leydsche courant: 1857. Ni 155. MAANDAG 28 DECEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is 12 in liet jaar d& afzonderlijke Hommers wordeti tegen 10 (enten afgegeven. BINNRNLANDSCHR BERIGTEN. LEYDEN, 2G December. Als Commissaris van tie Nederl. Handelmaatschappij voor deze stad, in de plaats van wijlen den Heer P. dn Rienis door stemgeregtigde deelheb bers in eene vergadering op Woensdag 11. gehoudenbenoemd Mr. A. 0. E. Grave van Limburg Stirum. Wij vernemen met genoegen, dat de Rederijkerskamer Vondel alhier, in zooverre van een vroeger besluit, om geene nicl-werkende Leden meer aan hare inrigling te verbindenis teruggekomendat zij in eene dezer dagen gehouden vergadering heeft bepaalddat er voor ben die als Donateurs tegen eene matige contributie tot de Kamer wenschen toe te treden, in het vervolg gelegenheid zal beslaan om de Heeren- en Dames-Vergaderingen der Kamer bij te wonenwaardoor aan een lang gekoesterden wensch van velen is te gemoet gekomen. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenenbedroeg gedurende deze week dagelijks 234 lol 293 personen. He Koning van Pruissen heeft aan de IIIT. Baron van Lynden, Kamer heer van Z. M. onzen Koning, en lid der Staten van Gelderland, Baron Sloet lot Oldhuis, Griffier dier Stalen, en Fynje te Arnhem, de Ridderorde van den Rooden Adelaar 3dc ld. verleend. Be Generaal-Majoor J. Schelms, benoemd Gouverneur der Kon. Mili taire Akademie te Breda, heeft Woensdag II. die betrekking aanvaard. Uit Zwolle wordt gemeld dat Sldaar op den Eersten Kersdag eene vrouw, die in hel liefdadigheidsgesticht der R. K. gemeente wordt verpleegd, haren 105d™ verjaardag zon vieren. Haar man en 5 kinderen zijn reeds lang doodmaar zij mag zich nog in het bezit van 4 klein- en 3 achter-klein kinderen verheugen. 's GRAVEND AGE 20 December. Bij Kon. besluit zijn benoemd: tol Procureur bij de Arr.-Reglbank te Roermond, Mr. K. II. J. H. Gielen, Advocaat aldaar; lot Procureur bij het Prov. Gereglshof in Limburg en de Arr.-Reglbank te Maastricht, Mr. L. A. D. Nypels, Advokaut aldaar, cn tot Notaris Ie 's HeereubergL. J. J. H. E. Baron van Voorst tot VoorsL, Cand.-Notaris te GorsseL Door Z. M. is de Kapitein A. W. B. Schiff, van het lste reg. infan terie, voor 5 jaren gedetacheerd bij de infanterie in Oost-Indië, alsmede de Kapitein S. Pijpers en de 2de Luit. n. W. van Hasselt, van het lste reg. vesting-artillerie, tijdelijk bij de landmagt in Wcsl-Indië. HH. MM. de Koning en Koningin, hebben gisteren de godsdienst oefening in de Walsche kerk onder bet gehoor van Ds. Boucher, bijgewoond. Prins en Prinses Frederik hebben aan de nagelalen betrekkingen der verongelukte visschcrs van de Jonge Wees, eene som van 100 geschonken. Heden wordt de Deensche Gezant bij de Hoven van Brussel en 's Gra- venhage alhier verwacht. De Staats-Commissie benoemd lot onderzoek naar de beste middelen voor eene Europesche kolonisatie naar onze Oost-Indische bezittingenheeft gedurende deze week bijna dagelijks zittingen gebonden. BU1TENLANDSCHE HERIGTEN. ENOELAIve. LONDEN, 24 December. De Bank heeft het disconto nu reeds op 8 pCt. gesteld. Behalve het reeds vroeger vermelde ontzet van Lucknow deelen de berigten uil Indie nog mede: dat in het binnenste des lands overal groote voordeelen zijn behaald door vliegende kolonnes die ter hulp van de Engel- schen waren afgezonden. De bezettingendie hier en daar aan zich zeiven waren overgelaten hadden weder moed geschept en ook de geest der be volking begon, op liet gezigt eener sterkere maglsontwikkelingbeter te worden. Omtrent den man en de vrouw die men onlangs in een onzer hotels op hunne kamer dood vond, heeft men thans eenig licht verkregen. Volgens een brief van de Heeren van Rossem en Zoon, uit Rotterdam, zou het waarschijnlijk een hunner bedienden zijn, 49 jaren oud, die met eene vrouw van omstreeks 30 jaren Rotterdam zonder middelen had verlaten. In de laatste dagen dezer maand zal men op nieuw pogingen doen om den Leviathan te water te brengen. Men is druk bezig om daartoe nog veel sterkere werktuigen dan de vorigen te vervaardigen. Op Zondag 11. is eene Sardiniscbe brik, met steenkolen geladen, te Yarmouth in brand geraakt, terwijl zij een gunstigen wind was wachtende, om uil te zeilen het schip was niet te redden en brandde tot aan het water af. FRANKRIJK. PARIJS, 24 December. Prins Napoleon zal 31 Dcc. aan de Generaals, die met hem in dc Kritn geweest zijn, een groot diner geven. In wetenschappelijke kringen spreekt men van veranderingen die de Minister van Onderwijs voornemens is te brengen in de organisatie van het Museum van Natuurlijke Historie. De onlangs ingestelde S'. Helena Medaille, is zelfs naar Egypte ver zonden. In Turkye zijn er 5 en in Perzië 1 uitgereikt. ITA LIE. Omtrent de aardbeving in het Koningrijk Napels deelen de dagbladen het volgende mede: Twee zware schokken hebben in den avond en nacht van den 10 op den 17den in de hoofdstad plaats gehadde eerste duurde 4 a 5 secondende tweede 25 seconden. In den vroegen morgenstond heeft men op nieuw twee, hoewel geringe, schokken waargenomen. Uit de provin ciën verneemt men dat de aardbeving zich aldaar op gelijke wijze heeft doen gevoelen. Te Eboli en Campagna zijn de schokken lievig geweest maar hebben geene slagtoffers geëischt. Te Caslellamara zijn twee personen gewond; te Sala zijn drie menschen gedood en vele gebouwen beschadigd; te Allena is de helft der huizen verwoest; te Padula zijn een honderdtal huizen ingestort, en van daar wordt het getal der dooden niet opgegeven; te PoIIa is de verwoesting groot en het getal der slagtoffers aanzienlijkvooral heeft de brigade gendarmerie veel geleden; te Salerno zijn twee kerken beschadigd, van een is de klok op de straat gevallen, waardoor twee vrouwen werden gedood. In een ander dagblad leest men daaromtrent nog hel volgende: De tweede schok, van het noorden naar het zuiden gaande, die 25 seconden duurde, was vrij sterk en dit oogenblik scheen voor de inwoners van Napels eene eeuw. Al de gebouwen bewogen zichde deuren en vensters kraakten alsof zij gebroken werdende schilderijen slingerdende klokken deden zich hooren en in verschillende wijken zijr» soldalen, die op schild wacht stonden, omvergeworpen. Onderscheidene gebouwen hebben aanmer kelijk geleden. Gelukkig heeft er niet een belangrijk onheil plaats gehad, maar bet is onmogelijk zich een denkbeeld te vormen van den algemecnen schrik der inwoners. Alles wat kon verliet de huizen en in een oogenblik waren dc pleinen der stad in een hivouak herschapen. Ook eene groote menigte stroomde naar de kerken om voor hun behoud te danken en de barmhartigheid des Hemels af te smeken. De onderscheidene pleinen boden een zonderling schouwspel aan. Vele personen waren bijna ongekleed uit de buizen geviugt; men zag mannen met vrouwcn-kleederen aan, en vrou wen en kinderen in lakens en dekens gewikkeld, waarvan vele blootvoels. De eerste schrik voorbij zijnde, was men bedacht om zich het verblijf op de straat gemakkelijk te makenmen ontstak groote vuren en al de be schikbare rijtuigen, omnibussen enz. werden voor hooge prijzen tot nacht verblijf afgestaan; hier zag men bedden op stoelen liggen, daar weder een matras op den grond; liet is in een woord onmogelijk eene zoodanige wan orde te beschrijven. Gelukkig waren tijdens den ramp, vanwege hel naderende Kersfeest, de schouwburgen geslotenwant daardoor zouden groote onheilen zijn ontslaan daar de beangste toeschouwers zich, de een ten koste van den ander, had den willen redden. Te Gaëta, waar de Koning verblijf houdt, zijn de schok ker, nog minder geweest dan te Napels. Uit bel zuiden des lands zijn, door het verbreken der telegrafische lijnen nog weinig berigten ontvangen, maar men vreest voor bet ergste. PRÏI§iEN. BERLIJN, 24 December. Men zegt dat de Heer von Humboldt wederom bouwstoffen bijeenbrengt voor een vijfde deel van den Kosmos, dat over de warmte zou handelen. In Wurlemberg heeft men op den 18d™ dezer mede een schok van aard beving waargenomen. De Senaat van Hamburg beeft het aanbod van de Darmsladlsche bank, tot het doen eener leening van 2 millioenen afgewezen, omdat thans geene buitengewone middelen meer noodig zijn om in dc behoefte te voorzien. In Zwitserland is de koude reeds zeer streng. Te Neufchatel had liet ijs eene dikte van 5 duimen. TVRKYG. Te Konstantinopel vvas, volgens de jongste berigten, liet gerucht in om loop dat de betrekkingen lussclien den Heer de Thouvenel en Reschid-Pacha waren hersteld. Men voegde er bij dat zij te zanten een diner bij Ali-Pacha hadden bijgewoond. Redschid-Paeha heeft bij het vertrek van Lord Redcliffe een fregat ter zijner beschikking gesteld, maar hij beeft daarvoor bedankt. Van de En- gelschen te Konstantinopel heeft de Gezant een adres ontvangen, waarin hun leedwezen over zijn vertrek werd uitgedrukt. De Heer de Lesseps moet 1111 bij den Sultan aangedrongen hebben op de begunstiging van zijn plan omtrent de landengte van Suez, maar daarin niet door den Heer de Thouvenel zijn ondersteund.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1