Sevenaer over de uitvoering van de nieuwe wet op het onderwijs. Op het eerste punt heeft de Minister gezegd dat bij de vaststelling der ontwerpen nopens het middelbaar en hooger onderwijs daaromtrent maatregelen zullen genomen worden. Betreffende het tweede punt zegt Z. Ex dat, niettegen staande het ontwerp nopens het lager onderwijs tot voldoening der Regering en der Kamer is geregeld, evenwel niet uit het oog mag worden verloren, dat er nog altoos moeijelijkheden overgebleven zijn, ja, dat in zekere mate de strijd over de uitvoering op nieuw aanvangt. De Regering zal van haren kant niets verzuimen om de wet in te voeren en toe te passen in den geest, waarin die door de Regering en de wetgeving is tot stand gcbragt. Zulks kan niet zijn in den zin van hen die het onderwijs in een meer exclusieven zin wenschenmaar men zal evenmin te duchten hebbendat het onder wijs strekken zal, tot ondermijning van den godsdienstzin der kinderen. Het is de dure pligt der Regering, dien godsdienstzin op te wekken en te zorgen dat die niet ondermijnd worde. Diezelfde inzigten znllen ook de Regering leiden bij de keuze der personen, belast met de uilvoering der wet. Hij kan verzekeren, dat hel zullen zijn menschen, geschikt en ge negen om de wet in dien geest toe te passenwaarin zij is vastgesteld. Daarna zijn de arll. 83—83 aangenomen. Bij art. 83 heeft de Heer Sloet nog de aandacht gevestigd op het onvervuld blijven eener vacature in het Collegie van Curatoren der Leydsche Iloogeschoolwaaromtrent de Minister de belofte aflegde dat die spoedig zou vervuld worden. Zitting van Dingsdag 24 November. Aan de orde is de voortzetting der beraadslagingen op gisteren afgebroken. De overige artt. van Afd. VII worden aangenomen. Bij art. 90 dringt de lieer WcstcrbofT aan op cene spoedige vervulling der vacature bij de regtsgeleerde faculteit te Groningen. Over Afdd. VIIIXI was de beraad slaging spoedig afgeloopen en werden ook die aangenomen. Afd. XII Telegrafiegaf aan onderscheidene leden aanleiding om aan den Minister daaromtrent cenige werken te geven die door Z. Exc. in dank werden aan genomen. Vervolgens werd ook deze afdeeling en daarna het geheele hoofd stuk met algemeene stemmen aangenomen. Alstoen had het trekken der afdeelingen plaats, na afloop waarvan een aanvang werd gemaakt met de behandeling van Hoofdstuk VI der begroo ting HervEeredienst enz.). BUITEi\LAi\DSC!IE BERIGTEN. BELGIË. BRUSSEL, 23 November. In eene vergadering door de clericale partij gehoudenzijnvolgens een orgaan van die partij750,000 fr. bijeengebragtten einde op de ver kiezingen te werken. De Graaf de Merode alleen gaf 100,000 fr. Nu het puin van het entrepot te Antwerpen nagenoeg opgeruimd is, gelooft men de schade aan de handelswaren toegebragt op 50,000 fr. te kunnen stellen. De bestellingen aan de wapenfabrieken te Luik, voor Engelsche reke ning, zijn bijna afgewerkt, en het grootste gedeelte reeds verzonden. Die bestellingen bestonden uit: 80,000 wapenen voor infanterie en artillerie, 30,000 dito voor de cavalerie, 35,000 bajonetten en 15,000 stukken van verschillenden aard. De waarde van 't geheel bedraagt bijna 6j millioen fr. ENGELAND. LONDEN, 22 November. De Koningin heeft het Siamesche Gezantschap in een bijzonder gehoor ontvangen. Een der Afgezanten reikte aan H. M. de eigenhandige brieven hunner Vorsten over, die met gouden letteren op perkament waren geschre ven, tervvijl de geschenken in de troonzaal waren ten loon gesteld. Die geschenken zijn van eene groote waarde, blijkens de volgende opgave: Een kroon, van massief, hier en daar geëmailleerd goud, rijk met diaman ten, smaragden en robijnen versierd; een gouden halsband, met robijnen bezaaid; een ster van goud en juweelen; een staf, met kostbare steenen ingelegd; een ceintuur van massief goud, met robijnen overladen; een troon; een schenkblad en drinkbeker van agaatsleen; een draagstoel; een zadel en toom; zes regenschermen met gouden borduursels; gouden doozen en drink schalen zilveren borden met gouden versierseleneen zilveren tromen eene schilderij iiet Ilof van Siam voorstellende. De Afgezanten overhandigden le vens een adres, waarin verklaard werd dat de Koningen van Siam hunne hulde en hunne geschenken aan de voeten der Koningin bragten met de verzekering van opregte vriendschap. De Koningin heeft de Gezanten zeer minzaam ontvangenen hun een collation in de galerij van Waterloo aangeboden. De Generaals Havclock en Wilson zijn door de Koningin tot baronets verheven. De Bank heeft reeds voor 2 millioen meer aan billetten in omloop gebragt, dan zulks bij de statuten was bepaald. De Lond. Gaz. heeft weder 34 faillissementen bekend gemaakt. Gelijk men weet worden in genoemd blad slechts die faillissementen opgenomen die onherstelbaar zijn en geen hoop op eenige schikking aanbieden. Met de Indus zijn vele passagiers uit Indie te Southampton aangeko men. Een aantal hunner hebben bloedverwanten en al hunne bezittingen verloren. Zij verhalen dat uit Calcutta veel troepen noordwaarts worden gezondenmaar de krijgsbehoeften en middelen van vervoer waren moeije- lijk te bekomen. Generaal Ilavelock zou ingesloten ziju door Man Singh die de zaak der Engelschen had verraden. Men heeft eene nieuwe poging gewaagd om de Leviathan te water te laten, en ditmaal zonder voorafgaande bekendmaking. 600 werklieden en 4 hydraulische persen wendde men tot dit doel aanmaar een der kettingen weder brekende, zoo moest men ook deze proef opgeven. Het schip is onbewegelijk blijven zitten. FRANKRIJK. PARIJS, 22 November. Een Pauselijk breve, dezer dagen te Rome uitgevaardigd, bepaalt dat in al de gebeden der Katholieke kerk in Frankrijk, welke voor het hoofd des Staats en voor zijn geslacht worden opgezonden, voortaan het woord Koning door dat van Keizer vervangen zal worden. Bij het bestuur van het postwezen zijn een paar ontrouwe ambtenaren ontdekt. Eendie in geen goeden reuk stondheeft men betrapt op het oogenblik dat hij eenen brief met geldswaarde voorzien opende. Bij onder zoek ontdekte men dat hij een gordel om het lijf droeg, waarin 60,000 fr. waren geborgen. Een ander ambtenaar is mede op het openen van brieven betrapt. Deze laatste had reeds 30 jaren dienst. Alhier is eene tentoonstelling geopend van voorwerpen bijeengebragt op verschillende reizen naar Jeruzalem en door Palestina. Zoowel voor vrome lieden als voor geleerden is deze verzameling belangrijk. De een vindt aldaar vele herinneringen aan de heilige plaatsende ander kostbare fragmenten van de Hebreenwsche kunst. Men ziet aldaar het inwendige van het H. Graf, in natuurlijke grootte, een grafkelder 2 ellen lang en 2 ellen breed, waarbij alles met groote naauwkeurigheid is nagebootst; voorts een panorama van Jeruzalem; de echte roos van Jericho, eene plant ten tijde der krnistogten zeer bekend en eerst in 1851 teruggevonden; zij is verschil lend van de plant door Linnaeus onder dien naam beschreven; eindelijk eene kostbare verzameling van plantenschelpen enz. uit Palestina en de Doode Zeeen eene verzameling van pholographiën der voornaamste gedenkstukken van Jeruzalem. Bij het doen van eenige herstellingen in een oud aan de stad loebehoo- rend huisin de Rue des Carmesheeft men in een kast 9 zakken geld gevonden, inhoudende 71,000 livres. Die geldstukken voerden de beeldtenis van Lodewijk XVI en het jaartal 1791. Op twee zakken stonden namen, maar daar deze personen reeds sedert lang overleden zijn, zoo zal de stad en de vinder den schat deelen. Een onzer beursmannen verloor dezer dagen 50 aandeelen in cene maatschappij die een koers hadden van 30 fr. Hij loofde eene belooning uit van 100 fr. aan hem die het verlorene lerugbragt, waarvan hij echter de nommers niet wist. Bij de algemeene waardevermindering daalden ge noemde aandeelen van 30 fr. op 1.05 fr.en van dat oogenblik af, wordt het huis van den verliezer bestormd door eene menigte eerlijke liedendie hem het verlorene willen terugbrengen dat natuurlijk niet meer dan 52.50 fr. waard is. Op die wijze heeft ook de tegenwoordige crisis nog eene vermakelijke zijde. SPANJE. MADRID, 20 November. De Regering heeft 18 burgerlijke Gouverneurs, die zich als bijzondere ijveraars voor de bevelen van den vroegeren Minister Nocedal hadden doen kennenafgezet en door personen van vrijgeviger denkwijs doen vervangen. Volgens de Espana is de Aartsbisschop van Lissabon overleden. Ge noemd blad zegt niet of hij aan de gele koorts is bezwekenmaar weder- spreekt het vroegere berigt omtrent zijne vlugt uit de stad. Later zal moeten blijken aan welke zijde de waarheid is. Het officieel getal der lijders aan de gele koorts te Lissabondie in de hospitalen verpleegd zijn, is van 9 September tot 30 October 3068 geweest, van welke 999 overleden en 1539 hersteld zijn, terwijl op 31 October nog 540 onder behandeling bleven. PREISSEN. Nabij Böderau heeft op den spoorweg eene botsing plaats gehad lus- schen een goederenlrein en een werktrein. Behalve de schade aan locomo tieven en rijtuigen zijn 5 spoorweg-beambten omgekomen, en J0 zwaar gekwetst. Uit Kopenhagen ontvangt men de tijding dat. de groote suiker-raffina derij van den Heer Futein aldaar is afgebrand. Die fabriek was voor eene som van 450,000 rlh. verzekerd. OOSTENRIJK. WEENEN21 November. Treurig zijn de berigten die men uil Mainlz ontvangtbetrekkelijk het springen van den kruidtoren aldaar. Het getal der dooden en gewon den kan nog niet met naauwkeurigheid opgegeven worden, daar nog velen onder de puinboopen bedolven liggen. Het sterk bevolkte kwartier Alle Kaslrich, alsmede de Gaugasse, bieden een onbeschrijfelijk tooneel van ver woesting aan. Hel in hel kruidmagazijn gevestigde laboratorium, waarin de ontploffing schijnt ontslaan te zijn, en dat een zeer zwaar steenen ge bouw was, is spoorloos verdwenen. De 2 a 3 centenaren zware steenblok ken werden tot op een grooten afstanddeels in de stad en deels over den Rhijn geslingerd. Van de soldaten, die bij den kruidtoren de wacht had den, alsmede van de detachementen Prnissische infanterie en artillerie, die op een aanzienlijken afstand van daar exerceerden, zijn de meesten omge komen. In de stad heeft men reeds verscheidene huisgezinnen van onder de puinhoopen opgedolven. Men spreekt zelfs van 100 en meer kiuderen die door het instorten van een in dat kwartier gelegen schoolgebouwden dood zouden hebben gevonden. Op het bekende nabij de Rhijnbrug gelegen Café de Paris, viel een 3 a 4 centenaren zwaar steenblok, die door al de verdiepingen heendrong. Drie met vier paarden bespannen vrachtwagens die op de brug van de poort warenwerden in het water geslingerdwaar de geleiders, zoowel als de paarden den dood vonden. Het nog gespaarde ge deelte van de Stephanus kerk zal afgebroken moeten worden. Het is onmo gelijk het jammerlooneel te beschrijvendat de geheele stad na de uitbars ting aanbood; weenend en handenwringend liepen ouders hunne kinderen en kinderen hunne ouders zoekendedoor de stratenonder welke vele bloedden aan de wonden die zij ontvangen hadden van de glasscherven der alom ingeslagene glazen. De gasthuizen zijn opgevuld met gewon-

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2