LEYDSCHE COURANT. 1857. MAANDAG 23 NOVEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag ko?nt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is f 12 in het jaar} de afzonderlijke Hommers u-orden tegen 10 Centen afgegeven. Bij deze Courant behoort Bijblad ÜS°. 29. BINNENLANDSCHE BER1GTEN. LEYDEN21 November. Donderdag 11. heeft de Procureur-Generaal bij het Prov. Gereglshof van Noordholland, Mr. D. C. v. d. Kemp, conclusie genomen in de zaak van de stad Leyden legen den staat der Nederlanden, over den eigendom der Haarlemmermeer. De Proc.-Gen. heeft geconcludeerd tot bevestiging van het vonnis der Arrond.-Rcglbank te Amsterdam, met betrekking lot de ontvankclijkverklaring van den eisch en lot vernietiging van dal vonnis met betrekking tot de onteigening van den eisch, en dat het llof, op nieuw regt doende, aan de stad Leyden zijnen eisch zou toewijzen. Deze con clusie werd in 't breedc door den Procureur-Generaal toegelicht. Volgens zijne mecning is de stad Leyden niet alleen ontvankelijk in hare vordering, maar hare vordering is ook gegrond. De titels (van 1433 en 1583) looncn duidelijk aandat hier niet vischregt maar vischwaler in eigendom is afge staan, terwijl de appellante bovendien, ook al ware slechts het vischregt afgestaan, teregt de verjaring heeft ingeroepen. Voor het overige kan Leyden, welke stad oorspronkelijk in 1433 slechts een klein deel kreeg, zeer zeker nu toch al datgene eischen wat zij thans vordert, omdat de Haarlemmermeer een gevolg is van de zamenvloeijing van onderscheidene vroegere kleine meren. De uitspraak van het llof is bepaald op 13 Januarij 1858. lil het verslag van de vergadering van het Leydsche Dep. der Maat schappij ter bevordering van Nijverheid, in ons vorig nommer, is bij ver gissing slechts als maker van het model-kanon de artillerist Putters ge noemd, die alleen het houtwerk had aangebragt, terwijl wij verzuimd hebben te melden dat het ijzerwerk door den verdienstelijken artillerist perk-smid Z. A. Roozendaal was vervaardigd. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenotnenenbedroeg gedurende deze week dagelijks 126 tot 147 personen. Naar wij vernemen heeft de Regering eene aanzienlijke partij boek werkenhandelende over meetkunde, veslingbouwkunde, aardrijkskunde, natuurkunde en andere wetenschappen, prachtig ingebonden doen gereed maken om ze aan de Regering van Japan ten geschenke aan te bieden. A.C Naar men wil welen, zou de Regering een algemeen tijdelijken maat regel voorstellen tot verhooging der bezoldiging van de ambtenaren op een traclement van minder dan 060 met 5 ten honderd, en van die der ambte naren van 600 tot ƒ1000 met 10 ten honderd. Wij deelen inlusschen deze tijding onder reserve mede. (f7. C Door de Nederl. Ilandelmaalschappij zijn bevracht 4 schepen, als: voor Amsterdam 3 en voor Dordrecht 1. Te Sommelsdijk is Dingsdag avond II. een vreeselijke brand uitge barstendie zoo spoedig toenam, dat 10 schuren in 4 uren lijds geheel in de asch lagen. De meeste schuren, gedeeltelijk gevuld met granen, slroo, vee, hout en turf, waren tegen brandschade verzekerd. Hoewel er weinig vee is verbrandis het verlies aan koren aanmerkelijk. De oorzaak van het onheil is onbekend. De Justitie heeft een naauwkeurig onderzoek ingesteld. Te Muiden had in den morgen van Woensdag een noodlottig voorval plaats. Terwijl men in hel machiuegebouw van de aldaar bestaande bus- kruidfabrick bezig was met het ronden en glanzen van buskruidheeft de in bewerking zijnde hoeveelheid door eene onbekende oorzaak vuur gevat, waarvan eene lievige uitbarsting het gevolg was. Het gemelde machinege bouw werd geheel in puin gelegd en, met uitzondering van het groote ma gazijn hebben al de gebouwen van de fabriek min of meer schade geleden. Rij deze ramp heeft een 21-jarig jongeling het leven verloren. Door de spoedig en doeltreffende aangebragle hulpwas de ontstane brand spoedig gebluscht. Te Hoogkerk (Groningen) werd in de vorige week een stoute diefstal gepleegd. Nadat de dader door braak binnen de woning van den land- houwer Veenhuizen was gedrongen, begaf hij zich met eene brandende kaars in de eene en een pistool of soortgelijk wapen in de andere hand, naar de keukenwaar twee volwassen zonen van genoemden landbouwer in eene bedstede sliependie door hem bedreigd werden zich stil te hou- den, daar zij vier sterk waren eu anders hen zouden neêrschieten waarna hij onmiddellijk naar hel zoogenaamde binnenhuis ging, waar ge noemde landbouwer met zijne vrouwelijke huisgenooten sliep, die insgelijks werd bedreigd zich stil te houden, indien hij niet wilde doodgeschoten wor den, en daarop gelast, den sleutel van hel kahinet te geven. Nadat hem deze was toegeworpen, opende hij het kabinet, nam daaruit twee zakjes, het eene ƒ175, het andere 100 aan rijksdaalders inhoudende, 6 enkele guldens uit een ander dito zakje, en een aanteekeningsbockje. Daarna ver trok hijde deuren achter zich sluitende. Te Maasbracht, nabij Maastricht, zijn Zondag 1.1. zes huizen en vijf schuren afgebrand. Van de inboedels en het voorhanden graan kon niets gered worden; ook zijn twee koeijen en een varken daarbij omgekomen. De Regering heeft in eene uitvoerige Memorie de bedenkingen in de afdeelingcn der Tweede Kamer geopperdnopens het wets-onlwerp tot wij ziging der gemeentewet (plaatselijke belastingen) wederlegd; en tevens eene wijziging van genoemd ontwerp ingediend. Volgens berigt nil Curacao hebben er op het eiland S'. Thomas (eene Deensche bezitting) ongeregeldheden plaats gehad. De lagere klasse der bevolking, door eenige onruststokers opgehitst, heeft grove wanordelijkhe den bedreven en wilde een R. K. Geestelijke verhinderen dienst te verrig- ten, de volksoploop was zoo groot, dal de krijgsmagt opgeroepen moest worden om de rust te herstellen. 's GRAVENH AGE21 November, net heeft Z. M. den Koning behaagd, den Minister van Marine te mag- ligen om aan den Kapitein-Luit. ter zee J. D. Wolterbeek, Ridder der Orde van den Nederl. Leeuw, Kommandeur der Orde van de Eikenkroon, de tevredenheid van Z. M. te betuigen over de wijze waarop hij gedurende de gelukkig volbragle reis van Z. K. II. den Prins van Oranje, het bevel over de schroef korvet Groningen heeft gevoerd; en verder te benoemen: lot Ridder der Orde van de Eikenkroon de navolgende Officieren van dien bodem: Jhr. F. de Casembroot, Adjudant van Z. M. in gewone dienst, Lui tenant ter zee der lstc klasse; Jhr. D. Bowier, Luit. ter zee 2de kl.J. P. M. Wiliinck, Luit. ter zee 2de kl.en J. D. J. van der Hegge Spies, Luit. ter zee 2de kl.; L. Rautler, Officier van Gezondheid lstc kl., en tot Ridder der Orde van den Nederl. Leeuw, den Kapitein ter zee Jhr. H. J. L. T. de Vaynes van Brakell, Kommandant van het sloomfregat Admiraal van Wassenaardie de Groningen heeft vergezeld. De Heer J. L. de Baas, gepensioneerd Apotheker der lste kl. is be noemd tot Ridder der orde van de Eikenkroon. De Officier van Gezondheid 2de klasse W. Kraakc, is benoemd tot Officier van Gezondheid lste kl. bij 's rijks zeemagt. Bij Kon. besluit is de Heer Jhr. J. J. Kraijenhoff, Controleur der directe belastingen enz. te Oude Pekela, overgeplaatst naar Amsterdam. Voorts zijn benoemd lot Ontvangers: te Almelo, de lieer W. L. Bruist, thans te Rijssen; te Delfshaven, de Heer W. van Cillers, thans Controleur te Ridderkerk; te Diemen c. a.de lieer II. de Graaf, thans te Nieuwe Niedorp; te Gorrcdijk c. a.de Heer O. J. van Kammen, thans te Oosterzee en te Rucphen en Hoeven, de Heer J. J. A. Willemse, Adjunct-Commies bij het Depart, van Financiën. De Minister van Finantiën zal op Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. De Commissie tot regeling der zaken voor de groote visscherij heeft eergisteren hare eerste vergadering gehouden aan hel Ministerie van Binncn- landsche Zaken. Een onzer sladgenootendie zich te Maintz bevindt, heeft aan zijne bloedverwanten alhier een brief gcrigt, betrefFende het onheil, dat die stad getroffen heeft (zie onder Oostenrijk). Daarin leest men o. a. het volgende: «Maintz, 18 Nov. 'savonds 5J ure. Voor een paar uren trof deze stad eene groote ramp, door het springen van een kruidmagazijn. Even nadat wij van tafel waren opgestaan, en terwijl ik mij naar het venster begaf, hoor ik op eenmaal een slag zoo geweldig, als of een aantal stukken geschut te gelijk werden losgebrand; het geheele huis beeft en kraakt, alle deuren, gesloten of niet, sprongen open, en geen vensterruit blijft geheel. Gij kunt begrijpen welk een schrik dit veroorzaakte; hoewel wij op een geruimen afstand van het onheil waren, leden wij toch groote schade, maar mogen toch van geluk spreken, daar een aanzienlijk gedeelte der stad verwoest is. Het ergste is, dat, naar ik hoor, een aantal mcnschenlevens hierbij te be treuren is. Zoo even wordt een dienstmeisje bij ons ingebragl, dat uitgegaan was' om brood te halendoch op eenmaal was de straat door eene verschrik kelijke rookkolom omhuld en bleef zij bewusteloos liggen; zij is gelukkig nog lot zich zelve gekomen, hoewel bezeerd aan hoofd en handen. Gij kunt de verwarring niet beseffen welke door deze plotselinge ontploffing veroor zaakt werdt. Gas kunnen wij niet branden, daar in de stad alle gaspijpeu opengesprongen zijn, ja hel is zoo erg geweest dat b. v. de vloer bij ons in de huiskamer geheel is opengespleten; pannen en schoorsleenen stortten naar beneden, alsof de stad door den schok eener aardbeving was getroffen. Van verbrijzelde glazen wil ik niet spreken, konden er wat goede glazen makers overkomenzij zouden hier wat te verdienen vinden." Tweede J£amei' dei' Slat en-Generaal. Zitting van Vrijdag 20 November. In deze zitting is eerst behandeld het wetsontwerp lot inkoop en amor tisatie van rentegevende nationale schuldwelk ontwerp met 59 tegen 2 stemmen (YVcsterhoff en Sleet lot Oldhuis) is aangenomen.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1