Daarna zijn dc beraadslagingen over Hoofdst. IV Justitieder Staatsbc- grooling 1858 voortgezet. De onderdeden der afdeeling Gevangenissen heeft tot velerlei discussie aanleiding gegeven. Art. 19 is aangenomen met een gecombineerd amendement der Heeren van Akerlaken en van Bosse,'ten gevolge waarvan is weggevallen de verhooging van 500 voor den Inspec teur der gevangenissenen voorts geheel is vervallen 3000 voor den Inge nieur van den gevangenisbouw, den Hoofdopzigter voor den aanbouw van nieuwe gevangenissen. Ten slotte is Hoofdstuk IV, in zijn geheel, met 47 tegen 11 stemmen aangenomen. Tegen, de Heeren, van Bosse, Storm, Westerhoff, van Zuylen, Slicher van Domburg, van Eek, Zijlker, Thorbecke, Hoynck, van Hoëvell, Dullert, Anemaet, Reinders en Poortman. Zitting van Zaturdag 21 November. Aan de orde is de beraadslaging over Hoofdst. V. BinnenlZaken). De Voorzitter deelt mede dat op art. 81a van dit Hoofdstuk een amen dement is voorgesteld, (door den Heer Storm van 's Gravesande) betreffende de voorbereidende werkzaamheden voor den aanleg van spoorwegen. Aan de algemeene beraadslagingen nemen deel de HH. Elout, die vraagt welke de leidende gedachte is die het bestuur voor de binnenl. zaken be zieldHoynck van Papendrecht en Godefroidie over de landverhuizing spreken. Deze sprekers worden door den Minister uitvoerig beantwoord. Daarna worden de artikelen in behandeling genomen, en de vijf eerste af- declingen aangenomen. Telegrafisch Berigt. De discussie is gevorderd lot art. 81waarbij het amendement van den Heer Storm van 's Gravesande in aanmerking komt. Maandag voortzetting der beraadslaging. BU1TKNLAN DSCIIE BEIUGTEN. ENGEL. AS». LONDEN, 19 November. Prins Frederik Willem van Pruissen is op Windsor aangekomen. Vol gens de gemaakte bepalingen zal zijn huwelijk met onze Prinses tegen het einde van Januarij voltrokken worden. Algemeen is men van gevoelen dat de voornaamste beweegreden lot bijeenroeping van het Parlement is geweest, dat de Regering niet langer kon wachten met de aanvrage van de noodige gelden ter bestrijding van de groole uilgaven voor Indie. Deze aanvrage zal natuurlijk aan de tegen standers van het Kabinet gelegenheid geven, om eene interpellatie te doen omtrent het toekomstige beheer van Indie. Omtrent dit laatste punt schrijft men aan de Regering het volgende voornemen toe: De Regering van deze uitgestrekte kolonie zou aan de Kroon worden opgedragendie te Calcutta door een lid van de Koninklijke familie zou vertegenwoordigd worden. Koningin Victoria zou den titel aannemen van Keizerin van Indie. De O. I. Compagnie zou opgeheven wordenmaar de beambten in het bezit hunner tegenwoordige betrekkingen blijven. De Lond. Gaz. heeft wederom 29 faillissementen openbaar gemaakt. In de manufactuur-dislricten geeft de vermindering der arbeidsloonen of het ophouden der werkzaamheden aanleiding tot ongeregeldheden. Zoo is o. a. dc orde te Nottingham gestoord geworden. Een groot aantal broodelooze werklieden hebben overal de glazen ingeslagen, en de dieven hebben van deze gelegenheid gebruik gemaakt om bij eenige juweliers goede zaken te doen. Er zal aan de bchoeftigen onderstand verleend wordenwaardoor men hoopt de gemoederen eenigzins tot bedaren te zullen brengen. Te Liverpool verwacht men met dc pakelboot Wyoming een groot aantal landverhuizers uit New-York, die vroeger van hier vertrokken, in hunne verwachtingen zijn te leur gesteld. Naar luid der berigten uit Afrika is de slavenhandel op de kusten al daar weder zeer levendig geworden. Het Britsche oorlogsvaartuig Alecto nam onlangs 4 slavenhalers in beslag, en de Britsche sloep Sappho heeft een vierde slavenschip op de kust gejaagd en aan 350 zwarten de vrijheid weder gegeven; terwijl 150 negers, die op hetzelfde vaartuig waren geladen, ver dronken of vermist werden. Volgens berigt uit Cuba beeft de Engelschc Consul aldaar zijne vlag ingehaald en het eiland verlatenomdat de Spaansche overheid den slaven handel niet naar belmoren weerde. FKANHRWK. PARIJS, 19 November. De Keizer wordt heden van Compiègr.e terugverwacht. Z. M. zal zich terstond bezig houden met maatregelen ter bestrijding van de financiële crisis, waarvan de gevolgen betreurenswaardig zouden kunnen zijn, vooral als sommige industriële inrigtingen door gebrek aan werk moesten gesloten worden. Vooral wordt Lyon daardoor bedreigd, maar het is te hopen dat 's Keizers pogingen gevoegd bij dc gunstige berigten uit de Vcreenigde Stalen en den rijken oogst van dit jaar, eene zoodanige ramp zullen voorkomen. Naar men zegt zijn aan de Admiraals Rigault de Genouilly en Seymour bevelen gezonden om de vijandelijkheden tegen China ernstig voort te zetten. Al de veroordeelden in het regtsgeding Lemaire c. s. hebben zich in cassatie voorzien, uitgezonderd Lemaire zelf, die in het vonnis berust. De Moniteur berigt, dal het onlangs te Vincennes geopende gasthuis voor herstellende werklieden zeer goede uitkomsten oplevert. Reeds hebben omstreeks 400 personen dat gesticht verlatenin zoover herstelddat zij hunne dagelijksche bezigheden konden hervatten. Aangezien verschillende landverhuizers uit Frankrijk naar St. Domingo zijn vertrokken en meerderen zich gereed maken de eersten te volgen waarschuwt het Regeringsblad hiertegendaar van de vroeger derwaarts vertrokken personen alles behalve gunstige berigten zijn ingekomen. De Bevelhebber der Fransche scheepsmagt heeft zelfs troepen aldaar aan land moeten zetten om zijne landgenooten te beschermen. De Heer Clement, oud-Volksafgevaardigde, heeft aan de weldadige inrigtingen van de stad Baume (Dróme) zijne geheelc nalatenschap vermaakt, na aftrek van eenige weinige legaten, liet bedrag daarvan moet 150,000 fr. beloopen. Berigten uit Lissabon melden dat de koortsziekte aldaar weder is toegenomen. OOSTENRW K. De Keizer heeft 30,000 lire geschonken aan de door overslrooming zoo zeer geteisterde bevolking van de provinciën Pavia en Lodi. De overige leden van het Keiz. gezin hebben dit voorbeeld gevolgd. Onlangs is gemeld dal de diligence tusschen Stettin en Stepnitz, door roovers aangevallen en van eene waarde van 2000 th. was beroofd. Een ingesteld onderzoek heeft echter aan het licht gebragt, dat de diefstal niet door straatrooversmaar door den postillon zelf was gepleegd, die daartoe hel plan met twee andere personen had beraamd. De schuldige heeft reeds zijne misdaad bekend. De stad Mainz (Hessen) is op den 18dcn dezer door eenen zwaren ramp getroffen. Omstreeks 3 ure in den namiddag is het kruidmagazijn aan eene der poortenwaarin 150,000 kruid geborgen warenin de lucht ge sprongen. Een groot gedeelte der stad, met de Stephanus-kerk, is in eenen puinhoop veranderd, en niet alleen in het gespaard gebleven gedeelte, maar ook in de nabij gelegen dorpen is door de ontploffing veel schade aangerigt. De slag werd zelfs te Bingen gehoord. Zware steenklompen van de ves tingwerken zijn lot op een half uur afstands voortgeslingerd. Volgens voorloopige opgave hebben 11 soldaten en 18 burgers bij die ramp het leven verloren, terwijl 169 soldaten en 300 burgers gekwetst zijn. (Zie hierover nog onder 's Gravenhage). RUSLAND. Te Petersburg heeft onlangs in dat gedeelte der stad waar de Admira liteit is gevestigd, een zware brand gewoed, waarbij onderscheidene personen zijn omgekomen. Een 10-jarig meisje beschermde, nadat hare moeder in vertwijfeling het venster was uitgesprongen, haar eenjarig broertje; toen een spuitgast tot haar doordrong wilde zij niet gered wordenvoor dat hare beide kleine broeders uit de vlammen waren geborgentweemaal drong de man door de vlammen heen en eerst toen hij voor de derde maal terug keerde, kon hij het inmiddels bewusteloos geworden meisje redden. De redder ontving van den Keizer eene eere-medaiile en eene gratificatie, ter wijl het meisje, de dochter van een behanger van Z. M.100 zilveren roe bels ten geschenke bekwam. CONCERT VAN DE VEREENIGING VAN LEYDSCHE MEESTERS, gegeven op Woensdag den lldc" November jl. Het is niet de gewoonte, misschien ware het toch nuttig, van de open lijke concerten hier ter slede in het plaatselijke Nieuwsblad verslag te doen; niet zoozeer om buitenaf den toestand der muzikale beschaving in onze stad te doen kennen, als wel om nu en dan de aandacht van de inwoners, die er in elk geval het meeste belang bij hebbente vestigen op hetgeen waarlijk goed en schoon is, op ieders verpligting om naar vermogen dat goede te ondersteunen. Wij kunnen zonder onbillijkheid niet aannemen, dat zulke opwekking geheel en al vruchteloos zou blijvenmaar zeker kon zij eenigzins lot bemoediging strekken voor hendie bij een eervol en roemrijk streven, aanspraak hebben op den lof en dank van allen, bij wie beschaving en goede smaak gewaardeerd worden. Omtrent een jaar geleden vereenigden zich eenige Meesters uit de Leydsche orkesten lot een ligchaamdat, bestuurd door eene uil hun midden geko zen Commissie, zich verbond tot geregelde wekelijksche oefeningen van goede orkeslcompositiënen lot het bestrijden van de daarbij onvermijde lijke onkosten uit eigen geldelijke bijdragen. Eenige van de beste liefheb bers der toonkunst, daartoe genoodigd, schonken hunne medewerking, het Gemeentebestuur verleende kosteloos een lokaal, en de oefeningen namen eenen aanvang, onder de leiding van den Heer A. J. Wctrens, die de vol doening smaakte, dat zelfs de Directeur van de alhier gevestigde Muziek school, de Orkest-Directeur van het oudste der hier bestaande Mnziekgezel- schappen, zich nevens zijne kunstbroeders onder zijn bevel stelde, met eene onbekrompen bereidwilligheid, die des te meer in het oog valt, wanneer men bedenkt, dat hier de oudere aan den jongere, de voormalige meester aan zijnen gewezen leerling, den dirigeerstok niet misgunde. De oefeningen werden onafgebroken, met ijver, naauwgezelheid en liefde voortgezet, en niemand zal het wraken, dat de vereeniging wenschte de vruchten van haar streven ook tol het grootere muziekminnende publiek te brengenen het zoo zeldzame genot eener zooveel mogelijk vlekkelooze uitvoering van uitgezochte muziekstukken, legen eenen zeer matigen prijs voor ieder open te stellen. Welligt kon dan uit de opbrengst van een concert, na aftrek der onvermijdelijke uilgaven, eenige tegemoetkoming worden verstrekt voor zulke leden van het orkest, wie het op den duur moeijelijk viel, zich eenen geheelen avond elke week, zonder schadeloos stelling aan hunne gewone werkzaamheden te onttrekken. Heeft, toen de vereeniging op den dezer hare eerste openlijke uit voering gaf, dc uitkomst aan de verwachting voldaan Wij aarzelen geenen oogenblik om die vraag bevestigend te beantwoorden, met het oog althans op de boven allen lof verheven uitmuntende wijze, waarop de laak is volbragt. Het orkest, versterkt met eenige der beste meesters uit 's Gra venhage, onthaalde zijne lochoorders op de voordragt van de Symphonic van Ilaydn in B-dur; de Ouverture van Calderon's Dame Kobold van Carl Rei- necke, de Ouverture Genoveva van R. Schumann, en de Freischiitz van C. M. von Weber. Wanneer schoone toondichtingen der beste Meesters op zulk eene in alle opzigtcn uitnemende wijze, als op dien avond, ten ge- hoore worden gebragt, dan, maar ook dan alleen is men in staat de voort brengselen van des kunstenaars geest in hunne volle waarde te genieten en te waarderen. Wij gelooven ons aan geene overdrijving schuldig te maken, wanneer wij stellen, dat niemand hier, de zoo dikwerf, in den schouwburg, bij promoliën der Lalijnsche school, Akademieplegligheden enzv. afgemartelde Symphonie van ilaydn, immer zóó volkomen in al hare waarde leerde kennen; dat nimmer Webers onovertroffen meesterstuk voor treffelijker vertolkt is geworden, niet ligt Reinecke's en Schumann's Ouver tures gelukkiger voor de eerste maal in de Leydsche muziekwereld konden worden ingeleid. Slechts zeldzaam vormt een orkest zulk een geheelals dien avond, na aanhoudende en langdurige oefening, op ernstig streven naar een heerlijk doel, en door opgewekt of verlevendigd kunstgevoel verkregen werd. Het was als bragt c'éne kracht alle deelen in beweging, als bezielde de wil des Directeurs elk der medewerkenden, zoodat de fijnste schakerin gen dc onmerkbaarste overgangen tusschen de meest verscheidene uitdruk kingen, als op zijne wenken ontstonden. Zelfs was eene eenparigheid van beweging onder alle strijkinstrumenten verkregen, zooals men die, behalve welligt in het beroemde orkest dat door Julien hier te lande werd aange voerd, slechts zeldzaam leert kennen, en die toch, hoe ongemerkt ook, zulk eenen magtigen invloed op de werking van het geheel teweeg brengt.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2