geestkracht van dien ambtenaar, die zich jegens het land en de Koningin verdienstelijk had gemaakt. Na den val van Delhi kon men de gebeurte nissen in lndië met gerustheid afwachten. Voorts zeide hij dat, ofschoon eer. groot leger naar lndië is gegaanhet aantal soldalen in Engeland nog zoo groot is als vóór den opstand, en dat geen vreemde natie thans in den waan moet verkeeren dat, omdat Engelands militaire magt zwak is, vreemde regeringen eischen aan Engeland kunnen stellen. In deze laatste woorden ziet men Palmerstons geest weder doorstralen. De thans uit lndië ontvangen beriglen luiden zeer gunstig. De hoofd som daarvan is deze: Bij de bemagtiging van Delhi hebben de onzen 61 Officieren en 1178 manschappen verloren. Ook de Generaal Nicholson is overleden. De Koning van Delhi heeft zich met al zijne vrouwen overge geven; hun leven,werd gespaard. Zijne zonen, die zich halstarrig verdedig den werden gevangen genomen en doodgeschotenen hunne lijken ten loon gesteld. Uit de stad zijn reeds twee kolonnes vertrokken om de muiters te vervolgen. Lucknow is na een hevig treffen door Generaal Havelock ontzet, die daarbij 450 man aan dooden en gekwetsten verloor, onder de eersten was de Generaal Niell. In het vroeger reeds vermelde faillissement van de firma Dcnnislown en C°. moet het passief niet minder dan 2 millioen bedragen. Genoemde firma verlangt alleen maar eenig uitstel om alsdan aan al hare verpliglingen te voldoen. Daar de Bank van Glasgow mede hare betalingen heeft geslaakt, zoo verwacht men dat zij een aantal industriële inrigtingen in haren val zal medeslepen. Op nieuw zijn ecnige faillissementen bekend geworden. In eene steengroeve nabij Carnarvon hebben 6 werklieden, door het onverwacht nederslorten van een zwaar steenblok, het leven verloren. Men verneemt dat een onzer schepen, dc Frances, gedurende een zwaren storm, tusschcn Ningpo en Shanghae, is verongelukt. 21 personen, waaronder een Chineesch meisjeverloren daarbjj het leventerwijl 25 zich wisten te redden. Berigten uit New-York, spreken zooals reeds gemeld is van eene ver betering, hoewel nog slechts eene geringe, in den financiëlen nood. In die stad zijn, volgens officiële opgave, 200,000 menschcn die van hun handen arbeid moeten leven. Indien de tegenwoordige toestand moet voortduren waarvan gebrek aan werk een noodzakelijk gevolg is, dan vreest men dat velen hunne toevlugt tot geweld zullen nemen, liever dan tot de openbare liefdadigheid. Ir. de genoemde stad had men het berigt ontvangen dat eene Canadasche stoomboot was vergaan, waarbjj 21 personen waren om gekomen. FRANKRIJK. PA11IJS10 November. De verhooging van het disconto door de Engelsche Bank op 10 pCt. dat met onze Bank een verschil van 3} pCt. oplevert, heeft ongunstig op de gemoederen gewerkt, omdat een zoodanig verschil niet lang kan stand houden. De l'atrie had daarom voorgesteld den uitvoer van goud en zilver zwaar te belasten, een gedwongen koers aan de bankbilletten te geven, en dan het disconto op 6 pCt. te verminderen. Genoemd blad heeft dien ten gevolge van regeringswege eene waarschuwing ontvangen. De Keizer heeft de Ministers en den hoofdbestuurder der Bank bij zich ontbodenom de zaak te bespreken; ook zegt men dat Baron Rothschild, die 's Keizers gast is, daaromtrent is geraadpleegd. De Moniteur bevat dien ten gevolge een brief van den Keizer aan den Minister van Financiën, waarin Z. M. den gunsti- gen toestand van 's lands financiën doet uitkomen en zich verklaart tegen eiken maatregel, strekkende om in de beslaande geldcrisis tusschen beide te treden. De Bank heeft echter het disconto verhoogd en wel voor 30 dagen op 8, voor CO dagen op 9, en voor 90 dagen op 10 pCt. In het zuiden des lands moeten dc finantiële moeijelijkhedcn eene on verwachte verlamming in de fabrieken hebben veroorzaakt. Uit Lyon wordt gemeld, dal dc Aartsbisschop eene collecte heeft uilgeschreven, ten behoeve van de arbeiders der zijde-fabrieken. Aan het station van den Orleans-spoorweg te Chorsy-le-Roi stond reeds sedert 10 maanden een ton, die volgens het opschrift zou afgehaald worden. Thans is men tot de opening overgegaanen daardoor tot de ont dekking eener misdaad gekomen. In de ton was het verdroogde er. ver minkte lijk eener jonge vrouw aanwezig. Te S'. Cyran, in Auvergne, werd dezer dagen een der inwoners, Claude Prugnat, op een ezel gezeten door de gemeente gevoerd, en dat naar oud landsgebruik, omdat hij zich door zijne vrouw had laten slaan. De Over heid kwam te laat om deze maskerade te verhinderen. De man was diep gekrenkt over de vernedering die hij in 'topenbaar had ondergaan, en toen zijne vrouwdie gemeend had zich gedurende de plegligheid te moeten ver wijderen, te huis kwam, vond zij hem zieltogende; hij had eene aanzien lijke hoeveelheid vergif, dat onder zijn bereik was, ingenomen. De aan- Ieggers van het gebeurde worden door de Justitie vervolgd. De Heer de Mas, zaakgelastigde van Spanje in China, heeft een werk uilgegeven waarin omtrent den oorsprong en den voortgang van den op stand in China belangrijke bijzonderheden worden medegedeeld. In 1849 werd op de zuidelijke kust des Rijks door de Engelschen eene rooversvloot van 58 jonken vernield. De roovers ten getale van 2000, vloden met hunne wapenen landwaarts inen voegden zich bij de reeds bestaande dievenben denten einde de kooplieden die naar Canton kwamen te beroovcn. Op dat oogenblik verscheen Hung-Seu-Tseun, die, zich aan het hoofd van de ge noemde manschappen stellendeeen opstand verwektedaarbij den titel van Keizer aannam en voor zijne dynastie den naam verkoos van Tae-Pingdat is, algcmcene vrede. Omtrent het vroegere leven van dezen gelukzoeker heeft men van de zendelingen hel volgende vernomen. Hij is naar het schijnt in 1813 geborenen de zoon van een behoeftig landbouwer nabij Canton. Een zijner landslieden ontmoet hebbendedie lot het Christendom was bekeerd, en die bijbels uitdeeldezoo nam hij er eenbegon die te bestuderen en eindigde met zelf het Christendom in zijn dorp te verkondigen. Hij bragt het zoo verre dat een aantal personen zijne leer aannamen en hij als het hoofd van de Vcrecniging der God-aanbidders erkend werd. Door de zen delingen met wantrouwen ontvangen, begaf hij zich in Julij 1849 naar Kouang-Si. Aldaar wilden de overheden hem in hechtenis doen nemenmaar een zijner kweekelingen, die thans den titel van Oostersch Vorst draagt, versloeg de Keizerlijke soldaten, verloste zijn opperhoofd en deed een beroep op al de ontevredenen in den lande, zelfs de dieven en zeeroovers niet uit gezonderd. Met die magt opende hij in 1850 een veldtogt tegen de strijd krachten der regering. Opmerkelijk is het, dat deze opstandelingen zich gelijktijdig als eene godsdienstige sectc en als eene staatkundige partij doen voorkomen. Hung-Seu-Tsuen heeft het kruis tot banier en verkondigt een eenig en waarachtig God, vader van J. C. en legt aan zijne volgelingen op deze leer te gelooven en zich zeiven te doopen. Hij mengt onder dit alles een weinig socialismus, want een der grondstellingen zijner leer is, dat het geen door'ieder in 't bijzonder wordt bezeten het eigendom der vereeniging is. In 1852 gaf hij een werk uitgetiteldHet boek der hemelsche be sluiten en der openbaringen van den Keizerlijken wil, uitgegeven in het tweede jaar van de dynastie van Tae-Ping," zoodat hij zich sedert 1851 als Keizer beschouwt. Hij verklaart zich ook zoon van God, broeder van J. C. en voert den titel van hemèlschen Prins. Later heeft hij ook nog een werk uitgegeven over de inrigting van zijn legerdat zoo wat op eene Engelsche leest is geschoeid. Hung-Seu-Tsuen heeft datgene aan het Chris tendom ontleend wat hem eenvoudig en gemakkelijk te begrijpen voorkwam. Sedert eenigen tijd wantrouwt hij de Eranschen en Amerikanen; vroeger noemde hij de Europeanen broeders, thans zijn het barbaren. De bewegin gen van zijn leger toonen aan dat de opstand van veel gewigt is. Uit het zuiden des lands opgekomen, hebben de opstandelingen het vruchtbaarste gedeelte des rijks doorloopen, tot zelfs in het gezigt van de hoofdstad. Uit dat hoofdkwartier heerschen zij over een omtrek van 1000 vierk. mijlen en dat wel over de rijkste provinciën. Dc Regering van Pekin heeft niets te gen hen vermogt toen zij zwak waren, hoeveel te minder nu zij sterk zijn; zij boezemen den Keizerlijken schrik in. Hunne krjjgsluchl is zeer gestreng en het is hun verboden opium te rooken. SPANJE. MADRID, 8 November. Het Ministerie heeft aan een aantal personen, die onder Narvaez naar het binnenland waren gebannen, de terugkeer toegestaan. Ook zijn nog een groot aantal die zich in hechtenis bevonden ontslagen. Een Attache' van ons Gezantschap te Lissabon is aldaar aan de heer- schende ziekte bezweken. Te Oleavaga is een huis in de lucht gesprongenwaar zich ecnige ponden kruid bevondendie ontploft zijn doordien iemand een eindje sigaar dat nog brandende was, had weggeworpen, en met het kruid in aanraking kwam. Men heeft 12 gewonden en 4 dooden van onder de puinhoopen weggehaald. ITALIË. In Sardinië begint men zich reeds toe te rusten lot den verkiezings strijd. Ook de Geestelijkheid treedt in het strijdperk. Dc Bisschoppen in Savoye hebben eenen herderlijken brief uitgevaardigd, die op de kansels moet gelezen worden,'en waarin zij, na gezegd te hebben dat het eene worsteling is tusschen de Katholieke godsdienst en de goddeloosheid, dc geloovigen vermanen om hunne stemmen niet te geven dan aan mannen van eene beproefde trouw. Ook van het voornaamste blad van de kerkelijke partij is de abonnements-prijs verminderd, maar aangezien dit weinig aan het oogmerk voldeed, zoo verspreidt men het thans gratis. Hel is echter te verwachten dat de vrijzinnige beginselen der Regering door dc meerder heid der kiezers zullen gehuldigd worden. PKUISSEÏK. BERLIJN, 10 November. Waarschijnlijk zal de Koning niet naar Charlottenburg gaan, maar voor eerst nog te Postdam verblijf houden. De dagbladen deelen het volgende verhaal mede omtrent eene te Bol- kenhainin Sileziëgepleegde misdaad: Vijf kinderen, namelijk drie zoontjes van den spijkermaker Ilubner en twee van den schoenmaker Frit- sche, speelden in het middaguur in den tuin van dezen laalslen. Dc twaalf jarige pupil van den pottebakker II.een om zijne ondeugendheid algemeen beruchte knaapvoegde zich bij hen en spoorde hen aan in eene groole kist weg te kruipendie in een kamertje stond en lol het zenden van koopwa ren naar de jaarmarkten diende. Nadat de onschuldige kinderen zich in die enge ruimte hadden opeengepaktsloot het jeugdig monster dc kist digt en zette zich op het deksel neder. Met eene dnivclschc vreugde hoorde hij drie kwartier lang hun angslgeschreihun smecken om verlost te worden en ten laatste hunne stervenskreten aan. Toen hij eindelijk niets meer hoorde stond hij open na zich overtuigd te hebben dat zijn doel bereikt was, sloot hij de deur en ging weg, om zijnen vlieger op te laten. De avond daalt, de in ongerustheid verkeerende moeders gaan hunne kinderen zoeken, eindelijk treedt men, op dc aanwijzing van een meisje, dat den booswicht daar had zien binnengaan, in het kamertje, slaat de kist open en vindt er de vijf lijkenEerst den volgenden morgen echter kwamen de vermoedensdoor wat het meisje gezegd had opgewekttot zekerheid. Het monster, dat men uit de school deed halen, erkende onverwijld zijn wanbe drijf, en voegde er, op een der lijkjes wijzende, nog bij: »Die vooral heeft mij dringend om genade gesmeekt, maar ik wilde dat zij allen zouden sterven." In den Academie-tuin te Bonn bloeit thans eene Chinesche thecstruik in het voorjaar in de open lucht overgeplant; ook draagt een vijgenboom aldaar voor de tweede maal in dit jaar vrucht. In Saksen is de Regering voornemens om de belastingen te verminde ren om dat die veel meer opbrengen dan voor de behoeften noodig is.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 3