LEYDSCHE COURANT. 1857. WOENSDAG 11 NOVEMBER. S meester lsle kl. P. A. J. II. Boreel de Mauregnault, van hel reg.; lot Rit- I meester 3de kl, de lsle Luit'. A. W. D. Ramdohr en T. L. Gevers Deynoot, beiden van het corps; bij het 5de reg. dragonders, tot Kommandant van liet corps, den Luit.-Kolonel A. E. C. de Sturlcr de Frienisberg; tot Majoor, den Ritmeester der lsle kl. R. A. Jackson, van het lsle reg. dragonders. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is 12 in het jaar j de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BïiVNEIVLANDSCM BERIfiTElV. LEYDEN, 10 November. Bij Z. M. besluit van 23 Oct. N°. 75 is aan Dr. J, P. N. Land alhier I een subsidie verleend, ten einde eerstdaags op bet Britsch Museum te Londen nasporingen onder de daar aanwezige Syrische handschriften te gaan doen. De uittreksels en afschriften, die daarbij vervaardigd zullen worden, zijn bestemd voor de Bibliotheek der Leydsche Hoogescbool, om later door de zelfde hand in het licht te worden gegeven. De bedoelde handschriften 1 zijn voor de Geschiedenis, vooral der Kerk .en der Letteren, van het hoogste j gewigten de Londensehe verzameling wordt in dit gedeelte door gecne andere in getal, en in belangrijkheid alleen door die te Rome en Parijs, ccnigzins geëvenaard. De lieer Dr. W. F. R. Suringar, bij besluit van Z. M. den Koning benoemd tot buitengewoon Hoogleeraar in de Faculteit van Wis- en Natuur kunde, zal die betrekking aanvaarden door bet houden eener redevoering in de Nederlandsehe laai, in de groole gehoorzaal de Akademie, op Zatur dag 14 dezer, te 12 ure. Z. K. H. de Prins van Oranje is op heden in deze stad teruggekeerd. Door de vleeschhouwers bier ter slede is, even als zulks te 's llage en te Rotterdam heeft plaats gehad, een adres aan het lloogcr Bestuur verzon den, waarbij aangedrongen wordt op eene gcheele of althans gedeeltelijke afschaffing van den accijns op het geslagt. Dat adres was door 19 hunner onderteekend. Daar de feestelijke gelegenheden aanstaande zijn, waarop men de jeugd met eenig aangenaam geschenk verrasten een boekwerkje daartoe in vele opzigteu zeer gepast is, zoo kunnen wij niet nalaten onze lezers opmerk zaam le maken op eene nieuwe uitgave van den Boekhandelaar S. E. var, Nooten te Schoonhoven, getiteld: Nieuwe Kinderverhalen van C. E. van Koetsveld (Zie de Advert.). Mogt soms iemand verlegen zijn in de keuze van een nieuw en voor de jeugd geschikt werkje, wij gelooven dal de naam van den begaafden schrijver, in dit opzigl reeds zoo gunstig bekend, vol doende zal zijn om die keuze op genoemd werkje te bepalen. In al zijne kindergeschriften vindt men dien lossen verhaaltrant die ongekunstelde een voudigheid en vooral dien echt godsdiensligen toon die zoo gaarne in dus danige werkjes opgemerkt worden. Ook in de bovengenoemde verhalen heeft de schrijver op nieuw, op eene bijna onnavolgbare wijze, zijne pen dienstbaar gemaakt om aan de jeugd, niet alleen eene aangename verpoozing te verschaffen, maar haar tevens lessen van ware levenswijsheid in le pren ten waarvan de behartiging zelfs nog wel voor jongelingen en jonge doch ters weldadig kan zijn. Wij wensehen daarom dit werkje, dat zich ook door eene goede uitvoering en een bevallig uiterlijk gunstig onderscheidt in veler handen. Bij het ter perse gaan dezer ontvangen wij de antwoorden der Rege ring nopens de Staatsbegrooting voor 1858. Uil de Memorie van Beantwoording van noofdsluk III BuitenlZakenblijkt, dat de Pruissische Regering de afdoening der spoorweg-aansluiting tusschen Nijmegen en Crefeld en lusschen Yenlo en Vierssen heeft verdaagd. De onderhandelingen over de Spoorweg aansluiting tusschen Pruissen en Ilannover zijn nog niet aangevangen. Eene concept-overeenkomst over den letterkundigen eigendom is aan het Belgisch bestuur voorgedragen. De Regering is niet voornemens tegen de in bezit neming der Kokos eilanden op le komen. Wegens noodige herstellingen is de Valbrug over de Gouwe Sluis, onder Alphentot nadere aankondiging voor rijtuigen en paarden afgesloten. Te Dordrecht heeft Zondag 11. een hevige brand gewoed in hetTooren- straatje, bij een water- en vuurverkooper. Van vvege de naauwle der straat was de blussehing uiterst moeijelijk, vooral door de aanzienlijke hoeveelheid turf die in het huis voorhanden was. Het is echter gelukt den brand bij een perceel te bepalen. Naar men verneemt was liet gebouw en de turf gedeeltelijk tegen brandschade gewaarborgd. In liet dorp Leersum (Utrecht) hebben in de vorige week ongeregeld heden plaats gehad. De Predikant der plaats had de gemeente verlaten, als zijnde naar elders beroepen; onmiddellijk na dat verlaten trok de Fvent- mecster van de Vrouwe van Zuilesleyn met eenigc mannen de pastorie bin nen, ten einde het vermeende eigendom in zijne hoedanigheid van Rent meester in bezit te nemen. Dit eigendom werd hem door Kerkvoogden krachtdadig betwist, zoodat de Burgemeester, als hoofd der policie is moeten tusschen beide treden. De zaak wordt thans onderzocht, want men ver zekert zelfs, dat er eenige verwondingen hebben plaats gehad. Te Nijeveen (Drenthe) heeft men eene vette koe uit de weide gestolen. De policie heeft echter de daders ontdekt, en de stukken van het geslagte lieest in een arbeiderswoning gevonden, verborgen in eene bedstede. Te Middelburg wil men afdoende maatregelen nemen om de haven dier stad le verbetereniets dat voor de welvaart der gemeente dringend gevor derd wordt. Het minst kostbare plan zou echter nog eene uitgave van ƒ200,000 vorderen. Aan het grenskanloor te Ilzendijke (Zeeland) had in de vorige week een droevig onheil plaats. Een slier die aldaarwegens de noodige aan gifte, eenige oogenblikken stond vastgebonden, rukte los, wierp zich op zijn geleider, een jongen van 12 jarenen reet hem den buik open. Slechts met moeite kon men den jongen aan het woedende dier ontrukken. De knaap verkeert in eenen zorgelijken toestand. Uit 's Hertogenbosch wordt aan de Amh. C. gemeld, dat in de ge meente Boekei een moordaanslag is gepleegd op den Burgemeester en wel door den Secretaris der gemeente. Sedert lang hadden er tusschen die per sonenalsmede den Ontvanger, verschillen bestaan omtrent de verkiezin gen en thans was er weder een twistappel gerezen omtrent eene voordragt van zetters. Terwijl de Burgemeester des avonds van een zijner kennissen naar huis ging, springt eensklaps iemand naar hem toe en lost een schot op 30 treden afstands op hemwaardoor hij in den schouder verwond werd; doch door zijne tegenwoordigheid van geest in allerijl voortvlugtende en door spoedig aangebragle hulp is hij buiten levensgevaar. De schuldige is in verzekerde bewaring genomen. De Heer Siraetmans, onlangs te Maastricht overleden, heeft aan de armen van die stad 00,000 fr. vermaakt. Den 7den September II. is in den ouderdom van 27 jaren overleden de Heer Hora Bttma, Adsistent-Resident en Kommandant van liet fort S'. Se. bastiaan bij Chama op de Westkust van Afrika. 's GRAVEN1IAGE 10 November.! Z. M. heeft den Heer R. Chalon, Voorzitter der maatschappij van Belgi sche penningkundetot Ridder van de Eikenkroon benoemd. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen: bij den grooten staf, tot Kolo nel, den Luit.-Kolonel J. M. Graaf van Lynden, van den staf; bij bel wapen der cavalerie: bij den staf, tol Kommandant van de ls!e brigade, den Kolo nel J. G. Wilbrenninck, thans Kommandant van het 4dc reg. dragonders; bij liet lste reg. dragonders, tot Kolonel, den Luit.-Kolonel P. A. Erzey, Kommandant van het corps; tol Majoor, den Ritmeester lstc kl. J. A. G. Baron van Ittersum, van het 2lle reg. dragonders; tot Ritmeester 3de kl. den Ist™ Luit. J. A. Hallungius, van het 3dc reg. dragonders; lot Ist™ Luit. de 2dc Luit». E. van Wickevoort Crommelin en Jhr. G. F. van de Poll, beiden van het corps; bij bet 2dt reg. dragonders, tot Luit.-Kolonel, den Majoor W. K. J. Baron van Dedemvan het 4dc reg. dragonders; tot Rit meester 3de kl., den lsten Luit. A. J. Pels Rycken, van het corps; tot Ist™ Luit. den 2dcn Luit. C. A. L. Brender a Brandis, mede van bet corps; bij hel 3de reg. dragonders, lot Kolonel, der. Luit.-Kolonel J. M. Caslendijk, Kommandant van hel corps; tot Majoor de Ritmeesters der lste kl. II. So- denkampvan den staf van het wapenen J. W. Vcrtholcnvan het 4dc reg. dragonders; tot Ritmeester 3de kl., den lslenLuit. W. F. M. Fundter, mitsgaders den lslcn Luil.-Adjudant W. F. C. Hamming, beiden van het corps; bij het 4de reg. dragonders, tot Kolonel, den Luit.-Kolonel G. Baron van der Duyn van Maasdam, van het lstc reg. dragonders; tot Majoor, den Rit- Bij Kon. besluit is de commissie, in Februarij 1854 benoemd, tot liet onderzoek van hel al of niet wenschelijke eener intrekking van de bestaande verordeningen omtrent de zeevisscherijenontbonden, onder dankbetuiging aan de leden D. van Koetsveld, C. B. Ncderburgh, G. de Vries Az. en J. T. Buys, voor de uitmuntende wijze waarop zij zich van die taak heb ben gekweten. Gisteren avond vereerde Z. K. II. de Prins van Oranje weder de voor stelling in den Kon. Franschen schouwburg met zijne tegenwoordigheid. Z. K. II. Prins Frederik wordt morgen voor eenige dagen alhier verwacht. Door het Ministerie van Koloniën worden verlangd twee eerste machi nisten voor de dienst van 's lands schoeners en kruisboolen in Nederl. Indie. Zij moeten zich voor den tijd van G jaren verbinden. Het traclc- ment is bepaald voorloopig op ƒ150 'smaands en bij aankomst in Indie op ƒ200; voorts zal aan hun verleend worden een voorschot en gratificatie voor de uitrusting en vrije overtogt naar Indie. De Heer Wiardi Beekman, Minister voor de Zaken der Herv. en andere Eeredienslenheeft heden de zittingen van de algemeene Synode gesloten. Als een bewijs van hel nadeel, dat er in gelegen is om aan zeelieden bij hun terugkeeren in hel vaderlandaanzienlijke sommen wegens verdiend

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1