LEYDSCHE COURANT. 1857. WOENSDAG 23 DECEMBER. »i -f •»- De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. r t - {i De Prijs der Courant is ƒ12 tn het jaar <?e afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Bij deze Courant behoort Bijblad IV". 33. BUVNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN22 December. Bij Kon. besluit is lot Directeur van het Postkantoor albier benoemd dc |j lieer W. Nagel, thans in die betrekking te Alkmaar. Gisteren genoot de Vrijmetselaarsloge La Fertu binnen deze stad, het r voorrcgt van haar 100-jarig bestaan op plegligc en feestelijke wijze te mogen herdenken. Aan deze gcwiglige gebeurtenis knoople zich de bijzondere i omslandigheid vast, dat de Voorzittende Meester der Loge juist gedurende 00 jaren onafgebroken baar werkend medelid geweest was. Door eene bij deze gelegenheid geslagene medaille heeft de Loge deze beide voor haar zoo belangrijke voorvallen vereeuwigd en zijn daarvan exemplaren in zilver en brons aan de feestgenooten uitgereikt. Eene menigte belangstellende broe ders, waarbij verscheidene hooge maeonnieke autoriteiten, woonde deze plegtigheid bijdie voorzeker niet ligt uit het geheugen der aanwezigen gewiseht zal worden. Van de op beden plaats gehad hebbende verkiezing van een Hoofd ingeland en Hoofdingeland-Plaatsvervanger voor het Hoogheemraadschap van Kijnland, in hel 13d° District, hoofdplaats Leyderdorpis de uitslag geweest als volgt: Ingeleverd 491 slembriefjes, waarvan van onwaarde!, zoodat 490 geldende stemmen zijn uitgebragt, en wel op de llii. G. Spoors Eland 257, 91'. P. L. F. Blnssc 208, Mr. P. G. Ilubrecht 101, Mr. II. Coek 100, G. 11. Ysselsleyn 77, E. 11. J. Cunaeus 51, II. Pennings 40, Mr. P. van Oute- ren 29, Mr. K. J. F. C. Kneppelliout v. Slerkenburg 24, C. de Graaf 10, C. M. Dronkhuyzc 12, W. Bos 11 en eenige van minder stemmenzoodat verko zen is tot Hoofdingeland de Ileer G. Spoors Eland te Koudekerk. Men verheeml dat in de vergadering' van deelhebbers in de N. Maat schappij tot Uitoefening van Kust- en Slenrharingvisschergte Katwijk op Vrijdag 11. gehouden, bij aanzienlijke meerderheid, is besloten lot de ont binding der Maatschappij en dien ten gevolge de bomschuiten en verdere bezittingen in de maand Januarij aanst. zullen worden verkocht. Ook is eene Commissie benoemd tot onderzoek der rekening en balans voor het jaar, eindigende den 31slc" Januarij 1857. Het maken van een nieuwen bovenbouw, ter vervanging van de tralie- brug nabij de Vogelenzangdoor de administratie van de Holl. Spoorweg maatschappij aanbesteed, is aangenomen door den Heer J. Nederloll', te Haarlemvoor ƒ43,600. In de vorige week is op een uur afstands van Noordwijk aan Zee ge strand het Ned. schip AmphitriteKapt. Grim, met koloniale waren van Batavia naar Amsterdam bestemd. De bemanning, uit 33 koppen bestaande, is door de reddingbooten van Noordwiik aan Zee en Zandvoort gered. Op den 30sten en 31stcn dezer zullen wederom twee detachementen suppletie-troepen, te zamen sterk 263 man, te Rotterdam en te Nieuwe Diep naar Oost-Indië worden ingescheept. Naar men verneemt zal met 1 Mei aanst. het 6dc reg. infanterie van Haarlem, Hoorn en Delft naar Breda vertrekken; het 5dc reg. thans aldaar in bezetting, naar Zeeland; het 7dc reg. uit Groningen zal het 6dc in de bo vengenoemde plaatsen vervangenterwijl het 85te reg.thans in Zeeland naar Groningen en Friesland zal marcheren. In de vorige week is te Amsterdam eene vergadering gehouden van belanghebbenden in de zaak van hel wrak Lutinenabij Terschelling gele gen. Daarbij is gebleken dal door aandeelhouders lot hiertoe eene som van ƒ57,210 is gestort; dat de geborgene specie 10,303 heeft opgebragt, en dat wegens gemaakte onkosten ƒ3,173 is uitgegeven. Tot verdere leiding der zaak zijn thans Commissarissen benoemd. De N. R. C. deelt als een merkwaardig bewijs voor de buitengewone droogte of het gebrek aan regen in dezen winter mede, dat het meertje, gelegen 12 uur ten noorden van Beekbergenbekend onder den naam van de Nagelpoel en op alle uitvoerige kaarter, van Gelderland aangeduid, het welk anders het geheelc jaar door water bevatte en eenige vischsoorlen in. hield, thans geheel is uitgedroogd, met sloten doorgraven en als niet on- vruchtbarcn grond verdeeld wordt, terwijl liet water, dal zich bij veel regen aldaar mogt willen vergaderen, in de rigting van Apeldoorn zal worden aTgeleid. Te Yelp heeft Zaturdag nacht weder eene sloute inbraak plaats gehad ten, huize van den lieer Weslerholt. AI de kamers zijn door de dieven on derzocht, die gelukkig niets anders dan eenige kleederen hebben kunnen vinden. Gerucht hoorende zijn zij daarmede vertrokken. De Hoogleeraar W. Muurling, te Groningen, heeft in de vorige week zijne thans volbragtc 25-jarige Evangeliebediening herdacht. De studenten in de Godgeleerdheid hebben hem bij die gelegenheid eer. fraai geschenk aangeboden. liet schip lierman de Ruiter, Kapt. Freynl, van Amsterdam te Ba tavia aangekomenheeft de reis in 81 dagen afgelegd. Te Prinscnhage (Noordbrabant) is het aan de policie gelukt een geheim pandjeshuis te ontdekken en eene groole hoeveelheid gouden en zilveren voorwerpen en kleedingstukken in beslag te nemen. 's GRAVENH AGE 22 December. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot Directeuren van de volgende Post kantoren: te Alkmaar, de Heer A. Berlling, thans te Vlissingen; te Vlis- singen, de Heer P. D. A. Schouten, thans te Gostburg; en te Breskens, de fleer P. J. van Santen, thans brievengaarder aldaar. Door Z. M. zijn benoemd tot Ontvangers: te Sloten c. a. de Heer A. L. van der Niepoort, thans te Rauwerd; te Gorinchem, de Heer Jhr. .1. J. Boreel de Mauregnault, thans te Schiedam; en te Schiedam, de Heer J. W. D. Versfelt, thans te Wassenaar c. a. Z. M. de Koning van Pruissen heeft aan Mr. L. N. Baron van der Goes van Dirksland, dienstdoend Kamerheer van Z. M. den Koning, de orde van den Rooden Adelaar 3de kl. verleend. Door den Minister van Binnenl. Zaken is tol Opziglcr van den Wa terstaat 4dc kl. (om dienst te doen in Zeeland) benoemd de lieer F. Raad- manbuitengewoon Opzigter in Gelderland. De Minister van Koloniën zal op morgen en de Minister van Financiën op Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. Volgens een bij het Dep. van Koioniën uit Suriname ontvangen be- rigt' van 21 November, deden zich in het district Nickerie gevallen van kinkhoest voordoch bleef de gezondheidstoestand overigens voldoende. Met uitzondering van eenige ongeregeldheden op de plantage Yossenburg, heersclilen ook rust en orde allcrwege. In de zitting van den Iloogen Raad der Nederlanden, van gisteren, lieeR de Heer Adv.-Gen. Karseboom conclusie genomen in de zaak van de vier veroordeelde Maleijers. Bij het onderzoek der voorgestelde middelen van, cassatieheeft de Adv.-Gen. vooral bestreden de beweerde onbevoegd heid van den Nederl. rcglcr om van deze zaak kennis te nemen en, met aanvoering zoo van schrijvers als van de jurisprudentiehier en elders, de stelling volgehouden, dat een schip een deel uitmaakt van den Vaderland- schen grond, welks vlag het voert. Hij bestreed overigens de verdere mid delen, met uitzondering van twee, op grond waarvan hij dan ook tot cassatie beeft geconcludeerd1°. omdat aan de beschuldigdendie ieder afzonderlijk werden ondervraagdterwijl de overigen in een ander vertrek waren geleidniet was medegedeeld wat in hunne afwezigheid is voorge vallen en 2°. omdat niet is beraadslaagd noch beslist over de wederspan- nigheid jegens den lstcn stuurmanwaarvan de req. ook waren beschuldigd. Hij concludeerde mitsdien lot cassatie en de verwijzing der zaak naar een ander Hof. De uitspraak is bepaald op 12 Januarij. Dezer dagen is alhier de in den afgeloopen zomer opgcrigte lucifers fabriek geopend. Behalve de uitbreiding onzer industrie, heeft de Heer Nievergeld daarmede nog het oogmerk, om aan verscheidene menschentot andere bezigheden ongeschikt, werk te verschaffen. Zoodra men de fabriek binnentreedt, vindt men de zware werktuigen voor het maken der houtjes voor lucifershet schaven voor spaan der doozende machine voor het snijdender bodems van doozen en de schaar om de lucifers te knippenalles bijeen. Verder op vindt men de droogkasten, de zwavelpen en de phos- phorrollenmet hunne verschillende stoom- en koudwaterpijpenom gedu rende het werken dc temperatuur naar welgevallen te kunnen regelen. Binnenkomende vindt men daar twee werktuigen om de lucifers op ramen te plaatsenzoodanig dat elk houtje op een' kleinen afstand van elkander staalterwijl verder dezelfde bewerking uit de hand door jongens geschiedt. Op eene daarnevens gelegen zolder vindt men eene rei werklieden bezig met doosjes te vullenwelke doosjes op een hooger gelegen zolder geheel wor den gemaakt uit hel spaan, heneden in dc werkplaats vervaardigd. Zeer voorzigtig mag men de stook-inrigling noemendaar alle vuren in eene af zonderlijke afdeeling geplaatst zijn, zoodat brand door vuur onmogelijk is. Het is te hopendat de pogingen van den Heer Nievergeld met eenen gunstigen uitslag mogen bekroond worden. Al de haringschuiten zijn thans behouden te Scheveningen terug geko men, met uitzondering van de Jonge IVeeswaarvan het lot bekend is. Hoewel de vangst niet bij uitnemendheid gunstig mag genoemd worden, heeft men toch reden om dankbaar te zijn. Ruim 20 millioenen steurha- ringen en 250 ton pekelharing zijn aangebragt en de markt was steeds hoog. In de zitting van dc Eersle Kamer van gisteren zijn aangenomen de

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1