Z. M. heeft benoemd tot Secretaris van het collegie voor de zeevis- scherijen Mr. J. T. Buys, en tot Notaris te Beverwijk de Heer C. Jzn. Prins, Cand. Notaris te Zaandam. Tot Officier van Gezondheid 2dc kl. bij de dienst van de landmagt is benoemd de fleer P. Groeneboom, thans van de 3dc kl. Bij den Minister van Finantien is ontvangen ƒ30 nit Amsterdam, we gens te weinig betaalde inkomende regten, alsmede ƒ1, onder het postmerk Rotterdam ingezonden. Heden heeft de nieuw benoemde Kommandant van het reg. grenadiers en jagers, de Luit-Kolonel van Iloey Schilthouwer, het bevel over genoemd regiment aanvaard. De Eerste Kamer heeft in hare zitting van gisteren de volgende wets ontwerpen aangenomen, dat tot wijziging van Hoofdstuk VIII der Staats- begrooting voor 1857dat tot vaststelling van een tijdelijken maatregel betrekkelijk het bedrag der te heffen regten op den in- en uitvoer van goederen; en dat tot verlenging van den termijn tot herziening der wet op het binnen- en builenlandsch gedistilleerd. De vergadering is daarop ge scheiden tot aanst. Maandag. Het voorloopig verslag van de in de Afdeelingcn der Eerste Kamer ge maakte aanmerkingen nopens de Staalsbegrooting voor 1858 is thans bekend. Onderscheidene leden hebben gewaarschuwd legen het te hoog eindcijfer der begrooting, dat sedert 1850 eene rijzing van 5j millioen heeft onder gaan. Verscheidene leden hebber, aangedrongen op de indiening van een aantal wetsontwerpen en lot spoedige afschaffing van vele wetten van Fran- schen oorsprong. Omtrent het gewigtig onderwerp der spoorwegen hebben de meeste leden zich verblijd over de inlassching van art. 81a, waarbij aan de Regering de middelen zijn verleend om de verschillende ontwerpen behoorlijk te onderzoeken. Ook hebben verscheidene leden gewenscht, dat de Minister van Oorlog lot een vast slelslel van defensie mogt komen. Sommige leden verklaarden nu reeds, dat een eindcijfer van 12 milloen te hoog was. De grooie meerderheid heeft zich verklaard voor het onlwejp tol vervan ging der Fransche wet nopens de interesten. BUITENLANDSCIIE BEPJGTEN. BELCIE. BRUSSEL, 18 December. De Moniteur deelt het Kon. besluit mede, waarbij het Crédit mobilier tc Antwerpen wordt goedgekeurd. Zoowel in den Senaat als in de Kamer der Afgevaardigden heeft de Minister van Binnenl. Zaken, namens den Koning, de heugelijke mededee- ling gedaan van de zwangerschap van de Hertogin van Brabant. Van wege den Senaat is reeds een adres van gelukwensching den Koning aangeboden. Door de Kamer der Afgevaardigden is de Heer Verhaegen lot Voorzitter gekozen. Door onderscheidene dagbladen is dezer dagen melding gemaakt van een testament, door Mejufvrouw van den Bogaerden te Iseghera, 2 dagen voor haar overlijden gemaakt, en waarbij aan de geestelijkheid onderschei dene sommen werden toegewezen. De geestelijken van die plaats zijn in een brief aan de Indép. Beige daartegen opgekomenen geven eene opgave van de testamentaire bepalingenwaaruit blijkt dat zij niets ontvangen maar dat de overledene alleen bedacht is geweest op het heil harer ziel en de armen. Hel testament schrijft voor hel houden van 20,000 zielmissen, a 1.50 fr., te zamen 30,000 fr.en 2 jaarlijksche plegtige diensten, (waar van de som niet wordt genoemd), waarbij voor 25 fr. aan brood moet wor den uitgedeeld. Voorts is nog aan weldadige inriglingen 8000 fr. vermaakt. Te Antwerpen is de fabriek van de weduwe Cockx Hasaert, zijnde eene rijstpellerijpotlood- en kaneelmolen enz.afgebrand. De schade wordt op 100,000 fr. geschat, liet gebouw was verzekerd. Door den mist is Dingsdag 11. nabij Luik een haanwachter door den sneltrein vermorzeld. Te Flemalle is eene zwangere vrouw mede door den trein overreden. Het kind is door spoedige hulp behoudenmaar de vrouw later overleden. RXGELAVS. LONDEN, 17 December. Door de O. I. Compagnie is aan den Generaal Wilson een jaargeld van 1000 verleend, alsmede aan de weduwe van Generaal Neil en de moeder van Generaal Nicholson ieder een jaargeld van 500 De Majoor Macleod Frazer heeft op eigen kosten een bataillon infan terie, ten getale van 1250 man, bijeengebragten is, ingevolge de vroeger door de Regering gedar.e beloften, tot Luit.-Kolonel bevorderd cn met het bevel over genoemd bataillon belast. Aan de Officieren van ons leger in Indië is voorgeschreven de Ilin- dosche taal aan te lecren, daar de onbekendheid met die taal eene der oorzaken is geweest dat de oproerige plannen der cipayers voor de Officieren zijn verborgen gebleven. Bijzondere brieven uil Indië doen zien dat op vele punten de toestand van ons leger nog hagchelijk is en dat de behaalde voordeelen duur zijn gekocht. Zoo heeft de Regering te Lucknow eene lijst van de tusschen 29 Sept. cn 21 Oct. gesneuvelde en verwonde Officieren van Havelock's brigade openbaar gemaakt. Bijkans geen enkel Officier is ongedeerd ge bleven. Hun aantal bedraagt G3. Generaal Havelock had op 19 Oct. be proefd om zich met het detachement in Alumbagh te vereenigen. Dit mislukte en hij moest achter zijne verschansingen terug trekken. Bij deze gelegenheid is het vijfde regement fuseliers bijna geheel in de pan gehakt. De soldaten hadden zich meester gemaakt van een huiswaarin eene me nigte geestrijke dranken werd bewaard cn zoo werden zij genoegzaam allen in dronken toestand gedood. Voor het Indische ondersleunings-fonds is uit Weenen eene bijdrage ontvangen van 515 Te Howden is de schoorsteen van eene fabriek van chemische prae- paraten, van 120 voelen hoogte, ingestort, waardoor 7 personen gedood en 4 zwaar gekwetst werden. Het is nog niet mogen gelukken den Leviathan te water te brengen met groote moeite is dit vaartuig weder 30 duim gezakt. Naar men zegt zou een werktuigkundige te Liverpool voornemens zijn een nog veel grooter vaartuig te bouwen. Den 2de0 Nov. zijn te Cardiff" 4 personen gedeserteerd van het Ned. clipperbarkschip Johanna Frederica, op welken bodem zij den 28stcn Sept. waren aangemonsterd. In de Vereenigde Staten van Amerika doet de winter zich reeds streng gevoelen. De gemeenschap te water is overal gestremd. Onder de jongste berigten uit China vindt men vermeld, dat de be roemde porseleinen toren te Nankin door de opstandelingen is vernield. Die toren had eene hoogte van 66 ellen en bestond uit 9 verdiepingen, die allen ruim van afgodsbeelden waren voorzien. De kleuren van het porselein, dat de wanden bedekte, waren hlaauw, groen en geel. Naar men zegt zou de toren in 19 jaren zijn voltooid en 18 millioenen gulden hebben gekost. Thans is de inhoud bekend geworden van het tractaat dat op 17 Junij door den Consul-Generaal der Vereenigde Staten en de Japansche Regering is gesloten. Daaruit blijkt dat de Amerikaansche schepen in geval van nood, de haven van Nagasaki mogen aandoen; dat Amerikaansche burgers te Simoda en Hakodadi duurzaam verblijf mogen houden en dat zich in laatstgenoemde plaats eene Vice-Consul mag vestigen. De Japansche Rege ring erkent hun regt om buiten den grens van het grondgebied te gaan maar heeft verzocht daarvan vooreerst geen gebruik te makendan ingeval van schipbreuk enz. FRANKRIJK. PARIJS17 December. Eerstdaags zal alhier een groot feest worden gehoudenter eerc van hen die met de St. Helena-medaille zijn versierd. De Bank heeft nu ook het disconto van 6 pCt. toepasselijk verklaard op wissels van 60 en 90 dagenzoodat hel verschil van den prijs van het geld hier en te Londen, waar men nog 10 pCt. neemt, 4 pCt. bedraagt. De tot dus verre schijnbare eensgezindheid tusschen VITnivers en den Heer de Monlalembert is verbroken. De Heer Vcuillot verklaart het stelsel van hoonminachting en laster van den Heer M. niet langer te kunnen verdragen. Er is nog niets bekend van de bijeenkomst der conferentie ter be slechting van het Ooslersche vraagstuk, die men meende dat in Januarij zou plaats hebben. Men schrijft dit toe aan den wcnsch om de moeijelijk- heden vooraf door schriftelijke onderhandeling uit den weg te ruimen. Een Ooslenrijksch dagblad berigt, dat de Circassiers voornemens zijn bij de opening der conferentie de Europesche lusschenkomst in hunne zaak in te roepen. Aan de onderscheidene Hoven zou reeds eene nota in dien zin door hen zijn opgezonden. De paketboot uit Konstantinopelte Marseille aangekomenheeft 4j mil lioenen klinkende munt aangebragt, benevens nog aanzienlijke sommen voor Engeland bestemd. De ratificatie van het verdrag betrekkelijk de grensscheiding in Bessa- rabië zal nu tusschen 21 en 25 dezer plaats hebben. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat de Heer de Lesseps aan de Porie een firman zal verzoeken voor de doorgraving van de landengte van Suez en dat hij daarin door de Gezanten van al de vreemde Mogendheden zal ondersteund worden. SPANJE. MADRID, 15 December. De Koningin heeft aan haren Geneesheer, Doctor Corral, den titel van Marquis verleenden hem eene beurs toegezonden met 1000 oneen goud (eene waarde van 84,000 fr.) en een kostbaar sieraad in brillanten voor zijne echtgenoote. De Cortes in Portugal, vroeger te weinig in getal opgekomen om te beraadslagenzijn op nieuw tegen het einde der maand opgeroepenonder bedreiging van ontbinding, bijaldien de leden in hunnen vrees voor de ziekte blijven volharden. De sterfgevallen zijn thans gedaald tot op 25 a 30 per dag; echter is de toestand der bevolking nog treurig. Er heerscht veel armoede en de levensmiddelen zijn zeer in prijs gestegen. PEÏUIS9ENÜ. BERLIJN, 17 December. Het vierde deel van von Humbold's Cosmos is thans in het licht verschenen. Dingsdag II. heeft de Graaf Lavradio, namens don Koning van Por tugal, te Dusseldorp, officieel aanzoek gedaan om de hand der Vorstin Stephanie van Ilohenzollern Sigmaringen. Des avonds had aldaar eene fees telijke voorstelling in den schouwburg plaats. Te Wiesbaden is een belangrijk werk van Dr. Schliephake verschenen, over den oorsprong van het Huis Nassau. Te Hamburg is thans het geld weder zoo overvloedig voorhanden, dat de gebouwen der Bank onvoldoende zijn het te bevatten. Vele huizen, die hunne betalingen gestaakt hebben, zullen in staat gesteld worden, die weder te hervatten. Bij den aanleg van eenen spoorweg-tunnel nabij Eisenach, zijn door eene kruidontploffing eenigc arbeiders gedood en verscheidene zwaar gekwetst. Volgens berigt nit Petersburg zou de stad Nizjnej Novgorod op den 4den der vorige maand op nieuw door eenen hevigen brand zijn geteisterd. Ook verneemt men van daar, dat op nieuw 20,000 man naar den Caucasus zijn gezonden om het leger aldaar tc versterken.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2