m COURANT. mi. N°. WOENSDAG 18 NOVEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in liet jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCRE BERIGTEN. LEYDEN17 November. De St.-Cour. bevat een overziet van de opbrengst van 's Lands midde len over de tien eerste maanden van 1857waaruit blijktdat die bedra gen hebben 46,995,399.05! zijnde 800,721.06 j meerder dan over genoemd tijdvak in 1856. De Nederlandsche schilderschool heeft op den 14de" dezer een harer beroemdste beoefenaars verlorendoor het afsterven van den lieer C. Kruse- man, 'Komtnandeur der Orde van de Eikenkroon, Bidder der Orde van den Nederl. Leeuw. Den laatsten tijd zijns levens bragt hij te Lisse door waar hij ook overleden is. Volgens cene aanschrijving van den Minister vail Oorlog, ontbreken er weder vele Onder-'Officieren bij het leger in Oost-Indië; waarom de Chefs der corpsen zijn aangeschreven, de gelegenheid, om zich voor ge melde gewesten te verbinden, belanghebbenden aan te bieden. De commissie lot de zaken der Protestantsche kerken in Nederl. Oost en YVcst-Indiö noodigt Predikanten en Candidaten uit, welke in aanmerking wcnschen te komen, om lot Predikant benoemd te worden in het district Nickerie, op een tractement van ƒ3000 a ƒ4000. Te Schiedam Z3l op den 30slc" dezer aanbesteed worden het bouwen eener nieuwe R. K. kerk. Donderdag avond 11. is te Zwolle de met rogge beladene zolder boven het pakhuis voor wijnen der lleeren Doijer en Pruimers bezweken. De zol der der tweede verdieping, die met een last stukvaten gevuld was, bezweek insgelijks en 7 nog voor eenige jaren nieuw aangebragte balken braken waardoor het nederstortende koren zteh met den vloeijenden wijn in den kelder vermengde. De schade is nog niet te berekenendoordien men de beschadigde onder de rogge bedolven fusten niet kan tellen. Bij dit ongeval zijn gelukkig geen mcnschen omgekomen. Te Staphorst (Overijssel;) zijn dezer dagen twee huisgezinnen, in cencn zeer verarmden toestanduit Noord-,Vmerika teruggekeerd. Door Cnratoren van de Hoogeschool te rouingen is eene tweede voor- dragt gedaan voor het Hoogleeraarsambt bij de Regstgeleerde Faculteit, bestaande uit de 1111. Mrs. O. van Rees, te Utrecht en Cappeyne van de Coppellote 'sGravenhage. De beroemde reiziger Benjamin II is hier te lande uit Frankfort terug gekeerd, waar hij zich o. a. geoefend heeft in de daguerréotypie en stereos- copie, ten eir.de daarvan partij Ie trekken op de nieuwe reize in het verre Oosten, waartoe hij zich gereed maakt. Eenige lleerente Parijs woonachtighebben een adres aan den Ko ning ingediend, waarin zij te kennen geven voornemens te zijn een ven nootschap op te riglen, tot den aanleg van spoorwegen in het nöord-oostelijk deel des lands, waartoe zij de vergunning verzoeken vroeger aan den Heer Dull verleend. Zij berekenen voor de aan te leggen lijnen (512 Ned. mijlen) 54 millioen noodig te hebbenen verlangen van den Staat cene subsidie van 10 millioen. Uit het voorloopig verslag der commissie van rapporteurs, over het ontwerp van wet, tol regeling van de zamenslelling der regtcrlijke magt en het beleid der justitie, blijkt dat de groote meerderheid der leden van de Kamer zich verblijdde, dat de Regering op verschillende punten is toege treden tot de door de Kamer geopperde bedenkingen. Wat de kantonge- regten betreft, heeft men vrij algemeen met genoegen de voorgedragene wijziging vernomen. Nopens de uitbreiding van bet appel in strafzaken blijven de gevoelens uilccnloopen. Bij gelegenheid der beschouwingen Om trent de uitbreiding der reglerlijke magt van de arrondissements-regtbanken, tot de zoogenaamde criminele straffenhebben vele leden verklaarddat zij zich zouden verheugen in de wegneming der willekeurige en omslaglige onderscheiding tussehen het crimineel en correctioneel strafgeding. Andere leden wcnschten geen hooger beroep, maar den waarborg eener voorloopige instructie en behandeling der zware strafzaken bij de regtbanken in de eerste arrondissementen der provinciën. Omtrent de voorgedragen wijziging in de attributen van den Hoogen Raad heeft de commissie van rapporteurs geene nieuwe denkbeelden te vermelden. De vernieuwde poging om meer dere zekerheid op dit punt te verkrijgen, is vruchteloos geweest; er is niet gebleken naar welken kant de meerderheid der gevoelens overhelt. Het voorloopig verslag der Kamer, over liet ontwerp van wet tot aanleg van spoorwegen, is mede openbaar gemaakt. Daaruit blijkt, dat de meerderheid zich tegen de Regerings-ontwerpen heeft verklaard. De Zeeuwscli- Limburgsche spoorweg vond veel tegenstand, althans wat het verleenen van subsidie van Staatswege betreft. De weg van 's Gravenhage naar Schevenin- gen werd als geheel van locaal belang beschouwd. In de lijn van Leyden naar Woerden vonden velen bedenkingomdat daaraan het geven van een subsidie aan den Ilollandschen spoorweg tot vergoeding van de kosten der spoorversmalling was verbonden. Dit kon geheel vermeden wordenwan neer eenvoudig de gevraagde concessie voor een' weg van Gouda naar 's Gravenhage wierd toegestaan. Die verbinding met de residentie was dan toch verre verkieslijk boven den omweg, dien men, naar het plan der Re gering, zou moeten maken om over Leyden naar 'sGravenhage te komen. De slotsom der beschouwingen is deze. Het ontwerp der Regering is, èn om zijnen omvang, èn om de volstrekte onbepaaldheid van den last, die daaruit voor den Slaat kan voortvloeijenalgemeen afgekeurd; zeer vele leden juichten evenwel het denkbeeld toe, om spoorweg-ondernemingen van Staatswege te hulp te komen, omdat spoorwegen volstrekt noodig zijn, en omdat men het als door de ondervinding bewezen mag beschouwen, dat, zonder die hulp, aan geene spoorwegen hier te lande te denken valt. Om deze reden zouden vele andere leden over vele bedenkingen henenstappen, indien de gevraagde hulp doeltreffend werd bevonden en overeenstemde met het financieel belang van den Staat. Vervolg onzer mededeelingen uit de antwoorden der Regering op de bedenkingen der Tweede Kamer, ten opzigle van de bcgrooling voor 1858. Hoofdst. V. (Binnenl. Zaken). Nopens de qnaestie der Maatschappij van Weldadigheid zullen onderhandelingen gevoerd worden over cene eindrege- ling tussehen de gekozene Commissie en de Staatscommissie, waarvan de Regering alsnu het resultaat afwacht. Met de plannen omtrent de vestiging van eene of meer scholen voor den landbouw is de Regering nog niet ver i gevorderd. Alvorens op nieuw een ontwerp tot regeling der uitoefening van de vecarlsenjjkunst in tc dienenwenschl de Regering de behandeling der ontwerpen tot uitoefening der geneeskunst enz. af te wachten. Zij hand haaft hare voordragt tot instelling eener algemeene statistische Commissie, op gronden van nuttigheid en algemeen belang. Wat het plan betreft, om Schokland ie doen ontruimen, verklaart de Regering, dat dit plan bij haar een onderwerp van onderzoek uitmaakt. In afwachting van hetgeen zal besloten wordenis het noodig dat die gemeente in de gelegenheid worde gesteld in hare behoeften te voorzien. Al wordt de maatregel lol ontvol king van het eiland uitgevoerd zal hel toch als bolwerk voor de vaste kust behouden moeten blijven en de aanwezige waterstaatswerken in stand gehouden moeten worden. Zoo lang de wel op het hooger onderwijs niet is vastgesteld, kan de Regering er niet toe besluitenandermaal de kosten voor de Academie le Delft op de Slaalsbegrooting te brengen. Desniette min is het bereid de verbeteringen, die hel dringendst gevorderd worden, in de opleiding der kweekelingenaan te brengen. Wat betreft de slich ting van een groot Academisch ziekenhuis te Leydenzegt de Minister dat er in die zaak veel vooruitgang heeft plaats gehad. De bezwaren verbonden aan hel aannemen van een beproefd stelsel omtrent luchtverversching en verwarming, hebben voortdurend belemmeringen opgeleverd. Er bestaat hoop dat die bezwaren spoedig uit den weg zullen worden geruimd en alsdan niets meer de volledige uitvoering der overeenkomst in den weg zal slaan. De Regering erkent de wenschelijkheid eener regeling van het archiefwezen hier te lande en zal de zich voordoende bezwaren trachten uit den weg te ruimen. Yan de som van ƒ100,000, (eene vermeerdering bij de Iclegraphie uitgetrokken) wordt berekend circa ƒ45,000 voor eene telegrafische verbin ding tussehen Noordholland en Friesland noodig le zijn. De rigling zal zijn over Enkhuizen en Slavoren. Hoofdst. VIII [Marine). I. Esc. de Minister doet daarbij opmerken dat men kan zienhoe weinig stalen le beleckenen hebbenals men zich bloole- lijk lot vergelijking van cijfers bepaalt, en dat de leden die tot het besluit zijn gekomen, dat de uitbreiding der scheepsmagt tot dusverre van geene groote beteekenis schijnt te zijn, naar hun oordeel, een cuphemie hebben gebezigd, want dat niet kan worden tegengesprokendat er in 1854 elf kielen meer aanwezig warendan in 1857. Tevens doet Z. Exc. opmerkendat in de laatste jaren acht nieuwe stoomschepen in dienst zijn gesteld, én dat de sloomvloot thans 136 stukken 1114 p. k. sterker is dan in 1854. Voorts meent Z. Exc. dat men zich niet uitsluitend tot het aanbouwen van kleine schepen kan noch mag bepalen, want dat van de zeemagt nog andere diensten zonden kunnen worden gevorderddan hel jagt maken op roovers- vaarluigen in Oost Indië. Al ware het drooge dok te Willemsoord reeds voltooid, vermeent de Mi nister, dat bij uitnemendheid goede drooge dokken le llellevoetsluis niet zouden behooren te worden opgegevenuithoofde menvan wege de toene ming der stoomvaart, hoe langer hoe meer zeilschepen zal moeten dekken. Omtrent de aanmerking nopens de kosten van de inrigting le Willemsoord ten behoeve der adelborsten voor de marine, heeft de Minister berekeningen medegedeeld, waaruit, onder anderen blijkt, dat tc Breda elke adelborst

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1