LEYDSCHE Yf#; COURANT. VRIJDAG 20 NOVEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is f\1 in het jaar de afzonderlijke Nonwiers worden tegen 10 Centen afgegeven BIMENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 19 November. Door de Algemeene Vergadering van de Nederl. Maatschappij ter bevor dering van Nijverheid, gehouden te Haarlem op 21 en 22 Julij jl.waren onze stadgenootende lleeren Sanders en C".voor monsters olijf-olie of Marseilliaansche zeep met eenen gouden medaille bekroonden werd de Bierbrouwerij de Posthoorn (vertegenwoordigd door den Directeur M. Japikse) het zilveren eermetaal toegekend voor ingezondene monsters Beijersch bier. Gisteren avond had in eene openbare Vergaderingin de Stads-Gchoorzaal gehouden de plegtige uildeeling dier medailles plaats en werd daartoe door den Voorzitter van het Leydschc Departement, den Hoog-Gel. Heer A. U. van der Boon Meschvoor een talrijk gehoor eene redevoering gehoudenover het nut der plantenkennis voor de beoefenaars van de verschillende lak ken van Nijverheid. Met zijne eigenaardige en onnavolgbare welsprekendheidwerd door Z 11. Gel. het onmisbare van die kennis op eene populaire wijze geschetst, en deed vooral uitkomenhoe de wetenschap aan de kunst dienstbaar is om de ontwikkeling der nijverheid te bevorderen. Z. II. Gel. loonde de verwe- zentlijking ook aan in de voortbrengselen door de bekroonden geleverd aan welken dan ook namens de Maatschappij de medailles op eene hartelijke en indrukwekkende wijze werden uitgereiktzoodat de algemeene toejui ching zoowel den redenaar als de bekroonden ten deel viel. Na den afloop der openbare Vergadering had de gewone Vergadering der leden plaatswaarin o. a. door den artillerist-hoefsmid Putters was ten toon gesteld een model kanonder grootte van het bij hel Corps Rij dende Artillerie in gebruik zijnde stuk van dat wapen. Met belangstelling werd dat model gezien en met lof werden de werkzaamheden van den (zoo wij vernamen, oppassenden en nijveren) artillerist vermeld. Na de vergadering begaven de leden zich aan een vriendschappelijk col lation, waarin menige hartelijke toast de plegtigheid en het genoegen van het feest verhoogde, en waarbij vooral werd gedacht aan den Koninklijken Beschermheer der Maatschappijaan de Maatschappijaan de stad onzer inwoning en aan den gevierden Redenaar en Voorzitter. Mogt bij velen dit feest nog lang in gezegend aandenken blijven, en de bekroonden door een ruim debiel, vruchten van hunnen arbeid plukken. Eergisteren had een metselaar hier ter sledeCederhout genaamd het ongeluk van een ladder te vallen, en hoewel de val slechts onbeduidend scheenheeft de reeds bejaarde man dien slechts weinige oogenbiikken overleefd. Aan den avond van denzelfden dag is ook een 12-jarig meisje, die een boodschap ging verriglen, in de Stinkgracht geraakt en lot droef heid der ouders levenloos daaruit gehaald. Bij het Stedelijk Gymnasium tc Amsterdam is de betrekking van Conrector vacant. HH. Curatoren hebben belanghebbenden die daartoe in aanmerking willen komentiitgcnoodigd zich voor 15 Dec. aan te melden. Te Middelburg zijn Zaturdag 11. 2 personen in verzekerde bewaring genomen, waartoe het volgende voorval aanleiding moet hebben gegeven. Beide waren als knechts van een aldaar woonachtigen huurkoetsier op een aan hem toebehoorend perceel weiland even buiten de Langevijiepoort bezig met delven, toen door hen zou zijn opgegraven een pot met eene vrij aan zienlijke waarde aan gouden en zilveren muntspeciën (men verzekert om streeks 2 it 3000). Over die ontdekking bewaarden beiden het stilzwij gendoch de zaak werd ruchtbaar, daar zich toevallig een jongen in hunne nabijheid bevonden had, die, ofschoon men hem trachtte te verjagen, ge tuige bleef van dit voorval, en op hunne weigering om hem iels mede te deelen, de zaak vertelde, zoodat zij ter oore van de politie kwam, die zich met ijverige nasporingen bezig hieldwelke genoegzame vermoedens tegen hen schijnen te hebben doen rijzen, om hen voorloopig in verzekerde be waring te nemen. Ook schijnt er reeds huiszoeking bij hen te hebben plaats gehad. Men brengt dit voorval in verband met een voor omstreeks 8 jaren gepleegden diefstal ten nadeele van lakenverkoopersdie in een daarbij gelegen logement verblijf hielden, en ziet dus met te meer verlangen den uitslag van deze zaak te gemoet. De Armbesturen van de llerv. en E vang.-Loth. gemeenten en Regenten van het Ger. Arm-Kinderhuis te Breda, ontvingen dezer dagen uit Nieuw- Maarseveen een gift van ƒ3,000. Blijkens het voorloopig verslag der Tweede Kamer betrekkelijk het wets ontwerp tot herziening van het regt van successie en van overgang, wordt die herziening algemeen noodig en wettig gekeurder. de gronden daarvoor door de Regering aangevoerd, vonden algemeenen bijval. Maar schier eenparig werd in 4 afdeelingen de voorgedragen herziening afgekeurd, in het verband, waarin zij staat tot de overige voordragten der Regering tot wijziging van het stelsel van belastingen. Slechts in e'e'ne afdeeling kon de meerderheid zich in dit opzigl met het voorstel vereenigen. Tegen de uitbreiding van hel regt van successie in de opgaande lijn heeft men be zwaar gevonden, niet om de zaak, maar als daarslcllende een overgang tot de belasting van de successie in de nederdalende lijn. Op nieuw is de vraag gedaan, of er geene belasting van de goederen in de doode hand zou kunnen worden gevorderd. Volgens de bij het Dep. van Koloniën uit Suriname ontvangen bcrig- ten is de gezondheidstoestand aldaar voldoende. Ook heerschle er overal, eenige ongeregeldheden op sommige plantages uitgezonderd, rust en orde. De N. R. C. bevat uit die kolonie nog de volgende bcrigten. Er heeft zich onder de plantaadje-slavcn een onrustige geest geopenbaard. Van 11 plantaadjes zijn reeds onaangename voorvallen bekend; men verneemt zelfs dat de Procureur-Generaal verpligt zal zijn naar een der houtgronden (de Vier Kinderen geheeten) in het district Para te reizenten einde de rust te herstellen. Mag men het gerucht gelooven, dan zouden de negers den Directeur gestecnigd hebben. Er heeft weder eene publieke verkooping van 29 slaven plaats gehad, afkomstig van de kleine plantaadje de llersteliing, in Saramacca. Zij werden even als de aanwezige visch, provisien, manu facturen, enz. aangeboden en geveild. Zij golden ƒ605 tot ƒ690 per hoofd, en braglen gezamentlijk eene som op van ƒ11,310. Deze slaven, die jaren achtereen met en onder elkander geleefd hebben, zijn nu eensklaps ge scheiden en onder 15 a 20 verschillende meesters gebragt. De plantaadje Herstelling, (zonder slaven) is door den Heer YV. Humphreys voor 3000 gekocht, en wel voor M. J. Hoogland. Deze Hoogland was voor 6 jaren nog slaaf en bastiaan op de plantaadje Kent, waarvan de Heer Humphreys mede Administrateur is. llij kocht zich zeiven vrij, was wijders als Blank- olficier op dat effekt werkzaam en is thans, door ijver en spaarzaamheid eigenaar van een vruchtbaar stuk land. Te Paramaribo had dezer dagen een treffend ongeluk plaats; twee halve broeders stonden, terwijl het on weerde, met elkander te praten. De bliksem trof hen en doodde beiden. Bij het Dep. van Koloniën zijn ook de volgende berigten ontvangen van St. George d'Elmina, van 9 October. De rust is aldaar gestoord ge weest door dat een klein geschil onder de Aximsche bevolking was ont slaan doch zulks is spoedig weder bijgelegd. Eeue gewenschle verandering in de weèrsgesleldheid was van eenen gunstigen invloed op den gezond heidstoestand der Europeanen zoodat deze thans zeer voldoende geacht werd terwijl de ruimere oogst en eene overvloedige vischvangst de voe dingsmiddelen der bevolking hebben verbeterdten gevolge waarvan de me nigvuldige ziekten onder de inboorlingen zijn geweken. Door de Engelsche stoomboot Teazer werd in de golf van Benin een slavenschip met 300 negers genomen en te Sierra-Leone opgebragt. Een ander vaartuig tot den slaven handel geheel uitgerustwerd aan de Zuidkust bemagtigd. 's GRAVENI1AGE 19 November. Z. M. heeft den Heer Olberg, Opper-Regeringsraad te Maagdenburg, be noemd tot Kommandeur der orde van de Eikenkroon. Bij Kon. besluit zijn benoemd: lol Procureur bij het Prov. Gcreglshof in Noordbrabant en de Arrond.-Reglbank te 's llertogenbosch Mr. J. N. G. Sas sen, Advocaat en Regter-Plaatsvcrvanger in de Reglbank aldaar; en tot Substituut-Officier van Justitie bij de Arrond.-Reglbank te Amsterdam, Mp. B. L. R. Termaat, thans Commissaris van Politie aldaar. De Minister van Binnenl. Zaken zal op Zaturdag aanst. geen gehoor verleenen. Thans ziet het licht het eindverslag van de Commissie van Rappor teurs, nopens het wets-onlwerp lot inkoop en amortisatie van rentegevende nationale schuld. Daaruit blijkt, dat dit ontwerp in de Afdeelingen der Tweede Kamer vrij algemeen met genoegen is ontvangen. Sommige leden voegden bij deze verklaring, dat zij op het krachtdadig voortzetten van de amortisatie van schuld te hoogeren prijs steldenomdat zij daarin het meest afdoend middel zagen, om allengs de lasten des volks nog verder duurzaam te verliglen. Men verzekert, dat het voornemen beslaat, om eerst de ontwerpen van wet, uitmakende de Staalsbegrooting van uitgaven voor den jare 1858, bij de Tweede Kamer af te handelen, dan over de ontwerpen, behelzende wijzigingen in het belastingstelsel ten behoeve der gemeenten te beraadsla gen, en eerst, na afloop van die discussiën, in behandeling te nemen het wets-onlwerp lot vaststelling der Middelen voor 1858. Die gang der werk zaamheden zou dit voordeel opleveren, dat de Regering spoedig zou bekend worden met de zienswijze der Kamer nopens de belastings-onlwerpendie aanhangig zijn, en die, zoo zij wierden aangenomen, van grootcn invjocd zouden wezen op de raming der ontvangsten van het rijk en ook van die der gemeenten voor het volgende jaar.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1