volhardt in zijne weigering, om ecnigc stoombooten naar de kust van Cuba te zenden, waar alleen de aanvoer onderschept kan worden, cn liet natuur lijk gevolg daarvan is, dat de slavenhandel lot cene ongekende hoogte ge klommen is. De eene lading na de andere wordt onder de oogen der Over heden aan land gezetzonder de minsle poging tot bedekking. Men berekent dat indien dit zoo voortgaater binnen weinig maanden 20,000 slaven zullen verscheept worden. Op elk gedeelte van de Afrikaansche kust, waar wij met zulke groote opofferingen van menschenlevens en geld een eskader heb ben liggen, koopen de Fransehen vrije landverhuizers tot den prijs van 150 fr. per hoofd, en slaan hen zoodra de koop gesloten is in boeijen, om hen bij volle ladingen naar Guyana te voeren. Welk nut heeft het, den toevoer in Cuba te beletten, wanneer dit zoo voortgaat? Bij gelegenheid dat men dezer dagen aan het te water brengen van den Leviathan werkzaam was, is een stellaadje, waarop zich 200 toeschou wers bevonden, ingestort. Vijf personen werden als dood weggedragen. De afloop van hel vaartuig is zoo verre gevorderddat men het op Dings- dag of Woensdag drijvende hoopt te zien. In de wijk Clerkenwell alhier, heeft men cene vereeniging van 20 jonge dieven ontdekt, allen van 10 lot 15 jaren oud. Zij hielden verblijf in een der groote riolen en de toegang bestond in een gat onder een der stcenen bogen van de straat. Elke jongen die binnen wenschte te komen moest een halven penny (2j c.) betalen. Hun verblijf was voorzien van keukengereedschap en een voorraad hooi en stroo om op te slapen. Berigten uit de Vercenigde Staten spreken van een ongeluk op de Mis sissippi voorgevallen. Twee stoombooten zijn met zoo veel kracht legen elkander gevarendat ze bijna vernield werden. 20 personenwaaronder de Generaal Hamilton, verloren daarbij het leven. FRANKRIJK. PARIJS6 December. De Heer Sanzel de Fabrias, Procureur-Generaal te SE Etienne, is af gezet. Aanleiding daartoe heeft gegeven een voorval, dat dezer dagen al daar plaats had. De Heer Chapuis Monllaville, lid van den Senaat, heeft, geholpen door den centralen Commissaris van Policic aldaar, zich op eene ■wederregtelijke wijze meester gemaakt van het kind van zijnen zoon 'twelk zich bevond bij diens vrouw, die van hem gescheiden leefde. De Keizer heeft last gegeven gestreng te handelen tegen de personen, die in dat openbaar schandaal zijn betrokken. Aan de Gaz. dc Lyon wordt uit St. Etienne geschreven, dat deze zaak, die al de gemoederen heeft bezig gehouden, van gedaante is veranderd, en dat manvrouw en kind zich reeds te Chardonnct bij elkander bevinden. De iHon. bevat een ministerieel besluit, waarbij het dagblad la Presse voor den tijd van twee maanden wordt geschorst, wegens het plaatsen van een artikel van den Heer Peyrat over de verkiezingen. De Regering, zegt de Moniteur, heeft het regt en is verpligt, zich gestreng te bcloonen tegen dc dwaasheden der vermeende democraten, wier invloed, zoo zij dien kon den bekomen, noodlottig zoude zijn voor den geregcldcn vooruitgang der democratie, aan wie zij onmaglig zijn cene goede rigting te geven. Het genoemde artikel hield in dat de 1111. Goudchaux en Carnot, door hunne weigering om den eed af te leggen, uit het oog hebben verloren, dat zij de natuurlijke beschermers waren van de arbeidende klassenwelker belangen zijals volks-vcrtegenwoordigershadden behooren voor te staan. Deze maatregel heeft algemeen opzien verwekt, vooral omdat in de uitgave van genoemd blad onderscheidene voorname personen cn belangrijke kapi talen zijn betrokken. Men heeft bij den Keizer reeds pogingen aangewend om den aangebraglen slag te verzachten en den straftijd te verminderen, op dat la Presse met 1 Jan. weder in hel licht zou kunnen verschijnen. Als het besluit volledig wordt ten uitvoer gelegd, dan zal de schade aan de ad ministratie van het blad locgebragt, 150,000 frs. bedragen. Ook zijn 400 personen, op verschillende wijzen aan het blad verbonden, gedurende dien tijd broodeloos. Men zal trachten op de eene of andere wijze in hunne be hoeften te voorzien. Volgens berigten uit Lissabon blijft de gele koorts aldaar nog onafge broken heerschen; er is slechts eene geringe vermindering in het aantal en in de hevigheid der ziektegevallen te bespeuren. De Koning gaat voort, te midden ter algemeene verslagenheid, treffende blijken van liefde en zelf opoffering te geven. Dezer dagen in een hospitaal getreden, waaruit vele der oppassers waren gevluglnam bij een der om hulp roepende lijders in de armen cn sprak hem moed in. Vele ambtenaren hierdoor getroffen keeren op hun post terug. Een onzer ministeriële bladende Constitutionnelzegt: De Keizer der Franschendie zelfverloochening en heldenmoed zoo wel weel te beoordeclen, heeft zijnen Minister van Builenl. Zaken gelast aan den Porlugeschen Gezant te Parijs te beluigendat het gedrag van den jeugdi gen Vorst onder de ramp, waarmede Portugal bezocht is, door Z. K. M. levendig en opregt bewonderd wordt. Volgens de verklaring van twee Fran- scbe geneesheeren is de ziekte niet anders dan de typhus, veroorzaakt door de uitwasemingen der riolen cn dc algemeene onreinheid der stad. Le Pays bevat een brief uit Londen, meldende, dat het besluit is ge nomen om den Koning van Delhi het leven te schenken en hem lot aan zijn dood in de vesting Vellore opgesloten le houden. Hij is thans 93 jaren oud en de laatste afstammeling van Abkar-Khan, een der grond vesters van het rijk der Mongolen, dat gedurende verscheidene eeuwen het magtigste was van geheel Azie. De raad van bestuur der bank van Frankrijk heeft besloten, om het disconto te verlagen op 6 pCt. voor wissels van 30 dagen7 pCt. voor wissels van GO dagen en 8 pCt. voor wissels van 90 dagen. Te Epinal heeft zekere Pierre Lccrivain zijn G0-jarig huwelijksfeest gevierd. Hij is reeds gedurende G7 jaren als letterzetter werkzaam op de drukkerij van dc wed. Gley aldaar. De gratie aan Kapitein Doineau geschonken heeft in Algerie een slechten indruk gemaakt. De Arabieren achten zich om den tuin geleid cn willen zich wreken. Men hoort overal van sluipmoorden, plundering van diligences enz. Oii 22 Nov. heeft men le Cherchell (Algerie) eene ligte schok van aardbeving gevoeld. ITALIË. Te Rome heeft op 1 Dec. eene opschudding gcheerscht, van wege de gevangenneming van den Directeur der Bank van Lceningde Marquis C. beschuldigd van een tekort in zijne administratie van 7 a 800,000 scudi. Hij is echter door lusschenkomst van den adel twee dagen later weder losgelaten. De geleerde Angelo Maï, aan wien de wetenschap de wedervinding van verscheiden geschriften der oudheid te danken beeft, had den tekst der door de 70 vertalers vervaardigde overzetting des O. T. naar de handschriften der Valicaansche boekerij herziencn de gezuiverde tekst zou in druk uitgege ven wordenmaar deze was met zekere overleveringen der Kerk in strijd cn daarom gebood een van de laatstvorige Pausen het drukken te staken» Pius IX wil dat groote werk voltooijen; hij heeft cenen geleerde van dc vereeniging der Bamabiten, Pater Verccllone, benoemd om voor die uitgave zorg te dragen, doch met weglating of althans met wijziging van eenige zinsneden. Deze uitgave zal in Januarij bij den boekhandelaar Spithover le Rome het licht zien. Er worden niet meer dan 400 exemplaren gedrukt en de 5 deelen zullen meer dan ƒ100 kosten. PltriSSEN. BERLIJN, 6 December. Men verneemt dat dc vader van D'. Vogel op nieuw uit Engeland een berigt heeft ontvangen, dat tot bevestiging van den dood zijns zoons ver strekt. Dr. Vogel zou cenen berg hebben beklommen, die algemeen als heilig werd beschouwd. Deze overtreding zou de aanleiding tot zjjnen dood zijn geweest. Te Dusseldorp hebben 10 veteranen van het Pruissische leger, te zamen 7G7 jaren lellende, op 28 Nov. den overtogt van de Beresina herdacht, waaraan zij allen hadden deel genomen. De beroemde beeldhouwer Prof. Rauch is te Dresden overleden. Een jong Priester te Ilallebelast om eenen misdadiger tot de doodstraf voor te bereiden, heeft bij die gelegenheid cene hevige rede uilgesproken tegen de doodstraf, en God gebeden om aan de magligen der aarde meerder menschelijkheid in te boezemen, opdat deze straf mogt vernietigd worden. Op een rapport van de Reglerlijke Magt, bij de strafoefening tegenwoor dig, is de Priester, die als een braaf en naauwgezet man bekend slaat, geroepen om rekenschap van zijn gedrag te geven. Te Hamburg heeft de burgerij het voorstel tot het doen eencr leening afgekeurdmaar is toegetreden lot dat van de Kamer van Koophandelom papieren-geld uit te geven, met eenen gedwongen koers. Het gevoelen van den Senaat is daarover gevraagd, die zulks echter afkeurde. Later is men het echter eens geworden. Men heeft het denkbeeld van eener. gedwongen koers, alsmede de uitgifte van papieren-geld vaarwel gezegd, maar besloten lot dc oprigting van eene disconto-bankwaartoe de burgerij 15 mill, mark zal verleencn. De Regering heeft lot dal doel 5 mill, mark in haar loebe- hoorende spoorweg-aandeelen gedeponeerd, zoodat de werkzaamheden der bank spoedig zullen aanvangen. Ook zal zij nog trachten door leening 10 millioen uit het buitenland le verkrijgen. Dezer dagen is te Hamburg veel specie aangebragl, naar men zegt wel 100 millioen, zoodat de toekomst eenigzins helderder wordt. Te Kopenhagen heeft de Bank besloten al het handelspapier, dat zij in handen heeft en op het punt staat om le vervallen, voor den lijd van 3 maanden te vernieuwen. Aldaar kunnen de beste wissels naauwelijks gedisconteerd worden. Uit Thorn wordt gemelddat de President van de Kamer van Koophandel aldaar, bij het vernemen van een groot failissemenl, door hetwelk lijj een ontzaggelijk verlies onderging, dood ter aarde viel. OOSTENRIJK. WEENEN5 December. De Baron Sina heeft aan het Gemeentebestuur ook in dit jaar, naar aanleiding van het niet doen van nienwejaarswenschen aan hem en zijne familie, een hedrag van 300 fl. cn bovendien voor ondersteuning aan behoef- tigen van Wecnen in het tegenwoordige jaargetijde de som van 3,000 tl. gegeven. In hel aanstaande voorjaar zal met den bouw van bet nieuwe Ilooge- school-gebouw een aanvang worden gemaakt. TVRKYE. Men verneemt dat het geschil lusschen den Franschen Gezant en Reschid- Pacha op hel punt is van uit den weg geruimd le worden. Naar men thans verneemt heeft de Franschc Regering nog geene offi ciële stappen gedaan om de toestemming der Porie voor de doorgraving der landengte van Suez te verkrijgen. Alleen zijn er slechts eenige gesprekken over deze zaak gevoerd. De Ministerraad heeft zich echter met de zaak bezig gehouden zonder die tot eene oplossing te brengen. AOVERTENTIEN Heden overleed, aan eene hevige ziekte van slechts weinige dagen, mijn hartelijk geliefde Echtgenoot SIMON van der MARK, in den ouderdom van 70 jaren, tot diepe droefheid van mij cn mijne Kinderen. Leyden, 7 December 1857. R. van der MARK, geb. Melder. De uiterlijke teekenen van llouw zullen alleen door dc ff eduwc gedragen worden.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 3