LEYDSGHE COURANT. 1837. MAANDAG 21 DECEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. Nf.:m •'-* De Prijs der Courant is ƒ12 in liet jaar </e afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. as S& BHVNENLANDSCIIE BERIGTEN. LEYDEN, 19 December. In cenc buitengewone Algcmcene vergadering van bet Genootschap tot zedelijke verbetering van Gevangenen, had op den 17dcn December jl. de plegtigc inwijding plaats van dc pas gestichte Verblijfplaats voor jeugdige ontslagenen. In hel voor deze Stichting onlangs aangekochte en voor de verpleging van een 40 lal knapen doelmatig ingcrigle gebouw in de Groene- steeg alhier, werd de Vergadering gehouden. Nadat vooraf door de talrijk opgekomen leden van het Hoofdbestuur en de Afgevaardigden der verschillende Afdeelingen de nieuwe lokalen bezigtigd waren, vereenigde men zich in dc ruime schoolzaal en hield de voorzitter Mr. Jolles cene treffende rede over den aard en het doel dezer verblijfplaats, als bestemd out arme verwaarloosde en lot misdaad vervallen jongens van 12- tot 18-jarigen leeftijd, gedurende één jaar op te nemen en bij zorgvul dige verpleging, door huissclijkc opvoeding en geregeld onderwijs, onder gepaste tucht, zooveel mogelijk geschikt te maken voor een nuttigen stand in de maatschappij. Na hem sprak de Heer W. II. Suringar een krachtig en hartelijk woord, en betoogde op zijne eigenaardige wijze het hooge gewigt der poging om, in navolging van hetgeen reeds in het buitenland hier en daar met goed gevolg beproefd werd, ook in Nederland zich het lot aan te trekken van de meest beklagenswaardige voorwerpen, die, zonder de tijdige tusschenkomst der Christelijke liefde, niet slechts tot schade en schande van zich zeiven moeten opgroeijenmaar ook lot in latere nageslachten een schrikbarend verderf zul len verbreiden in de zamcnleving. Hierbij deelde spreker eenige, ook voor den Directeur van hel opvoedingsgesticht zeer behartigenswaardige, wenken nude nopens de wijze waarop, naar zijn oordeel, onder den Goddelijken zegenhet voorgestelde doel in dezen nieuwen werkkringdien het Genoot schap zich nu geopend hadbest zou kunnen worden bevorderd en bereikt. Eindelijk nog gaf de Heer Rutgers van der Locff, als Voorzitter van de Leydsche Afdecling, verslag van hetgeen door hel Afdelingsbestuur, op last van en in overleg met het Hoofdbestuur, dusver gedaan was tol de vestiging en organisatie der Stichting, met opgave tevens van de kosten, door aankoop, vertimmering en provisionele inrigting voor 12 jongens veroorzaakt; waarna ZEw. zich met zijne Medebestuurders bereid verklaarde aan de uil- noodiging te voldoen, oin, als Commissie van toezigt, de verdere regeling en leiding der zaak op zich te nemen, in de hoop op veler medewerking, en bovenal in het vertrouwen op God, die bij zoo tuocijelijke taak, lust, moed, wijsheid en kracht moest verleenen, maar wiens goedkeuring en zegen men, bij ecne menscfalievcnde onderneming als deze, ook met groole vrijmoedig heid verwachten mogt. Na deze eenvoudige plegtigheid, die gewis op al de aanwezigen een diepen indruk maakte, werden dc beraadslagingen geopend over sommige belangrijke punten betreffende het financiële en zedelijke beheer der nieuwe Inrigting. AI de besluiten werden genomen in den geest der meest mogelijke eenstem migheid, waarna de vergadering uiteenging, om zich straks voor een gedeelte op nieuw te vereenigen aan een vriendsehappelijken maaltijdterwijl inlus •schen door vele leden de Bewaarschool voor arme en havelooze kinderen en de Kweekschool voor zeevaart alhier met een bezoek werden vereerd. Wij hebben hier niets anders bij te voegendan dat wij ons over het gelukkig tol stand en spoedig in werking brengen van dit Opvoedingsge sticht voor jeugdige ontslagenen innig verblijden. Eene lang en diepge voelde behoefte wordt er door vervuld. Het kan de schoonste parel worden aan de kroon van hen, die zich verecnigen lol zedelijke verbetering van gevangenen. Waar men op dit aandoenlijk gebied zich het lot van hel opkomend geslacht aantrekt, bewerkt men een akker, die de heerlijkste vruchten belooft. En de Nederlandsche natie, hierop gewezen, zal haar karakter niet verloochenen. Zij zal het niet bij toejuichen latenmaar ook krachtdadig willen helpen door toetreding lot hel lidmaatschap des sGenootsehapsdoor giftenlegaten als anderzins. Zeer opmerkelijk was het inderdaad, dat juist in de bovengemelde Ver gadering voor 't eerst berigt werd gegeven, dal de voor het Genootschap, nu juist veertig jaren geleden door hem mede opgerigt, te vroeg ontslapen Warnsinck, uit zijne nalatenschap voor hetzelve bestemd had de som van 1,000. Als cenc feest gave scheen dit voor dezen plegtigen dag bewaard. Wie zou er niet een gunstig voortceken in zien voorde toekomst van deze nu ingewijde en van r.u aan geopende Verblijfplaats voor jeugdige ontslagenen? Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomcuenbedroeg gedurende «deze week dagelijks 204 tot 248 personen. Door de Ned. Handelmaatschappij zjju bevracht 4 schepen, als 3 voor Amsterdam en 1 voor Schiedam. Te Nieuwe Diep zijn aangebragl: een tijger, Borneo honig beer, apen en cene Sawa-slang, zijnde een geschenk van den neer Besier te Soera- baija aan de diergaarde te Rotterdam. Te Arnhem is het aan de policie gelukt een meid gevangen te nemen die vroeger reeds vcrvalschie coupons had uitgegeven en thans weder cenc couponmet een vervroegd jaartalaan den man wilde brengen. Zij beeft reeds bekend de coupons in ecne vroegere dienst te hebben gestolen. Ook is aldaar in hechtenis genomen een jongeling, die eene meid, waarmede hij verkeerde, maar die hem had afgeschreven, op de straat met een puntig werktuig eene gevaarlijke wonde in de borst heeft loegebragt. Hij was te Wezel, op Prttissisch gebied woonachtig, maar had reeds 4 dagen te Arn hem vertoefd, ten einde gelegenheid te vinden om zijn doel Le bereiken. Te Leeuwarden is in den nacht van Woensdag op Donderdag een felle brand uitgebarsten in de meubelfabriek van den Heer C. Wouda. De brand, die door den voorraad hout en meubelen gevoed en door een sterken zuid westen wind aangewakkerd werd, deelde zich spoedig aan hel achterste gedeelte van verscheidene der belendende huizen mede, zoodal binnen weinig lijds alles in liehtelaaijc vlam stond er. naar eene vuurzee geleek. Stukken vuur vlogen door de lucht en vielen op zeer verwijderde punten der stad neder. Door dc hulp van al de spuiten is men binnen eenige uren den brand meester geworden. Dc schade wordt berekend op bijna ƒ40,000. Een 25-lal werklieden die bij den Heer Wouda, en bij een zijner gebaren, den schoen- en laarzenmaker Luiken, werkzaam waren, hebben al hun gereed schap verloren. Door den Gemeenteraad van Zutphen is cene premie van ƒ500 uitge loofd aan hem, die, vóór de maand April eersik., het best geoordeelde plan voor de bebouwing der nieuwe terreinen langs den IJssel zal geleverd hebben. Op den 14Je" dezer is te Zutphen overleden dc gepensioneerde Gene- raal-Majoor Scnn van BaselRidder van onderscheidene Orden. Uit het voorloopig verslag der Commissie van Rapporteurs tot goed keuring van sommige artikelen van het handelsverdrag met België, blijkt, dat men meende de vraag tot de Regering te moeten riglen of er groot bezwaar in zou gelegen zijn om de zaak vooreerst onafgedaan te laten den termijn van ratificatie ongebruikt te doen voorbijgaan, derwijze, dat er gedurende eenige maanden geen handelsverdrag zou bestaan, want dat hel verdrag geene gunstige bepalingen voor Nederland bevat, maar daaren tegen wel ongunstige. Men heeft aanmerking gemaakt, ten aanzien van de afschaffing van differentiële regten in onze koloniën, ten gunste van een Slaat, die geene koloniën bezit, en daarenboven voor de zaak der water- aftapping weinig inschikkelijkheid jegens Nederland betoont; voorts heeft men beweerd, dat hel tractaal niet ééne voor onze nijverheid gunstige be paling oplevert. Het Ilollandsche scbroefsloomschip Willem dc Derde, Kapt. Haack, van Marseille naar Amsterdam, is bij Malaga gestrand, de bemanning is gered. Onder de berigten met de laatste brievenmaal uit onze bezittingen ter Kuste van Guinea aangebragt, wordt hel volgende medegedeeld: De gezond heidstoestand der Europeanen laat veel te wcnschen over, hetgeen waar schijnlijk moet worden toegeschreven aan de weersgesteldheid, daar in den jongslen lijd zware regens zijn gevallen, iets dat hier zeldzaam is. De be volkingen van Pomponde'e en Ekketekkie (in bet Ahanlasche landschap) hebben op 17 October een tusschen hen ontstaan geschil door de wapenen beslecht, met het ongelukkige gevolg, dat van weerszijden 3 personen ge dood en een 12-tal gewond zijn. De hoofden waren reeds door de zorg van den Kommandant van hel fort Oranje le Sacconde'e en den te Boulry bevel- voerenden Korporaal in arrest gesteld, dan in weerwil hunner afwezigheid, zijn de bevolkingen dier krommen elkander halverwege le gemoet getrokken en hebben slag geleverd; het gevecht duurde van 10 tot 1 ure des voormid dags, als wanneer beide partijen genoodzaakt waren, bij gebrek aan krijgs voorraad, het gevecht te staken, waarna zij met medeneming hunner doodeu en gewonden de strijdplaats hebben verlaten. De grooten van Pompondée en Ekketekkie zijn in arrest gesteld en aan de bevolking is eene geza mentljjke boete van ƒ800 opgelegd. De oorzaak van hel verschil ligt in de verdeeling van een palmboscli waardoor Ekketekkie vermeent benadeeld te zijn. Ook tusschen dc hoofden van Equafon en Bruneatjinnim zijn geschil len ontslaan, die door de lusschenkonist van den vvaarnemeuden Gouverneur gelukkig zijn bijgelegd. 's GRAVENI1 AGE 19 December. Bij het Depart, van Binnenl. Zaken is benoemd lot Commies Dr. D. J. Sleyn Parvé, thans Professor aan het Athenaeum te Maastricht; cn tet Adjunct-Commies Mr. N. J. van IJsselsteyn.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1