voldoende bleef. Behalve eenige ongeregeldheden op sommige plantages, heerschten ook rust en orde allerwege. De gezondheidstoestand van Curasao blijft steeds gunstig. Op 20 Nov. is aldaar de Riga binnengekomen met een transport van 50 man troepen onder bevel van den Ist™ luit. van het 7de reg. int. Zurigdie veel te klagen had over het gedrag dier manschappen. Hij heeft zelfs voor oproer aan boord gevreesd. Eenigen der militairen zijn voor den krijgsraad ge trokken wegens insubordinatie en wegens poging lot vergiftiging door luci ferskopjes in thee. (U. C.) Gelijk men zich zal herinneren had in de maand September van het afgeloopen jaar tusschen twee werklieden in een heischouw aan het Nieuwe Werk te Rotterdam een twist plaatsdie met den dood van een hunner eindigde. Dientengevolge zal de ander, T. Haringel genaamd, op den 14dcn dezer voor het prov. gereglshof alhier te regl staan, ter zake van moed- willigen doodslag. Aan den beschuldigde is als verdediger toegevoegd mr. A. A. de Pin to. AMSTERDAM, 4 Januarij. Eergisteren hield de natuurkundige afdeeling van de Kon. Akademie van wetenschappen eene gewone vergadering. Tegenwoordig waren de hh. Si mons, W. VrolikStamkart, van Breda, v. d. Boon Mesch, Delprat, van Rees, Conrad, Staring, Storm Buysing, van Gogh, Schroeder v. d. Kolk, Malthes, Voorhelm Schneevoogl, Harting, Buys Ballot, Verloren, Hal- berlsma; v. d. Willigen, Donders, en van de letterkundige afdeel, de heer W. Moll. De heer Lobatto heeft ter plaatsing in de verslagen en mededeelingen in gezonden eene bijdrage, getiteld: Bijdragen lot oplossing der hoogere magts- vergelijkingende heer Buys Ballot eene bijdrage getiteld: Bijdrage tot het vinden van imaginaire wortels eener hoogere magtsvergelijking. De heer Conrad bragt, ook namens den heer Delprat, verslag uit over hel ingesteld onderzoek van de verzakking aan de waalzijde te Nijmegen. Volgens hun onderzoek is de verzakking het gevolg van eene verticale ver zinking van de ondergronden, geheel van plaalselijken aard en beperkten omvang. De commissie zal een nader rapport indienen over eenige op het terrein te bewerkstelligen grondboringenwelke in practisch en geologisch opzigt belangrijk kunnen zijn. Vervolgens bragt de heer v. d. Boon Meschook namens den heer G. J. Mulder, verslag uit over het door hen ingestelde onderzoek van het door den heer Conrad medegebragte water uit de Doode zee. Daarna bragt de heer Verlorenook namens den heer v. d. Hoevenver slag uit over de verhandeling van den heer Ver-IIuëll, over Odela Degeerella enz. De conclusie van het rapport, om die verhandeling niet in de werken der Akademie op te nemen, werd aangenomen. De heer van Rees bragt, ook namens den heer Lobatto, rapport uit over de verhandeling van den heer Bierens de Haan, over integralen, waaromtrent tot opneming in de werken werd besloten. De heer Stamkart bragt namens de commissie voor de daling van den bodem van Nederland rapport uil over een in hare han den geslelden brief van den hoofd ingenieur Beijerinck, omtrent eene nabij Katwijk te plaatsen getij-meter. Ten slotte hebben nog de IIH. Harting en v. d. Willigen opstellen aan geboden voor de verslagen en mededeelingen, waarna de vergadering is gescheiden. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. BELfilR. BRUSSEL, 4 Januarij. Bij gelegenheid van de gelukwenschingen die door onderscheidene hooge collegien op nieuwjaarsdag aan den koning gebragt wordenheeft een zonderling voorval plaats gehad. De voorzitter van het hof van cassatie, de heer Gerlache, had aan zijne medeleden verklaard dal hij, van wege de laatste gebeurtenissenweigerde uit hunnen naam den koning toe te spreken. Niets was in slaat om hem van besluit te doen veranderentot dat men hem eindelijk opmerkzaam maaktedat zijne weigering wel ten gevolge zoude kunnen hebben, dal hij builen dienst werd gesteld, waartoe zijne jaren mede aanleiding gaven. Dit middel werkte en de heer Gerlache heeft op eene hartiocrende wijze zijne zegenbeden voor den troon uitgestort. Sedert eenige dagen heeft het gemeentebestuur der hoofdstad 92 elec- trische uurwerken in even zoo vele wijken der stad doen plaatsendie uit muntend werken. Het aantal er van zal tot 100 gebragt worden. De inwoners kunnen dergelijke eleclrieke uurwerken in hunne huizen geplaatst krijgenlegen betaling van 100 francs en eene jaarlijksche recognitie van 20 francs. De wapenfabriekant Yerpooter, wiens huis te Antwerpen onlangs in de lucht is gevlogen, door de ontploffing van 2 vaatjes buskruid, bevindt zich nog altijd in hechtenis. Naar men zegt zal zijne zaak eerstdaags voor het hof van assises gebragt worden. Nabij Charleroi is vrijdag avond een mijnwerker door een spoortrein verbrijzeld. Hij had den geheelen avond in eene herberg doorgebragt en was door dronkenschap verhinderd geworden hel gevaar te ontwijken. MdELAKD. LONDEN, 3 Januarij. De koningin heeft op Nieuwjaarsdag aan ruim 600 behoeftigen te Windsor levensmiddelen en kleedingslnkken uitgedeeld. 's Lands inkomsten hebben, volgens eene opgave in de Globe, in 1857 1,800 000 minder bedragen dan in 1856. Op de vraag of de opstand in Indie alleen van militairen aard is te beschouwen of dat ook het volk daaraan heeft deelgenomen, zijn bij de regering vier uitvoerige antwoorden ingekomen, als van generaal Edwards en sir Lawrence, beide hoofd-officieren die in Indie zeer hoog in de alge- meene achting slaan aangeschreven, alsmede van den gouverneur-generaal lord Canning en van den voorzitter van het Indisch bestuur. In al die rapporten wordt de opstand alleen als van militairen aard beschouwd, en zou de bevolking daaraan uit eigen beweging geen deel hebben genomen. Dit oordeel wordt door onderscheidene feiten toegelicht. Men acht het verlies der opstandelingen nabij Lucknow, in den strijd tegen generaal Campbellop 7000. De vlugtelingen hebben zich naar de dorpen begeven en roemen op het aantal Engelschen door hen omgebragt. Zij trachten zich te vermommen, maar op het woord: Geef acht! door Engelsche officieren uilgesprokenriglen zij het hoofd op en maken zich dus kenbaar. In betrekking tot den voorgenomen aanval op Canton wordt gemeld dat reeds een verkenningslogt is gedaan, waaraan de secretaris van het Fransche gezantschap heeft deelgenomen. Echter zou, indien sommige be- riglen geloof verdienen, lord Elgin nog eene nieuwe nota naar Pekin opzen den, alvorens de vijandelijkheden te beginnen. De Times zegt dal Canton nu reeds stellig in onze handen is. Door de Chinezen worden weinige maatregelen van voorzorg genomen. Een groot deel der troepen moet de stad hebben verlaten om de opstande lingen le bestrijden. Ook heeft volgens het dagblad van Pekin, de onder koning Yeh verzocht de gewone wapenschouwing der troepen te mogen uit stellen omdathoewel de Engelsche barbaren zich rustig hielden zij in de provincie Kwang-tang hoog noodig waren. Twaalf provinciën bevinden zich reeds in de magt der opstandelingen. De stad Unglschow, op de grenzen van de provinciën Kwangi en Kwangtung is na een beleg van 4 maanden mede in hunne handen gevallen. De bezet ting en de bevolking, te zamen ruim 160,000 zielen, waren uitgehongerd. Niet alleen hadden zij in den hoogsten nood gedoode paardende huiden van deze dierenbenevens gekookte vodden en lompen gegetenmaar zelfs de lijken der van honger omgekomen menschen dienden den levenden tot voedsel. Bij de bestorming der stad werden de meesten der in leven zijnde militairen en burgers vermoord. De voornaamste handelaren en een aantal aanzienlijke inwoners van Can ton hebben zich met een adres tot den admiraal Seymour gewend, waarin zij te kennen gevendat zij ten gevolge van de door dezen ontvangen ver sterkingen uit Indiëweldra een aanval op Canton te gemoct zien, doch dat zij als geheel onschuldig zijnde aan de geschillen tusschen Engeland en den onder koning, verzoeken dat hunne eigendommen verschoond mogen worden. Zij bieden aan hiervoor zich te willen vrijkoopen door eene hoe veelheid rijst, meel enz. Volgens een berigt in den Times voorkomende, heeft de Russische admiraal Putialin een nieuw verdrag met Japan geslotenen welnaar het schijnt, op vrijgevige voorwaarden, die toonen dat de Japansche regering in zijne uitsluitende staatkunde wankelt. Rusland heeft terrein en vrijheid bekomen om een magazijn in Japan op te riglen, en de Japannezen heb ben verscheidene Europesche handelsvaartuigen gekocht. Volgens hetzelfde berigt had het vaartuig hetwelk door koningin Victoria lot een geschenk voor den keizer van Japan bestemd is, de reede van Hong-Kong bereikt; maar het zou aan de Japannezen niet voldoen: als zijn de niet naar hunne gewoonten ingerigt, en geen oorlogschip noch pleisier- vaartuig. Gelijk men weel, bevindt zich thans alhier de heer Brooke, wiens nederzetting op Borneo door de Chinezen onlangs werd overrompeld. De dagbladen verklaren dat de door hen aangerigle schade reeds is hersteld en dat hij thans meer dan een vierde van een millioen inlanders (Chinezen, Dayaks en Maleyers) onder zijn bestuur heeft, terwijl het hem gelukt de zeeroovers van Sarebas en Sarakan in bedwang te houden. Aan de Globe wordt uit Marseille geschreven, dat m"e. Rachel, na reeds sints geruimen tijd de voorbereidende slappen te hebben gedaan tot het R.-Kath. geloof is overgegaan en op 18 November den H. doop heeft ontvangen. Daags na kersmis werd een zestigjarig inwoner van het S'. Pancras werkhuis alhier het slagtoffer zijner vraatzucht. Na den vorigen dag, met de overige bewoners rijkelijk op roastbeef en plumpudding onthaald te zijn, deed hij zich toen aan de overgebleven koude plumpudding te goed maar viel dood neder toen hij een nieuw stuk daarvan in den mond wilde steken. Bij de lijkschouwing bleek het dat in zijne maag en een gedeelte der slok darm niet minder dan vier ponden van dat gebak aanwezig waren. Volgens berigt uit New-York heeft de senaat magtiging verleend tot de uitgifte van 20 millioenen dollars aan schatkistbillettenom de staatskas in staat te stellen aan hare verpligtingen le voldoen. Omtrent den storm die op 1 October in de haven van Maeao en elders zoo veel schade heeft aangerigt, verneemt men het volgende: Den 27slcn September begon het slechte weder met regens en aanhoudende buijen uit het oosten. Dit was oorzaak dat zelfs de ervarenste zeelieden niet de minste gedachte hadden op een storm, die gewoonlijk door stilte en drukkende hitte wordt voorafgegaan. In den avond van den 30stc" echter was het weder zoodanig dat men overal het boventuig zag innemen en een elk zich voorbereidde om eenen hevigen storm door le staan. De zon die was on dergegaan over een vloot van verscheidene honderde Chinesche vaartuigen,

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2