van Oude is ingeslotenspoedig geheel zal onderdrukt zijn. Op 20 Novem ber zijn 24 leden van de Kon. familie van Delhi ter dood gebragt; een in vloedrijk hoofd der opstandelingen heeft op den volgenden dag hetzelfde lot ondergaan. De troepen onder Kolonel Gerard, hebben de opstandelingen nabij Judpore eene groote nederlaag loegebragtmaar hunnen aanvoerder daarbij verloren. In het zuidelijk deel van het land der Mahrallenis nabij Moodpnl een opstand uitgebarsten. De Times Iaat niet na de magt van Engeland, in Indië ten loon gespreid, in hooghartige bewoordingen aan hel buitenland te doen gevoelen. Eene depêche van den Gouverneur Generaal van Indie, vermeldende de namen der door de opstandelingen omgebragtc Europeanenis thans open baar gemaakt. Die lijst beslaat anderhalve kolom van den Times. De Noorweegschc lecning van 500,000 is door het huis Baring alhier genomen. Deze leeningvoor 12 of 18 maandenis legen 7 pCt. aangegaan. Voor den Lord Mayor werden dezer dagen twee jonge Mulattinnen gebragt, beschuldigd van opligting. Wetende dat men hier te Londen gunstig gestemd is voor de ongelukkige negerslavenhadden zij zich voor onlvlugte slavinnen uit Kentucky uilgegcveu. Zij verhaalden aan iedereen zulk eene aandoenlijke geschiedenis omtrent hun doorgestaan lijden en hunne vlugt, dal menigeen lot tranen toe werd bewogen en de shillings hen in menigte toevloeiden. De policie alhier, die niet zeer romantisch is, heeft ontdekt dat de beide meisjes nooit ccnige slavernij dan alleen die van afschrik voor den arbeid hebben ondergaandat zij de dochters zijn van eene lersche vrouwdie met eenen Kleurling is gehuwden dat zij het gemakkelijker vonden medelijdende harten tranen te doen storten dan zelf over gebrek en honger te moeten wecnen. De jongste stormen hebben op de kusten vele rampen veroorzaakt. Onder anderen is het stoomschip Earl of Carrick, nabij Isle of Man ver gaan. Van de bemanning, uit 15 personen bestaande, zijn slechts 2 gered. De beroemde reiziger, Dr. Honigbergcr, die zich op dit oogenblik te Calcutta bevindt, heeft, volgens een brief van hem afkomstig, de gewig- tige ontdekking gedaan, dat hij de cholera door inenting kan genezen. Hij wil zijn algemeen middel aan de Engelsehe regering voor 100,000 ropijen verkoopen en staat over deze zaak in onderhandeling. Hij moet reeds 000 choleralijdcrs met dit middel gered hebben en is te Calcutta algemeen als de cholcra-doclor bekend. FRANKRIJK. PARIJS, 27 December. Aan onderscheidene Officieren van verschillende wapens is door den Keizer verlof geschonken, om gedurende eenigen tijd in Perzische dienst te treden. Feruck-Khan heeft hen aanzienlijke belooningen toegezegd. Dc voormalige Deensche Minister von Scheele bevindt zich alhier en is bij den Keizer ten gehoore toegelaten. De Senaat is legen 18 Januarij bijeengeroepen. De Maarschalk Pe'lis- sicr is tot Onder-Voorzitter benoemd. De Regering is voornemens in het hoogste gedeelte van Senegalin de landstreek Bamboukgouddelvingen te doen ondernemen. Daartoe zal in het dorp Farabana eene militaire post gevestigd worden. De onderneming zal onder de leiding staan van den Officier der genie Maritz, en belooft cenen goeden uiislag, daar de inwoners gunstig voor Frankrijk gestemd zijn. Onze zaakgelastigde in Perzie, Baron Pichon, is op 24 November te Tauris aangekomenen zou zich spoedig naar Teheran begeven, llij wordt overal gunstig ontvangen. Te Teheran is een rijke buit, benevens 500 ge vangenen, aangebragl door den Serdar Kouli Khan op dc Turkomannen veroverd. De bakkers te dezer stede hebben beslotenkrachlens de bepaling van 28 Dec. 1853, door den Prefect van Politie goedgekeurd, dat zij bij hel aanslaande Nicuwejaar eene hoeveelheid van 333,400 ponden brood voor de belioeftigen zullen leverenter vervanging van de geschenken die zij gewoon waren aan hunne kalanten te doen. Het overlijden van den bekenden republikein Charles Lagrange, die zich te Leyden, in Nederland, had gevestigd, is niet onopgemerkt voorbij gegaan. Zoo als men zich zal herinneren wordt aan Lagrange het pistool schot toegeschreven't welk in den avond van 23 Februarij 1848 voor het ministerie van Buitenl. Zaken op den Boulevard gelost is en aanleiding heeft gegeven tot het uitbreken der omwenteling welke de afkondiging van de Republiek ten gevolge heeft gehad. Van eene clericale zijde wordt mede gedeeld, dat Lagrange den 24 Februarij plotseling in het paleis der Tuile- rien is verschenenen zich daar heeft meester gemaakt van de door Lode- wijk Philips met eene bijna onbruikbare pen op een stukje papier geschre vene verklaring van afstand, en wordt beweerd, dat dit inderdaad merk waardig stuk nog in de nalatenschap van den overledene zal worden gevonden. Eene halve compagnie van de genie is te Toulon aan boord van de Oironde ingescheept, om naar China te vertrekken. Te Bordeaux heeft Dingsdag nacht een verschrikkelijke brand plaats gehad, in een magazijn van kruidenierswaren, waarvan de bovenvertrekken door onderscheidene gezinnen werden bewoond. In een oogenblik stond het geheele gebouw in vlamen aan allen was de weg ter ontkoming afge sneden. Eene dienstbode heeft haar leven gered door langs eene zeer smalle lijst te klimmen. Twee personen van de brandweer zijn er in geslaagd het brandende bovenhuis binnen te treden en hel gezin van den kruidenier, dat bijna geslikt was, te redden. De vader en twee meisjes zijn echter in het gasthuis overleden en de moeder zal waarschijnlijk mede spoedig be zwijken. Een ander gezin heeft zijn behoud aan de tegenwoordigheid van geest van deszelfs hoofd, den Heer David, te danken. Na zijne kinderen in dekens gewikkeld te hebben wierp hij ze op de straat en liet zich daarna langs een touw afglijden. Alleen zijne vrouw, die hij in zijne ar men wilde opvangen heeft het schouderbeen gebroken. Het huis is ge heel vernield. De Gaz. des üópitaux bcrigt omtrent den loop van de gele koorts te Lissabon het volgendeDe ziekte is tot op 24 October steeds klimmende geweest (298 gevallen per dag)daarna is zij tot aan het einde van die maand afgenomen (185 gevallen per dag); vervolgens is zij weder geklom men lot op 4 November, oin van dat oogenblik af langzamerhand, somtijds met eenige verheffing, duurzaam te verminderen tot op 15 November. Tot op dien dag hebben 10,238 gevallen plaats gehad, waarvan 3,040 doodelijk zijn afgeloopen. ITALIË. De onderhandelingen door den Paus met onderscheidene Italiaansche Stalen gevoerdover de sluiting van een concordaatop de grondslagen van het Oostenrijkschezullen alleen in Modena lot eenen gunstigen uitslag leiden. Naar men zegt is de voormalige Minister van Finantiën, Angelo Galli, mede betrokken in de zaak van den Directeur der bank van leening te Rome. Hij zou hem, hoewel daartoe onbevoegd, eene schriftelijke toestemming hebben verleendom eene aanzienlijke som voor eigen zaken daaruit te ne men van welk verlof door den Marquis Campana een te ruim gebruik was gemaakt. Te Rome is er sprake dat de Regering geneigd zou zijn een eersten stap op den weg der hervorming te doen, door uitvoering te geven aan het motu proprio van Portici, waarbij aan den Kerkelijken Staat gemeentera den, met gekozene leden, zijn toegezegd. Omtrent de aardbeving te Napels voorgevallen, wordt medegedeeld, dat de werking daarvan zich hoofdzakelijk tot de provinciën Principato Citerior en Basilicata heeft bepaald, maar dat aldaar groote verwoestingen zijn aangerigt. In Potenza zijn al de voorname gebouwendaaronder de Domkerk en het paleis van justitie, zoo zwaar geschokt dat zij allengs in stortten daar ter stede zijn omstreeks vier honderd mcnschen omgekomen. Te Polla wordt het aantal omgekomenen op drie honderd gerekend. Twaalf dorpen zijn geheel vernield. De regering heeft ingenieurs en militairen naar de meest geteisterde streken gezonden om de bevolking van huisvesting te helpen voorzien. Den 19dt'Q en den 20sle" waren te Napels nieuwe aard schokken gevoeldmaar schade van cenig belang was daardoor niet aan gerigt. r KLIS SEN. BERLIJN, 27 December. Naar men verneemt zou de vader van Dr. Vogel thans weder een brief hebben ontvangen van Baron Neimans, die te Dschedda onderscheidene bedevaartgangers, uit de binnenlanden van Afrika gekomen, had onder vraagd en uit welke mededeelingen hij zou moeten opmakendat Dr. Vogel niet gedood was, maar slechts gevangen werd gehouden, ten einde van hem een hoog losgeld te verkrijgen. De schokken in den laatstcn tijd door den handel ondervondenwer ken zeer nadeelig op de zijde-fabrieken te Crcfeld terug. Aldaar worden hoegenaamd geene bestellingen ontvangen, en de fabriekanten zullen op de gefabriceerde stukken, wegens de verlaagde prijzen der zijde, aanzienlijk moeten verliezen. Te Elberfeld is een sergeant van policie gevangen genomen, beschul digd van zijne vrouw en een zijner vrienden vergiftigd te hebben. Eene gedane lijkschouwing had dit vermoeden bevestigd. In het Thuringsche stadje Tanna zijn op den 17dcn dezer 49 huizen afgebrand. De bibliotheek van Baron v. Hammer Purgslal, door den Koning van Saksen aangekocht, is door dien Vorst aan de Hoogeschool te Leipzig ge schonken. De jonge Prins Rudolf van Thurn und Taxis heeft, met toestemming zijner familie, de wegens hare schoonheid beroemde dochter van eenen schoolmeester gehuwddie op een der domeingoederen was geboren en opgevoed. De veeziekte is in sommige districten van Polen op nieuw uitgebarsten. Onze Regering heeft daarom besloten dal van dien kant geen vee mag inge voerd wordendan na eene quarantaine van 21 dagen te hebben ondergaan. OOSTEN RIJK. WEENEN, 26 December. Ten gevolge van het besluit des Keizers, waarbij deze stad van de lasten, aan eene vesting verbonden, is ontheven, worden reeds onderscheidene plannen tot uitbreiding van de stad gemaakt. Geheele voorsteden zullen daaraan worden verbonden. Lord Redcliffe ondervindt hier een zeer gunstig onthaal. Hij is aan de Keizerlijke tafel genoodigd geworden. In den nacht van den 24 op den 25 dezer is eene der grootste bier brouwerijen in ons land afgebrandnamelijk die van den Heer Boschop een uur afstand van deze stad gelegen. De schade begroot men op 350,00011. Het slagersgild te Arad heeft het noodig geacht openbaar bekend te makendal met 1 Jan. aanst. te beginnende vlceschhonwers aan nie mand meer op krediet zullen verkoopen. Volgens een berigt uit Dalmalie van 23 Dec.door de Ocst. Corr. medegedeeld, zouden 4000 Christenen door de Turken zijn aangevallen. Men wist den uitslag van dal bloedig treffen nog niet. Naar men verneemt hebben de Christenen in Herzegowina zich vereenigd, onder een hoofd Vukalovisch genaamd, en wel ten getale van 8000; naar hun zeggen niet om de Turken aan te vallen, maar alleen om kracht aan hunne verloogen te gevendie zij tot wegneming hunner grieven bij de Porte hebben ingediend. Te Agram, in Slavonië, heeft men in den morgen van den 20sle" mede eene aardbeving waargenomen,

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2