voering. Dit antwoord is thans bekend geworden en daaruit blijkt dat er voor het Hoofdbestuur van Oorlog hier te lande, ƒ10.730.45 minder wordt uitgegeven dan voor het Centraal Bestuur van Oorlog iu Belgie. Eerste Kamer der StatewGcneraal. Zitting van Woensdag 23 December. In deze zitting is het wets ontwerp lot verdere regeling van het munt wezen in Ned. Indië, met 20 tegen 5 stemmen, aangenomen. Daarna zijn de algemeene beraadslagingen geopend over de Begrootingswetten voor 1858, waaraan deelnamen de Heeren Nispen van Pannerden, van Meeuwen en de Minister van Finantien. Hoofdst. I en II zijn daarop aangenomen. Bij Hoofdst. III is de quaestie der aftapping van het Maaswater met gesloten deuren behandeld. De verdere discussie over dit Hoofdstuk is in eene volgende zitting, op den avond van denzelfden dag, voortgezet. Avondzitting. Aan de orde was de voortzetting der beraadslagingen over de begrootings wetten. Bij Hoofdst. III wordt de volgende motie van orde door den Heer Regout voorgesteld en aangenomen. De Kamer besluitna de gehoudene be raadslagingen en r,a de gegeven inlichtingen door den Minister van Buitenl. Zaken, om de Regering dringend uit te noodigen de belangen van Neder land bij de ten uitvoerlegging van de tractaten met België verder met kracht te blijven handhaven." Daarna worden de llooldst. Ill tot VIII met alge meene stemmen aangenomen. Alleen bij Hoofdst. V gaf het artikel Spoor wegen aanleiding tot éenige beschouwingen. Zitting van Donderdag 24 December. In deze zitting zijn de beraadslagingen over de Begrootingswetten voort gezet. Hoofdstukken VIII, VLA, 1XBXI en XII werden allen na eenige beraadslaging aangenomen. Daarna kwam in behandeling de Wet op de Middelenwaarbij onderscheidene punten ter sprake kwamenvooral het tegenwoordige belastingstelsel. Ten slotte is ook die wet met 24 tegen 1 stem (de Heer van Ryckevorsel) aangenomen. Vervolgens is zonder beraad slaging aangenomen het ontwerp van wet houdende voorloopige vaststel ling van de begrooting voor Hoofdst. X [Oorlog), waarna de Vergadering lot nadere bijeenroeping is gescheiden. BUITENLANDSCHE BEltlGTEN. 13 E L G I B. BRUSSEL, 23 December. Men verwacht dat het Ministerie eerstdaags een wets-ontwerp zal in dienen tot vermeerdering van het aantal Volksvertegenwoordigers, hetgeen bij de laatste volkstelling gebleken is noodzakelijk te zijn, daar de bevol king in de groote sleden zeer is toegenomen. Dit zou dus waarschijnlijk de vrijzinnige meerderheid der Kamer versterken. Men zal weldra een aanvang maken met het bouwen van een nieuw paleis voor den Hertog van Brabant. De Gemeenteraad van Bergen (Henegouwen) heeft besloten een adres van gelukwensching den Koning aan te bieden, van wege de heugelijke ge beurtenis dezer dagen aan de Kamers bekend gemaakt, en levens daarbij te verzoeken dat aan het kind van den Hertog van Brabantindien het een zoon is, den titel mag verleend worden van Graaf van Henegouwen. De koopwarenbij de instorting van het entrepot te Antwerpen be schadigd zullen eerstdaags verkocht wordent. w. 1200 vaten suiker 1200 balen koffij en 800 balen rijst. ENGELAND. LONDEN22 December. Bij de Regering is thans het berigt ontvangen dat Lucknow ontzet is en dat de aldaar zich bevindende vrouwen eij kinderen naar Cawnpore in veiligheid zijn gebragt. Generaal Campbell heeft, om dat doel te berei ken, gedurende 0 dagen hardnekkige gevechten moeten leveren, omdat de muitelingen overal op zijnen doortogt waren genesteld. De genoemde Ge neraal kon thans over eene magt van ruim 20,000 man beschikken, en geloofde zulks toereikend om geheel Oude te onderwerpen. Allerwege wer den de opstandelingen geslagen en dagelijks kwamen er troepen uit Europa aan. De opheffing van de O. I. Compagnie, vroeger aangekondigd, daarna weersproken, schijnt thans eene vast bepaalde zaak te zijn. De Times kondigt zulks in stellige bewoordingen aan en de Globe bevestigd hel op eene uitdrukkelijke wijze. Dit laatstgenoemde ministeriële blad zegt dal de voor zitter van de Compagnie officieel berigt heeft ontvangen dat het Kabinet voornemens is een wets-ontwerp in te dienen, waarbij bet bestuur van Indië direct aan de Koningin wordt opgedragen. Deze hervorming werd luide door de publieke opinie verlangd en Lord Palmerston kon die moeijelijk langer uitstellen. Waarschijnlijk zal nu ook de lleer Vernon Smith aftre den, waarvan reeds vroeger meer dan eens sprake was. In den Medical Times leest men de volgende bijzonderheden, omtrent de mishandelingen die sommige Engelsche vrouwen in Indië hebben onder gaan Een bij ons bekende Heelmeester is onlangs ontboden bij eene uit Indië teruggekeerde Dame, aan wie de muitelingen den neus hadden afge sneden. Aan haar 3-jarig kind werden de armen en beenen afgehouwen en hoe het na die verminking in leven bleef, is een raadsel. De Gouvernante dezer familie kwam met hel verlies barer ooren vrij; de muiters hadden haar die afgesneden oin de oorringen in hun bezit te krijgen. Een ander Heelmeester heeft eene Dame in behandeling, aan welke insgelijks de ooren waren afgesneden en de neus opgespleten. Zij bragt hare drie kinderen blind naar huis, hebbende de wreedaards hun de oogen uitgestoken. Eene andere Dame, wier mededeeling het volste vertrouwen verdient, verhaalt, dat zich op dit oogenblik te Calcutta verscheiden vrouwen bevinden, die zoo schandelijk mishandeld zijn, dat zij hardnekkig weigeren hare namen op te geven en bij de bloedverwanten in Engeland liever voor dood willen gehouden worden. Men gelooft hier als zeker dat Lord Redcliffe niet meer naar zijnen post zal terugkeeren. Daarentegen verneemt men thans dat de Heer de Thouvenel Konstantinopel niet zal verlaten. Men verwacht dat de Bank nog voor het einde des jaars het disconto op 8 pCt. zal terugbrengen. De Baron v. Brunow is door de Russische Regering weder tot Gezant alhier benoemd. Naar men verneemt stelt de Regering van Zweden en Noorwegen hier pogingen in het werk om van de Bank eene som van 500,000 ter leen te verkrijgenom de groote inrigtingen daar te lande te kunnen ondersteunen. Dezer dagen hebben op onderscheidene spoorwegen botsingen lusschen treinen plaats gehad, waarbij een aantal personen werden gekwetst. De Engelsche kruisers hebben in den laalsten tijd 7 slavenhaalders buit gemaakt. Echter wordt de slavenhandel steeds voorspoedig gedreven. Op Cuba zijn in 10 dagen tijds 2400 negers aan wal gezel. FRANKRIJK. PARIJS, 22 December. Prins Napoleon zal zijne reis naar het Oostenwaarvan reeds zoo dikwijls is gesproken, in de volgende maand aanvaarden. Zijn doel moet zijn, het terrein voor de doorgraving van de landengte van Suez, in oogen- seliouw te nemen. Men schrijft aan den Minister van Oorlog het voornemen toe, om de nommerverwisseling der lotelingen voortaan te beperken. De finantiële toestand wordt van dag lot dag beter. Zoowel hier als te Londen waren ter beurze van alle kanten kooporders ontvangen. Te Lyon heeft wederom eene zonderlinge weddenschap plaats gehad. Een instrumentmaker had aangenomen in den tijd van 20 uren 50 flesschen wijn te zullen drinken zonder dronken te worden, onder voorwaarde dat men hem na dien tijd 3 uren slapens zou vergunnen. De instrumentmaker heeft zijne weddenschap gewonnen en de groote hoeveelheid vocht door hem verzwolgen, scheen hem niet benadeeld te hebben. SPANJE. MADRID, 20 December. De opening der Cortes is tot 10 Januarij uitgesteld. De Koningin wil met den erfgenaam der Kroon bij die plegtigheid tegenwoordig zijn. De kerkgang van H. M. is van den 6dcn verschoven lot den 7dcn Jan., omdat de kleederen die zij op Driekoningen-dag draagt, volgens een oud gebruik het eigendom worden van de familie van den Hertog van Hijar. Den 7dcn zal H. M. zich dus met ongewone pracht naar de kerk van Atocha bege ven en bij die gelegenheid eenen kostbaren mantel dragenwaarop de 49 wapens van de Spaansche provinciën zullen geborduurd zijn. Die mantel wordt geschat op eene waarde van 22,000 duros en zal in het paleis be waard worden. In het Prado had dezer dagen een treurig voorval plaats. De Mar- quizin van Caslelldosrius reed in eene calèche, waarvan de paarden op hol gingen. Zij werd uit het rijtuig geworpen, en de wielen gingen over haar ligchaam. Men nam slechts een lijk van den grond op. Uit Lissabon wordt gemeld dal men de koortsziekte als geweken acht. De Engelsche Geneesheer Lyons vreest echter dat zij in het voorjaar op nieuw zal uilbarsten, als zijnde alleen een gevolg van den slechten gezond heidstoestand der stad. De Akademie van Wetenschappen heeft commissiëa benoemd om den oorsprong der ziekte te onderzoeken en de middelen ter wegneming daarvan op te sporen. ITALIË. Op den 12dcn December is de Abt Bonaparte, neef van den Keizer der Franschen, door den Paus in de kapel van het Vatikaan tot Priester ge wijd. Hij is de tweede, wien door den tegenwoordigen Paus die hooge eer bewezen is. De Prins Bonaparte, die nu door den Paus zeiven met het Priesterschap is bekleed, is nog zeer jong; maar volgens de kerkdijk- gezinde dagbladen onderscheidt hij zich reeds door vroomheid en door velerlei deugden, welke onderpanden eener hooge roeping zijn. De gevangenneming van den Marquis Campana, Direcleur van de bank van leening, heeft te Rome zooveel opschudding veroorzaakt, dat zoowel de Fransche als de Pauselijke troepen gedurende eenige dagen in hunne cazer- nen moesten geconsigneerd blijven. De werklieden van de onder zijn beheer staande fabriek van marmeren voorwerpenten getale van 200zijn broode loos. De meisjes-school, door hem ondersteund, waarop 300 kinderen gratis onderwijs ontvingenis geslotenheigeen veel ontevredenheid onder het volk verwekt. Deze omstandigheden en de zuchtaan de Romeinen zoo eigenom dc polieic tegen te werkenmaakten het nemen van voorzorgen noodzakelijk. De Advocaten van den Marquis hebben bewerkt dat zijne zaak voor de burgerlijke reglbank zal behandeld worden. De Regering heeft voor 570,000 kroonen, het bedrag van het tekort in dc bank, hypo theek gelegd op zijne bezittingen. Het zal nu uitgemaakt moeten worden of de Marquis, in zijne betrekking van Directeur van de bank van leening de magt had om voor zich zeiven daaruit geld te Ieenen, op gelijke wijze als hij dikwijls aan handelshuizen voorschollen deed; want te Rome is de bank van leening levens handelsbank. De gevangene heeft door een briefje zijne vrouw den raad willen geven om de lusschenkomst van den Franschen Keizer in te roependie nog eenige verpligting aan hare familie heeft maar zijn briefje is onderschept, daar hij het aan zijnen Geneesheer had toe vertrouwd die bij het verlaten der gevangenis naauwkeurig werd onderzocht. Het reglsgeding van Sapri is te Napels afgeloopen, maar den einduit slag zal eerst over eene maand openbaar gemaakt worden. Er zijn 128 beschuldigden in betrokken, en verscheiden hunner zullen ter dood worden veroordeeldmaar naar men verneemt zal die straf slechts aan een ten uit-

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2