-4 holland, in de zaak van van Esveld, die door genoemd Hof veroordeeld was wegens het onbevoegd opentlijk dragen der schutterlijke uniform. Gisteren is alhier overleden de Heer A. Greve, Ridder der Orde van den Ned. Leeuw en Hoofdingenieur van den Waterstaat. In de zitting van de Eerste Kamer van gisteren was aan de orde het wets-ontwerp lot voorziening in den flnantiëlen nood der gemeente Haar lemmermeer. Door verschillende leden werd dit ontwerp bestreden. De hoofdbedenkingen werden door den Minister van Binnenl. Zaken wederlegd. Ten slotte werd het ontwerp met 16 tegen 15 stemmen verworpen, zoodat Z. M. zal verzocht worden deze voordragt in nadere overweging te nemen. De vergadering is daarop tot Vrijdag gescheiden. AMSTERDAM, 16 December. Maandag 11. hield de Letterkundige Afdeeling van de Kon. Akademie van Wetenschappen eene gewone vergadering. Tegenwoordig waren de Heeren van Hall, Koenen, Ackersdijk, Janssen, Sloet, Leemans, Delprat, Moll, Nyhoff, Dirks, Roorda, Bakhuizen van den Brink, Boot, Hulleman, Op- zoomer, Bake, van Lennep, Brill, van den BerghM. de Vries, Karsten, Bosscha, Knoop, en van de Natuurkundige Afdeeling de Ileeren: Bierens de Haan en Staring. De Secretaris gaf kennis van de ontvangst eens briefs van den Minister van Binnenl. Zakenwaarin is medegedeelddat de Koning voor 1857 ƒ1,000 heeft aangewezen en voor 1858 gelijk bedrag, ten behoeve der philologische zending naar Spanje. Tot leden der commissie van toezigt over die zending zijn benoemd de HH.Bake, Karsten, Bakhuizen van den Brink en Delprat. Met de zending zijn belast de 11HIlalbertsma en van Herwerdenen aan de Akademie zal van tijd lot tijd verslag worden gege ven van hunne verrigtingen. Door den Heer Leemans werd berigt dal de Heer Enschedé, te Haarlem, zijne penning-verzameling had beschikbaar gesteld, ten einde daaruit bouw stoffen op te zamelen voor het door de Akademie uit te geven penningkun dige werk. Daarna werd door den Heer Bakhuizen van den Brinknamens de com missie, rapport uitgebragt over de voorgestelde uitgave van een Nieuw Nederl. Charterboek. Hij stelde voor: dat besloten zal worden tot eene nieuwe uit gave van een Nieuw groot Nederl. Charterboek (Holland, Zeeland en Fries land); te beginnen met het jaar 1000 tot aan Maria van Bourgondië, eindigende dus met 1428 of 1430. Na uitvoerige beraadslagingen is besloten dit rapport aan de leden toe te zenden en in eene volgende vergadering te behandelen. Vervolgens werd door de 11H. de Vries en Delprat rapport uitgebragt over de oude Hollandsche rekening, door den Heer Bakhuizen van den Brink in het Rijks Archief ontdekt en aan de Akademie medegedeeld. Uit die rap porten blijkt, dat gemelde rekening werkelijk is van vóór 1267, dus ouder dan eenige lot dus verre bekende; te meer merkwaardig, omdat zij in de landtaal is geschrevendoor eenen geestelijkeen deels in het eigen lokaal- westfriesch-dialekt, wat de eigennamen betrelt en de plaatselijke benamingen van landmaten enz. Zij is van even groot belang voor de oudheidkunde en geschiedenis als voor de taalstudie. De rapporteurs waren van gevoelen dat de uitgave hoogst wenschelijk was. Na beraadslaging is besloten, op voor stel van den Heer Bakhuizen van den Brink, de uitgave aan hem over te laten, op die wijze als hij zulks zal goedvinden, en de rapporten in de Verslagen op te nemen. De overige werkzaamheden werden tot eene vol gende vergadering verschoven. Gisteren werd alhier het 200-jarig bestaan gevierd van het Diaconie Weeshuis der Ned. Herv. gemeente. Nadat de weezen (lusschen de 6 en 700), reeds des morgens in hel gesticht waren onthaald, begaven zij zich, vooraf gegaan door HH. Regenten, naar de Nieuwe Kerk, waar tevens eene groote schaar van belangstellenden zich had vereenigdom dit tweede eeuwfeest godsdienstig te vieren. Al de weezen waren versierd met de medaille, die bij deze gelegenheid is vervaardigd. Ten 12 ure trad Dr. L. S. P. Meyboom als redenaar op en beschouwde dit feest als een feest der Christelijke liefde, waarin zich Gods trouw in Christus verheerlijkt. Deze rede werd afgewis seld door gezang der weezen en der gemeente, waarvan de woorden door Ds. J. P. Ilasebroek waren vervaardigd. Het gesticht was inwendig fraai versierd en des avonds uitwendig door gaz verlichtterwijl de geheele dag door de kinderen in gepaste vreugde werd doorgebragt. Op den gedenkpenning, bij die gelegenheid geslagen, ziet men aan de voorzijde eene afbeelding van het weeshuis, en aan de keerzijde eene vrouw leunende met de linkerhand op den Bijbel; met de reglerhand wijst zij op een jongen boom, terwijl zij die hand, tegelijkertijd, beschermend uitstrekt naar een weesjongen en een weesmeisje. Aan haren voet rust, behalve het stadswapeneen hondals het beeld der trouwen bij den boom staat een haan, het beeld der waakzaamheid. Boven slaat: «God is een Vader der Weezen," en onder aan: 15 Dec. 1657/1857. BU1TENLANDSCHE BER1GTEN. EACELAVD'. LONDEN, 15 December. Bij gelegenheid van het huwelijk der Kon. Prinses worden hier 30 leden van onderscheidene Koninklijke familiën verwacht. Met Januari] zal, gelijk reeds vroeger gemeld werd, de postverbinding met Indië verdubbeld worden. Van hier zal de post naar Bombay over Marseille den 2dcn en 17den van elke maand, die naar Calcutta, Ceylon, Madras en China den 9deD en 15dc" van elke maand verzonden worden; de post die naar Bombay vertrekt, zal overigens ook brieven naar Calcutta en Madras mede nemenwerwaarts zij na aankomst der stoomboot met de landmaal verder gaan. Vallen de genoemde dagteekeningen op een Zondag in, dan vertrekt de post den daarop volgenden Maandag van hier. In Januarij dezes jaars werd alhier een der koffers met kostbaarheden en juweelen, aan de Gravin van Ellesmere loebehoorendevan haar rijtuig losgesneden en gestolen. Een der daders, onlangs gevat, gaf eene beschrij ving van den diefstal, die ongeveer 16,000 aan waarde betrof. De dieven schenen daarvan echter niet bewust te zijn geweest en hielden de kleederen voor die eener tooneelspeelster en de diamanten voor tooneeljuweelen. Eer. juweelen speld, die 50 waard was, verkochten zij voor 2 sh. Een op- kooper schatte de juweelen, welker waarde 14,000 bedroeg, op 40 doch deze werden later de eigendom van een ander voor 300 De gar derobe van de Gravin bragt 3 I op, terwijl eenige diamanten hals- en oor sieraden op een weiland werden weggeworpenuit vrees van tot ontdek king te zullen leiden. In een der hotels te dezer stede had weder een vreeselijk voorval plaats. Een vreemdeling met zijne vrouw, die aldaar eenige dagen vertoefd hadden, werden door den eigenaar, toen zij op eenen morgen wilden uit gaan, om betaling aangesproken. Zij gingen weder naar boven en lieten niets meer van zich hooren. Toen later de deur hunner kamer werd opengebro ken zag men dat zij zich van het leven hadden beroofd. Verregaand gebrek moet aanleiding tot deze noodlottige daad hebben gegeven. De Times deelt berigten mede uit Hong-Kong van 30 October. Aldaar bevond zich toen Lord Elgin en zou denkelijk niet vertrekken alvorens de uitslag der onderneming tegen Canton bekend was. Die onderneming zou geschieden zoodra de geheele versterking van zeesoldaten was aangekomen. Het eerste detachement was aan boord der stoomboot Imperador het land ingegaan; de kanonneersloepen Cormorant en Banterer bevonden zich te Manilla. Eene uit drie kanonneersloepen en eenige barken bestaande expe ditie, den I9den Oct. te Macao aangekomen, had op zijnen kruistogt eenige jonken van mandarijnen en verscheidene forten vernieldmaar de bijzondere eigendommen gespaard. De bevolking der sledenvoor welke de Engelsche oorlogsvaartuigen zich vertoondenwas in hel opsporen der jonken behulp zaam geweest. Eenige Chinezen hebben zich weder aan eene verraderlijke daad schuldig gemaakt. Den 17dcn Oct. vertrok de schooner Neioamet eene rijke lading koopmanschappen van Hong-Kong naar Fou-Tcheou. Den volgenden avond vermoordden eenige Chinesche passagiersdoor den scheepstimmerman gehol pen, den Kapitein en twee matrozen, die op het dek stonden. De Luitenant vond gelegenheid zich ongemerkt in het want te reddenwaar hij bleef tot dat de Chinezen drie uren later den bodem verlietenvoor ongeveer 22,000 dollars aan koopwaren met zich voerende. Daarna heeft hij het schip naar Hong-Kong teruggebragt. Te vergeefs waren belooningen op het opsporen en in verzekerde bewaring brengen dezer Chinezen uitgeloofd. Volgens de Daily News zijn nagenoeg al de versterkingen ontvangen en zou de aanval op Canton op 15 November worden ondernomen. FRANKRIJK. PARIJS, 15 December. Door den Raad van State is besloten de wet van 1807, omtrent de renteonveranderd te behouden. Naar men wil zou de Heer de Thouvenel, nu Lord Redcliffe Konstan- tinopel heeft verlatenmede gebruik maken van een vroeger hem toegestaan verlof, en tusschen den 20slcn en 25stcn alhier aankomen. Gisteren zijn alhier, onder geleide van een officier, drie opperhoofden uit Kabylie aangekomenvergezeld van twee vrouwen wier aangeziglen door digte sluijers waren bedekt. Door de policie zijn thans, niet zonder veel moeite, de vermoedelijke daders gevat van den moord op den juwelier Peschard in Augustus gepleegd. In den Constitutionnel is een schrijven uit Hong-Kong opgenomen, van 29 October. Daaruit blijkt dal onlangs een Fransch Zendeling-Prediker ter dood gebragt. is door de troepen van de Chinesche Regering, welke sedert verscheiden jaren de opstandelingen in de stad Nankin belegeren. Hij had gemeenten van Christenen in het door de opstandelingen bezette gewest bezocht, en op reis natuurlijk de ldeederdragt van de opstandelingen aangenomen; maar op de terugreis werd hij door eene patrouille Keizerlijke troepen als spion aangehouden en voor de Overheid gebragten daar de eigenaardige kleedingslukken van de oproerlingen bij hem werden gevon den is hij terstond onthoofd. Volgens hetzelfde berigt zouden de Engel- schen zich moeten haasten om Canton te bemagtigenom daarin niet door de opstandelingen voorgekomen te worden. ITALIË. De Wetgevende Kamers in Sardinië zijn door den Koning in persoon geopend, lil de troonrede werd de hoop uitgedrukt dat de nieuwe Kamer, even als de oude, aan de Regering de medewerking zou schenken, die al leen in staat is haar de noodige kracht te geven voor de toepassing en ont wikkeling der liberale grondbeginselendie den onwrikbaren grondslag vormen der nationale instellingen. De Koning verklaarde wijders, dat de staatkundige betrekkingen met Oostenrijk nog altijd afgebroken zijn, zon der dat daardoor stoornis gebragt is in de heirekkingen der beide landen. Het evenwigl tusschen de ontvangsten en uitgaven kan door groote spaar zaamheid hersteld wordenechter zal men tot het crediel de toevlugt moeten nemen, ten einde de groote ondernemingen van Spezzia en den berg Cenis lot een goed einde te kunnen brengen. Ten slotte kondigde Z. M. de indiening aan van wels-ontwerpen betreffende het binnenlandsch bestuur. Men verwacht algemeen dat indien de nieuwe Kamer zich vijandig tegen de Regering betoond, zij op nieuw ontbonden zal worden. Te Napels was onlangs een van de verlrouwste bedienden van den broeder des Koningsbeschuldigd van eene poging tol vergiftiging zijns meesters. De wijn, sigaren enz. waarin zich het vergif zou bevinden, is door 3 deskundigen onderzocht. Twee hunner vonden daarin vergif aan wezig de derde daarentegen niet. Op dien grond is de beklaagde door de Regtbank schuldig verklaard en ter dood veroordeeld.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2