LEYDSCHE COURANT. 1838. WOENSDAG 6 JANUARIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. li' - I De Prijs der Courant is f 12 in het jaar f de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. LEYDEN, 5 Janiiarij. De faculteit van wis- en natuurkundige wetenschappen van onze hoogeschool, heeft de hh. van der Ven en de Loos bekroond, den eersten wegens zijn antwoord op de mathematische, den tweeden wegens zijn antwoord op de chemische prijsvraag. De hh. van der Ven en de Loos zijn beiden kweeke- lingcn onzer hoogeschool. Dij de op heden plaats gehad hebbende herstemming in het 13,le kies district (Leyderdorp) zijn ter verkiezing van een' hoofdingeland-plaatsver vanger van Rijnland ingeleverd 475 geldige stembriefjes. Uiervan zijn uil- gebragL op de heeren mr. P. G. Hubrecht 239 en mr. P. L. F. Blussé 236 stemmenzoodat eerstgenoemde is verkozen. Gedurende het jaar 1857 zijn door de verschillende commissien van onder wijs in ons land geëxamineerd en toegelaten 5 onderwijzers van den eersten 262 onderwijzers van den tweeden, 334 onderwijzers van den derden en 200 onderwijzers van den vierden rang, 3 huisonderwijzers, 315 schoolhou deressen en 21 huisonderwijzeressen. Van Aarlanderveen wordt gemeld, dat men in den ringdijk van den Aarlanderveenschen polder een natuurverschijnsel had waargenomen. Door eene spleet zag men aanhoudend rook opgaan en bij nader onderzoek bleek, dat de grond heet was en hoe dieper men kwam al heeter werd; de rook verspreidde eenen onaangeuamen reuk, die veel salpeter in zich be- valte. Later in 't werk gestelde onderzoekingen bragten aan 't licht, dat hier aan gccne vulkanische oorzaak te denken is, daar de specie eene ge woon veenachtige was en in het minst geen asch bevatte. Een boor, loodregt ingestoken, toonde aan dat op eene diepte van 8 a 9 voet, de hitte minder sterk wasdaar de boor aan het ondereinde minder warm was dan in- het midden. Volgens den Utr. Studenten Almanak zijn aan de Utrechtsche hooge school 590 studenten ingeschreven, als: in de regten 200, letteren 11, ge neeskunde 62, wis- en natuurkunde 11 en godgeleerdheid 230. Elders studerende: in de regten 24, letteren 3, geneeskunde 11, wis- en natuur kunde 1 en godgeleerdheid 37. Aan 'srijks hospitaal bevinden zich 114 kweekeüngenals: 23 voor de landmagt, 24 voor de zeemagt en 67 voor de koloniën. Aan 's rijks vee artsenijschool zijn 12 leerlingen. Te Nijmegen had op den laatsien avond van het vorige jaar een treurig ongeval plaats: Een timmermansknecht, die met zijne ouders en vrienden dien avond in vrolijkheid doorbragt, loste nu en dan zijn schutlersgeweer. Ten half twee ure wilde hij op nieuw schieten en had juist het geweer over de onderdeur gelegd, toen zijne zuster, een 17-jarig meisje, die eene bood schap had verrigt, de deur wilde binnentreden. Zij ontving het schot in haar hoofd en gaf eenige oogenblikken later den geest. De Luxemburgsche kamer heeft besloten om een adres aan den koning groothertog in te dienen, waarbij de afschaffing der kieswet wordt verzocht, omdat zij niet overeenkomstig de grondwet is afgekondigd en tevens zeer gebrekkig is. Er is daarop eene commissie benoemd om het adres te ont werpen die reeds hare taak heeft volbragt. Over dit ontwerp-adres zal eerstdaags worden beraadslaagd. In de Sur. Cour. leest men hel volgende bcrigt uit Paramaribo van 23 November. Gisteren heeft er op het nabij de stad gelegen etablissement der Evangelische Broeders te Beekhuizen, eene indrukmakende plegligheid plaats gehad. Het was namelijk de inwijding van een nieuw uitgebreid schoolgebouw, tevens ingerigt tot het houden van godsdienstoefening voor de slaven der naburige planlaadjenwaartoe aanleiding heeft gegeven eene milde jaarlijksche bijdrage ten behoeve van de cenlraalschool op Beekhuizen, door Z. M. den koning, op aanbeveling van den gouverneur dezer koloniën, goedgunstig toegedacht. Bij het dep. van marine zijn berigten ontvangen van den kap.-luit. ter zee Fabius, bevelhebber van 's lands schroef korvet Medusa, van IIong- Koug 3 Nov. Daaruit blijkt dat het Ncderl. barkschip Flora, gezagvoerder A. A. van der Wijk, in de Honghai-baai, 20 mijlen ten oosten van Hong- Kong, was gezonken. De bevelhebber van de Medusa bad aangeboden, zich onverwijld naar de plaats des ongevals te begeventen einde het schip tegen zeeroof te beschermenvan welk aanbod echter geen gebruik is ge maakt, omdat de Flora, met rijst geladen, reeds 3; vadem gezonken, tot het dek onder water lag. De gezagvoerder van de Flora had medegedeeld zich niet over de Chinezen te beklagen te hebben; dal zij wel is waar inet een 50-tal bij de Flora gekomen waren met het kennelijk doel om het «chip te plunderen, doch dat het vertonnen van de Nederl. vlag de uitwer king had hen van het plegen van geweld te weêrhouden. Daarentegen is een op een ander gedeelte der Chinesche kust gestrand Hollandsch schip, Helena genaamd, door roovers aangevallen en van alles beroofd. Uit de jongste berigten var. Batavia blijkt nog dat aldaar de tijding was ontvangen, dat in de Japansche maand Oerogagoeals (22 Junij—20 Julij) op de Lioe-Kioe-eilanden een Nederl. koopvaardijschip is vergaan, maar dat de bemanning en de passagiers, beslaande uit 27 koppen, waaronder eenige vrouwen, is gered en te Napa gehuisvest, in afwachting dat zij van daar zullen kunnen worden afgehaald, waartoe de genoemde commissaris zou trachten overeen te komen met een der gezagvoerders van de te Nagasaki aanwezige en naar Batavia bestemde koopvaardijschepen. De agent van den landheer van Satzuma, van wien dit berigt afkomstig is, wist de na men van het verongelukte schip en van den gezagvoerder evenmin op te geven, als eenige verdere bijzonderhedeu omtrent dit noodlottig voorval. 'sGRAVENilAGE, 5 Januarij. Z. M. heeft jhr. II. Sleengracht van Ooslerland benoemd tot grootmeester van 's konings huis Het heeft Z. M. behaagd bij besluit van 31 Dec. 11. te benoemen tot ridders van de orde van den Ncderlandschen leeuw, de kapiteins B. C. Winkel en N. Schellema, van den staf der inf., de kapitein C. C. Cox, van den staf der artillerie; de kapitein II. Welsink, van het corps inge nieurs, mineurs en sappeurs en de onder intendant van de 2dc klasse T. van den Boschallen werkzaam bij hel departement van oorlog. Naar men verneemt is de gencraal-majoor Bigot de Begnins door Z. M. benoemd tot grootkruis van de orde der eikenkroon; alsmede tot komman- deur inet de ster van die orde de heer Michel Levyinspecteur-generaal der geneeskundige dienst in Frankrijk. Ook zijn tot ridders van genoemde orde benoemd de hh. D. A. van Valkenburg en J. H. van Graauwenhaan referendarissen bij het dep. van oorlog. Z. M. heeft goedgevonden zijn adjudant in buitengewone dienst, den luitenant-generaal H. F. C. baron Fornstner van Dambenoy, minister van staat, te benoemen tot Zr. JI». adjudant-generaal, en zulks onverminderd de aanspraken die hij later, overeenkomstig de wettelijke bepalingen op het pensioen, als afgetreden minister van oorlog zal kunnen doen gelden. Tot commiesen bij het dep. van binnenl. zaken zijn benoemd de hh. P. van Sluys de QnackJ. H. F. Janssen, F. 11. Barkhnysen, C. A. van Vliet, J. M. P. Pabstthans adjnnct-commiesen. Bij kon. besluit zijn benoemd tot. ontvangers der registratie en domei nen te Helmond, de heer P. J. Bisdom, thans te Enkhuizen; te Enkhui zen, de heer W. W. L. van Goedoever, thans te Helder; te Helder, de heer A. M. van de Laar, thans surnumerair; te Vollenhove, de heer T. L. Jauson, thans te Middelharnis; te Middelbands, de heer U. L. de Grave, thans te Woerden; te Woerden, de heer J. Overman, thans te Tholen; te Tholen, de heer I). Raven, thans te Texel; de Texel, de heer S. J. Ho- sang, thans surnumerair. Voorts is benoemd tot ontvanger der directe be lastingen te Ileeze c. a. de heer A. P. van Beusekom, thans in die betrek king te Hilvarcnbeck. Door Z. M. zijn de officieren van gezondheid 3de kl. bij de Ned. ma rine, F. J. van Leent en L. F. Praeger, bevorderd tot officieren van ge zondheid 2,|e kl. Het gala-bal, dat gisteren ten hove heeft plaats gehad, was zeer luis terrijk. Het werd bijgewoond door onderscheidene leden van de kon. fa milie, de leden van het corps diplomatique, de ministers, enz. Het bal, waarop in het geheel ruim 600 personen aanwezig warenduurde tot laat in den nacht voort. Morgen zal er bij gelegenheid van het Russische kersfeest bij H. M. de koningin-moeder in de kapel van HDs. paleis eene pleglige godsdienst oefening plaats hebben, die zal worden bijgewoond door de leden van het Russische gezantschap alhier en de onderdanen die zich in de residentie bevinden. Donderdag aanst. zal bij H. M. de koningin-moeder eene soiree dra- matique plaats hebben. De commissie door den koning benoemdtot onderzoek van hel inge diend verzoek door den heer P. van V'lissingen c. s.betreffende eene Europe- sche kolonisatie door landverhuizing enz. naar de bezittingen van den slaat in den Indischen archipel, heeft hare laak volbragt en het verslag daar omtrent aan den koning ingezonden. De leden der commissie hebben aan hunnen voorzitter, den heer Ilochusseneen prachtigen inktkoker als aandenken geschonken. Volgens het Journ. de Const., heeft de sultan aan onze ministers van buiten!, zaken en van koloniën hooge Turksche orden geschonken.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1