LEYDSCHE COURANT. f857. MAANDAG 30 NOVEMBER. N'I.iïs- v7 De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond /■V Y;.- De Prijs der Courant is f 12 in het jaar lerlijke Hommers worden tegen 10 De Prijs der Courant is f de afzonderlijke Hommers w Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 28 November. Sedert gernimen tijd had men in onze stad behoefte gevoeld aan een 1 locaal, waarin verschillende inrigtingen, aan onderscheidene Christelijke belangen gewijdhunne bijeenkomsten konden houdenwaarloc de kerk gebouwen somtijds minder geschikt of niet altijd beschikbaar waren. Door die behoefte gedrongen, hebben eenige ingezetenen getracht daarin te voor zien door de vestiging eener Fereeniging van Christelijke belangen, met het doel om door vereenigde krachten een lokaal te verkrijgen, waarin groote en kleine vergaderingen van godsdiensligen aard konden plaats heb ben. Aanvankelijk mogten zij hunne pogingen met cenen gunstigen uitslag bekroond zien en werden zij in staat gesteld een huis aan te koopen in het Noordeinde, dat aan de vcreischten op eene allezins geschikte wijze vol doet. Donderdag avond had aldaar de eerste openbare bijeenkomst plaats der belangstellenden in deze zaakwaarin door een der leden van het be stuur verslag werd gedaan van hetgeen er lot hiertoe was verrigt en wat er nog te doen overig bleef, om de zaak tot een gewenscht einde te bren gen. Voorts werd de vergadering gewezen op den aard en het doel dezer inrigling, die, wel opgevat, in vele opziglen bevorderlijk kan zijn aan verschillende maatschappelijke belangenmaar vooral kan medewerken tot de vrije ontwikkeling der kerk. liet getal der in het Werkhuis alhier opgenomenenbedroeg gedurende deze week dagelijks 134 lot 1GG personen. De Inspecteur van de geneeskundige dienst der landmagt heeft de be langhebbenden verwittigd, dal zij die genegen zijn om eene plaats van Apotheker 3'!c lil. bij hel leger te vervullen, zich voor den 15dcn Dec. bij hem moeten aanmeldenmet een op zegel geschreven verzoekschrift. Aan die betrekking is verbonden een traclemenl van ƒ800 en de rang van 2lie Luitenant. De Minister van Oorlog heeft ter kennis van gegadigden gebragt, dat er voor eciiige timmerlieden, metselaars en smeden, gelegenheid beslaat om voor de dienst in West-Indië te worden aangenomen. Zij verkrijgen den rang van lslcn kanonnier en moeten zich voor 6 jaren verbinden. Bij Kon. besluit is, naar aanleiding van het adres van de Commissie voor de godsdienstige belangen van de Prot. bevolking in de gemeente Haar lemmermeer, aan den te beroepen Predikant een landslracicment toegelegd van ƒ1200. liet Kerkbestuur van de Herv. gemeente is reeds door de mans lidmaten verkozen, zoodal die gemeente zeer spoedig behoorlijk zal zijn gevestigd. Te Rotterdam viel eergisteren avond een knecht van de HH. Knyper en Zoon van eene ledige vletschuit; zijn makker, die mede op de schuit was, trachtte hem te redden, maar verloor bij deze poging het leven, ter wijl de eerstgenoemde werd gered. De overledene Iaat eene weduwe cn 3 kinderen na. De Arr.-Regtbank te Amsterdam heeft bij een uitgesproken vonnis be slist, dat hij, die bewijst een loterijbriefje te hebben verloren, waarop een prijs was gevallen, de betaling van dezen prijs, tegen hel stellen van zeker heid, van den onderleekenaar van dal briefje kan vorderen. Van hel Nieuwe Diep wordt omtrent het schip, dat op de Noorder Haaks is gestrand, gemeld, dat het de llollandsche bark de Nijverheid is. Kapt. Muller, met steenkolen van New-Castle naar Cadix bestemd. Op Texel zijn 4 lijken aangespoeld, terwijl aldaar het strand met wrakhout is bedekt. Voor het Prov. Geregtshof van Friesland heeft voor de derde maal binnen zes weken leregt geslaan de bekende J. J. Hubertsthans beschul digd van 8 diefstallen, waarvan er 3 reeds dagteekenden van 1854. Hij heeft ze allen bekend en zijne medepligligen genoemd. De l'roc.-Generaal heeft eene gevangenisstraf geëischt van 515 jaren met inachtneming van de vroeger tegen hem uilgesproken straffen. Te Breda is Maandag 11. overleden de Generaal-Majoor J. W. Wallher, Gouverneur der Kon. Milit. Academie. Zijn dood was het gevolg eener beroerte die hem had getroffen. Als oorzaak daarvan deelt men mede •een voorval dat aan die Akademie onder de jongelingen van het 3Jc en 4Je -studiejaar heeft plaats gehad. Zij zijn namelijk buiten de Akademie onder ling slaags geweest en hebben elkander met messen wouden toegebragt. De schuldigen zullen, naar men zegt, voor den krijgsraad te regt staan. Het is ten tweedemale, dat er aan de Akademie ongeregeldheden hebben plaats gehad, gedurende de overleden Generaal, Gouverneur der Aliad. was. Tc Winschoten is door de Arr.-Regtbank een aldaar wonende koop man schuldig verklaard aan arglistige ontvreemding eener zwartgrijzige kat, tocbelioorende aan eene weduwe U. K. Ie dier stede, cn, met aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot gevangenisstraf van eene maand cn in de kosten. 'sGRAYENHAGE, 28 November. Tot Burgemeester van de gemeente West-Kapelle is benoemd de Heer A. G. Peper. Bij Kon. besluit is benoemd tot Notaris te Leeuwarden J. van Leeu wen, Candidaat-Notaris te Lemmer; en is aan den Notaris J. Brandsma vergund zijne standplaats van het eiland Schiermonnikoog over te brengen naar de gemeente Dronrijp. Tot Plaatselijk Adjudant van de 2Je kl. te Amsterdam is benoemd de lste Luit. A. van Tuinen, van het ls,e reg. infanterie. Z. K. 11. de Prins van Oranje is heden van Leyden in de residentie aangekomen. Morgen middag zal er bij U. M. de Koningin-Moeder familie-diner plaats hebben. lieden heeft er bij Z. K. II. Prins Frederik op zijne goederen aan den Leydschen straatweg eene groote jaglpartij plaats gehad. Dingsdag aanst. zal er bij den Minister van Buitenl. Zaken een groot diplomatiek diner plaats hebben. Naar men verneemt heeft de groote meerderheid van de Tweede Ka mer zich verklaard voor het in overweging nemen van het voorstel der 9 leden, tot afschaffing van den accijns op het geslagt. Sommigen gaven echter de voorkeur aan de ontwerpen der Regering nopens de belastingen ten behoeve van de gemeenten, anderen verlangden afschaffing van den accijns op de brandstoffen. Bij de behandeling van het regtsgeding der Maleijers bij den Hoogen Raad op 7 Dee., zal de Raadsheer Vos het rapport uitbrengen. Het Openb. Min. zal worden waargenomen door den Advocaat-Gen. Mr. Karseboom en voor de requiranten zullen optreden Mrs. van Slipriaan Luiscius en Pols. De bekende T. II. W. Apeker, zich ook noemende van der Ven, uit gever der zoogenaamde Blaauwboekjes, heeft voor de Arr. Reglbank alhier te regt gestaan, beschuldigd van, ouder bedreiging, geld ter leen te hebben gevraagd. Het O. M. zag daarin het bewijs van bedelarij en heeft eene gevangenisstraf geeiseht van 18 maanden en daarna zijne overbrenging naar een bedelaarsgeslicht. Tsceede ïiamer der Staten-Generaal. Zitting van Vrijdag 27 November. De Voorzitter deelt mede dat omtrent het voorstel van den Heer Nispen van Sevenaer en acht andere leden tot afschaffing van den accijns op het geslagt (in zooverre betreft de al of niet in overweging neming) rapport zullen uitbrengen de HH.Dirks, van Bosse, Wintgeus, de Kempenaer en Hoynck van Papendrecht. Aan de orde is de behandeling van Hoofdstuk X Oorlogder slaatsbe- grooting voor 1858. De Heer Dommer van Poldersveldl maakte aanmerking op het hooge eind cijfer en was van gevoelen dat men zou kunnen geraken in een toestand waardoor met minder geld in de behoefte kon worden voorzien. Hij kwam vooral op tegen het te groot aantal vestingen in ons rijk. De lieer van Bosse kwam nog terug op zijne becijfering dat ons leger kostbaarder is ingerigl dan dat in België. De Heer Thorbecke sprak over de moeijelijk- heden welke de openbare werken soms ondervinden door het defensiewezen cn wees daartoe op de doorgraving van Holland op zijn smalst. De Heer Storm van 'sGravesandc beantwoorde de bedenkingen van den Heer Dommer, terwijl de Minister van Oorlog aan den Heer van Bosse te kennen gaf dat hij hem nader schriftelijk zou beantwoorden. Z. Exc. verklaarde tevens dal de beslaande vestingen vooralsnog moesten behouden blijven, en dat niemand meer een voorstander van openbare werken en den aanleg van spoorwegen kan zijn dan hij. Hierop zijn al de afdeelingen van dit departement goedgekeurd. Vervol gens vraagt de Minister van Oorlog het woord. Hij wenschl nog eenige woorden te spreken. De Kamer gaal aanstonds de vraag beslissen, waar van de toekomst van het Vaderland kan afhangen. Als deze begrooting verworpen en de krijgsmagt verminderd wordt, dan zal die afstemming eene allertreurigste gebeurtenis voor het Vaderland zijn. De afstemming of de goedkeuring der begrooting is echter geheel vrij van den persoon des Ministers. Wat ook het lot dezer begrooling zij, het is de laatste die hij de eer zal hebben aan den Koning aan te bieden en in deze Kamer te ver dedigen. Zijne vergevorderde jaren en zijne geschokte gezondheid, maken het hem onmogelijk aan de taak te voldoen, die hem is opgedragen. Het is zijn vast voornemen, vóór dat er weder eene nieuwe begrooting wordt ingediend, af te treden. De Koning is er reeds mede bekend cn heeft daaraan zijne toestemming reeds gegeven. Nu lot de stemming overgaande is het genoemde Iloofstuk met 30 legen

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1