men in hét oog houdt dat Frankrijk tot nu toe in die verre streken geen station bezat. Aan den Perzischen Gezant, die eerstdaags naar zijn land zal terug- keeren, is eene stoomboot aangeboden, om heui van hier naar Trebizonde over te voeren. Zijn verzoek om ecnige Fransche Officierenten einde als instructeurs bij het Perzische leger werkzaam te zijn, moet gunstig zijn opgenomen. Op onze stedelijke begrooting komt thans voor het eerst voor het jaargeld van 10,000 fr. aan den lieer Gevers, oud-page van Napoleon 1, door het gemeentebestuur verleend, toen hij de geboorte van den Koning van Rome kwam aankondigen Sedert 1813 was dit jaargeld niet uitgekeerd, maar in 1856 heeft dc genoemde Heer zijne aanspraken weder met goed gevolg doen gelden. Van de Revue des deux mondes worden thans 7000 exemplaren ver kocht, waarvan in Nederland 500. Er worden hier meer dan 200 Russische familien verwacht om den winter door te brengen. De handelaars in zijde lijden in dit jaar belangrijke verliezen. Het geen vroeger met 100 fr. werd betaaldis thans op 45 a 50 fr. gedaald. Nabij Autun zijn 52 gouden medailles opgegraven, met de beeldte- nissen van de Keizers Nero, Vespasianus, Trajanus en anderen. Zij wer den benevens nog eeltige vazenin eenen Romcinschen put gevonden. 25 geestelijke zusters maken zicli gereed om naar China te gaan, om aldaar in de maritime hospitalen dienst te doen. De Courrier de Lijon deelt het volgende medeIn de afgeloopen week waren twee jonge lieden, na voor den burgerlijken stand in den echt te zijn vcreenigd, naar de kerk gegaan, om hunne vereeniging ook aldaar te doen plaats hebben. Onder de vermaningen van den geestelijke, die de plegtigheid bestuurde, was de bruid in slaap gevallen, hetgeen de bruide gom merkte; maar uit eerbied voor de plaats, ontveinsde hij zijne ontevre denheid. Bij het verlaten echter der kerk gaf hij aan den vader zijner echl- genoole te kennen, dat hij Lyon verliet en dat hij aan zijne vrouw de 2000 fr.bij hel huwelijksverdrag bepaald, achterliet. Niets kon hem van besluit doen veranderen en hij is naar Belgie vertrokken, alwaar hij reeds in eene tabaksfabriek werkzaam is. Op den oostelijken spoorweg hij Chalons sur Manie heeft een ongeluk plaats gehad. Een goederentreinwaarmede ook eenige werklieden ver voerd werden, werd zeer langzaam voortgesleept, toen watergebrek den machinist noodzaakte den trein te doen stilhouden en de locomotief los te makenten einde aan het eerstvolgende station zich van water te voorzien. Na den ketel gevuld te hebben, stoomde de locomotief terug, om de achter- gelatene wagens af te halen. Ongelukkiglijk kon de locomotief niet tijdig genoeg in hare vaart gestuit worden, en kwam met zooveel kracht tegen de stilstaande wagens aan, dat 18 der werklieden, ten gevolge van den ontvangen schokmeer of minder zwaar gekwetst werdenvan 2 werden de beenen verbrijzeld, 1 ontving zware hoofdwonden, de 15 andere ont vingen beleedigingen van minder aanbelang. Men hoopt echter dat niemand hunner het leven zal verliezen. IPAIJB. MADRID, 11 December. De jonggeboren Prins is op den 8slcn dezer gedoopt en heeft de namen ontvangen van Alfonso Francisco de Asis Fernando Pio Juan Mariano de la Conception Jaime Pelago. (Bij zijne komst tot den troon zal hij den naam dragen van Alfonsus XII). Door de Koningin is op dien dag, onder meer andere gunstbewijzeneene amnestie verleend voor alle misdrijven van polilieken aard en voor ligle vergrijpen van gewonen aard. Het feest van de Onbevlekte Ontvangenis is alhier in al de kerken op eene buitengewoon pleglige wijze gevierd. De Bisschoppen hadden daartoe, op last van de Koningin, eene aanschrijving van den Minister van Justilie ontvangen. Volgens berigten uit Lissabon was het aantal nieuwe ziektegevallen aldaar veel en dat der sterfgevallen nog meer afgenomen. De uitgeweken bevolking kwam allengs terug en de handel begon te herleven. ITALIË. Prins Lucien Bonaparte zal op 13 Dec. door den Paus in diens bijzon dere kapel als Priester gewijd worden. De werkzaamheden aan den Berg Cenis worden aan beide kanten, in weerwil van het ongunstige jaargetijdemet kracht voortgezet. Men is te Turyn algemeen van gevoelendal het Ministerie door de afgeloopen verkiezingen eer gewonnen dan verloren heeft, hoewel men on langs nog voor het tegendeel beducht was. De Heer Cavour houdt zich bezig met de zamenstelling van onderscheidene wets ontwerpen, die in de eerste zittingen der Kamer zullen ingediend worden. Daaronder is er een tot afschaffing der kerkelijke tienden, een tot regeling van het bestuur dei- kerkgoederen op der. voet der door Napoleon in Frankrijk gemaakte ver ordeningen, en een betreffende de goederen der geestelijkheid. De Regering is thans nog gehouden om jaarlijks eene som van 750,000 fr. te storten in de kas, die eenige jaren geleden uit de inkomsten der opgeheven kloosterge stichten gevormd is onder den naam van de kerkelijke kas, en welke dienen moet om in de behoeften der geestelijkheid te voorzienterwijl uit officiële staten blijkt dat de geestelijkheid nog rijke opbrengsten uit grondeigendom men, ten bedrage van 15 millioen in een jaar, geniet. Uit dien hoofde zal eene wettelijke regeling voorgedragen wordenten gevolge waarvan de schatkist van alle uitkeeriugen aan de kerkelijke kas ontheven zal zijn. Op 30 Nov. is nabij Halo de diligence van Rome naar Civita-Vecchia door roovers aangevallen. De passagierswaaronder een Bisschopwerden geheel uitgeplunderd. Den Bisschop ontnam men 140 zijn goud kruis en zijn herdersring. Een der passagiers bood wederstanddoch werd overmand en zeer mishandeld. De roovers maakten meer dan ƒ2400 buit. Te Genua hebben op 10 Deo., den verjaardag van den val der Ooslen- rijksche heerschappij in die stad (in 1746), pogingen tot ongeregeldheden plaats gehad, die door het bestuur zijn verijdeld. fruisseiv. De brug over de Eider voor den Zuid-Sleeswijksehen spoorwegdie nog maar e'éu jaar heeft beslaan, is de instorting nabij. Op 5 Dec. be droeg de verzakking reeds meer dan 6 duim en de overhelling naar eene zijde meer dan 5 duim. Te Hamburg hebben de financiële moeijelijkheden nog geen einde ge nomen. De. beste huizen wankelen en men vreest voor het ergste. De Senaat heeft zich permanent verklaard en de Burgerij is voor de vierde maal bijeengeroepen. Deze laatste beeft het voorstel van den Senaat goedgekeurd om de 10 millioen door Oostenrijk geleend niet in de disconto-bank te stor ten, maar die ter hand te stellen aan eene commissie, om eenige der grootste en invloedrijkste huizen te hulp te komen, wier val hel alge- mcene welzijn zou benadeelen. Tevens is de Regering gemagtigd 5 millioen voor de behoeft en van de disconto-bank te leenen. Te Stokholm doel zich de crisis mede zeer sterk gevoelen en ook daar hebben vele faillissementen plaats. Tot wering der crisis zijn aan de Sten den de volgende maatregelen voorgesteld. De slaat zou 10 millioen th. aanwijzen, om den handel tegemoet te komen, deels uil beschikbare gelden deels uit de spoorwcglccning te vinden. Aan de banken zou vrijheid wor den verleend, om den rentevoet te bepalen, en aan de schuldenaars der bank zou 3 maanden uitstel van betaling worden verleend. In de wet op de faillissementen zullen wijzigingen gebragl worden. In de Noordlandsche zagerijen en scheepswerven is een groot aantal werklieden afgedankt. ©©STENIRÏ.IK. WEENEN, 12 December. Voor de regtbank alhier heeft de zaak gediend van een beursspecu lant, een jong mensch van 25 jaren, die voor 130,526 fl. aan valsche wissels in omloop had gebragt. Hij is voor 7 jaren zware tuchthuisstraf veroordeeld. Volgens eene naauwkeurige opgave zijn bij den ramp te Maintz 42 personen omgekomen, en onder de gekwetsten zijn er verscheidene die niet meer in staat zullen zijn om te werken. Tot hiertoe bedragen de inge- komene gelden ƒ158,000. rij sla:* Aan 27 Polenwier goederen waren verbeurd verklaardomdat zij aan den Poolschen opstand hadden deelgenomen, zijn dezelve bij Keiz. besluit teruggegeven. Met de slooping van de vestingwerken van Riga is reeds een begin gemaakt. De Keizer heeft zulks toegestaan omdat die werken de uitbrei ding der stad als handelsplaats belemmerdenen tot afwering van eenen ernstigen aanval ongenoegzaam waren. In sommige oorden des lands ondervindt men gebrek aan werklieden omdat een heirleger metselaars en timmerlieden naar Sebaslopol is getrok ken, alwaar een daggeld van ƒ3.te verdienen is; iets dat in Rusland ongehoord is. Het klooster David Garedgiiskiiin den Kaukasus, is door een bende Lisghiers overvallen en uitgeplunderdwaarbij tevens een deel der bewoners werd gedood. Door de kozakken achtervolgd, zijn 7 van de roovers ge vangen genomen en een aantal gedood. TURK YE. De Porie heeft bij een firman de Divans in de Vorstendommen ontbonden verklaard. Dit besluit schijnt in overeenstemming te zijn genomen met de Mogendheden die het Parijsche verdrag hebben onderteekend. De werk zaamheden der Divans waren genoegzaam afgeloopenwant gelijk men weet had die te Bucharest verklaard zich niet met de binnenlandsche aangelegen heden te zullen bezig houden, zoo lang niet de staatkundige verhouding van het Vorstendom was beslist, en de Divan van Jassy hield zich nog slechts met plaatselijke zaken bezig. Men ziel dus in het besluit der Re gering niets onregelmatigs, en daardoor wordt geen inbreuk gemaakt op de werkzaamheden die door het Parijsche Congres zijn verordend. In Bulgarye, Herzogewina en Bosnië blijft eene sterke spanning onder de bevolking voortdurendie talrijke gevangennemingen ten gevolge heeft. Men meldt dat op verscheidene plaatsen Popen zijn in hechtenis genomen, die het volk tot oproer hebben aangezet. Dat deze beweging, zoowel als die in Servie en de beide Donauvorslendommen, aan Russischen invloed is toe te schrijven, daarvan heeft men, naar men zegt, te Konstantinopel de bewijzen in handen. ©OST-USmiE. BATAVIA, 24 October. In al de koloniën blijft steeds eene gewenschte orde heerschen. Omtrent de zoo zeer naar wensch geslaagde expeditie naar Timor worden nog de volgende bijzonderheden gemeldDen 21slcn September kwamen de troepen te Alapoepoe aan. Den 23stcn werd naar het verblijf van den Radja opgerukt, welke plaats den 25ste" bereikt werd, na zeer vermoeijende marschendoor soms digi begroeid en langs een steil terrein van waar de vijand niet ophield de expeditie te beschietendoch telkens teruggedreven werd. Den 25slen had er een scherp gevecht plaatswaarbij niet alleen aan den vijand veel afbreuk gedaan werdmaar ook van onze zijde verscheidene Officieren en manschappen sneuvelden en gewond werden. Na deze tuchtiging van den vijand, werd in den morgen van den 26sten de terugmarsch ondernomen. Gesneuveld zijn 2 Javaansche militairen en een bediende van een der Officieren. Gewond zijn: dc Kapitein Hamers, de Luitenant van Cattenburch en 24 soldaten.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 3