Tweede Kamer der Staten-Gcneraal Zitting van Vrijdag 11 December. Aan de orde waren de beraadslagingen over het ontwerp van wet, tot buiten effect-stelling en vervanging der Fransche wet van den 3dcn Sept. 1807 op de interessen. De Heer Meylink doet het gevaarlijke van deze intrek king uitkomen en gelooft dat de aanneming daarvan het vaderland zal be- nadeelen. Ook de HH. Luyben en Wintershoven verklaren zich legen het ontwerp. De Heer Wintgens verdedigde het ontwerp in eene uitvoerige rede, zoo ook de Heer van Eek. De Minister van Justitie verdedigde mede dit ontwerp waarin de handel het levendigst belang stelt. In den loop zijner rede heeft Z. Exc. eene wels-voordragt op de banken van leening toegezegd. Het geheele ontwerp werd daarop met 44 tegen 12 stemmen aangenomen. Tegen de HH.: Luyben, van Asch van Wyck, Mackay, Strens, van Nispen van Sevenaer, Meylink, de Limpens, van Wintershoven, de Lom de Berg, de Poorter, Bots en Schimmelpenninck. Na het uitbrengen van ecnige verslagen is de zitting gescheiden. Zitting van Zaturdag 12 December. In deze zitting zijn al de aan de orde gestelde ontwerpen afgedaan. De ontwerpen van wet tot afstand van rijksgrond aan de gemeente den Helder, en tot goedkeuring eener dading tusschen het bestuur der domeinen en de gemeente Enkhuizen zijn met aigemeene stemmen aangenomen. Daarna is ook aangenomen de wet op de middelen voor 1858 met 53 tegen 6 stem men de credietwet voor het Dep. van Oorlog met aigemeene stemmen en het ontwerp wegens afstand van grond te Konstantinopel met 54 tegen 4 stemmen. De Kamer is daarop gescheiden tot 9 Februarij. HUH KXLA.YDSCI1K IS KB1GTKX. KDLfilk BRUSSEL, 11 December. De verkiezingen hebben eene groolc overwinning voor de vrijzinnige partij opgeleverd. Van de 107 bekende keuzen zijn 68 in vrijzinnigen geest uitgevallen. Eene keuze is nog niet bekend, namelijk, die te Yirton. De genoemde partij heeft slechts een harer aanhangers verlorennamelijk de Heer de Perceval, die in het aartsbisschoppelijke Mechelen niet is gekozen. De clericale partij heeft daarentegen 26 harer leden niet zien herkiezen waaronder de Heeren Nothomb, Mercier en Dumon, zelfs is de Voorzitter der Kamer, de Heer Delehaye door de Genlsehe kiezers van zijnen zetel geworpen. De Minister Rogier is te Antwerpen en alhier verkozen. Alles is rustig afgeloopen en de bevolking heeft zich voorbeeldig gedragen. Te Antwerpen heeft zich eene naamlooze maatschappij gevormd, die zich ten doel stelt om beleeningen op goederen te doen. In de eerste bij den Burgemeester gehouden vergadering is reeds voor een aanzienlijk kapi taal ingeschreven. Als de Kon. bewilliging nog tijdig genoeg wordt ver leend kunnen de werkzaamheden Maandag aanst. worden begonnenen op die wijze de handelscrisis worden voorkomendie zich ook hier openbaart. Vier huizen hebben hunne betalingen moeten staken, maar alle mogelijke po gingen worden in 'twerk gesteld om ze voor een bankroet te bewaren. ENCtELAHD. LONDEN, 10 December. De Times deelt nog berigten mede uit Calcuttaloopende tot 1 November Daarin wordt gemeld, dat de legerafdeeling van Generaal Outram ontzet tend gedund is. De door de Engelschen te Lucknow geleden verliezen moe ten veel grooler zijn dan aanvankelijk werd opgegeven. De gemeenschap met Lucknow was geheel afgebroken. Het overschot van het 32stcinlandsche regement is te Barackpore ontwapend. Al de grondbezitters in Oude heb ben naar de wapens gegrepen. De bezetting van Lucknow is nog slechts 1400 man sterk. Uit de bij de O. I. Compagnie nog ontvangen berigten uit Bombay blijkt, dat Generaal Campbell op 4 Nov. Cawnpore heeft bereikt en op den 10d<!n Oude is binnengerukt. De Generaals Havelock en Outram zullen zich in hunne posiliën kunnen handhaven. De Koning van Delhi was naar Calcutta opgezonden, en het lijfsbehoud hem geschonken, wordt algemeen gewraakt. Tc Ilarrowtree waren Majoor Burton, Regerings-Agenten zijne beide zonen vermoord. Er is alhier eene groote meeting gehoudenlegen de voortduring der O. I. Compagnie. Volgens een berigt uit Parijsaan de Times gezondenwas aldaar uit Shanghai de tijding ontvangen, dat de Chineschc regering van Rusland de onverwijlde ontruiming gevorderd heeft van het Chinesche grondgebied aan de oevers van den Amur, hetwelk door die mogendheid in bezit genomen is. De Siamesche gezanten zijn van hier vertrokken om de voornaamste fabrieksteden des lands te bezoeken. Een jong ambtenaar bij de Bank, Smilhers genaamd, benevens zijne moeder en broederhebben zich van het leven beroofd. Hij had zich door speculatie ongelukkig gemaakt. De werkzaamheden tot het te water brengen van den Leviathan wor den onafgebroken voortgezet, maar men heeft daarbij met groolc moeijelijk- heden te kampenvoornamelijk door het herhaaldelijk breken der aange wende werktuigen. Ervaren bouwmeesters zijn beducht, dat de gekozene wijze van te water laten blijken zal zeer verkeerd te wezen, zoodat, geraakt hel kolossaal gevaarte niet spoedig in vlot water, de pogingen daartoe wel eens geheel mislukken konden. Eergisteren was deze stad den geheelen dag in eenen zwaren mist ge huld. De vaart op de rivier was geheel gestremd. Overal was het gaslicht ontstoken en des avonds werden in de drukst bezochte straten toortsen daarbij gevoegd. In weerwil van de grootste voorzigtigheid der voerlieden grepen er nog eenige ongelukken plaats. Op de spoorwegen zijn de meest naauwleltende voorzorgen tot voorkoming van ongelukken genomen. In een berigt uil de Vereenigde Staten leest men, dal Boston en Phi ladelphia, de twee mededingsters van New-Vork, thans voor deze laatste stad den vlag moeten strijkenniet zoo zeer door de uitbreiding van den handel, maar van wege het groote aantal moorden, diefstallen enz., die aldaar plaats hebben. In twee dagen tijds zijn 8 moorden en meer dan 12 diefstallen aan het licht gekomen; meestal het gevolg van dronkenschap, want op de 18 gezinnen vindt men aldaar eene herberg. FRANKRIJK. PARIJS10 December. Naar men zegt zullen de verkiezingen, ter vervanging van den Generaal Cavaignac en van de andere Heerendie den eed als lid van het Wet gevend Ligchaam hebben geweigerd, eerst in Maart plaats hebben. De Regering heeft volgens de wet de bevoegdheid daarmede zoo lang te wachten. De kiezers van het dep. der Maas zijn tegen 3 Jan. opgeroepenom eene keuze te doen in de plaats van den Heer Segur. De Moniteur berigt dat alhier eene inschrijving is geopend, ten einde j de ongelukkige lijders te Lissabon hulp te verleenen. Te Lyon hebben eenige gevangennemingen plaats gehad, die met de staatkunde in verband moeten staan. PRII88E1S. BERLIJN, 10 December. Volgens een berigt van hier aan de Augsb. Zeit.zou waarschijnlijk, ten gevolge van het ingewonnen advies der geneesheerenbij de bijeenkomst der Kamers in Janttarij de Prins van Pruissen tot Mede-Regent des rijks be noemd worden. De Hertog van Meiningen heeft den Koning zijne villa aan het meer van Como tot verblijf aangeboden, en de Koning van Napels een villa nabij die stad. Te Hamburg heeft de Deensche Consul-Generaal zijne betalingen ge slaakt er moeten voor 8 millioen door hem geaccepteerde wissels in om loop zijn. Een der Directeuren van de Bank te Kopenhagen is overgekomen; hij heeft de boeken van den gefailleerde (die het hoofd was van het han delshuis Pottoppidan) onderzochten hem daarna in staat gesteld zijne be talingen te hervatten, hetgeen veel heeft bijgedragen om het vertrouwen te doen herleven. Algemeen beschouwt men de crisis als overwonnen, daar gedurig aanzienlijke sommen worden overgezonden en het Oostenrijksehe Ministerie van Financiën zich gezind heeft verklaard om 10 millioen aan den Staat te leenen. Men heeft opgemerkt dat op de lijst der gefailleerde huizen in de dagbladen firma's voorkomendie aan geenc staking der betalingen hebben gedacht; iets dat wel eene regterlijke vervolging kon uitlokken. AKADEIIE-NIE ÏIW9 PROMOTIE AAN DE LEYDSCIIE HOOGESCIIOOL. Den 12dcn December de Heer J. van der Jagt, van 'sGravenhage, in de Regten, met Theses. PROMOTIE AAN DE UTRECIITSCIIE BOOGESCHOOL. Den 10dcn December de lleer L. Roelvink, van Bredevoort, in de Regten, met Theses. KEItKNIEUWS. Door den Kerkenraad der Herv. gemeente te Bolswardis lot Predikant beroepen Ds. II. Boonenvan Noordwijk-Binnen. Bij Ds. KRABBE is nog in dank ontvangen, ten dienste der loterij voor het weeshuis der nerv. gemeente te Katwijk a/d. Rijn, eene keurige col lectie van boeken van den Boekhandelaar P. H. v. d. H.; handwerkten, schilderijen, kleinigheden enz. van de Wede. P. J. M. B., van Mevr. G. I van M. L., van H. V., van J. B., en anderen. s>'|-AI9S BEKiftTEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van hel Plaatselijk Bestuur te Leyden, doet te weten, dat op heden zijn ontvangen en aan den Ontvanger der directe belastingen ter hand gesteldtwee op den 8slcn dezer maand invorderbaar i verklaarde Kohieren voor de belasting op het Personeeldienstjaar 1857 en i 1858, terwijl ieder verpligt is zijnen aanslag op den hij de wet bepaalden voet te voldoen. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leyden, 12 December 1857. van LIMBURG ST1RUM. JVationalc Militie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, gezien hebbende art. 21 der Wet voor de Nationale Militie, van den 8slc0 Januarij 1817, waarbij aan manschap pen, dienende bij de Nationale Militie, wordt toegestaan, dat ingeval zij, na hunne inlijvingeene der vrijstellingen mogten hebben bekomen, die bij art. 21 en 94 van gemelde Wet zijn uitgedrukt, zij daarvan ten spoedigste aangifte kunnen doen aan het Bestuur der Gemeente, voor welker contingent zij zijn ingedeeld; Roepen bij deze op, zoodanige bij de Militie voor zich zeiven dienende manschap pen, die door liet overlijden van hunnen vaderof hunne moederweduwe ■zijnde, of door regterlijke echtscheiding hunner oudersof door overlijden van een' of meer broedersvoorgevallen na hunne inlijving, zijn geworden: Eenige wettige zonentevens éénige kinderen zijnde. Kostwinners van moeders of grootmoeders, weduwen zijnde, of in regten gese pareerd. Kostwinners van ouderloozc broeders of zusters, Of eenige broeder van een' onherstelbaar gebrekkigen broeder. Om, uiterlijk vóór of op den 5dea Januarij 1858, schriftelijke aanvrage om ont slag, met opgave der redenen, in te leveren of te doen leveren op de Secretarie de zer Gemeente, tusschen 's morgens tien en 's namiddags drie ure, en in de opgave almede ten duidelijkste te vernielden, bij welk Regimenten Bataillon zij, door of voor wien die aanvrage geschiedt, dienende zijn; zullende, na opgemelden dag, j geene aanvrage ten fine voormeld meer kunnen worden aangenomen. Wijders roepen Burgemeester en Wethouders mede bij deze op, alle zoodanige Jongelingen, die aan de Inschrijving voor de Nationale Militie in het aanstaande jaar behooren deel te nemen, en niet zijn geloren binnen deze Gemeentebij aldien zij niet mogten zijn voorzien van eene geboorteacteom zich vóór den 31sten December aanst. aan te melden ter Secretarie dezer Gemeente, tusschen des morgens 10 en 's namiddags 3 ure, tot het doen eener juiste opgave van den tijd en de plaats hnnner geboorte, ten einde van Regeringswege hunne geboorteacte zal kunnen worden aangevraagd, en alzoo hun belang ten dezen bevorderd. En zal deze door aanplakking en plaatsing in de Leyd. Cour. worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd van LIMBURG STIRUM, Burgemeester. Leyden, 12 December 1857. v. I'UTTKAMMER, Secretaris.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2