LEYDSCHE COURANT. 1857. n°am. U WOENSDAG 30 DECEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. ffcs De Prijs der Courant is 12 in liet jaar} de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Bij dit Nommer behoort een BIJBLADbevattende eenige plaatselijke Verordeningenals: die regelende de peilrekening van het levend rund vee, die ter regeling van de belasting op het gebruik van openbare gemeentewerken en bezittingen enz. B1NNENLANDSCHE BEIUGTEN. LEYDEN, 29 December. Bij Kon. besluit is benoemd lot Procureur bij de Arrond. Reglbank alhier, de lieer Mr. C. A. BoonackcrAdvocaat en plaatsvervangend Kantonregler te dezer slede. De Theologische Faculteit van onze Hoogeschool heeft de Verhandeling, gcleekend met de zinspreukin magnis roluisse sat est en ingezonden op de door haar uilgeschrevcne prijsvraag, der bekrooning waardig gekeurd, en daarentegen twee andere daarop ingekomen' antwoorden als onvoldoende ter zijde gelegd. Bij de opening van het naambriefje bleek de schrijver te zijn de lieer J. Lambrechts, Lilt. Hum. Cand. en Theol. Stud, aan deze Hoogeschool. Zondag morgen werd alhier uit de Haven het lijk opgehaald van een schippersknechtdie op een vaartuig aldaar vernachtendetot de vervulling eener noodzakelijke behoefte op het dek was geklommen en daarbij hel ongeluk bad over boord te vallen. Naar wij vernemen was de man van wege zijn braaf gedrag algemeen geacht. Dezer dagen vervoegde zich bij den Heer Pastoor der R. K. gemeente te Voorschoten een persoon, vermoedelijk ruim 20 jaren oud, die hem mede deelde, dat zijne moeder plotseling in cene schuit onder die gemeente over leden was. llij bestelde eene begrafenis en gaf den moeijelijken toestand te kennen, waarin hij door dat onverwacht overlijden verkeerde, daar hij geen geld genoeg had medegenomen om voorloopig eenige kleine uilgaven te doen. De Pastoor gaf hem hierop eenig geld, dal hij hij dc begrafenis zou terug geven. Met hetzelfde verhaal bestelde hij voor de begrafenis rijtuig bij een stalhouder en ontving ook daar geld. Later bleek dat het geheele verhaal onwaar was. Uet Nederl. Onderwijzersgenootschap heeft den Heer Blaupot ten Cate, lid van de Tweede Kamer, tol eere-lid van genoemd genootschap benoemd. De Minister van Binncnl. Zaken heeft aan de gemeentebesturen mede gedeeld, dat hij hel wenschelijk acht, dat door de gemeentebesturen worde voorkomen, dat met 1 Jan., als wanneer de wet op het onderwijs in wer king treedt, al dadelijk tot vervolging zou moeten worden overgegaan en dat alzoo dengenen, die zich met hel geven van lager onderwijs na 1 Jan. zullen onledig houden, zonder in het bezit te zijn der bij de nieuwe wet gevorderde bewijzen van bekwaamheid en zedelijkheid en van 's Konings vergunning, voor zoo ver zij vreemdelingen moglcn wezen, voorgehouden worde, dat zij zich daarvan met het in werking treden der nieuwe wel zullen hebben te onthouden. Op Eersten Kersdag werd bij de collecte voor de armen in de Groote Kerk der N. 11. gemeente te Rotterdam, eene gift ontvangen van ƒ1,000. Bij gelegenheid van de kermis te Doorn (prov. Utrecht), die gewoon lijk met eenige vechtpartijen vergezeld gaat, was er een zeker heethoofd, die een stillen burgerjongen herhaalde malen zeer beleedigde, zoodat deze, eindelijk dat tergen moede, hem een steek met zijn mes dreigde te geven. Bij aanhouding der uittarting gebeurde zulks, en hij bragt den uitdager een wond in den regter arm toe. Geneeskundige hulp werd daarop ingeroepen, en na eenige behandeling, vond men het geraden, den arm af te zetten. De lijder eenige dagen daarna overleden zijnde, heeft de familie des verslagenen van alles aangifte gedaanen is deze zaak thans aanhangig voor den Regter. Te Beetgumin Frieslandis in den ouderdom van 03 jaren overleden de Heer Rinze Beerts Gelder, een man die algemeen bekend stond als be kwaam in de vervaardiging van astronomische en microscopische werktui gen waartoe hij alleen door eigen oefening de noodige kennis had opge zameld. Op onderscheidene tentoonstellingen hebben stukken van zijne hand de aandacht getrokken en in 1852 werd hem door den Koning eene gouden medaille geschonken. Te Zuidhorn (Groningen) is eene buitengewoon zware keisteen gevon den, op den grond van den Heer Buma. Drie personen hebben 14 dagen gewerkt om hem uit den 10 voet diepen kuil te halen en in stukken te laten springen, waartoe 3) ffi buskruid werd gebruikt. De brokken zijn vervoerd in 34 wagenvrachtente zamen een gewigt hebbende van 50,090 ffi Dezer dagen is te Middelburg in verzekerde bewaring genomen de per soon van Murkus, schilder te Rotterdam, als verdacht van diefstal der gel den die voor omstreeks 9 jaren zouden zjjn ontvreemd aan aldaar verblijf houdende lakenkoopersen die onlangs op een land nabjj die gemeente zjjn wederge vonden. Bij bet Athenaeum te Maastricht is de betrekking open van Professor in de Wiskunde, waaraan ceue vaste jaarwedde van ƒ1200 is verbonden. Doctoren in de Wis- en Natuurkunde, die daartoe verlangen in aanmerking te komen, moeten zich vóór 15 Januarij aanst. bjj den Raad van Bestuur van die inrigling aanmelden. De 700 schapen, die onlangs te Donkeren op Hanoversch grondgebied vermist waren, zijn teruggevonden. Men had ze uil baldadigheid wegge dreven. 'sGRAVENIlAGE, 29 December. Bij Kon. besluit is de Gcncraal-Majoor C. T. van Meurs benoemd lot Minister van Oorlog, met ingang van 1 Jan. aanst. Aan den Heer N. Pieneman, te Amsterdam, is door Z. M. vergun ning verleend lot het aannemen van de Ridderorde der Poolster, hem door den Koning van Zweden geschonken. Tot Burgemeester der gemeente Ooslzaan is benoemd de Ileer J. Bral Pz. Z. M. heeft bepaald dat een zijner Adjudanten in gewone dienst den titel zal voeren van eersten Adjudant, en is daartoe benoemd Zr. M». Adju dant in gewone dienst, dc Kolonel J. M. Graaf van Lynden. Tol Griffier bij de Arr.-Reglbauk te Deventer is benoemd M'. A. F. C. Phalf, thans Snbst.-Griffier bij de Arr.-Rcglbank te Gorinebemen tot Griffier bij de Arr.-Reglbank te Haarlem, Mr. D. J. Seberer, thans Griffier bij de Arr.-Reglbank te Almelo. Bij Kon. besluit zijn met uit. December als Inspecteurs der jagt en visscherij eervol ontslagen: in Noordbrabant, Mr. 11. Sassen; in Gelder land, Mr. E. A. Jordens; in Zuidholland, F. A. Verster; in Noordbolland, Mr. P. C. Visser; in Zeeland, Jhr. H. J. J. Bowier; in Utrecht, Mr. A. G.J. Har. Tacts van Amcrongcn; in Friesland, Jhr. Mr. E. H. M. von Daehne van Varick; in Overijssel, Mr. J. L. van Rcede; in Groningen, Jhr. Mr. W. C. A. Alberda van Ekenstcin; en in Limburg, G. Janssens. Door Z. M. is aan den gepens. Kapitein, met rang van Majoor, J. L. van Bronkhorst, bij gunstige uitzondering, den rang toegekend van Luit.-Kol.en den lslc" Luit. E. J. B. Bol, van hel 2d<'rcg. infanterie, voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij de infanterie in Oost-lndie. Naar men verneemt zal op Maandag aanst. ten Hove het eerste groot bal plaats hebben. llel onderzoek, dal de Minister van Finanticn thans instelt ten aan zien der tegemoetkoming aan de bezwaren der suiker-industrie hier te lande, geldt vooral dc vraagof er kans bestaal om den uitvoer van geraffineerde suiker aan te moedigen en toch de opbrengst van den accjjns op den invoer even hoog te doen blijven. Morgen zal er in den Kon. Franschen schouwburg eene buitengewone voorstelling plaats bebben door dc Zouaven. In deze stad is aangekomen de Heer UrbainDirecteur van de Hol- landsehc en Belgische spoorwegenvan Brussel. BUITENLANDSCIIE BER1GTEN. V, V fi I E. BRUSSEL, 28 December. Dc Heer Jacquet, in leven aannemer te Namen, en onlangs overleden heelt zijn nagelalen vermogen, dat op 300,000 fr. wordt geschat, bestemd lot de oprigtiiig van eene liefdadige stichting voor ongehuwde mannen, die den leeftijd van 55 jaren hebben bereikt. Die stichting zal naar den over ledene genoemd worden. Te Luik en elders heerscht thans eene financiële crisis, maar gelukkig alleen met betrekking lot het kopergeld. De uitvoer daarvan naar Neder land heeft geregeld plaats, en door sommige personen, die volstrekt deze munt noodig hebben, is hier reeds voor een franc aan koperen munt,G cen times opgeld betaald. ENCtELAN». LONDEN, 27 December. De Koningin heeft bevolendat al de zijden kleedingstukken voor dea uitzet van Prinses Victoria in Spitalfields moeten worden vervaardigdten einde daardoor eenigzins te gemoet te komen aan den nood der wevers. Uit de thans meer uitvoerig bekend geworden berigten uit lndie, ver neemt men dat de strijd door Sir Campbell gevoerd lol ontzet van Lucknow zeer lievig is geweest, en dat hij zelf daarbij gekwetst geraakte, hoewei in eene geringe mate. Na de inneming van Delhi, was die streek het brandpunt van den opstand gewordenen 50,000 muitelingen hadden zich aldaar onder Nena-Saïh vereenigd. Algemeen gelooft men dal de kracht van den opstand geheel is verbroken, en dat, nu hij tot binnen het gebied

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1