zijn altijd te betreuren. Te Glasgow is de rust wel met moeite be waard geblevenmaar te Lurganeene kleine stad in hel district van Armagh, heeft het bloed gestroomd, bij gelegenheid dat men het loon der werklieden op de helft wilde verminderen. Deze laatste hebben zich daar tegen met geweld verzet en aan beide zijden zijn dooden gevallen. Hoewel de rust is hersteld, blijkt daaruit welk eene hoogte eene zoodanige crisis kan bereiken. Onder de menigte faillissementen die thans weder bekend zijn gewor den, heefl dat van de IIH. Draper, Pietroni en C°. het meeste opzien ver wekt. Het passief bedraagt 350,000 De bijdragen voor het Indische ondersteunings fonds hebben reeds de som van 225,000 bereikt. Door de brievenmaal van Calcutta zijn de vroegere mededeelingen omtrent den slaat van zaken in Indië bevestigd. Hoe gelukkig echter de bewegingen van Generaal Uavelock zijn geweest, om de bezetting van Luck- now te ontzetten, schijnt zijn toestand echter hagchelijk te zijn, vooral daar zijne troepen zoo zeer door ziekte worden geteisterd. De Generaal Outram moet versterking gevraagd hebbenminstens twee brigades en eenige veldartillerie, om, behalve voor de veiligheid van Lucknow te kunnen waken, de zieken en gekwetsten naar Cawnpore te voeren, want daartoe moet men zich een weg banen door 50,000 muitelingen. De brieven en dagbladen uit Bombay leveren over de inneming van Delhi thans een volledig overzigt. Wat betreft de gebeurtenissen in het rijk van Oude, daarvan wist men te Bombay alleen het ontzet van Lucknow, maar omtrent de bovenstaande gevaarlijke stelling der troepen had men niets vernomen. Nopens Delhi verneemt men nog dal aldaar aanzienlijke schatten zijn gevonden, en in 't geheel 226 stukken geschut. De cholera heeft zich in de stad geopenbaard. Al de inwoners die zich bij de inname in de stad bevonden, gewapend of ongewapend, zijn over de kling gejaagd. De Gouverneur-Generaal heeft eene belooning van 50,000 ropijen uitgeloofd voor de uitlevering van Nena-Sahib. (Die Vorst heet eigenlijk Sreemunt-Dhoondoo- Punt; Nena-Sahib beteekent slechts Heer grootvader). De Bombay Times geeft het volgende verslag van hel ontzet van Lucknow: Generaal Havelock bezat eene strijdmagt van 2700 mantoen hij den lö11™ Sept. Cawnpore verliet en den Ganges overtrok. Hij moest onder weg ver scheidene gevechten leveren en bereikte niet zonder veel moeite zijne be stemming. Na den vijand te Mungaiwar overhoop te hebben geworpen, legde hij op ée'n dag een marsch van 20 mijlen af. Den 22slel1 bevond hij zich in het gezigt van Lucknow en schoot zijne 24 kanonnen tegelijk af, als een sein der bevrijding voor de ongelukkige bezetting. Het was tijd, want 2 door de muitelingen aangelegde mijnen waren op het punt onder de voornaamste werken van verdediging los te barsten. Den 26slen werden de batterijen van den vijand aangevallen en genomen; de zonen van den ex-Koning van Oude waren gedwongen naar Fyzabad te ontvluglen. Het verlies der Engclschcn was aanzienlijk, het beliep 450 dooden en gekwetsten onder de gesneuvelden bevindt zich de Generaal Neill. Men zegt, dat Sir James Outram ligtelijk gekwetst is. Den 29slc" werd eene wijk der stad bezet en men bemagtigde 7 kanonnen. Man-Singli, het hoofd der opstan delingen van Oude, die legen de Engelschen oprukte aan het hoofd van 15,000 man, werd met zijne troepen teruggeslagen en gewond. Later moet hij gevangen zijn genomen. In genoemd blad leest men nog het volgende: De Hooglanders heb ben bij hunne komst te Cawnpore, den put gevonden, waarin na den moord de lijken der vrouwen en kinderen zijn geworpen. De overblijfsels van het lijk van Generaal Wheeler werden herkend en de haarlokken afge snedenwaarvan een gedeelte naar zijne betrekkingen in Engeland is ge zonden; het overige werd in gelijke deelen onder de soldaten verdeeld, en ieder hunner zwoervoor eiken haar die hij ontving een opstandeling met eigen hand te zullen dooden. Die eed zal getrouw worden nageleefd, al mogl de Gouverneur-Generaal zelf zich daartegen verzetten. Op nieuw is men op het spoor van eene misdaad gekomen. Te Brighton hebben twee militairen een kist drijvende gevondenen daarin het lijk van een kind van omstreeks 14 jaren. Bij onderzoek is gebleken dat het kind eerst moet uitgehongerd en daarna van kant zijn gemaakt. Te Glasgow hebben de timmerlieden, ten getale van ruim 1400, den arbeid gestaakt. Men verwacht echter dat er lusschen die lieden en hunne meesters een vergelijk zal getroffen worden. De Emeu die in de Itoode Zee was vastgeraaktis behouden te Suez aangekomen. In de Chinesche wateren heeft een zware storm gewoed, die vooral te Fou-Tcheou, veel schade veroorzaakte. llerigten uit Australië melden dat op 120 mijlen van Melbourne eene rijke mijn ontdekt is. De wolmarkt was zeer vast. In Nieuw Zuid-Wallis waren verscheidene rivieren buiten hare oevers gelredenwaardoor groote schade was aangerigt. Het schip Dumbar, van Londen naar Sidney, was met man en muis vergaan. Met uitzondering van een matroos was de ge- heele bemanning en de passagiers, ten getale van 140, verdronken. De lading begroot men op eene waarde van 70,000 Bij Nelson, in Nieuw- Zeeland, zijn mede rijke goudmijnen ontdekt. Een brief uit Evigtok (Groenland), van 12 Aug;, bevat treffende bij zonderheden over de ongelukken, waat'mede die landstreek in den afge- loopen winter heeft te worstelen gehad. Volgens den schrijver heeft men den Iangsten en koudsten winterdien men zich herinneren kandaar doorgestaan. De thermometer van Fahrenheit teekende gedurende 3 weken in Januarij 45.J- graad onder nul. Vele Esquimo's in den omtrek zijn van honger omgekomen, zonder dat men lien van wege de sneeuw eenige hulp kon doen geworden; in den omtrek der verblijfplaats van een Deen zijn 250 Exquimo's van honger omgekomen. Soms bezweken de hongerlijden den onmiddellijk nadat men hen ecnig voedsel had toegediend. De meeste lijken werden naakt gevondenzij hadden tot zelfs hunne kleederendie uit huiden bestaan, verleerd. Men berekent, dat meer dan 500 menschen den hongerdood zijn gestorven. FRAIVKKIJK. PARIJS, 15 November. De Keizerin Iaat te Havre een jacht bouwen naar het model van de Victoria and Albert van Koningin Victoria. Het zal een vaartuig zijn van 500 paardenkrachten en Napoléon et Eugénie genoemd worden. Naar men zegt zou onze Regering voornemens zijn eene verzameling wapenen en eene halve batterij ten geschenke aan den Keizer van Japan te zenden. Le Pays geeft de verzekering dat de Shacli van Perzie de Russische lusschenkomst, ter demping der onlusten in zijn land, heeft toegestaan, in weèrwil dat vroeger het tegendeel was gemeld. Het hulp-corps zou de Kas pische zee oversteken en zich vereenigen met de troepen die onder het bevel van Fezlali-Khan staan. De correctionele Regtbank alhier heeft eene vroedvrouw tot 3 maan den gevangenisstraf veroordeeldals door overdreven zorg den dood van een haar toevertrouwd kind le hebben veroorzaakt. Zij was in de zoo warme dagen van Augustus belast geweest met de overbrenging daarvanen van den spoorweg gebruik makende had zij het kind zoodanig met kleederen overladendat het bezweek. De Baron Gros is, op zijne rcize naar China, op 28 September te Singapore aangekomen. In een dorp van het arrondissement du Puy (Haute Loire), heeft een landbouwer zijn nichtje, die eenige knollen van zijn land had weggenomen, wreedaardig doodgetrapt. Volgens berigl uit Lissabon zou de koortsziekte aldaar eenigzins in hevigheid afnemen. De Koning bezocht dezer dagen den schouwburg en na het eindigen van de voorstelling, begaf hij zich naar het gasthuis van St. Catharina. Hij berispte aldaar een geneesheer die den pols eeuer zieke voelde zonder de handschoen uit te trekken. ITALIË. De Aartsbisschop van Genua heeft een herderlijk schrijven uitgevaar digd betrekkelijk de verkiezingen iu Sardiniëhetwelk van wege de ge matigdheid, de algemeene goedkeuring wegdraagt. De Aartsbisschop van Turin Mr. Franzoni, die steeds te Lyon verblijf houdt, heeft daarentegen, bij een zoodanig schrijven, iedereen gewaarschuwd, geene zonen des dui vels le kiezen. Van de 53 reeds bekende verkiezingen zijn 38 in vrijzin nigen geest uitgevallen. Op 4 Oct. had er aan het meer van Como en omstreken eene aard beving plaats. Des nachts ten 2 ure, terwijl het meer stil en effen was, verhieven zich plotseling een paar reusachtige golven. Zij naderden zoo digt de kustdat al de vaartuigen die daar lagen deels omvergeworpen deels huizenhoog opgevoerd werden en toen brakenof wel op het drooge geslingerd en van daar weder door den stroom medegeslecpt werden. De krachtige onderaardsche schok bragt van den bodem van het meer eene groote hoeveelheid sleenen op de oppervlakte, en deze vielen als een ver schrikkelijke hagel tegen de huizen die het meer omgeven. Een reusachtige rots stortte op 5 mijlen afstand van Menaggio plotseling in de diepte; en daardoor werd de hevigheid der golven vermeerderd en de watervlakte van het meer verhoogd. Twee vrouwen hebben bij deze ramp liet leven verloren. PISCISSEN. BERLIJN, 15 November. De Koning is zoo verre hersteld, dat hij reeds met de Koningin is uitgereden. Z. M. zal echter niet naar Charlotlenburg vertrekken. De eerste steen van den hoofdpilaar der Moezelbrug bij Coblentz, voor den spoorweg van Bonn naar Bingenis in tegenwoordigheid van de Prinses van Pruissen en hare dochter gelegd. Volgens bcrigt uit Stettinis de postkar tusschen Slepnitz en Stettin 's nachts digt bij Stepnilz door eenige roovers aangevallenwaarbij de postillon op den bok werd vastgebonden. Nadat dit volbragt was, hebben de roovers zich van de brieven en andere waarden meester gemaakt en toen de vlugt genomen. Men is hen nog niet op het spoor. De godsdienstige verdraagzaamheid maakt meer vorderingen te Kopen hagen dan te Stokholm. Door de vertegenwoordiging aldaar is het' wets ontwerp aangenomen tot intrekking der bepaling, krachtens welke men gedoopt moet zijn om van het regt van successie gebruik le kunnen maken. De groote fabriek van lucifers te Kassei is afgebrand. Te Mulhausen is een groote gasmeter gesprongen waarschijnlijk door de onvoorzigtigheid van een persoondie aan het deksel werkzaam eene pijp had aangestoken. Twee werklieden werden verre weg geslingerd; een was terstond dood en de toestand van den ander is hopeloos. ©©STBjVEAÏJSi. WEENEN, 14 November. De Heer de Lesseps is gedurende zijn verblijf alhier bij den Keizer ten gehoore toegelaten. Ook is hem door een groot aantal voorname personen een luisterrijk feestmaal aangeboden. De Keizer heeft tot herstelling van den Dom te Mainlz 10,000 fl. geschonken. De volkstelling heeft reeds een aanvang genomen. De oudste persoon hier ter stede is eene vrouw van 107 jaren. Te Peslh is de handels-academie op den 9',en dezer plegtig geopend. Te Malmkrog in Zevenbergen, zijn dezer dagen 200 huizen afgebrand. De oorzaak is alleen aan kwaadwilligheid toe te schrijven en de vermoe delijke daders zijn reeds in hechtenis genomen.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 3