Jonel, den Luit.-Kolonel W. H. Doorman, Kommandant van het corps; hij het corps pontonniers, lot Kapitein 3dc kl.den lsten Luit. W. M. Camp. Aan het diner ten llove, dat heden heeft plaats gehad, hebben deel genomen H. M. de Koningin-Moeder, de Prins van Oranje, Prins en Prinses Frederik en de Hertog van Saksen-Weimar. Ook waren daarop genoodigd de Ministers en de Groot-Officieren van 'sKonings Huis. Heden morgen heeft Mevr. de Salisgeboren Morrecsden ten haren huize overleden Maleijer Setro plegtig doen ter aarde bestellen op de be graafplaats Eik en Duinen. Nevens de lijkkoets bevonden zich zes zeevaren dendie de slippen van het lijkkleed droegen; daarna de dragers en drie volgkoetsen. In het eerste rijtuig was Mevr. de Salis, in rouwgewaad, ge zeten, benevens cenc vrouwelijke Javaansche bediende; bedienden in livrei bevonden zich bij hel rijtuig; in het tweede waren vier vrouwelijke bedien den gezeten en in het laatste een lieer en eene vrouw. Eene ontelbare menigte was bij deze begrafenis tegenwoordig. Gedurende eenigen tijd worden er uit de weiden onder Voorburg schapen vermist, zonder dat men de daders kan opsporen. Dientengevolge zijn aan den veldwachter eenige dienaren van het parket van den Proc. Gen. van Zuidholland toegevoegd, om daartegen te waken. Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van Woensdag 25 November. In deze zitting is ingekomen een voorstel van de fill, van Nispen, van Akerlaken, Dullerl, Heemskerk, Meeusen, van Hoevell, Poortman, Sloet tot Oldhuis en van Zuylen van Nyevelt, tot afschaffing van den accijns op het geslagt, legen 1 Jamtarij 1858. In eene bij het voorstel gevoegde Me morie van Toelichting wijzen de genoemde leden op den buitengewoon voor- decligen toestand der'schatkistzoodat er ƒ39 millioen uit de werkelijke opbrengst der dit jaar verkochte producten aan de schatkist kunnen worden uitgekeerd. Het onverkochte wordt op 9 millioen berekend. Zij gelooven dus, dal vermindering van lasten mogelijk is; zij dient dan ook plaats te hebben, de bevolking heeft daarop billijke en reglmatige aanspraak. Dit voorstel wordt naar de afdeelingen verzonden. Aan de orde was de behandeling der begrooting en wel Hoofdstuk VI. [Ilerv. en andere Eerediensten). Aan de algemeene beraadslagingen namen verscheidene leden deel. Zij liepen hoofdzakelijk over de noodzakelijkheid van het afzonderlijk beslaan der beide departementen van Eeredier.st. Ook werden door de IIH. Elout en Sloet de belangen der Afgescheidenen voorgestaan. De Minister heeft bij herhaling betoogd dat het bestaan der bedoelde departementen vooralsnog noodzakelijk was, en betreffende het laatste punt gezegd, dat men z. i. in verband met den algemeenen finan- ciëlen toestand, ook met betrekking tot de Leeraars der Afgescheidenen, art. 168 al. 2 der Grondwet kan toepassen. Daarna werd het geheele Hoofdstuk aangenomen met 51 tegen 11 stemmen. Tegen de fill.: Westerhoff, Sloet tot Oldhuis, van Eek, Dullert, Poortman, Ileinders, Zylker, van der Veen, Hengst, Hoffmann en Storm. De behandeling van Hoofdstuk VII. [11. K. Eeredienst) was na het boven staande natuurlijk spoediger afgeloopen. De Heer Storm vroeg daarbij op heldering omtrent de processiên te Ossendrecht. Ook dit Hoofdstuk werd aangenomen met 55 legen 8 stemmen. Tegen de HH.: van Eek, Dullert, Ileinders, Zylker, van der Veen, Hengst, Storm en Westerhoff. Vervolgens zijn de algemeene beraadslagingen gehouden over Hoofdst. VIII [lUarine), die slechts tot weinige opmerkingen aanleiding gaven. Zitting van Donderdag 26 November. In deze zitting deelt de Voorzitter mededat is ingekomen eene Koninkl. boodschap ten geleide van een ontwerp van wet, tot buiten effect stelling en vervanging van de Fransche wet van 3 Sept. 1807, op de interessen. Aan de orde is de voortzelling der beraadslagingen over Hoofdst. VIII. De verschillende afdeelingen wordennadat eenige gemaakte bedenkingen door den Minister van Marine waren opgehelderd, aangenomen en daarna ook het geheele Hoofdstuk met algemeene (65) stemmen. Daarna kwam in behandeling lloofdst. IX A. [Nat. Schuld), waarover alleen de 1111. de Poorter en van Bosse het woord voerden. Dit Hoofdstuk werd mede met algemeene stemmen aangenomen. Over Hoofdst. IX 11. [Financiën) werd vervolgens beraadslaagd. De HH. Zijlker, de Brauw en Dirks namen daaraan deel. Deze laatste spreker was bij hel afzenden van dit berigt aan het vvoord. Telegrafisch Berigt. Hoofdstuk IX B. is aangenomen met 51 tegen 14 stemmen, tegen de HH. Dullert, Zylker. Zuylen v. Nyevelt, Strcns, v. Eek, Poortman. Sloet, de Lom de Berg, Hoynck v. Papendrecht, v. Bosse, v. HoëvellHugenholtz, Westerhoff en Wintershoven. BLHTKNLANDSGIIE HERUITEN. IS E S, G I K- De staatkundige partijen hier te lande blijven steeds eene groote werk zaamheid aan den dag leggen, en het is vooraf moeijelijk te bepalen hoeda nig de uilslag van de worsteling zal zijn. In de steden kan de vrijzinnige partij zeker van de overwinning zijn, maar daarentegen rekent de clericalc partij op de landbewoners, waarop zij een overwegenden invloed heeft. Deze laatste partij stelt ongeloofelijke middelen in hel werk om haar doel te bereiken; getuige hiervan eene aanschrijving die van een hunner kiescol- legien te Gent is uitgegaan, waarin voorschriften worden gegeven, hoe men de kiezers van het platte land onder het opzigt van vertrouwde personen naar de stembus moet geleiden en terugvoeren, zonder dat zij in aanraking komen met de kiezers uit de sledencn zelfs geraden wordt om den maal tijd, die hen bij die gelegenheid aangeboden wordt, niet in de stad maar op het land te houden. In West-Vlaanderen is, bij het aflezen van eenen herderlijken brief, door de geestelijkheid gezegd, dat al wie zijne stem niet uitbrengt op de door hen aangewezen persoon, in tegenspraak handelt met de katholieke godsdienst. In de Indép. Beige leest men een zeer uitvoerig stuk, namelijk een brief van de vrijzinnige leden der ontbonden Kamer aan de kiezers. In dit stuk, dat met veel talent is geschreven, worden de gebeurtenissen in een helder licht gesteld, en de kiezers op hunne ware belangen gewezen. ENGEL AX D. LONDEN, 24 November. De Koningin heeft aan de cchtgenoote van Generaal Neill den titel van Lady geschonken, en de O. I. Compagnie heeft haar een pensioen van 500 toegekend. De Ueer Fonld is alhier door de Koningin op eene allerbeleefdste wijze ontvangen, cn heeft met de Heeren Palmerslon en de Persigny een langdu rig onderhoud gehad. Hij moet het doel zijner zending zonder moeijelijk- heden hebben bereikt. Lord Palmerston heeft aan de leden van het Parlement eene circulaire gezonden, waarin hij hen dringend aanspoord om bij de opening op 3 De cember tegenwoordig te zijn, daar de alsdan te behandelen zaken van het hoogste gewigt zijn. Bijzondere brieven uit Alexandriö, in de Augsb. Zeit. opgenomen melden dat de Indische opstand weêrklank heeft gevonden tot aan de Roode zee. De Engelschen hadden een aantal muitende cipayers naar Aden gezonden en deze schijnen zich in betrekking te hebben gesteld met de Arabieren, die reeds sedert eenigen tijd zich vijandelijk jegens de Engelscher. betoonden. Het oude hoofd van Aden, de cheik Faoligenoot lot hiertoe een jaargeld, ten einde de handelskaravanen niet te bemoeijelijkenmaar hij houdt echter niet op de inboorlingen legen de Engelschen op te zetten. De noodige voorzorgsmaatregelen zijn genomen; al de Indische soldaten zijn ontwapend, en worden des daags in de magazijnen of aan de vestingwer ken lot den arbeid gebezigd, terwijl men hen des nachts opsluit. De bezet ting is wel kleinmaar de vesting verkeert in eenen goeden staat en kan gemakkelijk 20,000 inboorlingen in bedwang houden. Alleen zou gebrek aan drinkwater voor haar gevaarlijk kunnen worden. Volgens berigten uit New-York, koesterde men aldaar de hoop dat de geldelijke ongelegenheden spoedig zonden ophouden. Intusschen staan eenige takken der volksbedrijvigheid geheel of gedeeltelijk stil, en een aan tal arbeidslieden zijn daardoor zonder brood. De werkelooze arbeiders hiel den openllijke bijeenkomsten en optogleu om hunnen 'nood te kennen te geven; eene menigte slecht volk voegde zich daarbij, hen opwindende en opruijende; zoo werden die hongcr-demonslraliengelijk zij heeleneene voor de rust gevaarlijke zaak. De Regering had maatregelen genomen om uitbarstingen te belettenen onderscheidene puntenzooals het kantoor der invoerregten het agentschap der schatkist enz., door militairen doen be zetten. Bij eene gelegenheid, toen de volkshoop eene dreigende houding aannam, bragt het hoofd van het stedelijk bestuur al de gewapende magt, waarover hij beschikken kon, te zamen; eene brandspuit werd op een uil- stekend pur.t geplaatst en met. goed gevolg in werking gebragtzoodat de menigte zich verstrooide. Eene deputatie van arbeidsliedendie zich bij de stedelijke overheid vervoegd had, ontving de belofte dat zij bij eenige open bare werken gebezigd zouden worden. FRANKRIJK. PARIJS24 November. De Moniteur deelt de benoemingen mede van de IIII. Dupin, lol Pro cureur-Generaal bij het Hof van Cassatie; Vaïsse, tot Voorzitter van de Kamer van genoemd Hof; en Chaix d'Est-Ange tot Procureur-Generaal bjj het Keiz. Hof te Parijs. In de bijeenkomst van het Wetgevend Ligchaam op Zaturdag aanst. zal alleen het onderzoek der geloofsbrieven plaats hebben. De eigenlijke werkzaamheden zullen niet voor in Januarij worden begonnenen alsdan door eene rede des Keizers worden voorafgegaan. Waarschijnlijk zal nog voor het einde van dit jaar het eerste deel van de Dictionnaire historique de la langne franpaisewaaraan de Akademie sedert 1833 of 1834 gewerkt heeft, het licht zic-n. Eene voorrede van den Heer Patin zal tol inleiding van genoemd werk strekken. Dit eerste ge deelte, beslaande uit 400 bladzijden in 4°, is slechts het veertigste deel van de letter A, en bestemd lot eene proeve, om daarover bet oordeel van al de Europesche geleerden uit te lokken. De uitgave van dit woordenboek wordt met ongeduld verwacht en zal een gedenkzuil zijn voor de Fransche letterkunde in de negentiende eeuw. De gele koorts blijft te Lissabon voortwoeden. Er sterven gemiddeld 80 personen per dag. De Kardinaal-Aartsbisschop is overleden op denzclf- den dag dat hij van Santarem naar Lissabon was gekomen, om de opening der Cortes bij te wonen. Waarschijnlijk zal de Bisschop van Oporto hem opvolgen. PR IJ I S EN. BERLIJN, 24 November. 's Konings toestand is in zoo verre verbeterddal bij Sans-souci verlaten cn zijn verblijf naar Charloltenburg heeft overgebragt. Uit Slokholm wordt gemeld dal de leden der beurs aldaar eene cre- diet-vereeniging hebben opgerigtmet het doel om zich onderling te helpen en daardoor bet algemeen crediet te verzekeren. De dadelijke inschrijving beliep 4 millioen. OOSTENRIJK. WEENEN, 23 November. Bij Keiz. besluit is eene openbare inschrijving bevolen ten behoeve van de slagtoffers van de ramp te Mainz. De geestelijkheid is nitgenoodigd om zulks krachtdadig te ondersteunen. De Keizer heeft voor 20,000 tl. in geschreven. De dagbladen vermelden nog onderscheidene bijzonderheden omtrent de kruidonlploffing te Maintz. Een steenklomp van 15 centenaars zwaarte, werd door twee verdiepingen heen in een woonvertrek geworpen, zonder echter iemand te kwetsen. Door eenen anderen steen werd een huis in twee deelen gescheiden. Omtrent de oorzaak van de ramp loopen de gevoe lens uiteen. Algemeen denkt men aan kwaadwilligheid, omdat een militair, kort voor de uitbarsting den toren bad bezocht. Naar men zegt was deze persoon met wraak bezield jegens de militaire overheid omdat men hem het huwelijk had geweigerd, en wilde hij zulks het corps officieren vergel den, dat naar zijne meening in de nabijheid feest vierde. Hij had zich op

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2