35tttrgc?ItjKc Statib. aldaar een vast versterkt kamp worden aangelegd en wapenfabrieken als anderzins worden gebouwd. Het berigt omtrent liet overlijden van den Heer v. Niebuhr is voor barig geweest. De te Leipzig gehouden confcrentiën over het ontwerpen van algemcene wets-bepalingen tegen den nadruk van boekwerken, zijn den 21sten dezer gesloten. Dit ontwerp van wet zal aan de Saksische Regering worden aan geboden, welke, na hiervan inzage genomen te hebben, het aan het oordeel des BondsdagS zal onderwerpendie alsdan de nadere stappen zal hebben te doen ter algemeene invoering dier wets bepalingen. De Heer Fries, bankier en fabriekant te Heidelberg, heeft zich van het leven beroofd. Hij laat een tekort van 400,000 11. na. Vele personenonder anderen eenige Hoogleeraren der hoogeschooldie hun geld bij hem geplaatst hadden, lijden aanzienlijke verliezen. Te Bremen zijn van 1 Januarij tot 30 Sept. 42,822 landverhuizers ver trokken. In het vorige jaar bedroeg zulks 29,525 in genoemd tijdvak. TURK YE. In betrekking met den moordaanslag op den Vorst van Serviè, heb ben te Belgrado nog een aantal gevangennemingen plaats gehad, waaronder ook die van den Voorzitter van het Hof van Cassatie. Uit de afgelegde bekentenis van een der gevangenen is gebleken, dat de voormalige Vorst Milosch Obrenovitschdie te Bucharest verblijf houdt, vooral in de zaak is betrokken. In een Duitsch dagblad leest men het volgende: Het is niet alleen in Indië dat de Mahomedanen de wapenen opnemen, maar ook in al de steden van de Levant is de handel in wapenen zeer levendig. In Klein-Azië, Syrië en Egypte merken de Christenen algemeen op dat de Muzelmannen aan niets denken dan om zich wapenen te verschatten. Luik en Birming ham doen goede zaken, en de wapenen zijn meerendeels al verkocht, voor dat ze nog ontscheept zijn. Er schijnt in die streken iets te smeulen dat in verband staat met de gebeurtenissen in Indie, die dan ook met eene koortsachtige spanning worden gadegeslagen. Men moet in Europa niet gelooven dat de Turken dankbaar zijn voor de hulp hen verleend tegen de Russen. Neen, in het Oosten is door dit hulpbetoon veel kwaad zaad ge strooid. Het is met verontwaardiging dat de Turken de gebeurtenissen te Constantinopel en de aanmatiging hunner beschermers gadeslaan. Voor heen werden de Russen, maar nu de Franschen en Engelschcn, dat is de Christenen, gehaat. De verachting waarmede de Turksche troepen gedu rende den laatsten oorlog zijn bejegend, heeft eenen smartelijken indruk in de harten der geloovigen achtergelatenen de verleende hulp heeft hen ver nederd. Het is mogelijk dat de gisiing lot bedaren komt, maar het is noodzakelijk het oog er op gevestigd te houden. OOST-INDIE. BATAVIA10 September. Van Soerabaija wordt van 20 Augustus gemeld, dat aldaar door onvoor- zigligheid brand was ontstaan in de kampong Kcpalian, die, in weerwil van alle aangewende pogingen ter blussching, 8 kampongs heeft in de asch gelegd. Deze kampongs bestonden uit 519 bamboezen en 35 steenen ge bouwen. Een persoon verloor daarbij het leven. De aangerigte schade wordt geschat op ƒ184,554. Uit Menado schrijft mendat de rampen in 1856 door de uitbarsting van den vulkaan Awoe veroorzaakt, als gelenigd kunnen beschouwd wor den. De uitgewekene bevolking is teruggekeerd; de verwoeste negorijen zijn gedeeltelijk weder opgerigt en dc veldenwelke niet te veel onder asch en lava bedolven werden, geven op nieuw,, en sommigen in overvloed, vruchten tot voeding. De vulkaan werd op onderscheidene plaatsen nog rookend en dampend gevonden, doch dit schrikte de inboorlingen niet af om zich op de gespaard geblevcne plekken langs dcszelfs hellingen en aan deszelfs voet, te vestigen en als voorheen hun bedrijf uit te oefenen. De in Nederlandsch-Indië en in Nederland bijcengcbragte liefdegiften, zijn aangewend tot aanschaffing van voeding, kleeding, huisraad en gereedschap pen, en hebben veel tot leniging der bedoelde rampen bijgedragen. De Sangirezen betuigden zich erkentelijk voor de hun op die wijze verleende krachtdadige hulp. Ter recde van Koepang (Timor) is aangekomen het stoomschip Am sterdam, Kapt.-Luit.-ter-Zee A. A. de Vries, op sleeptouw hebbende het transportschip Middelburg, Gezagvoerder Ouwehand, aan boord hebbende den Kolonel L. J. KrollKommandanten den Majoor J. C. J. Smits tweede Kommandant der legen Takaip bestemde expeditie, benevens een gedeelte troepen. «t'iLASJS IS B R 8 4» TT E NI BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN Gezien de adressen van Loois Francois Meteraan, Koek- en Banketbakker wonende alhierwaarbij deze verzoektin het perceel op de Nicuwstraatgetcekend Wijk VII. N°. 904, een Oven met Fournuis te mogen plaatsen; En van Johannes Marjee Smid, mede alhier woonachtig, om vergunning tot het dnarstellen eener Stnidsvuring in het huis op de Uoogewoerdgeleekend Wijk III. N». 384. Gelet op Zr. M8. besluit van den 31st™ Januari) 1824 rakende vergunningen ter oprigting van sommige Fabrijken en Trafijken. Doen te weten dat tot het hooren der eigenaars en bewoners van dc naastbijge- legene en belendende panden, ten opzigtc der information dë Commodo et Incom- mododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd, op bet Raadhuis dezer Gemeente, op Maandag den 2dcn November aanst., des voormiddags ten 11 urezullende de belanghebbenden verpligt zijnbunne bezwaren tegen die verzoeken op dien tijd in te brengen, terwijl bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen wordenzich tegen dc inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leyden, 30 October 1857. van LIMBURG ST1RUM, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. Van den 22 tot en met den 28 October 1857. BEVALLENM. G. van der Veldengeb. van der Reyden D. C. Olivier geb. Ederzcel, Z. M. Momberg, geb. Luksenburg, Z. A. Boekwijt, geb. WeissensteinD. C. M. Hasselbachgeb. Dekker, Z. M. Losgeb. Schou ten Z.levenl. J. C. Koorenhof, D. J. M. Oudshoorngeb. UouholtZ. E. Stikkelorum geb. GijzenijZ. M. G. Nieuwenburggeb. van Heiningen Z. M. J. de Ilaan, geb. van der Kamp, D. J. Stikkelorumgeb. Stoute, Z. M. Boekwijtgeb. Korenhof, D.levenl. J. J. van Becten geb. Klerk Z. C. Couvee, geb. Tupker, D. C. Pocliejoe, geb. van der Wijngaard, Z. A. Wakerlin geb. van Brederode, Z. M. Karstens, geb. Sliggers, D. F. P. Leemans, geb. Duk, Z. E. Korenhof, geb. Taffin, Z.levenl. C. W. C. Leget, geb. Gans, D. M. E. Molenaar, geb. Barendse, Z. J.M. van den Boschgeb. Luurman Z. C. WijntjesD. GEHUWD: A. Slok, Jm. en M. M. NajerJd. W. van der Blij Jm. en E. KasteeleJd. OVERLEDENA. M. Lancelgeb. Ysbersen75 j. D. VlasveldD.1 j. en 7 m. J. Braggaar, 67 j. II. van Hooydonk49 j. W. C. MarbusZ. 3 w. J. Maartens, 62 j. N. Hensen, Z.6 m. 11. B. Eikel hart, 24 j. P. C. van Leeuwen Z.7 w. A. Flippo, D.12 j. en 6 m. P. S. Huisman 26 j. L. G. Aalbcrsberg, Z.2 j. en 2 m. P. W. van Maris, Z.6 w. J. van der Putten 68 j. A. M. Tupker, geb. Jasper, 76 j. G. Tasscron 53j. E. Karreman, D., 2 j. en 5 m. J. de Laaf, geb. Montcaud78j. Menigvuldig zijn altijd, en vooral in den laatsten tijd, de aanmerkingen geweest, die men op de wekclijksche notering der bolerprijzen gemaakt heeft. Nu eens waren het particulieren, die meenden dat de prijzen te hoog werden geplaatst, met oogmerk hen daardoor te meerder voor de door de kooplieden aan hen geleverde boter te kunnen in rekening brengen, dan weder waren het die kooplieden zeivendie beweerden dat er meer besteed was dan de notering vermeldde, en zij dus buiten staat gesteld werden eene billijke winst te genieten, daar zij toch aan hunne klanten moeijclijk eenen iioogeren prijs, dan de notering aangaf, konden berekenen. Zonder te willen of te kunnen beoordeelen, in hoeverre die klagten vroeger al of niet gegrond waren, meen ik echter, wat het tegenwoordige betreft, dat er bil lijke redenen zijn, èn voor particulieren, èn voor kooplieden, daaromtrent eenige bescheidene aanmerkingen in het midden te brengen. Vooreerst dat men de iedere marktdag verkochte hoeveelheid boter bij Ned. ponden, en niet, zooals dezelve toch wordt aangevoerd, bij vierde, achtste en zestiende vaten aangeeft, en ook den betaalden prijs bij het Ned. pond noteert. Dit moge zoo geschieden in die plaatsen van ons vaderland, waar de boter in kleine hoeveelheden wordt ter markt gebragt, in eene stad als de onze, beroemd door hare botermarkt, is zulks minder geschikt, en mij is geen voorbeeld bekend van eene, slechts eenigzins aanzienlijke marktplaats van boter, waar dezelve op die wijze wordt opgegeven en ge noteerd. (Zie de marktbcriglen van Delft, Sneek, Leeuwarden, Zwolle, Kuinre en anderen). Eene andere aanmerking geldt den prijs zelf die genoteerd wordt, en meer bepaaldelijk die van 11. Zaturdag. Dezelve werd opgegeven tot ƒ1.45 het Ned. dit is dus per vat (40 Ned. ffi) a ƒ58, terwijl ieder, die van liet begin der markt af, op dezelve tegenwoordig was, zich persoonlijk heeft kunnen overtuigen, dat voor de lslc qualiteit, waaronder ik versta, boter die niet alleen puik is, maar ook puik blijft, en dus alleen voor winter provisie aan de klanten geleverd kan worden, algemeen ƒ58, ƒ59 en ƒ60, zoo niet 61 besteed is. Deze prijzen betreffen alleen de J vaten, maar mag men nu aannemen, gelijk werkelijk het geval is, dat voor vaten in den regel ƒ1.50 a ƒ2.00 meer besteed wordl dan voor vaten, dan had de opgave van Zaturdag 11. voor de lste qualiteit ƒ53 a ƒ63 moeten zijn. Later, toen die qualiteit was opgeruimd, besteedde men voor de mindere qualiteit ook natuurlijk mindere prijzen. Weibotcr is verkocht van ƒ40 tot 44. Moglen deze regelenalleen neergesteld in het belang van allendie boter koopen en verkoopen. en alzoo van den handel zeiven, ten gevolge hebben, dat voortaan het publiek duidelijker en meer naar waarheid worde ingelicht omtrent de ter markt gebragte boter en de daarvoor betaalde prijzen. Leyden 28 October 1857. N. N. [Bij de opneming van dit stuk houdc ons de geëerde inzender een paar aanmerkingen ten goede. Wat betreft de opgave bij ponden of bij vaten, wij gelooven niet dat hel publiek door het laatste beter omtrent den waren prijs der boter zal ingelicht worden als door het eerste, en achten zulks tamelijk onverschillig. Vele personen zullen beter door de eerste wijze van notering, anderen daarentegen beter door de laatste worden ingelicht. Aangaande den genoteerden prijs moeten wij opmerken, dat zelf niet in dc gelegenheid zijnde de markt te bezoeken, wij de notering moeten opne men die ons verstrekt wordt, en waarin wij, als van eene geachte zijde afkomstig, vermeenen vertrouwen te mogen stellen. Dal dc onderscheidene opgaven iels verschillen, gebeurt dikwijls. Zelfs is de opgave omtrent Za turdag 11. in bovenstaand stuk niet juist, als wij eene andere notering, die ons onder de oogen kwam, gelooven, waarin dc prijs nog hooger stond aangeschreven. Eindelijk nog iets over de benaming van scheibotcr. De inzender zal gezien hebben, dat wij zijne aanmerking op dat punt, die vol komen juist is, hebben weggelaten. De reden daarvan is eenvoudig deze: dal de bedoeling was lste en 2dc qualiteitzooals wij vroeger gewoon wa ren te noterenmaar dat genoemd woorddoor eene toevallige oorzaak is blijven staan, en ware onze aandacht er vroeger op gevallen, reeds sedert lang zou zijn weggenomen.]

Leydse Courant | 1857 | | pagina 3