LEYDSCHE COURANT. MAANDAG 14 DECEMBER. 1857. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond NT-149. De Prijs der Courant is f 12 liet jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Bi) deze Courant behoort Bijblad IV". 31. BINNENLANDSCHE BEKIGTKN. LEYDEN12 December. Eergisteren avond hield het Leydsche Depart, der Maatschappij tot Nut van 'tAlgemeen eene vergadering met Dames, die gewijd was aan de uit voering van cenige declamatorische stukken door de alhier gevestigde Rede rijkerskamer Vondel. Het talrijke en Uitgelezen publiek dat in de zaal aanwezig was, toonde genoegzaam aan dat die Kamer hoog in dc achting onzer stadgenooten staat aangeschrevenen dat men zich van hare werk zaamheden een rijk genot beloofde. Hel Programma der uit te voeren stuk ken was als volgt: 1°. Een tooneel van Lord Byron's Caïn, van Mp. I. da Costa; 2°. Theda, door W. J. Hofdijk, 2de tafereel (de Ridders van S'. Jan); en 3'. Kom Hier! Blijspel in een bedrijf, door T. J. Kerkhoven (gewijzigd). De uilvoering dezer stukken en de opvatting der verschillende karakters was ook nu weder der Kamer waardig en de leden toonden allen dit vak ten volle meester te zijn. Kieschheidshalve willen wij in dit opzigl niemand op den voorgrond stellen, maar mogen toch niet verzwijgen dat de uitvoering van n°. 2 (de Ridders van Sl. Jan) allczins uitmuntend was. Luide werd dan ook te kennen gegeven dal de herhaling van een zoodanig genot alge meen welkom zou zijn. Dingsdag aanst. zal de Ilollandsche Maatschappij van Fraaije Kunsten en Wetenschappen ccnc openbare vergadering (met Dames) houden, waarhij de Heer J. .1. Cremer, van 'silage, gunstig hekend door zijne Betuwsche Novellenals spreker zal optreden. De Letterkundige Afdeeling van de Kon. Akademie van Wetenschappen zal op Maandag aanst. te Amsterdam eene gewone vergadering houden. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenenbedroeg gedurende deze week dagelijks 109 lot 203 personen. Te Utrecht werd dezer dagen in eene woning een pakje gevonden, waarin het lijk vari een pas geboren kind. De vermoedelijke moeder is terstond in verzekerde bewaring genomen. -~ Meermalen is de opmerkzaamheid gevestigd op de brooddronkenheid der bewoners van het platte land in de Noordelijke provinciën. De Gron. Cour. deelt daarvan op nieuw een staaltje mede: ln het dorp Opende is in eene herberg een manslag begaan op een oppassend jongeling van 22 jaren, den steun zijns vaders. Dit feit staal echter niet alleen. Des Zondags te voren, waren er meer dan 90 knapen uit Friesland geweest, die 't dorp op stelten zeilenen bij welke gelegenheid eene stookhut van den bejaar den sukkelachligen Berend Hofman vernield werd. Weinige dagen geleden, ook op ecnen Zondag avondhebben teugellooze knapen in het naburige Noordwijk, een meisje op 't publieke pad overrompeld en zeer beleedigd, waarbij hare klecdcren gescheurd werden en 'l oorijzer een paar dagen te zoek raakte. Zoo gaat bet in deze streken sedert lang. Zuipentieren razen, vechten, enz., zijn gewone zaken. AVie 'tniet met eigen zintuigen waarneemt, kan zich van eene zoo verregaande zedeloosheid en dierlijkheid bezwaarlijk een denkbeeld vormen. Nu er echter dooden komen, zal de put wel gedempt worden. Één veldwachter kanvan wege de uitgestrekt heid der gemeente Grootegasl, onmogelijk dal alles te keer gaan. Een rijks-politiedienaar, te Opende geplaatst, zou daar misschien eene vvezent- lijke weldaad zijn. De Arr. Reglbank te Goes heeft het vonnis uitgesproken van de huis vrouw van L. A., te Baarland, beschuldigd van in het drinken voor haren man en eene andere vrouw luciferskoppen te hebben gemengd. Hel feit werd, op bekentenis der beklaagde, als bewezen aangenomen, maar daar de hoeveelheid phosphor ontoereikend was om het leven aan te randen, zoo is zij veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 3 maandeneene geld boete van 8 en in de kosten. De Gemeenteraad van Middelburg heeftlot regeling van het openbaar lager onderwijs binnen die gemeente, bij het in werking treden der nieuwe wet, besloten, dat in 1858 de godsdienstige Israëlitische armenschool aldaar, voor het laatst snbsidie zal genieten. Te Heusden was dezer dagen eene vrouw uit hare woning gegaan baar 4 jarig kind alleen latende. Dc kleine maakte zich meester van een flcsch jenever die op de tafel stond en dronk die half ledig. Toen later de vrouw terug kwamwerd nog wel geneeskundige lnilp ingeroepenmaar te vergeefser was geen levensvonk meer bij het kind aanwezig. Te Donkeren, op Hanovcrsch grondgebied, zijn op den 7dcn dezer uit een stal 700 schapen gestolen. Het wonderlijkste van de zaak is dat men van dezen moeijelijk te verbergen diefstal nog geen spoor heeft kunnen ontdekken. 'sGRAYENHAGE, 12 December. Z. M. heeft tot belooning dergenen van de zee- en landmagt in Nederl.- Indië, die zich bijzonder hebben onderscheiden bij de in de maand April 1857 plaats gehad hebbende expeditie naar de Noordkust van het eiland Flores, en meer bepaaldelijk bij gelegenheid van het in de baai van Rioem plaats gehad hebbende gevecht tegen zeeroovers op 21 April 1857, goedge vonden: te benoemen lot Ridders der 4de kl. van de Milit. Willems-Orde den Luit. ter zee lstc kl. J. Andreae; den Luit. ter zee 2dc kl. F. II. P. van Alphen; den Luit. ter zee 2d0 kl. P. Roodzant; den Marinier 3de kl. A. Oppen, en den 2den Luit. F. C. P. Varkevisser, van de infanterie in Oost-Indiü; alsmede eervol te doen vermelden, bij afzonderlijke dagorders, zoo in lndië als in Nederland: den Luit. ter zee lslc kl. J. van Ommen; den Luit. ter zee 2de kl. J. P. Uyttenhoven; den Officier van Gezondheid 2dc kl. II. L. Vernhout; den lslcn Bootsman J. D. Goppel en den Korporaal der mariniers S. P. Sterkman; den lslcn Bootsmansmaat A. W. Kruiswegl; den vuursloker 2dc kl. F. Philips, en den matroos 2de kl. J. B. Kenlgens; mitsgaders den Sergeant C. Kraaikamp, van de infanterie in Oost-Indië. De Kolonel C.T. van Meurs, Directeur der eerste artillerie-directie, is lot Minister van Oorlog benoemd. Door Z. M. is de Heer J. Swart, Lector in de wis- en zeevaartkunde te Amsterdam, eervol ontslagen uit zijne betrekking van beheerder en be waarder der zee instrumentenen is benoemd tol Verificateur van 's Rijks zee-instrumenten, de Hoogleeraar F. Kaiser, te Leyden. Tol Rcgter in de Arr.-Reglbank te Utrecht is benoemd Mr. C. J. N. Nieuwenhnis, thans Kanlonregter te Woerden. Bij Kon. besluit is dc Officier van Gezondheid 3dc kl. II. D. Roskes, van de zcemagt, in zijnen rang overgeplaatst bij het leger in Oost-Indië, en de Officier van Gezondheid 3dc kl. F. X. J. van Opdorp, bestemd voor de dienst in Oost-Indië, in zijnen rang overgeplaatst bij de zeemagl. Door Z. M. zijn nog de volgende benoemingen gedaanTot 2dc Luit. bij het l"e reg. dc Sergeanten P. M. J. KamerlingW. Q. E. Vetter, J. J. IJ. van Londen;- J. C. Paiier, J. L. Engelhart, A. J. F. Rochell en G. L. Sterk; bij het 2de reg.: de Sergeanten C. C. L. de Gee, II. T. Mulder, J. L. Mulder, F. II. A. Rijnders, A. P. Soetcns, C. E. Sepp, 1'. J. Koentze en J. van Wessetn; bij het 3de reg.: de Sergeanten J. A. K. II. W. Vogel, II. A. Harms, J. L. H. Beijens, P. F. Kraal, G. J. Sas, II. J. Opschollens en Q. M. Iloogcveen bij het 4dc reg.: de Sergeanten A. Boomgaart, P. A. Janssen, J. R. de Plönnies, H. II. F. Salomon en A. James; bij het 5de reg.de Sergeanten H. E. Kieyn en W. Weytinghbij het 6d« reg.de Sergeanten W. J. Vervloet, A. M. van der Ileide, S. A. Vermeulen, F. G. Olterbein, J. M. Courlois, II. Kroon en C. L. Lankenau; bij het 7de reg.: de Sergeanten W. G. Rompelman, J. A. de Graaff, J. C. Dockheer, J. A. Krüyt, G. M. Hermanni en A. AV. II. Veldhorst; bij het 8sle reg. de Ser geanten Jhr. II. Bowier, J. D. Saueressig en D. II. J. D. Millioen, J. II. llurghgracf, F. C. C. Bloem, J. J. Logger, S. A'isser, H. II. Engelkens en M. J. Mos; bij hel wapen der cavalerie: lot 2den Luitenant bij het 2dc reg. dragonders: de Wachtmeesters titulair K. J. D. YVijnhoffen C. F. H. Baron van Pallandl; bij het 3dc reg. dragonders: den Opperwachtmeester J. M. G. Randhave en de AVachtmeesters titulair J. C. Rijnbende en J. Dijckmeester; bij het 4de reg. dragonders: de Wachtmeesters titulair Jhr. H. K. J. Meijer, F. J. Baron van Heeckeren en C. II. M. A'erniers van der Loeftbij het waper der artillerie: tot 2dcn Luit. bij het 3de reg. vestingartillerie, den Sergeant AV. M. Dinaux; bij hel corps pontonniers, de Sergeanten II. J. Krantz en J. F. van Grasveld; bij de artillerie van het leger in Oost-Indië, tol 2den Luitenant, de Sergeanten G. Geertscraa en II. van den Hoek, bei den van het 3de reg. vesting artillerie. Gisteren zijn in de garnizoensziekenzaal alhier gekeurd 25 manschap pen, bestemd voor den Heer Proc.-Gen. in AVest-Indië, ten dienste der politie aldaar. Aan deze betrekking is verbonden eene jaarwedde van ƒ600, als handgeld 80 en een voorschot tot uitrusting. Zij zullen nog in den loop dezer maand derwaarts vertrekken. Men verneemt dat er ook rijksambtenaars voor de dienst in West- Indië zullen worden aangewezen. Sedert 1 Januari] jl. lot op heden, zijn naar de beide Indlën vertrok ken 3682 onderofficieren en manschappendus ruim 1000 man meer dan het contingent dat voor dit jaar was vastgesteld. Door de Eerste Kamer zijn in de zitting van gisteren aangenomen de volgende weis-onlwerpendat tot inkoop van amortisatie van renlcgevende nationale schulddat tot wijziging der reglen op den in- en uitvoer van vischdat tot aanvulling der wetten omtrent den accijns op het zout; dat tot regeling der ontvangsten en uilgaven van het pensioenfonds voor 1858; die tot wijziging van de hoofdstukken II en IX B der Staatsbegrooting voor 1856; en dat lot verklaring van algemeen nut van den aanleg van een kunstweg in de gemeente Baarderadeel. De Kamer zal op Maandag aanst hare werkzaamheden voortzetten.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1