brief van den lieer Boonzaaijer, te Gorinchcm, waarin deze zijne ingeno menheid te kennen geeft met het voorstel tot voortzetting van van Loon's Beschrijving der Ned. Historiepenningen, en de door hem bijeengebragte aan- teekeningen ter beschikking van de Akademie stelt. Omdat de lieer van den Bergh nog niet tegenwoordig washad het uit brengen van liet verslag der commissie omtrent de voortzetting van het werk van van Loon eerst later plaats. De Heer de Wal deelde daarna eenige opmerkingen mede over de vroe gere voordragt van den Heer Bakhuizen van den Brink, over de Hollandsehe achterleenen. Hierover ontstaat eene wetenschappelijke woordenwisseling, waaraan deel nemen de HH. v. d. Bergh, Bakhuizen van den Brink en de Wal. De Heer Bakhuizen van den Brink zal in Januarij een antwoord op die bijdragen mededeelen. De Heer v. d. Bergh bragt daarop het verslag uit over het voorstel van den Heer Dirksbetreffende de voortzetting van van Loon's Historiepennin gen daartoe strekkende dat de Academie verklarehet voortzetten van van Loon's werk wenschelijk te achtenen dat zij voorloopig eene Commissie benoeme om de voorloopige werkzaamheden te regelen en een nader ver slag uit te brengen omtrent den omvang en de bcgrooting der kosten van hel werk, opdat de afdeeling nader over het voorstel beslisse. Na gedach- tenwisseling tnsschen de HH. Millies, Leemans en van Hall, zijn de con- clusien van het rapport aangenomen. Tot leden der Commissie zijn be noemd de IIII. Dirks, v. d. Bergh, Leemans en van Lennep. Daarna heeft de neer lliilleman eene bijdrage gehouden over den zooge- naamden niniot; van Aristoteles, waarin hij aantoonde, dat men ten onregte Aristoteles, als de schrijver van dit werk heeft beschouwd, en betoogt dat daaraan eene plaats toekomt onder die werken, welke in den vervaltijd der Grieksche letterkunde zijn zamengebragt. Het stuk is in handen gesteld van de HH. Karsten en Boot, om verslag daarover uit te brengen. Vervolgens heeft de Heer Leemans eene mededeeling gedaan betrekkelijk eene verzameling metalen beeldjesuit Java afkomstigwaaruit blijkt dat de beeldjes van hedendaagschen oorsprong zijn, en dat op Java, in de residentie Kadoe, door Chinezen uit koper en tin vele buddha-beeldjes wor den vervaardigd, welke voor echte voortbrengselen uit ouderen tijd worden verkocht. Dit stuk zal in de verslagen en mededcelingen opgenomen worden. Daarna is de vergadering gescheiden. BUITENLANDSE liË BERIGTEN. gedrukt in 14 dagen, zoodal hier aan fraai drukken niet valt te denken. Het verplaatsen van de bureaux van den Baad van State zal eerst dan kun nen geschieden, wanneer de gebouwen ten dienste der Eerste Kamer zijn voltooid. Bij Hoofdst. III. BinnenlZaken) worden uitvoerige inlichtingen gege ven omtrent den bouw van de Rhrjnbrug bij Keulen. De Regering heeft zich altijd verzet tegen het bouwen daarvan zonder doorlaat, in weerwil dat de overige daarin betrokken staten dit schijnen opgegeven te hebben. Zoo als we reeds gemeld hebben is de Regering niet voornemens tegen de inbezitneming der Kokos-eilanden op te komen. Zij beschouwt die eilanden voor ons van geen waarde, en uit de inbezitneming door Engeland is geen gevaar voor onze bezittingen te vreezen. Over het vraagstuk der waterber ging wordt met België onderhandeldzoo lang die nog niet zijn geëindigd kan de Regering daaromtrent geene mededeelingen doen. Hoofdst. IV. (1JustitieDe Regering verdedigt de aangevraagde verhoo ging der bezoldiging van sommige ambtenarenals overtuigd zijnde van de noodzakelijkheid en billijkheid daarvan. Wat betreft het notariaat, overal waar behoefte aan een Notaris bestaat, is daarin voorzien. Bestaat er re den om hun getal te vermeerderendan zal de Regering daaraan gaarne voldoen. Zij kan zich echter niet vercenigcn met het denkbeeld om de uit oefening van dit ambt geheel vrij te laten. Dc regeling der rijkspolitie door eene wet zou bezwaarlijk meer vrucht opleveren dan zulks bij Kon. besluit van 11 Nov. 1856 is geschied, ten zij die wel hel karakter verkreeg eener instructie, waarvoor zij uit haren aard niet vatbaar zou zijn. Aangaande het gevangeniswezen zegt de Minister dat die zaak nog een punt van over weging uitmaakt. Als slotsom van het gedaan onderzoek komt het hem voor, dat bij de regeling daarvan in aanmerking zal moeten komen: de op voering van het maximum voor de eenzame opsluiting van een tot drie jaren; het aannemen der afzonderlijke opsluiting der gevangenen als regel en dat de straf van onderlinge afzondering ook voor langer dan de helft van den tijd zal kunnen worden opgelegdwaarvoor de gewone gevangenis straf zou zijn uitgesproken. Die maatstaf zou gesteld kunnen worden als b. v. twee tot drie jaren. Naar het oordeel der Regering zou de deportatie- straf mocijclijk ingevoerd kunnen worden. Bij dit Hoofdstuk is een Nota van wijzigingen gevoegd, waarbij art. 21 (kleeding en wapening der rijks veldwachters) met ƒ9359 wordt verminderd. Hoofdstukken VI en VII Eeredienstengaven aanleiding om het bestaan dier afzonderlijke departementen legen de gedane aanmerkingen te verdedi gen. Met de regeling van het inwendig beheer van het Hervormd kerkbe stuur is door de Synode een belangrijken stap voorwaarts gedaan, blijkbaar uit de gearresteerde reglementen. Het verleenen van eene toelage voor den bouw eener R. K. kerk te Wijk-Maastrichtwaaromtrent aanmerking was gemaakt, wordt toegelicht, als zijnde het gevolg eener nog van kracht zijnde wet. Bij Hoofdst. VI is gevoegd een slaat van de in 1857 verleende subsidien lot opbouw of herstel van kerken en pastorijen. 'sGRAVENHAGE12 November. Door Z. M. zijn benoemd lot Ridders der Orde van den Nederl. Leeuw, de Heeren J. A. Vriesman, Resident van Tagal (Java), en Mr. H. Klein, Advocaat en Procureur bij het llooggeregslshof van Nederl. Indie en den Raad van Justitie te Batavia. Voorts tot Ridders van de Milit. Willems orde 4de kl. de Korporaal D. de Vries, en de soldaat J. Mets, van het wapen der infanterie, en de Korporaals K. Ileylen en G. J. ter Woord, van het wapen der artillerie, allen van het leger in Oost-Indie, ter be looning hunner in 1853 en 1854 op Borneo gedane krijgsverrigtingen. Tot Adsistenlen voor de dienst der Nederl. bezittingen ter Kuste van Guinea zijn benoemd de Heeren W. P. A. Ie Jeune, te 'sGravenhageen 11. J. Buler, te Arnhem. Tot Commissaris van Policic te Zutphen is benoemd Mr. J. W. van DoominckAdvocaat aldaar. Z. K. H. Prins Frederik is gisteren uit Berlijn alhier aangekomen. Na eenige dagen begeeft Z. K. II. zich weder naar Berlijn, om tegen het einde der maand met zijne gemalin en Prinses Maria herwaarts terug te kecren. Uit het verslag omtrent de stedelijke badinrigting te Scheveningen dat jaarlijks door den Geneesheer Dr. P. M. Mess aan Burg. en Weth. ge daan wordt, blijkt dat er aan die inrigting in dit jaar gebruikt zijn 23,511 baden, en aan de inrigting van den lieer Maas 24,484 baden. In genoemd verslag wordt o. a. nog gezegd, dat de groote hitte, de voortdurende land winden de geringe golfslag en de hooge temperatuur van het zeewater heeft gemaakt, dat voor vele zieken de uitslag van hun verblijf minder gunstig was. De Prov. Staten zijn heden weder vergaderd geweest, ter voortzetting barer werkzaamheden. Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van Donderdag 12 IVovember. In deze zitting zijn ingekomen Iwce wels-ontwerpen1°. aanvulling en wijziging der wet regelende de militaire pensioenen bij dc land- en zee- magt, en 2". Amortisatie van schuld. Zaturdag beraadslaging over het voorstel lot, wijziging van art. 123 van het reglement van orde. De Afdeelingen der Kamer honden zich bezig met het onderzoek van de ontwerpen nopens den Raad van State. AMSTERDAM, 10 November. Gisteren hield de Letterkundige Afdeeling der Kon. Akademie van Weten schappen eene gewone vergadering. Tegenwoordig waren de IIII.: van Hall, Koenen, Janssen, Sloet, Leemans, Delprat, Moll, de Wal, Nyhoff, Dirks, Scholten Bakhuyzen van den Brink, Boot, HullemanMillies, Bake, G. de Vries Az.Brillvan den Bergh M. de Vriesvan Assen Karsten Bosscha en Knoop. Van de Natuurkundige Afdeeling de IIH.van Ilall en G. Vrolik. De Voorzitter doet mededeeling van een brief aan den Minister van Binnenl. Zaken gezonden, ter zake van hel subsidie te verleenen voor philologische onderzoekingen in dc bibliotheken van Spanje. Voorts was ingekomen een SS E I> G I E. BRUSSEL, 11 November. De ministeriële crisis heeft thans een einde genomen. De Moniteur be vat een Kon. besluit waarbij het ontslag van het vorige Kabinet wordt aangenomenalsmede een ander besluitwaarbij tot Ministers worden be noemd de II1I. Rogier, Binnenl. Zaken; Tcsch, Justitie; Frère-Orban, Finantien; (deze drie Heeren zijn leden der Kamer); Baron de Vrière, Bni- lenl. Zaken (tot hiertoe Gouverneur van Wesl-Vlaanderen)Berten, Ge- neraal-Majoor, Oorlog; terwijl de Heer Partoes, Secretaris-Generaal van Openb. Werken, voorloopig met de leiding van zijn departement is belast. De Indép. Beige zegt omtrent het bovenstaande Ministerie: Dit Minis terie vereenigd in zich de voorwaarden van levenskracht en duurzaamheid. Opregt vrijzinnig, en volslagen homogeen, waaraan niemand zal twijfelen, denkt het omtrent al de aanhangige staalkundige vraagstukken eenstemmig; vooral is het geheel gewijd aan het welzijn en de zedelijke grootheid van België. Wij zijn innig overtuigd dat, ondersteund door de goedgezinde burgers, dit Ministerie het doel zal bereiken dal het zich voorstelt, en dat na de schokken, veroorzaakt door eene verderfelijke staatkunde, die thans heeft uitgediend, zijne zorgen weldra aan het land die rust en zekerheid zullen verschaffen, zoo noodig tot het bereiken zijner beslemming. De Emancipation, een orgaan van hel afgetreden Kabinet, is daarentegen van een ander gevoelen, blijkbaar uit de volgende woorden. De zege der linkerzijde is grooter nog dan zij zelve gehoopt en wij verwacht hadden. Niet alleen verkrijgt zij het hoog gezag, het bestendige doel harer eerzucht; zij werpt ookzonder slag of stoot en zonder naar de regelen der consti tutionele staatshuishouding te vragen, de parlementaire meerderheid omver, en doet de volksoploopen van de laatste dagen der maand Mei min of meer wettigen. Deze zege van het geweld over het regt is de meest bedroevende gebeurtenis, welke Belgie sedert de vestiging zijner onafhankelijkheid be leefd heeft. Gisteren zijn de Senaat en de Kamer der Afgevaardigdenals naar gewoonte in hunne vertrekken bijeengekomen. In beide vergaderingen is door den Minister Rogier een Koninklijk besluit voorgelezen, waarbij de Kamers worden verdaagd. In de Kamer der Afgevaardigden waren zoowel de leden van het afgetreden als van het nieuwe Kabinet tegenwoordig. Een der leden wilde nog bet woord voerenmaar de Voorzitter hief de zitting terstond op. Van de linkerzijde en van de tribune ging driemaal de kreet op: Leve de Koning! Aan het nieuwe kanaal dat de Maas met de Schelde verbindt heeft een dijkbreuk plaats gehad. Er is een gat ingeslagen van 30 ellen. Er hebben geen verdere onheilen bij plaats gehad, maar dc dijken hebben op sommige punten veel geleden. ENGELAND. LONDEN. 10 November. Prins Frederik Wilhelm van Pruisscn wordt hier verwacht om den verjaardag zijner verloofde te vieren. Gisteren heeft de plegtige installatie van den nieuwen Lord-Mayor plaats gehad. De oplogt, die gewoonlijk bij die gelegenheid wordt gehou den, trok weinig de algemeene aandacht. Aan den maaltijd op het stadhuis namen al de Ministers deel. Lord Palmerston heeft van die bijeenkomst gebruik gemaakt om het gedrag van den Gouverneur-Generaal van Indië te verdedigen. Hij heeft hoog opgegeven van het talent, den moed en de

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2